Neden daha fazla kardeşe sahip olmak gençler için daha kötü zihinsel sağlık anlamına geliyor?

Neden daha fazla kardeşe sahip olmak gençler için daha kötü zihinsel sağlık anlamına geliyor?

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bir kişinin ne kadar çok kardeşi varsa, ruh sağlığı da o kadar zayıf oluyor .

♦Neden daha fazla kardeşe sahip olmak gençler için daha kötü zihinsel sağlık anlamına geliyor?

Kardeşleriniz en iyi arkadaşınız ya da en kötü kabusunuz olabilir.

Yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bir kişinin ne kadar çok kardeşi varsa, ruh sağlığı da o kadar zayıf oluyor .

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den bir araştırma ekibi, binlerce sekizinci sınıf öğrencisinden elde edilen verileri analiz etti ve kardeş sahibi olmanın onların refahı üzerindeki etkisini belirlemek için onların ruh sağlıklarını değerlendirdi.

–    Araştırmanın baş yazarı Doug Downey:

“Bütün kanıtları topladığınızda, kardeşlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisinin olumlu taraftan ziyade olumsuz tarafta olduğunu bulduk..”

Çin’de yalnızca çocuklar en iyi ruh sağlığına sahipken, Amerika Birleşik Devletleri’nde hiç kardeşi olmayan veya bir kardeşi olmayanların da benzer akıl sağlığına sahip olduğu görüldü.

Araştırma verilerine göre, en kötü ruh sağlığına sahip olanlar, kendinden büyük kardeşleri ve yaşları birbirine yakın kardeşleri olan kişilerdi.

Ancak gençlerin ruh sağlığını kötüleştiren şey isim takmak veya saç yolmak gibi görünmüyor.

-Uzmanlar, daha fazla kardeşin daha kötü ruh sağlığına yol açmasının büyük ölçüde “kaynakların seyreltilmesinden” kaynaklandığına inanıyor.

kardeşleriyle üzgün çocuk

Journal of Family Issues tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bir kişinin ne kadar çok kardeşi varsa, ruh sağlığı da o kadar zayıf oluyor.

–   Downey:

“Ebeveyn kaynaklarını bir pasta gibi düşünürseniz, bir çocuk tüm pastayı, yani ebeveynlerin tüm dikkatini ve kaynaklarını aldığı anlamına gelir.. Ancak daha fazla kardeş eklediğinizde, her çocuk ebeveynlerinden daha az kaynak ve ilgi görüyor ve bu da onların zihinsel sağlıklarını etkileyebilir.”

Sosyoekonomik avantajı en fazla olan ailelerin çocukları en iyi ruh sağlığına sahipti.

Ancak diğer çalışmalar, daha fazla kardeşe sahip olmanın daha iyi sosyal becerilerle ve daha düşük boşanma olasılığıyla ilişkili olduğunu göstermiştir .

-Bu sonuçların kombinasyonu kolayca açıklanamaz.

Downey, kardeşlerin etkisi hakkında öğrenecek daha çok şeyimiz olduğunu söyledi.

–    Downey:

“ABD ve diğer ülkelerde doğurganlık oranlarının düşük olması nedeniyle bu durum özellikle önemli. Daha az erkek ve kız kardeşle büyümenin veya hiç erkek ve kız kardeş olmadan büyümenin sonuçlarını anlamak, giderek daha önemli bir sosyal sorun haline geliyor.”

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et