Kırmızı Şarap Aslında Beyazdan Daha mı İyi?

Kırmızı Şarap Aslında Beyazdan Daha mı İyi?

Şarap içecekseniz, kırmızı şarabın beyaz şaraba göre çok daha sağlıklı veya daha az zararlı olduğu açıktır. Başka bir deyişle, sağlık etkileri söz konusu olduğunda kırmızı şarap açık ara kazanandır.

Elbette kırmızı şaraplar yüzyıllar boyunca daha mistik bir yapı oluşturdu. Ama yutturmaca garantili mi? Köşe yazarımız şarap severlerle anket yaptı ve beklediğinden daha fazlasını öğrendi..

 

Şarap, fermente edilmiş üzüm suyundan yapılır.

-Üzümler hasat edilir, ezilir ve kovalara veya fermantasyon fıçılarına yerleştirilir..

-Fermantasyon işlemi sırasında üzüm suyundaki doğal şeker alkole dönüştürülür.

  -Fermantasyon doğal olarak yapılabilir, ancak şarap üreticileri bazen süreci kontrol etmek için maya ekler..

 

-Ezilmiş üzümler, kabukları ve diğer tortuları temizleyen bir preste preslenir..

Bu adımın fermantasyondan önce mi sonra mı yapıldığı ve ayrıca üzümlerin rengi, şarabın kırmızıya mı yoksa beyaza mı döneceğini belirler..

 

-Beyaz şarap yapmak için üzümler fermantasyondan önce preslenir..

-Kırmızı şarap genellikle fermantasyondan sonra preslenir..

 

Bundan sonra şarap, şişelenmeden önce meşe veya paslanmaz çelik fıçılarda yıllandırılır

Kırmızı şarap ve beyaz şarap arasındaki fark nedir?

Kırmızı şarap ve beyaz şarap arasındaki fark nedir?

Şarap, fermente edilmiş üzüm suyundan yapılır. Üzümler hasat edilir, ezilir ve daha sonra kova veya fıçılarda fermente edilir

♦ Kırmızı şarap ve beyaz şarap arasındaki fark nedir?

Beyaz şarap ve kırmızı şarap arasındaki temel fark, kullanılan üzümlerin rengiyle ilgilidir. .

-Ayrıca üzüm suyunun üzüm kabuğuyla mı yoksa kabuksuz mu fermente edildiği de bir sorudur.

-Beyaz şarap yapmak için üzümler preslenir ve fermantasyondan önce kabukları, tohumları ve sapları çıkarılır.

Bununla birlikte, kırmızı şarap yapmak için, ezilmiş kırmızı üzümler doğrudan fıçılara aktarılır ve kabukları, tohumları ve sapları ile birlikte fermente edilir..

-Üzüm kabukları, kırmızı şarapta bulunan ayırt edici sağlık bileşenlerinin yanı sıra şaraba pigment verir..

 

Kırmızı şarap, özellikle tanenler ve resveratrol gibi üzüm kabuklarında bulunan bitki bileşikleri açısından zengindir.

Beyaz şarap da bu faydalı bitki bileşiklerinden bazılarını içerir, ancak genellikle çok daha küçük miktarlarda.

-Şarap üretimi için Pinot Gris, Syrah ve Cabernet Sauvignon dahil olmak üzere birçok farklı üzüm çeşidi kullanılmaktadır..

-Kırmızı şarap yapmak için kırmızı üzüm kullanılırken, beyaz şarap aslında kırmızı veya beyaz üzümlerden yapılabilir. Örneğin, geleneksel Fransız şampanyası kırmızı Pinot Noir’den yapılır..

 

Birçok ülke şarap üretiyor. Başlıca şarap üretim bölgelerinden bazıları, Amerika Birleşik Devletleri’nde Fransa, İtalya, İspanya, Şili, Güney Afrika, Avustralya ve Kaliforniya’da bulunmaktadır..

 

Çoğu bölge birden fazla üzüm çeşidine sahip olsa da, Chardonnay, Viognier ve Chenin Blanc gibi bazı bölgeler özellikle bir veya iki üzüm çeşidiyle ünlüdür

Kırmızı üzümler, şaraba rengini veren ve faydalı bitki bileşikleri içeren kabukları ile fermente edilir. Öte yandan, üzümler beyaz şarap için soyulur..

 

♦ Kırmızı ve beyaz şarabın beslenme karşılaştırması

Kırmızı şarap ve beyaz şarap çok benzer beslenme profillerine sahiptir

-Ancak 150 ml’lik bir bardağın besin içeriğine baktığınızda bazı farklılıkların olduğunu göreceksiniz:

kırmızı şarap Beyaz Şarap
калорий 125 121
karbonhidratlar 4g 4g
Sahara 1g 1g
manganez %10 AQR %9 AQR
potasyum %5 AQR %3 AQR
magnezyum %4 AQR %4 AQR
B6 vitamini %4 AQR %4 AQR
Fer %4 AQR %2 AQR
b 2 vitamini %3 AQR %1 AQR
fosfor %3 AQR %3 AQR
niasin %2 AQR %1 AQR
Kalsiyum, K vitamini, çinko %1 AQR %1 AQR

AQR = Önerilen günlük alım miktarı.

Genel olarak, kırmızı şarabın beyaz şaraba göre hafif bir avantajı vardır çünkü daha yüksek miktarlarda belirli vitamin ve mineraller içerir. Bununla birlikte, beyaz şarap daha az kaloriye sahiptir.

ÖZET:

Besinler açısından, kırmızı şarap ve beyaz şarap tepeden tırnağa. Bununla birlikte, kırmızı şarap, belirli vitamin ve minerallerin biraz daha yüksek seviyelerine sahiptir.

Kırmızı şarabın faydaları

Kırmızı şarap, kabukları ve üzüm çekirdekleri tarafından fermente edildiğinden, sağlığa birçok faydası olan bitki bileşikleri açısından oldukça zengindir..

 

Kalp hastalığı riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir.. Kırmızı şarap, Fransız paradoksunun sözde sırrıdır.

Bu, doymuş yağda yüksek yeme geleneğine rağmen Fransa’nın nispeten az sayıda kardiyovasküler hastalığa sahip olduğu fikridir..

 

Araştırmalar, kırmızı şarap içmenin kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu bir etkisi olabileceğini göstermiştir (7, 8).

Aslında, kalp hastalığından ölme riskinin %30 daha düşük olmasıyla ilişkilendirildi ..

Bu kısmen, şarabın hem antioksidan hem de antienflamatuar etkileri olan bileşikler içermesinden kaynaklanıyor olabilir. Kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olurlar.

 “İyi” HDL kolesterolü artırmaya yardımcı olabilir.

Kırmızı şarabın ayrıca daha düşük kalp hastalığı insidansı ile ilişkili olan “iyi” HDL kolesterolü arttırdığı gösterilmiştir.

Küçük bir araştırma, dört hafta boyunca günde bir veya iki bardak kırmızı şarap içmesi söylenen yetişkinlerin, sadece kırmızı şarap içenlere kıyasla HDL seviyelerinde %11-16 artış olduğunu buldu. Su veya su ve üzüm özü. …

Beyin bozulmasını yavaşlatabilir.

Birkaç çalışma, kırmızı şarap içmenin yaşa bağlı zihinsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bu kısmen kırmızı şaraptaki antioksidan benzeri bileşik olan resveratrolün antioksidan ve antienflamatuar aktivitesine bağlı olabilir.

Resveratrol, beta amiloidler adı verilen protein parçacıklarının oluşumunu engeller. Bu beta-amiloidler, beyinde Alzheimer hastalığını karakterize eden plakların oluşumunda önemli bir rol oynar.

Resveratrolün diğer faydaları

Resveratrol, ek olarak potansiyel faydaları için kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Bu konsantre dozlarda resveratrol aşağıdaki faydalara sahiptir:

Eklem ağrısını hafifletir : Kıkırdak hasarını önler.

Şeker hastaları için yardım : İnsülin duyarlılığını artırır. Hayvan çalışmaları, resveratrolün diyabet komplikasyonlarını önlediğini göstermiştir.

Çeşitli organizmaların ömrünü uzatır : Bunun için yaşlanmayı önleyen genleri aktive eder.

Kansere Yardımcı Olabilir : Resveratrolün kanserin önlenmesi ve tedavisindeki potansiyeli kapsamlı bir şekilde incelenmiştir, ancak sonuçlar karıştırılmıştır.

Kırmızı şarabın sağlığa birçok faydası vardır. Kalp hastalığı riskini azalttığına, HDL kolesterolü yükselttiğine ve zihinsel gelişimde yaşa bağlı düşüşü yavaşlattığına inanılıyor.

♦ Şarabın diğer olası sağlık yararları

Kırmızı şarap ve beyaz şarap arasındaki fark nedir?

  Birçok çalışma kırmızı şarabı özel olarak tanımlamıştır, ancak beyaz şarap ve diğer alkol türleri de sağlık yararları ile ilişkilidir.

Ana olanlardan bazıları şunlardır:

Kalp hastalığı riskinin azalması : 100’den fazla çalışma, ılımlı alkol tüketiminin kalp hastalığı riskini %25-40 oranında azalttığını göstermiştir.

Kalp hastalığı veya felçten ölüm riskinin azalması. : Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre, az ila orta miktarda şarap içen kişilerin kalp krizi veya felçten ölme olasılığı, bira veya diğer alkollü içecekler içenlere göre daha azdı.

Daha iyi kolesterol : Ölçülü miktarda alkol de kolesterol seviyelerini iyileştirir.

Azaltılmış ölüm riski : Çok sayıda nüfus araştırması, şarap içenlerin kalp hastalığı da dahil olmak üzere tüm nedenlerden ölme riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir.

Azaltılmış nörodejeneratif hastalık riski : Şarap veya diğer hafif ila orta derecede alkol içenlerin, içmeyenlere göre Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Azaltılmış osteoartrit riski : En az bir çalışma, şarap içenlerin bira içenlere göre daha düşük hastalık riskine sahip olduğunu göstermiştir.

Belirli kanser türlerinin riskinin azalması : Gözlemsel araştırmalar, şarap içenlerin akciğer kanseri insidansının daha düşük olabileceğini gösteriyor.

Ancak, bu çalışmaların doğada gözlemsel olduğunu hatırlamak önemlidir. Nedensellik kanıtlayamazlar ve dikkatle alınmalıdırlar.

ÖZET:

Genel olarak, hafif ila orta derecede alkol tüketimi, belirli hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilidir.

♦ Şarap içmenin zararları

Şarap tüketiminin en büyük dezavantajı aşırı şarap tüketimidir.

Düşük riskli içme yönergeleri ülkeden ülkeye değiştiğinden, ne kadar fazla, kime sorduğunuza bağlıdır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), haftada beş gün, günde iki standart içkiden fazlasını önermemektedir.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülke, alkol tüketimini erkekler için günde iki içkiden az ve kadınlar için günde bir içki ile sınırlandırmayı önermektedir. Bazı ülkelerde üst limitler daha da düşük..

 

Standart içecek 150 ml’lik bir bardak %12 alkollü şaraptır..

 

Languedoc’tan gelenler gibi birçok “harika” kırmızı şarabın genellikle alkol bakımından hacimce %13-15 oranında daha zengin olduğuna dikkat edin.

Kırmızı şarabın sağlığa faydaları aşırı alkol tüketimi ile dengelenebilir. Aşırı miktarlarda organ hasarına, bağımlılığa ve beyin hasarına neden olabilir.

Çok fazla alkol almak, bağışıklık sisteminizi zayıflatabileceğinden bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinizi de artırabilir.

Ek olarak, alkol tüketimi çeşitli kanser türlerinin riskini artırır.

Bu ciddi riskler, sağlık uzmanlarının insanlara sağlık nedenleriyle içmeye başlamamalarını tavsiye etmesinin ana nedenleridir.

ÖZET:

Herhangi bir alkol tüketimi, özellikle çok fazla alkol alırsanız, olumsuz sağlık sonuçları olabilir.

♦ Kırmızı şarap beyazdan daha mı sağlıklı?

Şarap içecekseniz, kırmızı şarabın beyaz şaraba göre çok daha sağlıklı veya daha az zararlı olduğu açıktır.

Başka bir deyişle, sağlık etkileri söz konusu olduğunda kırmızı şarap açık ara kazanandır.

Bununla birlikte, çok fazla içerseniz zararlı etkileri çok büyük olabileceğinden, sağlığınızı iyileştirmenin bir yolu olarak alkol almayı asla teşvik etmemelisiniz.

Ek olarak, faydaları gösteren çoğu çalışma gözlemseldir, yani nedenselliği kanıtlayamazlar.

Şarap içmeyi seviyorsanız, kırmızı şarap en iyi seçimdirancak alkolü sınırlamak (veya ortadan kaldırmak) her zaman en güvenli seçimdir.

 

♦ Kırmızı şarap neden baş ağrıtır?

Bilim insanları, neden bazı insanların diğer içkileri tüketirken değil de bir kadeh kırmızı şaraptan sonra baş ağrısı çektiğini keşfetmiş olabilir..

Kırmızı Şarap Aslında Beyazdan Daha mı İyi? 
Kırmızı Şarap Aslında Beyazdan Daha mı İyi?

Baş şüpheli şaraba rengini veren ‘kuersetin’.

Kaliforniya Üniversitesi’nden bir ekip, kimilerinin şarap içtikten baş ağrısı çekmesinin nedenini bulduğunu söylüyor.

Scientific Reports‘ta yayınlanan makaleye göre söz konusu ağrının nedeni üzüm çekirdeği ve kabuğundan elde edilen ve kırmızı şaraba renk, tat ve kıvam veren maddelerden ‘fenolik flavonoid’.

Sadece kırmızı şarapta bulunan ‘kuersetin’ adlı bir flavanol, vücutta işlenerek çeşitli maddelere dönüştürülüyor..

Bunlardan biri kuersetin glukuronidin. Ekibin araşırmasına göre kuersetin glukuronidin asetaldehidi asetata dönüştüren enzimi bloke etmede özellikle etkili. (Alkol vücutta iki adımda parçalanır; asetaldehit adı verilen toksik bir bileşiğe, bu da zararsız asetata, yani sirkeye dönüştürülür. Bu gerçekleşemezse, zararlı asetaldehit birikerek semptomlara neden olur).

Amerikalı bilim insanlarına göre bu önemli enzim baskılandığında, kan dolaşımında toksik asetaldehit birikiyor. Yüksek seviyelerde bu durum baş ağrısı, mide bulantısı, yüz kızarması ve terlemeye neden oluyor.

Bu nedenle duyarlı kişiler az miktarda kuersetin içeren kırmızı şarap içtiğinde, özellikle de migrene yatkınsa baş ağrısı çekebiliyor. Kimilerinin neden diğerlerinden daha fazla etkilendiği ise hala belirsiz.

-Araştırmacılar şimdi teorilerini, farklı kuersetin seviyelerine sahip kırmızı şarapların baş ağrısına neden olan etkileri üzerine klinik bir çalışmayla test etmeye hazırlanıyor. Sonuçlar, insanların gelecekte kırmızı şarabın ortaya çıkardığı baş ağrılarından kaçınmasına yarayabilir.

-Araştırmacılar şimdi teorilerini, farklı kuersetin seviyelerine sahip kırmızı şarapların baş ağrısına neden olan etkileri üzerine klinik bir çalışmayla test etmeye hazırlanıyor. Sonuçlar, insanların gelecekte kırmızı şarabın ortaya çıkardığı baş ağrılarından kaçınmasına yarayabilir.

-Araştırmacılardan Prof Andrew Waterhouse’a göre bu, baş ağrısına yatkın kişiler için pahalı kırmızı şarapların daha kötü sonuç vereceği anlamına geliyor: “Ucuz üzüm çeşitleri çok geniş gölgelikli ve çok yapraklı asmalarda yetiştiriliyor, bu nedenle fazla güneş almıyorlar. Oysa yüksek kaliteli üzümler daha az yapraklı, daha küçük mahsullerden elde ediliyor. Şarabın kalitesini artırmak için güneş ışığı miktarı dikkatli bir şekilde yönetiliyor.”

Şarap

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et