KAN SULANDIRICI KULLANANLAR KİRAZ TÜKETİRKEN DİKKAT

🔵 GÖLGEDE AÇIK HAVADA KURUTULAN KİRAZ SAPI ÇAYININ FAYDALARI

– Ödem atar

– Regl dönemindeki ödemi önler

– Rezidiüel idrarı azaltır ve damlatma problemini önler…

Www.cafemedyam.com

🔵 KİRAZ ÇEKİRDEKLERİ NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

-Kiraz çekirdekleri kurutularak iki avuç içi büyüklüğünde bez torbanın içine konulur. 50 dereceye kadar fırında 5-10 dakika bekletilir..

-Gaz sancısı çeken bebeklerin karın bölgesine konulur. Böylece bebekler terlemeden gaz sancısından kurtulur..

🔵 GAZ SANCISI NEDEN OLUR?

Gaz sancısı, genellikle bağırsaklarda biriken gazın neden olduğu bir rahatsızlıktır. Bağırsaklardaki gaz, çoğunlukla yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların sindirimi sırasında oluşur. Bu gazlar, bağırsaklarda birikerek şişkinlik, ağrı ve rahatsızlık hissi oluşturabilir.

Gaz sancısına neden olan diğer faktörler arasında şunlar yer alabilir:

1. Hızlı yemek yeme: Hızlı yemek yemek, ağızda daha fazla hava yutulmasına neden olabilir ve bu da gaz sancısına yol açabilir.

2. Laktoz intoleransı: Laktoz intoleransı olan kişiler, süt ürünleri tükettiklerinde gaz sancısı yaşayabilirler.

3. Gluten intoleransı: Gluten intoleransı olan kişiler, buğday, arpa ve çavdar gibi tahılları tükettiklerinde gaz sancısı yaşayabilirler.

4. Fazla lif tüketimi: Fazla lif tüketmek, bağırsaklarda gaz oluşumuna neden olabilir.

5. Stres: Stres, sindirim sistemi üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir ve gaz sancısına yol açabilir.

6. Antibiyotik kullanımı: Antibiyotikler, bağırsak florasını değiştirerek gaz sancısına neden olabilir.

7. Hormonal değişiklikler: Hormonal değişiklikler, özellikle adet döneminde kadınlarda gaz sancısına neden olabilir.

Gaz sancısı genellikle zararsızdır ve kendiliğinden geçer. Ancak, şiddetli ve sürekli olarak devam eden gaz sancıları varsa veya diğer semptomlar da varsa (örneğin, kanlı dışkılama veya kilo kaybı gibi), doktorunuza başvurmanız önerilir.

🔵 KAN SULANDIRICI KULLANANLAR KİRAZ TÜKETİRKEN DİKKAT

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu:

“Koronavirüsün kanı koyulaştırıcı etkisi nedeniyle bu dönemde başta aspirin olmak üzere kan sulandırıcılar hekimler tarafından önerildi..Bu ilaçları kullanırken aşırı kiraz tüketiminin beklenmedik kanamalara neden olabileceği konusunda uyarmak isterim..

Salisilik asit içeriğinin fazla olduğu meyveler, kiraz, kızılcık, yaban mersini, vişne gibi kırmızı meyveler, kış döneminde yaygın şekilde kullanılan portakal ve mandalina, ananasta da kanı inceltici özellik bulunur. Bunlar mide ve idrar yolu kanaması olabileceği gibi daha ölümcül kafa içi kanamalarına da sebep olabilir.” 

“KAN TESTLERİ YAPTIRIN”

“Bu ilaçları kullanan kişilerin hekimlerine hangi meyveleri yiyip yemeyeceklerini sormaları gerekir

– Prof. Dr. Nuri Kurtoğlu:

“Bu meyveleri tüketirken ölçüleri çok dikkatli seçmek, aşırı tüketimden kaçınmak gerekiyor..

Bazı sebzelerde yine kanı inceltici maddeler bulunmakta. Bu sebzeleri sınıflamak gerekirse zerdeçal, zencefil, kekik, nane…

Kan sulandırıcıların kanı ne kadar sulandırdığı periyodik olarak yapılacak kan testleriyle öngörülebiliyor. Bu meyve ve sebzeleri tüketen kişilerin kontrollerini daha sık aralıklarla yaptırmalarını öneririm..

İdrar ve mide kanamaları, idrar renginde değişiklikler, ağızdan ve burundan kan gelmesi, büyük abdestten kan gelmesi bizi bir iç kanama konusunda şüphelendirir. Özellikle warfarin sodyum kullanan hastalar INR adı verilen testlerini belirli aralıklarla yaptırsınlar.” 

🔵 İLAÇ KULLANMAK YERİNE KİRAZ YEMEK DOĞRU DEĞİL

Prof. Dr. Kurtoğlu:

“İlaç kullanmadan meyve ile bu etkiyi sağlamak mümkün değil. İlaçların bazı kronik hastalarda kullanılması önemli. ‘İlaç yerine bu işi meyve ve sebzeyle sağlayabiliriz’ çok doğru ve mantıklı bir yaklaşım değil.”

“HEKİM TAVSİYESİNDE KULLANIN”

Koronavirüs döneminde özellikle enfeksiyon ve göğüs hastalıkları uzmanlarının aspirin ve birtakım kan sulandırıcı ilaçları önerdiğini belirten Prof. Dr. Kurtoğlu şunları söyledi..

Prof. Dr. Kurtoğlu:

“Koronavirüsün kanı koyulaştırıcı etkileri nedeniyle hekimler, başta aspirin ve birtakım kan sulandırıcı ilaçlar vermekte. Hekim kontrolünde ve öngörülen sürede bu ilaçların kullanılması gerekiyor. Ben kardiyoloji uzmanı olarak kalp ve damar hastalığı bulunan kişilerde kalp krizi ve felçlerin önlenmesi adına düşük dozdaki aspirini öneriyorum. Bu ilaçlarla felçleri yüzde 50, kalp krizlerini de yüzde 30 oranında engellemek mümkün. Ancak hekim tavsiyesi ile bu ilaçların kullanılması gerekir.”

🔵 ANTİOKSİDAN KAPASİTESİ YÜKSEK

Antioksidan kapasitesi yüksek olan kirazın vücuttaki iltihaplarla savaştığını belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu şunları söyledi.

Yıldız Melek Aksoylu:

“Aspirinin kan sulandırıcı etkisi olduğu gibi kirazın da kan sulandırıcı etkisi var. Kirazın kendisi vücuttan toksinleri uzaklaştırırken, sıcak suda bekletilen kurutulmuş kiraz sapları da ödem atıcıdır. Bu meyvenin antioksidan kapasitesi yüksektir. Antioksidan kapasitesi yüksek olan ve özellikle kırmızı meyveler olarak adlandırdığımız grup dokulardaki iltihaplarla savaşır. Bu etkiyi gösteren besinler bağışıklığı güçlendirir ve ödemi engeller, kişiye göre değişmekle birlikte günlük 2-3 porsiyon meyvenin bir veya iki porsiyonu kiraza ayrılabilir, ortalama 15-20 adet kiraza denk gelmektedir. Özellikle eklem rahatsızlığı ve gut hastalığı olanlar şifayı kirazda arasın.”

Cumhuriyet

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Verified by MonsterInsights