BİLİM & TEKNOLOJİ

15 SENE İÇİNDE ORDULARIN, DONANMALARIN VE HAVA KUVVETLERİNİN ÖNEMLİ BİR BÖLÜMÜ ROBOTİK OLACAK

ABD VE BİRÇOK DİĞER ÜLKE MÜRETTEBATSIZ GEMİLER VE TANKLARI DENİYOR..

ABD Genelkurmay Başkanı: “15 yıl içinde orduların büyük bölümü robotik olacak!”

🔵 ABD ORDUSU İNSANSIZ GEMİ VE TANK DENEMELERİ YAPIYOR!

ABD Hava Kuvvetleri yapay zekanın bir savaş uçağını uçurmayı başardığını açıklamıştı..

– ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley:

“Dünyada savaşın karakterinde temel değişimlerin yaşandığını ve gelecekte ordularda robot kullanımının ciddi şekilde artacağını belirtmeliyim..

Savaşın karakteri sıklıkla değişiyor. Her yeni silah geliştirdiğinizde bu yaşanıyor. Ancak temel ilkelerdeki değişim sadece ara sıra gerçekleşiyor. Bugün savaşın temel ilkelerindeki en belirgin değişimi yaşıyoruz. Bu kez bu değişime teknoloji öncülük ediyor..

Hassas algılama kapasitelerindeki artışın orduların saldırı şekillerini değiştirdiğini belirtmeliyim.. Hassas güdümlü mühimmatla vurma yeteneği insanların daha önce tanık olduğu hiçbir şeye benzemiyor..”

Www.cafemedyam.com
General Mark A. Milley, Genelkurmay Başkanlığı’nın 20. Başkanı, ülkenin en yüksek rütbeli askeri subayı ve Başkan, Savunma Bakanı ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin baş askeri danışmanıdır.

ABD’li general robotların ordulardaki rolüne dikkat çekerken, ABD ve birçok diğer ülkenin mürettebatsız gemiler ve tankları denediğini hatırlattı..

– ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley:

“Eğer daha yakında olmazsa, 15 sene içinde orduların, donanmaların ve hava kuvvetlerinin önemli bir bölümünün robotik olacağını göreceksiniz..

Robotik araçların yanı sıra artan yapay zeka kapasitesinin olası etkilerinin de önemini belirtmeliyim..

Yapay zekanın hem ait olduğu ordu hem de düşman ordusu hakkında devasa miktarda veri toplama kapasitesine sahip olduğunu, bunu savaş alanında verilecek kararlarda önemli bir rol oynayacağını söylemeliyim..

Savaş sırasında karar verme mekanizması esastır. Eğer büyük oranlardaki veriyi hızlı bir şekilde değerlendirme şansınız olursa kesin bir avantajınız olur. Bu teknolojilerin tamamı aynı anda geliştiriliyor ve gelecek 10-15 yıl içinde sonuçlarını verecek..”

ABD ordusu son yıllarda yapay zekayı bazı savaş araçlarının içine yerleştirmek için çalışmalar yapıyor. Geçen ay, ABD Hava Kuvvetleri yapay zekanın bir savaş uçağı uçurduğunu ve içinde it dalaşı da olan bazı testleri başarıyla geçtiğini açıklamıştı..


Independent Türkçe, SCMP, Insider, Defence News

Www.cafemedyam.com

🔵 BİLİM İNSANLARI ÖLÜ KUŞLARLA DRONELARI BİRLEŞTİRİYOR

Araştırmacılar, kuşların genel görünümünü ve hareketlerini modellemek için tahnit edilmiş kuş parçalarını drone mekanizmalarıyla birleştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü SciTech 2023 Forumu’nda sunulan çalışma, ölü kuşları kanat çırpan dronelara dahil ediyor ve askeri amaçlarla insanların gözetlenmesine de olanak sağlayabilir…

Kanat çırpan dronelar, yani ornitopterler, kuşların uçma sürecinden esinlenilerek ve itiş gücü için pervaneler gibi mekanik parçalar kullanılarak üretiliyor..

Drone yapımında yalnızca yapay malzemelere bel bağlamak zorunda kalmadan, artık ölü kuşlar da yeniden tasarlanabilecek..

-Aralarında gerçek bir sülüne benzeyen bir tanesinin de bulunduğu, kuşa benzeyen droneları kullanarak iki uçuş denemesi gerçekleştirdiler..

Independent Türkçe için çeviren: İpek Uyar//Vishwam Sankaran 

Www.cafemedyam.com
İran yapımı Şahid-136 tipi drone 17 Ekim’de Kiev’deki saldırı öncesinde uçarken görüntülendi

🔵 TAHRAN VE MOSKOVA, RUSYA’DA KAMİKAZE DRONE ÜRETMEK İÇİN ANLAŞTI

Rusya’ya İHA satarak tepki toplayan İran, üretimini Rus topraklarına kaydıracak..

Rus ordusunun saldırıları sırasında Ukrayna hava savunma birimlerinin düşürdüğü insansız hava araçlarının (İHA) İran yapımı olduğu belirlenmişti..

Rus ordusu ağustostan beri Ukrayna’nın altyapı tesislerine 400’den fazla kamikaze drone saldırısı düzenledi..

Ukrayna hedeflerine karşı yeni bir İHA gözetleme ve atış sistemi geliştirildi.. Sistemde Rus yapımı ZALA Aero tipi İHA, İzdeliye tipi hareketli mühimmat ve KUB kamikaze drone bulunuyor..

Independent Türkçe, Washington Post, Sputnik

Www.cafemedyam.com
Mikro drone’lar en fazla 7 dakika havada kalabiliyor

🔵 İSRAİL’DEN BİNALARA GİREBİLEN MİKRO KAMİKAZE DRONE

Mekanların üç boyutlu haritasını çıkaran Lanius, yüz tanıma teknolojisiyle hedefleri otomatik olarak da seçebiliyor

İsrail merkezli savunma sanayisi şirketi Elbit Systems, bina içlerinde hareket edebilen yapay zeka destekli mikro drone’lar tasarladı.

-Lanius adlı mikro drone, belirlenen hedeflere gezici mühimmat şeklinde nokta atışı saldırı yapma özelliğine sahip.

Drone, askerlerin doğrudan hedefleri göremediği kalabalık yerleşim yerlerindeki binalara camlardan ya da kapılardan girebiliyor. Hedefi gördüğü anda da “kamikaze” saldırısı düzenleyerek taşıdığı patlayıcıyı infilak ettiriyor..

Lanius, öldürücü olmayan silahlar da taşıyabiliyor. Fakat şirket, bu kategoride drone’un ne tür silahlarla donatılabileceğini açıklamadı.

Bilgisayarlara ürettiği grafik kartlarıyla tanınan ABD merkezli Nvidia şirketinin tasarladığı, Jetson TX2 adlı yapay zeka destekli işlemciye sahip drone, girdiği yerlerin fotoğraflarını çekip üç boyutlu haritasını çıkarabiliyor.

Taktiksel istihbarat da toplayabilen Lanius, ayrıca yüz tanıma teknolojisiyle hedefleri otomatik olarak da seçebiliyor.


Saatte yaklaşık 72 kilometre hıza çıkabilen Lanius, 1,25 kilogram ağırlığında ve 150 grama kadar mühimmat taşıyabiliyor. İsrail ordusunda kullanılan standart el bombalarıysa şarapnelleri hariç 160 gram ağırlığında. Dolayısıyla drone’un saldırısı ancak çok yakın mesafeden ve kapalı alanlarda etkili.
 


Elbit, bu etkiyi artırabilmek için mikro drone’ları Legion-X adı verilen bir kara cihazıyla uyumlu çalışabilecek şekilde tasarladı. Birden fazla drone’u aynı anda taşıyıp havalandırabilen uzaktan kumandalı araç, Lanius’ların kontrol edilebilmesini sağlayan bir platform olarak da kullanılabiliyor.Independent Türkçe, Haaretz, The Drive, Defense Here

Www.cafemedyam.com

🔵 Wİ-Fİ ARACILIĞIYLA DUVARLARIN ARKASINI GÖREN DRONE ÜRETİLDİ

Çalışmanın arkasında Ali Abedi ve Deepak Vasisht adlı iki akademisyen var

Hırsızlar, akıllı saatler ve telefonlar aracılığıyla ev sakinlerinin yerini belirleyebilir

Bir araştırma ekibi, 20 dolar değerinde hazır bir drone’a güvenlik açıklarından yararlanan bir yazılım ekledi.. Sonunda evlerdeki Wi-Fi bağlantılı tüm cihazların konumunu haritalandırabilen bir havadan tarama aracı ortaya çıktı..

‘Wi-Peep’ diye adlandırılan araç, kablosuz internet ağlarındaki verileri manipüle edebiliyor ve bahsi geçen cihazların konumunu yaklaşık olarak tahmin edebiliyor..

Drone’a kurulan hacker programı, uçuş süresi (ToF) adı verilen bir tekniği kullanıyor. Bu teknik sinyal ve nesne arasındaki fiziksel mesafeyi ölçmek için bir çeşit veri işleme hilesine başvuruyor..

Tüm bunlar, kablosuz internet bağlantılı çoğu cihazda olan bir güvenlik açığı sayesinde mümkün oluyor. Zira akıllı cihazlar, parolayla güvence altına alınmış olsa bile bölgedeki diğer cihazlardan gelen “temas girişimlerine” otomatik yanıt veriyor.

Wi-Peep, bu güvenlik açığını manipüle etmek için evin içerisindeki cihazlarla iletişim kurmaya çalışan bir ToF sinyali yayıyor.

Araştırmacılar, Wi-Peep gibi bir teknolojinin kullanılabileceği ürkütücü senaryolardan endişe duyuyor.

Buna göre söz konusu cihazı kullanan bir bilgisayar korsanı, akıllı saatler ve telefonlar aracılığıyla ev sakinlerinin yerini belirleyebileceği gibi, güvenlik kameralarının ve hatta izinsiz giriş sensörlerinin nerede olduğunu da anlayabilir.

Bu güvenlik açığı ayrıca, ev sakinleri yokken içeriye giren bir hırsızın bilgisayar gibi değerli eşyaları kolayca bulmasına da sebebiyet verebilir.

Independent Türkçe, Gizmodo, Waterloo Üniversitesi//Derleyen: Çağla Üren

Www.cafemedyam.com

🔵 ÇİN YAPAY ZEKALI DRONE GEMİSİNİ SUYA İNDİRDİ

“Yeni bir deniz türü”

Zhu Hai Yun gemisi uzaktan kontrol edilebiliyor ve Çin’in deniz güvenliğinin yanı sıra savunma dışı görevlerde de rol oynayacak..

Çin’in, deniz araştırmaları ve gözlemleri yürütecek onlarca otonom drone, gemi ve sualtı araçları içeren, türünün tek örneği yapay zeka sistemine sahip bir drone taşıma gemisini denize indirdiği bildirildi.

88 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde ve 6 metre derinliğindeki gemi uzaktan kontrol edilebiliyor ya da açık suda otonom olarak seyredebiliyor. Gemi, hedefleri gözlemlemek ve deniz güvenliğinin sağlanmasında rol oynamak için bir ağ da oluşturabiliyor..

Zhu Hai Yun adlı gemi, Sun Yat-sen Üniversitesi’nin “Güney Okyanus Laboratuvarı” olarak da bilinen Güney Deniz Bilimi ve Mühendisliği Guangdong Laboratuvarı’nın (Zhuhai) geliştirdiği, Akıllı Mobil Okyanus Stereo Gözlem Sistemi (IMOSOS) adlı, dünyada türünün ilk örneği olan bir yapay zeka sistemine sahip..

– Laboratuvarın yöneticisi Chen Dake:

“Bu akıllı, insansız çalışan gemi, okyanus gözlemi için devrim niteliğinde değişiklikler getirecek güzel, yeni bir ‘deniz türü..”

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken//Vishwam Sankaran 

Www.cafemedyam.com

🔵 YAPAY ZEKANIN YÖNLENDİRDİĞİ DRONE, İNSAN PİLOTLARI İLK KEZ GEÇTİ

“Bu algoritma sayesinde drone’lar denetim, arama kurtarma ve daha fazlasını içeren çok büyük bir uygulama alanına sahip olabilir”

İsviçre’deki Zürih Üniversitesi’nde geliştirilen yapay zeka destekli drone, ilk kez deneyimli insan pilotları geride bıraktı.

Üniversitenin Robotik ve Algı Grubu’ndan bir ekip, drone’ların, uçuşun her noktasında en uygun rotayı hesaplayabilmesi için bir yörünge planlama algoritması geliştirdi..

– Ekibin lideri Davide Scaramuzza:

“Drone’umuz deneysel bir yarış pistinde birinci sınıf iki insan pilotun hızını aştı.. Algoritmanın yeniliği, drone’ların sınırlamalarını tam olarak dikkate alan, zamansal açıdan en uygun yörüngeleri hesaplayan ilk algoritma olması..”

Yeni algoritma drone’u bir devre üzerindeki bir dizi ara noktadan geçmesini sağlarken, bu esnada izleyebileceği en hızlı yörüngeyi hesaplayabiliyor..

Independent Türkçe, Forbes, EurekAlert//Derleyen: Çağla Üren

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: