EKONOMİ

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI ENFLASYON RAPORUNU AÇIKLADI!

“Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz için zaman zaman Merkez Bankası’nın kredibilitesi, güveni veya enflasyon hedefleriyle ilgili tartışmalar yaşanabilir..”

“MEVCUT MAKRO EKONOMİK TEMELLERE BAKTIĞIMIZDA TÜRK LİRASI’NIN AŞIRI DEĞERSİZ NOKTADA OLDUĞUNU DEĞERLENDİREBİLİRİZ.”

TCMB Başkanı Murat Uysal, 2020 enflasyon hedefini yüzde 8,9’dan yüzde 12,1’e çıkardıklarını söyledi

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın basın mensuplarıyla paylaştığı rapora göre:

*Nisanda yüzde 7,4, temmuzda yüzde 8,9 açıklanan 2020 sonu enflasyon tahmini yüzde 12,1’e çekildi.

*2021 yılı enflasyon beklentisi ise yüzde 6,2’den yüzde 9,4’e çıkarıldı.

*Temmuz Enflasyon Raporu’nda yüzde 10,5 açıklanan 2020 yılı gıda enflasyonu tahminini yüzde 13,5’e yükseltildi.

Uysal:

“Güçlü kredi ivmesi ve TL’deki değer kaybıyla enflasyon öngörülenden yüksek bir seyir izliyor..

Üçüncü çeyrekte iktisadi faaliyet “V” tipi belirgin bir toparlama kaydetti. Bu toparlanma eylül ve ekimde de devam etti ve “2020’de muhtemelen pozitif büyüme göreceğiz..

Olağanüstü bir dönemden geçtiğimiz için zaman zaman Merkez Bankası’nın kredibilitesi, güveni veya enflasyon hedefleriyle ilgili tartışmalar yaşanabilir..

Tahminlerin salgında büyük bir hareketlilik kısıtlaması gerektirecek ikinci bir dalga olmayacağı ve küresel risk iştahında ilave bozulma olmayacağı bir görünüm çerçevesinde üretildiğini söylemeliyim..

Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürülmesinin ve makro politika bileşiminin enflasyonda düşüş önceliğiyle eşgüdüm içerisinde belirlenmesinin ülke risk primindeki iyileşmeye katkı sağlayacağı bir görünüm esas alındı.”

“DÖVİZ KURU, ORTA VADEDE MAKRO EKONOMİK TEMELLERLE UYUMLU BİR NOKTAYA GELECEK”

Hafta başından bu yana hızla yükselen dövizle ilgili de bir değerlendirme yapan Murat Uysal:

“Merkez Bankası’nın nominal ya da reel kur hedefi yok..

Döviz kurundaki hareketliliğin birçok faktörden etkilendiğini belirtmeliyim. Burada enflasyon bekleyişleri, faiz farkları, jeopolitik gelişmelerin daha çok öne çıktığını söyleyebiliriz.. 

Merkez Bankası konuya finansal istikrar ve fiyat istikrarı açısından yaklaşıyor. Döviz kurunun orta vadede makro ekonomik temellerle uyumlu bir noktaya gelmesini öngörüyoruz..

Mevcut makro ekonomik temellere baktığımızda Türk Lirası’nın aşırı değersiz noktada olduğunu değerlendirebiliriz.”

Gelecek dönemde Merkez Bankası’nın para politikası duruşunun enflasyonu kontrol almadaki sonuçlarının ve beklentilerin iyileşeceğinin görüleceğini söyleyen Uysal:

“Döviz kuru tarafına da bunun yansımasını bekleriz..

Döviz kurundaki bu değersiz durum, fiyat ve finansal istikrar tarafında riskler oluşturuyor. Bununla birlikte cari denge açısından da destekleyici olduğu görülüyor. Fiyat istikrarını tehdit edici boyutu ve aşırı volatilite noktasında hassasiyetimiz var. Para politikası duruşunu belirlerken bunu da dikkate alıyoruz.”

“KARARLARIMIZI TEREDDÜTSÜZ ŞEKİLDE ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

*Son faiz kararında Erdoğan’dan ya ada Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan siyasi bir baskı var mı?

Murat Uysal:
 

“Enflasyon hedeflemesi uygulayan bir Merkez Bankası’yız. Araç bağımsızlığımız var. Bunu yaparken fiyat istikrarının yanı sıra finansal istikrarı da gözetiyoruz. Araç bağımsızlığımızı serbest bir şekilde kullanabiliyoruz.. 

Verilere dayalı adım atıyoruz. Veri setlerini dikkate alarak önümüzdeki dönemde de kararlarımızı bu şekilde tereddütsüz şekilde almaya devam edeceğiz.” 

*Kur gidiyor ve bu, bilançolarda kur zararı olarak geri gelecek. Finansal istikrarı tehdit edecek.  “Finansal istikrar hedefimiz var” demiştiniz. Ayrıca aşikâr ki kur geçişkenliği olacak. Bir müdahale gelmediği takdirde bu şekilde devam etmesi de söz konusu. Konuşmalarınızdan şu aşamada “böyle bir müdahaleye ihtiyaç yokmuş” gibi anlaşılıyor. Gerçekten böyle mi? 

Murat Uysal:

“Bizim çok sık aralıklarla para politikası toplantılarımız var. Her ay yapıyoruz bu toplantıları. Şu anda sıkılaşma eğilimi olan bir yaklaşım içerisindeyiz. Finansal istikrar ve fiyat istikrarı konusunda para politikası, gerekli adımları atmaya devam edecek ve atıyor. Bunu daha açık ne şekilde ifade edebilirim bilmiyorum.. 

Siz neden ‘Merkez Bankası herhangi bir tepki vermiyor’ şeklinde anladınız? Merkez Bankası tepki verdi, güçlü bir tepki verdi. Bir sıkılaştırma yaptı. Onun etkilerini görmeye başladı ve bu süreç devam ediyor. Gerektiğinde her türlü ilave adımı atabiliriz.” 


*Siz adım attıktan sonra dolar 25 kuruş arttı.

Murat Uysal:

“Merkez Bankası’nın kuru bir yerde sabitleme gibi bir hedefi ya da böyle bir yanlışın içerisinde olamaz. Ama Merkez Bankası, kurun enflasyon yansımasını önlemek için para politikası duruşunu şekillendirebilir.. 

Döviz kuru, kısa süre içerisinde ekonomik temellerden farklı sebeplerden dolayı uzaklaşabilir. Enflasyon beklentilerini iyileştirecek adımlar atmak, bizim hedefimiz.” 

27 Ekim’i 8,18 lira seviyesinde kapatan Dolar/TL, 8,3179 lira seviyesine kadar çıktı. Güne 9 lira 64 kuruş seviyesinden başlayan Euro/TL ise 9 lira 77 kuruşun üzerine çıktı. 

Gün içerisinde 10 lira 75 kuruşa kadar çıkan Sterlin/TL ise 10 lira 75 kuruş seviyesinde işlem görüyor. 

Dün ilk kez 500 lira üzerine çıkan gram altın, haftanın üçüncü işlem gününde 505 liraya kadar yükseldi. Çeyrek altının değeri ise 826 lira. 

İLGİLİ HABER


Independent Türkçe

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top