GÜNDEM

‘Suriye’deki teröristlere destek ve silah vermeyi durdurun’

‘Suriye ordusuna yönelik topçu atışları Rusya’nın bunları tespit etmesi üzerine durdu..”

Türkiye İdlib’le ilgili abartılı açıklamalar yapmak yerine ‘özel iletişim kanallardan’ faydalanmalı

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Türk ordusunun Suriye’deki teröristlere destek verdiğini belirtti.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi:

”Ankara’ya teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurma çağrısı yapıyoruz..

Türkiye destekli militanlar Kminas ve Neyrab bölgelerinde Suriye ordusunun savunmasını Türk ordusunun desteğiyle kırdı..

Bunun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin militanlara destek verdiği ilk vaka olmadığına dikkat çekmek isteriz. Türk tarafını teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurmaya çağırıyoruz..

Teröristler Kminas-Neyrab hattında Suriye ordusuna yönelik saldırıları çok sayıda zırhlı tankla gerçekleştirdi ve Türk ordusu buna topçu ateşiyle destek verdi. Suriye ordusunun savunması bunun sonucunda kırıldı.”

‘Saldırılarda 4 Suriye askeri yaralandı’

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi:

”Suriye ordusuna yönelik topçu atışları Rusya’nın bunları tespit etmesi üzerine durdu..

Türk mevzilerinden Suriyeli birliklere topçu ateşi açıldığı, Rus objektif kontrol araçları tarafından tespit edilerek çatışmaları önleme hattı üzerinden Türk tarafına bildirildi. Bunun üzerine Türk tarafı, topçu atışlarını durdurdu.”

Türkiye İdlib’le ilgili abartılı açıklamalar yapmak yerine ‘özel iletişim kanallardan’ faydalanmalı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova:

”Türkiye’ye İdlib’le ilgili abartılı açıklamalar yapmayıp bunun yerine özel iletişim kanallarını devreye alma çağrısında bulunuyoruz..

Erdoğan’ın İdlib’de operasyon başlatmanın an meselesi olduğu yönündeki açıklaması…

Türkiye yönetiminin açıklamaları konusuna gelince, ‘sahada’ herhangi bir gerilim halinde birçok ülke açıklama yapmanın uygun olduğunu düşünüyor, halbuki bize göre bu tür durumlarda her şeyden önce mevcut iletişim kanallarının devreye alınması gerekiyor, zira (bu kanalların) muazzam bir potansiyeli var..

Suriyeli yetkililerin kendi topraklarında neler yapması gerektiği yönündeki açıklamalar konusunda da egemen bir devletin söz konusu olduğunu ve Suriye silahlı kuvvetlerinin kendi toprağında bulunduklarını unutmamak gerekiyor. Baz ilke bu olmalı.”

İdlib’deki hava saldırısında 2 asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib’de 2 askerin hayatını kaybettiğini, 5 askerin yaralandığını duyurdu.

MSB’nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza yapılan hava saldırısı sonucu 2 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 5 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Belirlenen hedefler ateş altına alınmış, alınmaya devam edilmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamış, bundan sonra da bırakılmayacaktır. Hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, TSK ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için de acil şifalar dileriz.”

’50’den fazla rejim unsuru imha edildi’

“İdlib bölgesindeki çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; 50’den fazla Rejim unsuru, 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap, 1 obüsün imha edildiği öğrenilmiştir.”

Suriye’yi kana, teröre, gözyaşına açık hale getiren kim varsa insanlık önünde hesap verecektir’

İletişim Başkanı Fahrettin Altun:

 “İdlib’te barışı temin etmek, insani yardım faaliyetlerini yönetmek üzere bulunan askerlerimize Rejim tarafından gerçekleştirilen saldırıda 2 askerimiz şehit olmuş, 5 askerimiz yaralanmıştır. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyoruz. Devletimiz şehitlerimizin kanını yerde bırakmamış, bırakmayacaktır. Suriye’yi kana, teröre, gözyaşına açık hale getiren kim varsa insanlık önünde hesap verecektir. Devletimiz büyüktür, milletimiz azizdir, vatanımız kutsaldır.” 

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: