‘MHP’li Bahçeli FAŞİZAN bir dil kullanıyor..! HADDİNİ AŞIYOR'

‘Federal çözüme tez zamanda varılmazsa bölünmüşlük kalıcı hale gelecek’

KKTC Cumhurbaşkanı: ‘Kıbrıslı Türklerin laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istiyorum’

‘DEVLET BAHÇELİ’nin HAKARETLERİNİ AYNEN İADE EDİYORUZ’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin istifa çağrısına yanıt veren Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama:

“Devlet Bahçeli’nin ağır hakaretlerinin tümünü öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı’nın Guardian Gazetesi’ne verdiği mülakatı fırsat bilerek kendisine ve onun şahsında Kıbrıs Türk Halkı’na hakaret etme alışkanlığına bugün de devam etmiştir.

Cumhurbaşkanımız, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesi gibi, KKTC’nin Türkiye’ye ilhakı olasılığını soran gazeteciye bunun yanlışlığını vurgulamış, Kıbrıslı Türklerin böyle bir talebi bulunmadığını, bunu kabul edilemez korkunç bir senaryo olarak nitelediğini ve bunun Türkiye Cumhuriyeti’nin gerçek çıkarlarına da uygun olmadığını izah etmiştir.

Devlet Bahçeli bunun üzerine, çağ dışı kalmış ırkçı ve faşizan anlayışla ve Türkiye’de sıklıkla kullandığı çatışmacı bir dil ile Cumhurbaşkanımıza ağır hakarette bulunmuştur.

Cumhurbaşkanımızın açıkça vurguladığı gibi, Kıbrıslı Türklerin hedefi Rum tarafının azınlığı olmak ya da Türkiye’ye ilhak olmak değildir. Çabamız, Kıbrıs Türk Halkı olarak özgün karakter ve kimliğimizi koruyarak, Dünyadaki saygın yerimizi eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde elde etmektir.

Kimsenin Kıbrıs Türk halkının bu haklı ve demokratik talebinden rahatsızılık duymasına gerek olmadığı gibi, bu meşru talebe hakaretle yanıt verme hakkı da yoktur.

Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanımız Akıncı’nın Enosis’in yörüngesine girdiğini söyleyebilecek kadar da kendini bilmemektedir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli siyasi yaşamı boyunca her fırsatta şehitlerin kanı üzerinden siyaset yaparken, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı amaçlayan Enosis’e karşı Kıbrıs Türkü’nün verdiği haklı mücadelede Cumhurbaşkanımız her Kıbrıs Türkü gibi 1974 Harekatı’nda görev üstlenmiş, yanında silah arkadaşları şehit düşen, kendi de yaralanan şerefli bir gazidir. Bundan dolayıdır ki savaşın ne demek olduğunu bizzat yaşamış biri olarak, barışın değerini MHP Başkanından çok daha fazla takdir edebilecek bir konumdadır.

Devlet Bahçeli’nin ağır hakaretlerinin tümünü öncekilerde olduğu gibi kendisine aynen iade ediyoruz.”

Bahçeli, “Mustafa Akıncı’nın işgal ettiği koltuğa layık olmadığı açıktır” diyerek, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanını istifaya çağırmıştı.

‘Ya acil çözüm ya kalıcı bölünme’

Çözüm yanlısı kimliğiyle 2015’te Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı seçilen ve 26 Nisan seçiminde yeniden aday olan Mustafa Akıncı,

Güney Kıbrıslı muadili Nikos Anastasiadis ile tampon bölgedeki bir sanat sergisinde biraraya gelen Mustafa Akıncı:

”Adil federal çözüm içeren bir anlaşmaya tez zamanda ulaşılmazsa, adadaki Türk ve Rum toplumlarının bölünmüşlüğü kalıcı hale gelecek..

İki taraf arasındaki görüş ayrılıkları her yıl giderek daha kemikleşiyor. Bu, yeniden birleşme ihtimalini azaltıyor..

Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik.”

Ankara tarafından yutulup de facto Türkiye ili haline gelebiliriz’

Mustafa Akıncı:

”Yarım asırlık bölünmüşlükten sonra tek işler çözüm federal bir çatı altında yeniden birleşme. Bu başarılamazsa, Kuzey Kıbrıs daha fazla bağımlı hale gelecek..

 Ankara tarafından yutulup de facto Türkiye iline dönüşebiliriz..

Diyaloğun yeniden başlaması konusunda temkinli iyimserlik içindeyim. 2017’de BM inisiyatifinde İsviçre’deki Crans-Montana’da yürütülen dörtlü müzakerelerin çökmesi…Tren Crans-Montana’da raydan çıktı. Bence daha gerçekçi ve karşılıklı kabul edilebilir bir yoldan yeniden başlattık.” 

‘Bölünmüşlük gençlerin zihinlerinde konsolide oluyor’

Mustafa Akıncı:

”Kalıcı bölünmenin koşulları yaratılıyor. Her yıl fiziksel, demografik ve ekonomik açıdan daha konsolide oluyor. Gençlerin zihinlerinde konsolide oluyor..

Kendi çocuklarım dahil daha genç kuşaklara kıyasla güneyde doğmuş olan ben ve eşimin Kıbrıslı Rumlarla daha duygusal ilişkilerimiz bulunuyor..

The Guardian, Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki olası rakiplerinden Başbakan Ersin Tatar‘ı “Güney’le uzlaşmayı reddeden ateşli Ankara yanlısı popülist, iki devletli çözümden yana, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve adanın dini-kültürel yapısını değiştirecek şekilde anakaradan gelen belirsiz sayıda yerleşimcinin güçlü desteğine sahip” diye tanıttı.

‘Anavatan-yavruvatan değil, bağımsız ve kardeşçe’

Mustafa Akıncı:

”Erdoğan’ın Türkiye-Kuzey Kıbrıs ilişkisini anavatan-yavruvatan diye tanımlamasına karşıyım…Ben bağımsız, kardeşçe ilişkiler istiyorum..

Hükümet, faturalarını ödeyen Türkiye’ye ekonomik bağımlılığı azaltmak için daha fazla şey yapmalı. Bunu başarabilmek için de Güney’in desteğine ihtiyacı var.”

‘Laik, demokratik ve çoğulcu kimliğimizi korumak istiyoruz’

Mustafa Akıncı:

‘Kıbrıslı Türklerin kendilerine özgü bir kimlikleri var. Bu laik, demokratik ve çoğulcu bir kimlik. Bunu korumak istiyoruz.”

The Guardian:

”Sivil toplum aktivistleri; ‘Ankara’nın İslamcı etkisini yavaş yavaş artırma kampanyası yürüttüğünden yakınıyor, bunun karakteristiğinin cami inşa etmek, Kuran kursları açmak ve müfredattan evrim kuramını çıkarmak olarak’ görüldüğünü söylüyor…Aktivistler ‘Türk ordusunun Kuzey Kıbrıs’ta tümden kontrolü ele almasının düşük olasılık olduğu, ama imkansız olmadığı’ görüşünde”

‘Türkiye’ye bağlanmak Türkiye’nin de çıkarlarına aykırı’

İngiliz gazetesinin ‘Kırım tarzı ilhak ihtimali’ sorusunu ‘korkunç’ diye yanıtlayan ve ‘Türkiye’nin kendi çıkarlarına aykırı’ diye değerlendiren Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle farklı olduğunu belirtti. 

‘İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım’

Mustafa Akıncı:

”AB içinde birleşik Kıbrıs..İçişlerinde bağımsız, dış ilişkilerde Suriye’deki Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti’nin 1939’da referandumla Türkiye’ye bağlanmasını kabul eden Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen..İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım.”

https://www.cafemedyam.com/2019/10/26/mhpli-bahceli-fasizan-bir-dil-kullaniyor/

Boris Johnson müzakereleri yeniden canlandırabilir’

Mustafa Akıncı:

”Kıbrıs’ta anlaşmaya varılması Doğu Akdeniz’de yükselen gerilimi yatıştırabilir..

Osmanlı kökenleri olan Britanya Başbakanı Boris Johnson’ın Ankara ile iyi ilişkilerini kullanarak Kıbrıs müzakerelerini yeniden canlandırması umudundayım.”

The Guardian, Akıncı’nın yazın sondaj faaliyetlerinde Kıbrıslı Rumlarla Türklerin işbirliği yapmasını ve çıkarılacak doğal gaz-petrolden elde edilecek geliri paylaşmaları önerisini getirdiğini, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin ise Ankara’nın Kıbrıs’ta çözüme ulaşılana dek tüm tarafların sondaj faaliyetlerini askıya alması önerisini reddettiğini hatırlattı.

İngilizlere ‘Siz de parçalanabilirsiniz’ uyarısı

Mustafa Akıncı:

”Britanya’nın AB’den çıkışı (Brexit)..

Alkışlarla karşılamadım, ama saygı göstermek zorundayız. Bundan sonra ülkenizi tek parça olarak tutabilecek misiniz, bilmiyorum. Bunda oldukça zorlanabilirsiniz.”

Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday olacağını açıkladığı konuşması ve The Guardian mülakatı, Kıbrıs Rum basınında geniş yer buldu.

Haravgi:

“Kıbrıs Sorununa Kapsamlı Değinme- Akıncı Sorumluluk Yüklenmesi Oyununu Takip Etmeyeceğini Söyledi- İki Devlet Çözümü Nasıl Ortaya Çıktı- Türkiye’yle İlişkiler Sağlıklı Bir Zeminde Bulunmuyor- Doğal Gaz İçin Üç Yol”

Alithia:

“Mustafa Akıncı’nın Cesur Açıklamaları- Türkiye’ye Bağlanmaya Karşı Mücadele İlan Etti- Kıbrıslı Türk Lider Mustafa Akıncı Türkiye’nin Boyunduruğu Altında Olmayı Kabul Etmediklerini İlan Etti- Linç Kültürüne İlişkin Mücadele”

Fileleftheros:

“Akıncı Çözüm Veya Türkiye’ye Daha Fazla Bağımlılık İkilemini Ortaya Koyuyor – Linç Kültürü”

Politis:

“Adil Federal Çözüm- Akıncı Ertesi Güne İlişkin Vizyonunu Açıkladı- Kıbrıs Türk Lideri Gerek Adaylığını Açıkladığı Konuşmasında Gerek de Guardian’a Verdiği Demecinde Kıbrıs Sorununun Hemen Çözülmesinin Acil Bir İhtiyaç Olduğunu Söyledi”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: