DÜNYA

Irak işgaline karşı çıkmak 6 milyon dolar, karşı çıkmamak kaç dolar?

İngiliz istihbarat örgütü MI6’in eski başkanı Richard Dearlove…

Richard Dearlove: ”Fransa’nın vefat eden eski cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Irak işgaline karşı çıkmak için Saddam Hüseyin’den 6 milyon dolar rüşvet aldı.”

İngiltere’nin istihbarat örgütü MI6’in eski başkanı Richard Dearlove: ”Saddam Hüseyin Fransız lidere 1995 ile 2002 yıllarındaki seçimlerde kullanması için 6 milyon dolar verdi. Hem İngiltere hem de ABD istihbaratı rüşvetten haberdar.”

‘MOTİVASYONU FARKLI’!

Dearlove:

”Son ölüm ilanları Chirac’ın Irak konusunda haklı olduğunu ve geri kalanımızın yanlış yaptığını söylüyor. Ancak onun motivasyonunun göründüğü gibi olmayabileceğini söylüyorum. Chirac ve Saddam arasındaki ilişkinin devlet liderleri olmanın ötesine geçerek kişisel bir nitelik taşıdığını da söyleyebilirim.”

Jacques Chirac, 2003 yılında ABD ve İngiltere’nin Irak işgaline Rusya ve Almanya liderleriyle birlikte karşı çıkan isimlerden biri olmuştu.

Daha önce de;

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin seçim kampanyası için Libya’nın devrilen lideri Muammer Kaddafi’den 8 milyondolar aldığı açıklanmıştı.

Sarkozy ise, Kaddafi’nin seçim kampanyasına yaptığı yardımın 45 bin dolardan az olduğunu ve bu paranın ‘seçim kampanyası bütçesinin çok küçük birkısmına denk geldiğini’ savunmuştu. 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: