GENEL

İstanbul’da ulaşım ücretlerine zam

İstanbul’da taksi, minibüs ve taksi dolmuş ücretlerine yüzde 10 ve yüzde 25 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

Benzin ve motorine gelen zammın ardından İstanbul’da taksi, minibüs, taksi dolmuş, arabalı vapur ile öğrenci ve personel servis ücretlerine de zam yapıldı.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında İstanbul’da uygulanacak yeni yolcu ücret tarifesi belirlendi.ulaşım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, ücret tarifesinin “enflasyon rakamlı, amortisman giderleri ve yakıt maliyetlerindeki artış ile vatandaşların gelir durumu dikkate alınarak” hazırlandı.

UKOME kararıyla taksi ücretlerine  üzerinden ortalama yüzde 25 zam yapıldı. Taksimetre, açılış ücreti 5 lira, mesafe tarifesi 3.10 lira, yolculuk başına minimum ücret de 13 lira oldu.

Minibüs ücretleri de yüzde 25 zamlandı. Öğrenciler için 0-6 kilometre 1,5 lira, 6 kilometre sonrası 2 lira olarak belirlendi. İndi-bindi ücreti de (0-2 kilometre arası) 2.5 liraya yükseldi.

Taksi dolmuş ücretlerinde yüzde 24, öğrenci servis araçları ücretlerinde yüzde 13 artış yapıldı.

Personel servis araçları ücretlerine yüzde 13 zam yapıldı. Karara göre, 10-17 koltuklu araçlarda ilk kalkış ücreti 124 lira, her kilometre için ücret ise 1.26 lira olarak belirlendi.

Şehir Hatları İstinye-Çubuklu arabalı vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20, Harem-Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 artış uygulanması kararlaştırıldı.

Elektrikli araçların arabalı vapurları ücretinde ise yüzde 50 indirim yapıldı.

İstanbul’da okul ve personel servisleri, taksi, minibüs ve dolmuşların ardından arabalı vapur seferlerine de zam geldi. Şehir hatları İstinye-Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20 ve Harem-Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 zam yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) bugün yapılan toplantının ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“İstanbul genelinde faaliyet gösteren; taksi, minibüs, taksi dolmuş, okul ve personel servisleri ile şehir içi arabalı vapur ücretlerinde yeni tarifeye geçiliyor.

Ücret tarifesi; enflasyon rakamları, amortisman giderleri ve yakıt maliyetlerindeki artış ile vatandaşların gelir durumu da dikkate alınarak hazırlandı.

Taksi taşımacılığı

Ortalama yüzde 25 artış yapılarak; açılış ücreti 5 TL, mesafe tarifesi 3,10 TL, yolculuk başına minimum ücret ise 13 TL uygulanması,

Minibüsler

Mevcut ücretler üzerinden yüzde 25 artış yapılarak;

  • öğrenci 0-6 km 1,5 TL / 6 km sonrası 2 TL,
  • 0-2 km aralığı ücret (indi-bindi) 2,5 TL uygulanması,
  • Taksi dolmuş ücretlerinde mevcut ücretler üzerinden yüzde 24 artış uygulanması,
  • Öğrenci servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; en kısa mesafe olan 0-1 km 243 TL olarak uygulanması,
  • Personel servis araçlarında mevcut ücretler üzerinden yüzde 13 artış yapılarak; 10-17 koltuklu araçlarda ilk kalkış ücreti 124 TL, her km için ücret ise 1,26 TL olarak uygulanması,
  • Şehir hatları İstinye – Çubuklu Arabalı Vapurları araç geçiş ücretlerine yüzde 20
  • Harem – Sirkeci araç geçiş ücretlerine yüzde 10 artış uygulanması kararları alındı.

https://www.gazeteduvar.com.tr

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: