GÜNDEM

10 SORUDA AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ

TÜRKİYE’DE NÜKLEER ENERJİ ALANINDA LİSANS VERMEKLE YÜKÜMLÜ OLAN NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU’NUN KURULUŞUNU DÜZENLEYEN KARARNAME ANAYASA MAHKEMESİ TARAFINDAN İPTAL EDİLDİ.

🔵 DEPREM BÖLGESİNDE NÜKLEER TEHLİKE

– Erdoğan:

“Ülkemiz 60 senelik bir gecikmenin ardından dünyada nükleer güç sahibi ülkeler ligine yükseldi..

Hava ve deniz yoluyla gelen nükleer yakıtların santralimize teslimiyle birlikte artık Akkuyu bir nükleer tesis hüviyetini kazanmıştır..

Türkiye’nin pek çok önemli projesi gibi Akkuyu da milli bütçemize yük getirmeyen bir finansman modeliyle hayata geçirilmiştir. Akkuyu, Rusya’yla aramızdaki en büyük ortak yatırım. Yatırım bedeli 20 milyar dolar olan bu proje Rusya’nın ilgili kuruluşu Rosatom tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş projenin inşaatıyla birlikte bakın işletme ve nükleer santraller için önem taşıyan işletmeden çıkarma süreçlerinin sorumluluğu da yükleniciye ait..”

– Rusya Devlet Başkanı Putin:

“Türkiye, artık dünyanın en düşük maliyetli kaynaklarından nükleer enerjiye sahip bir ülke olacak..Türk-Rus tarihinin en büyük ortak projelerinden birisi olan Akkuyu santrali iki ülke arasındaki komşuluk ilişkilerine katkı sağlayacak.. ” 

– Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal:

“Türkiye ve Rusya, Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatı durdurulmazsa, Akdeniz ve Ortadoğu’nun tüm ülkelerine karşı sorumlu olacak”

🔵 10 SORUDA AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ’NE BAKALIM…

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sayfalar: 1 2

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: