EKONOMİ

KAMU BANKALARI AKP’NİN POLİTİK OYUN ALANI HALİNE GELDİ: AKP’li VEKİLİN…

CHP’li Özgür Karabat, AKP’li vekil Vahit Kiler’in şirketi Kiler GYO üzerinden Halkbank ile yapılan vurgunu ortaya çıkardı.. 

“Dibine kadar yolsuzluğa batmış bir sistem ile karşı karşıyayız”

www.cafemedyam.com

– HALKBANK İLE YAPILAN VURGUN

CHP’li Özgür Karabat, AKP’li vekil Vahit Kiler’in şirketi Kiler GYO üzerinden Halkbank ile yapılan vurgunu ortaya çıkardı.. 

– CHP’li Özgür Karabat:

“Kamu bankaları AKP’nin politik oyun alanı haline geldi.. Dibine kadar yolsuzluğa batmış bir sistem ile karşı karşıyayız..

-Halkbank’ın İstanbul Gayrettepe kurumsal şubesinin bir müşterisi var. Sayıştay raporlarında isim verilmiyor. Ancak bu firmanın mali verilerinin olumsuz olduğu vurgulanıyor. Firmanın Halk Faktoring AŞ’ye birikmiş 650 milyon TL borcu var. Bu borcu ödemiyor..

-İşte tam burada Kiler GYO gibi bir hikaye karşımıza çıkıyor. Halkbank, bu şirketin Halk Faktoring’e olan borcunu devralıyor.. Yetmiyor, üzerinde 735 milyon daha yeni kredi veriyor. Şirketin toplam borcu oluyor mu size 1 milyar 385 milyon TL!

-Ama bakın yine yetmiyor ve Halkbank bu borcu 3 yıl ödemesiz 10 yıl vadeli olarak yapılandırıyor. 10 yıl sonra kim öle kim kala. 650 milyon TL borcunu ödemeyen 1.3 milyar TL borcunu öder mi? Şimdi tespit ve sorularımıza gelelim…

-Halk Faktoring hangi garanti, teminat ya da kefalete istinaden bu finansmanı sağladı? Neden kendisi tahsil etmiyor da Halkbank borcu üstleniyor? Borcunu ödemeyen şirkete daha fazla kredi verilmesi talimatını kim verdi? Bu firma kapanırsa tahsilatı nasıl yapılacak?

-Dedim ya, Halkbank yöneticilerine temel iktisat dersleri vereceğim diye… Bu firmanın 2018, 2019 ve 2020 yılları mali tabloları negatif özkaynak ve zarar ile sonuçlandı. 2020’deki zararı 605 milyon TL. Sadece bu verilere bakılarak bile kredi verilmemesi gerektiği görülüyor..

-Bitti zannetmeyin. Devam ediyoruz… Sayıştay raporlarına baktığımızda, bu şirkete kamu bankalarından 250 milyon TL ilave kredi tahsis edildiği ortaya çıkıyor. Ayrıca kamudan 1 milyar 240 milyon TL ilave kredi verilmesi taahhüt ediliyor. Peki, ne yapılacak bu parayla?

-Şirketin diğer borçlarının kapatılması için bu kredi veriliyor. Hatta özel bir banka ve faktöring şirketine ait 420 milyon TL borç da bu parayla kapatılıyor. Özelden borçlan, kamu bankası kapatsın. İyi tezgah gerçekten…

-Kamu bankaları AKP’nin politik oyun alanı haline geldi. Yandaşlara sermaye transferi de yine kamu bankaları üzerinden yapılıyor. Ayrıca liyakatsiz ve eğitimsiz AKP’lilere ekstra maaşlar bağlanıyor. Dibine kadar yolsuzluğa batmış bir sistem ile karşı karşıyayız.

www.cafemedyam.com

– AKP’Lİ VEKİL İSTANBUL SAPPHİRE’İ 905 MİLYON TL’YE SATIN ALDI: MADDE MADDE VURGUNUM DETAYLARI

AKP Bitlis milletvekili Vahit Kiler’in yöneticisi olduğu Kiler Gayrimenkul Yatırım ile KBC Gıda, Halkbank’ın sahip olduğu İstanbul Sapphire’i 905 milyon liraya satın aldı..

-Kiler Holding’in bağlı ortaklığı Kiler Gayrimenkul Yatırım ile grup firması KBC Gıda, Halk Bankası’nın sahip olduğu “İstanbul Sapphire” alışveriş merkezi ve seyir terasının tamamını 905 milyon TL’ye almak için anlaştı.

İstanbul Levent’te yer alan 247 gayrimenkul, Halkbank tarafından AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler’in şirketi Kiler GYO tarafından satın alındı.

Kamuyu Aydıntlatma Platformu’na yapılan açıklamada,

-İstanbul Sapphire alışveriş merkezi ve seyir terasına ait 146 adet gayrimenkulun şirket tarafından 760 milyon TL’ye ve 101 adet gayrimenkulun 145 milyon TL’ye ana ortağı Kiler Holding grup firması KBC Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. tarafından olmak üzere 247 bağımsız bölümün tamamının 905 milyon TL’ye satın alınmasına ilişkin sözleşmesi imzalandığı belirtildi..

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat “AKP’li vekil ile Halkbank’tan gökdelen vurgunu” diye madde madde mesaj paylaştı. 

– Özgür Karabat:

1) AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, daha önce borçlarına karşılık kamu bankalarına sattığı İstanbul’daki gökdeleni, 905 milyon TL’ye geri aldı. Şimdi nasıl bir tezgah kurulduğunu resmi belgelerle anlatalım..

2) Kiler GYO, 2019’un sonlarında borçlarından dolayı Sapphire isimli gökdelende bulunan 147 adet mülkü, 583 milyon TL’ye (100 milyon dolar) Halkbank’a devrediyor. Halkbank 2021’de Sapphire’deki 100 mülkü daha satın alıyor. Böylece Halkbank 247 mülke sahip oluyor..

3) 100 bağımsız mülkün satış talebi de Halkbank’a Sapphire’deki AVM’nin %30 hisse sahiplerinden geliyor. Hepsi Sayıştay’ın raporlarında kayıtlı. Ancak, Halkbank bu satışa ne kadar para ödedi, belirtilmiyor. Ve bu satıştan 2 yıl sonra 247 mülk Kiler GYO’ya devrediliyor..

4) Kiler GYO bu satışlardan büyük kazanç sağlıyor. 905 milyon TL, 48,3 milyon dolara karşılık geliyor. Üstelik 147 mülkü o dönemin parasıyla 100 milyon dolara satıp, karşılığında daha da ucuza 247 mülk satın alıyor.. Böyle bir soygun şeytanın bile aklına gelmez..

5) Sayıştay raporlarında Sapphire AVM için 2019 ve 2021 yıllarında iki ekspertiz yapıldığını görüyoruz. O dönemlerdeki ortalama dolar kuru ile mülkün değeri ortaya çıkıyor. Ama Kiler GYO, bunların da oldukça altında fiyata satın aldı..

Vahit Kiler

6) Sapphire AVM ve Seyir Terası’nın 2023 ekspertiz değeri nedir? Gayrimenkul fiyatları son 1 yılda 4-5 kat arttı. Enflasyonu da hesaba kattığımızda İstanbul’un en değerli bölgelerinden birindeki mülkün dolar bazında neredeyse yarı yarıya ucuza satılması izaha muhtaçtır..

7) 247 bağımsız birime sahip bir AVM ve seyir terasının satışı 1 milyar TL’yi bile bulmuyor. 147 birimin 2019 fiyatlarıyla 100 milyon dolara satıldığı ortadayken, günümüz fiyatı bu 147 mülk için en az 1,9 milyar TL olmak zorundadır. Ama 247 mülke 905 milyon TL ödendi!

8) Bu vurgunun bir ayağı Vahit Kiler, diğer ayağı ise Halkbank yönetimidir. Açık bir şekilde kamu kaynakları AKP’li birine peşkeş çekilmiştir. Halkbank yönetiminde 2021’de kimler kimler var bir bakalım…

9) Tarihe sansürcü başkan olarak geçen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski Başkanı Mevlüt Uysal. Eski Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ. AKP’nin çok sevdiği akademisyen Kerem Alkin ve daha kimler kimler…

www.cafemedyam.com

– BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, AKP MİLLETVEKİLİ VAHİT KİLER’İN ŞİRKETİNDEN 168 MİLYON TL’YE ARAÇ KİRALADI

AKP’li Başakşehir Belediyesi, AKP Milletvekili Vahit Kiler’in şirketinin ortağı olduğu Tureks Turizm’den 168 milyon TL’ye araç kiraladı..

AKP’li Başakşehir Belediyesi geçen hafta 168 milyon 980 bin liralık bedelle araç kiraladı. 15 Ağustos’ta yapılan ihalede 3 şirketin teklifi kabul edilirken kazanan AKP Milletvekili Vahit Kiler’in Kiler Holding şirketinin de ortağı olduğu Tureks Turizm Taşımacılık şirketi oldu..

2002 yılında kurulan şirket 2021 yılında halka arz edilmiş, 108 milyon liralık sermayesi 500 milyon liraya çıkarılmıştı. Şirketin yönetim kurulu üyeleri arasında Atilla ErsanCelal Kalkan, Vahit Kiler’in şirketi Kiler Holding’i temsilen Ümit Kiler, Nazif Ersan gibi isimler yer alıyor..

-2002’de kurulan şirket 2021 Nisan’ında halka arz edilmiş, hisselerine 6 kat talep gelmişti..

Kiler Holding Grubu’nun personelini taşımaya yönelik kurulan Tureks Turizm, personel taşımacılığından iş makinası, otobüs, kamyon kiralamaya kadar uzanan geniş bir alanda faaliyet yürütüyor..

www.cafemedyam.com

– AKP’Lİ KİLER’E KANAL İSTANBUL MANZARALI 14 DÖNÜMLÜK ARSA

Erdoğan’ın ‘çılgın projesi’ ve ‘hayali’ Kanal İstanbul Projesi güzergahındaki 14 bin metrekarelik arsanın ihalesi, AKP Milletvekili Vahit Kiler’in şirketi ‘Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye kaldı..

-390 milyon liraya arsayı alan Kiler’in şirketi, son aylarda kamudan aldığı dev ihalelerle adından sıkça söz ettiriyor.

-Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Halkalı’da Kanal İstanbul güzergahındaki 14 bin 17 metrekare büyüklüğündeki arsanın satışı için ihaleye çıktı..

-İhaleyi kazanan şirketse AKP’li Vahit Kiler’e ait. 11 Haziran’da düzenlenen ve 8 Ağustos’ta sonuçlanan ihaleyle Halkalı Futbol Stadı Spor Tesisi’nin bitişiğindeki arsa, Kiler’e 390 milyon liraya verildi..

www.cafemedyam.com

– Kiler GYO arsayı satın aldığını şöyle duyurdu: 

“T.C. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan İstanbul İli Küçükçekmece İlçesi Halkalı Mahallesi 842 Ada 37 Parselin satış yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihalenin kazanılması sonucu 390.000.000 TL teklif bedeli üzerinden satınalma sözleşmesi imzalanmıştır.”

Arsanın çevresinde Arena Park AVM, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Altınbaş Üniversitesi yer alıyor. Arsa aynı zamanda Avrupa Otoyolu’na, Masko ve İstoç’a da epey yakın..

Görsel: tkgm.gov.tr

Kiler’in aldığı bu ilk ihale de değil. 22 Temmuz’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı (TOKİ) İdaresi Başkanlığı’nın iştirak şirketi Emlak Konut’un İstanbul Ümraniye’deki İnkılap Mahallesi’nde bulunan 23 bin 379 metrekare büyüklüğündeki arsanın ‘gelir paylaşımı’ ihalesini de Kiler, 3 milyar 562 milyon TL’ye almıştı.

-Öte yandan şirket, AKP’li Eyüpsultan Belediyesi’nden 270 milyon liraya Kemerburgaz’daki arsayı 13 Nisan’da sonuçlanan ihaleyle varlığına katmıştı..

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: