GÜNDEM

Hakim Hüsnü Çalmuk: FETÖ’cüleri Erdoğan terfi ettirdi!

.

“Kumpas davası hakimlerinden Çalmuk’tan dikkat çeken sözler: ‘FETÖ’cüleri Erdoğan terfi ettirdi”

Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında açılan davanın duruşmasında konuşan eski hakim Hüsnü Çalmuk, FETÖ’cülerin önünün Erdoğan tarafından açıldığını söyledi..

Balyoz kumpası davasının soruşturma ve kovuşturmasını yapan hakim ve savcılar hakkında “Devletin güvenliği ile siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, görevi kötüye kullanma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından açılan davaya devam edildi.

İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde görülen davanın bugünkü celsesine Balyoz kumpası mağdurlarından Mustafa Önsel, Hanefi Yıldırım, Yusuf Ziya Toker, Ahmet Küçükşahin ile adalet şehidi Ali Tatar’ın ağabeyi ve KUMPASDER Başkanı Ahmet Tatar katıldı..

“BİZZAT ERDOĞAN’DIR”

Sanıklardan Ergenekon kumpasında da görev yapmış olan Hüsnü Çalmuk, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin Balyoz sanıklarından 7 isim hakkındaki beraat kararını bozdu..

Çalmuk, bu 7 kişinin ceza almasının kuvvetle muhtemel olduğunu belirterek, sözkonusu isimlerin yeniden yargılaması tamamlanana kadar bu davanın durdurulmasını istedi.. Ayrıca, Neyi savunmamız gerektiğini bilmeden savunma yapıyoruz. Hakkımızda FETÖ soruşturması olmasa, bu dava açılmayacaktı”  iddiasında bulundu..

Hüsnü Çalmuk, Balyoz kumpasıyla yüzlerce askerin terfisinin engellenip FETÖ’cüleri önünün açılmasını sağladıkları suçlamasına karşılık olarak şunu söyledi: 

“Karşınızda MGK mı var, YAŞ üyesi miyim? Bunları yerleştiren ben değilim. Siyasi iktidardır, bizzat Erdoğan’dır. Benim verdiğim kararlar hukukidir.”

“BALYOZ’U SAVUNANLAR CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA”

Balyoz kumpas davasında savcılık yapan Savaş Kırbaş ise halen İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde örgüt üyeliğinden yargılandığını, tek delilin de Balyoz davası olduğunu belirtip, bu iki davanın birleştirilmesini istedikten sonra şunları söyledi…

Savaş Kırbaş:

“Çetin Doğan, Cem Aziz Çakmak gibi sanıkların AHİM’e yaptığı başvuruya karşı Adalet Bakanlığı’nın gönderdiği savunmaya ulaşamıyorum.. Bu savunmada imzası olanlar halen görevdeyken, Cumhurbaşkanı danışmanı olarak görev yaparken, ben terôr örgütü üyeliğinden yargılanıyorum..”

”BİZ UNUTKAN BİR TOPLUMUZ”

Aykut Küçükkaya’nın yeni kitabı The Ortak…

”FETÖ’nün siyasi ayağının bir türlü ortaya çıkmaması üzerine bu kitabı yazmaya karar verdim.”

Aykut Kucukkaya:


“Biz unutkan bir toplumuz, o bir gerçek. Ama yaşadıklarımızın unutulmaması için de birçok insan bir şeyler yapıyor. Okur kitapta hem bunu, hem siyasi ayağı, hem de FETÖ’nün son 18 yılda nasıl büyüdüğünü bir kez daha görecek. Kitap, olanın bitenin unutulmaması için önemli bir araç..


2000 yılında yaptığım haberle başladım. Manşet olmuştu… ‘Fethullah Gülen’in şeriat özlemi’ 

Aykut Kucukkaya:


”O zaman ortada ne AKP vardı ne de cemaat bu kadar devleti ele geçirmişti. Cumhuriyet, hiç korkmadan, AKP kurulmadan önce de FETÖ’yü yazdı, kurulduktan sonra da, birlikte devleti yönetirlerken de yazdı, AKP- FETÖ ile kavga ettikten sonra da… Ben 20 yıldır AKP- FETÖ ilişkisini yazıyorum ama bir türlü siyasi ayak bulunamıyor..


Hiçbir yazımda belgesiz tek bir ifade yok. Bunun tersi olsaydı zaten haberleri yaparken davalık olurdum. Bana dava açanlar da oldu ama hepsi ‘hakaret ettin’ diyor. Kimse, yazdığım o ilişkiler ağını yalanlayamıyor. Yazdığım belgeleri yalanlayabilen bir siyasetçi çıkmadı daha..


‘AKP, 3 Kasım 2002’de iktidara geldikten, 2012’ye kadar 10 yıla yakın bir süre ülkeyi cemaatle yönetti. Yönetmekle kalmadı, cemaatin birçok yerde, emniyette, askeriyede, yargıda kadrolaşmasının önünü açtı.. 17-25 Aralık sonrası Erdoğan’ın cemaatle kavgası başladı. AKP’de de kimse Erdoğan’a ‘yanlış yapıyorsun’ diyemediği için Türkiye 15 Temmuz’u ve FETÖ’nün darbe girişimini yaşadı.. Bu travma belki yıllarca sürecek..

FETÖ’nün siyasi ayağı açık ve nettir. AKP’nin önemli isimlerinin başta Erdoğan’ın ‘Size 15 Temmuz’u yaşattığımız için özür dileriz’ demesi gerekiyor.. Cemaatin bu kadar güçlenmesini sağlayan şey, AKP iktidarının ona verdiği destektir, başka hiçbir şey değil. Kandırıldık diyerek Türk toplumunu kandırmasınlar..

‘rdoğan, 2016 yılında FETÖ için ‘aynı menzile giden farklı yollardan biri olarak gördüğümüz bu yapı’ diyor. FETÖ’ye ne kadar güvendiğinin göstergesi bu ifade. “Ne istediniz de vermedik” dedi sonra biliyorsunuz. Her şeyi vermeşsin zaten. Gülen aslında 2000 yılında devleti ele geçirmek istediğini yazıyor zaten. Hiç gizlememiş. Az önce söyledim, biz bunun haberini o zaman yaptık. Bizim haberimizden sonra Gülen’in o dört ciltlik kitabı toplatıldı. Gülen, kitapta, özlediği devlet tarifini yapıyor, bunun için çalışacağını söylüyor. Yaptı da bunu. Nerdeyse Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçirecekti..

Dini bir cemaat yapılanması laik demokratik bir ülkede devlet yapısına girdiği zaman o devleti çökertiyor bunu gördük..

Ders alındığını çok düşünmüyorum. Her yerden haber geliyor. Bu sefer de başka tarikatların, bir bakanın ya da siyasi figürün yakın olduğu tarikatların bazı bakanlıklarda, bazı teşkilatlarda çok etkin olduğunu okuyoruz.”

İLGİLİ HABER

Kaynak:
Hilal Köse, https://odatv.com/

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: