SIYASET

‘METİN FEYZİOĞLU KAYYUMU’

“Siyasi iktidar, Metin Feyzioğlu’nu TBB’nin başında adeta bir kayyum gibi bırakmak istemektedir…”

YSK’DEN BARO SEÇİMLERİ VE SİYASİ PARTİ GENEL KURULLARI KARARI

YSK Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının karar alması durumunda baro seçimlerinin yapılamayacağına, siyasi partilerin kongrelerinin gerçekleştirilmesindeyse sakınca bulunmadığına karar verdi.

Osmangazi 1. İlçe Seçim Kurulu, YSK’den görüş istedi :

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan “Koronavirüs Ek Tedbirleri” konulu genelgeyle, bugünden itibaren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinliklerin 1 Aralık’a kadar ertelendiğini hatırlatarak söz konusu tarihlerde siyasi parti kongreleri ve baro seçimlerinin yapılıp yapılmayacağı konusunda Kuruldan görüş istedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK):

“Baro seçimlerinin İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının karar alması durumunda yapılamayacağına; Siyasi partilerin kongrelerinin gerçekleştirilmesindeyse sakınca bulunmadığına karar verilmiştir. ”

SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Ankara Barosu baro seçimlerinin ertelenmesi kararına dava açtı

Ankara Barosu, baro seçimlerinin 1 Aralık’a ertelenmesi kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtı.

Barodan yapılan açıklama:

‘Bu kararın hangi saikle alındığını ve neye hizmet ettiğini anlamak çok da zor değildir. Bu yasadışı müdahaleye sessiz kalmayacağız.’

Ankara Barosu, baro seçimlerinin ertelenmesi kararına karşı yürütmeyi durdurma ve iptal talebiyle dava açtı.

Ankara Barosu:

“Çoklu baro yasası ve yaklaşan Türkiye Barolar Birliği genel kurulu düşünüldüğünde bu kararın neye hizmet ettiğini anlamak zor olmaz..

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı’nın yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtığımızı kamuoyuna duyururuz..

Baroların Genel Kurul resmi süreçlerinin başlamasından bir gün önce, Sağlık Bakanlığı’nın yazısı üzerine alındığı belirtilen İçişleri Bakanlığı’nın 02.10.2020 tarihli ‘tavsiye’ genelgesiyle, Ankara Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu, 02.10.2020 tarih, 2020/76 sayılı kararıyla açıkça yasaya aykırı olarak kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin genel kurullarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesine karar vermiştir..

Baroların genel kurullarının yalnızca usullerinin değil, tarihlerinin de yasayla belirlendiğine işaret etmek isteriz..

1136 sayılı kanunun 82. Maddesi düzenlemesi açıktır. Yasal hüküm, önce tavsiye genelgesi ile, akabinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla çiğnenmiştir..

Hıfzıssıhha kurullarının genel kurul erteleme yetkisi bulunmadığı ve Covid-19 Salgını’nın Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 2. maddesinde de kamu kurumları genel kurullarının sayılmadığını ifade etmek isteriz..

Ayrıca ve açıkça öngörülmedikçe, yorum yapmak suretiyle genel kurala istisna getirilemez.”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

‘BU YASADIŞI MÜDAHALEYE SESSİZ KALMAYACAĞIZ

Ankara Barosu:

“Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklandığı tarih olan 10 Mart’tan bu yana aradan geçen 206 günde; baroları parçalama kanunlarından düğünlere, siyasi partilerin kongrelerinden mitinglere ve açılışlara kadar hiçbir ‘etkinliğin’ ertelenmediği ülkemizde baro seçimlerinin ertelenmesi; tüm ideolojik duruşlardan bağımsız olarak, seçimde oy verme hakkına sahip bütün avukatların iradelerine teker teker ipotek koyulması anlamına gelmektedir..

Çoklu baro yasası ve yaklaşan TBB Genel Kurulu düşünüldüğünde hak arama hürriyetimizi sınırlayarak baroların genel kurullarından bir gün önce alınan bu kararın hangi saikle alındığını ve neye hizmet ettiğini anlamak çok da zor değildir..

Bu yasadışı müdahaleye sessiz kalmayacağımızı, Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı’nın yürütmesinin durdurulması ve iptali talebiyle dava açtığımızı kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

YSK’NİN BARO KARARI NE ANLAMA GELİYOR? ‘METİN FEYZİOĞLU KAYYUMU…’

YSK’nın baro seçimlerinin yapılamayacağına ilişkin kararının ardından barolardan tepkiler sürüyor.

Karara ilişkin yürütmeyi durdurma ve iptal talebiyle dava açan İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Baran Selanik:

” Kararın Metin Feyzioğlu’nu TTB’nin başında tutma girişimi olduğunu biliyoruz. ”

“KAÇAK CEVAP”

 İzmir Barosu Yönetim Kurulu ve Dayanışma Meclisi  Üyesi  Mehmet Baran Selanik:

“İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile meslek örgütlerinin etkinliklerinin 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendiği belirtildi. Bu genelge kapsamına baroların Ekim ayı içerisinde yapacakları genel kurullarının da girip girmeyeceği tartışmalarına Yüksek Seçim Kurulu ‘kaçak’ bir cevap vermiş ve bu konudaki kararı İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarına bırakmıştır” dedi.

“KANUNLARA AYKIRI”

Baroların genel kurullarının bir “etkinlik” olarak tanımlanamayacağını belirten Selanik:

 “Kanunla öngörülen ve tarihi belirtilen genel kurul ve seçimlerin bir genelgeye dayanılarak İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile ertelenmesi kanuna aykırıdır. Aksi halde milletvekili seçimlerinin, yerel seçimlerin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de bir genelgeyle ertelenebilmesi gibi ‘absürt’ bir durum ortaya çıkmış olacak. Bu nasıl mümkün değilse baroların genel kurulları ve seçimlerinin de kanuni bir düzenleme olmaksızın ertelenmesi mümkün değildir.”

“METİN FEYZİOĞLU KAYYUMU”

Selanik, söz konusu girişime ilişkin değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Çoklu baro yasası ile Metin Feyzioğlu’nu Türkiye Barolar Birliği’nin başında tutmak isteyen siyasi iktidar, bunu başaramayacağını anlayınca sudan sebeplerle baroların seçimlerini ertelemeye, Metin Feyzioğlu’nu da TBB’nin başında adeta bir kayyum gibi bırakmak istemektedir..

Siyasi parti kongrelerine izin verilip baroların kanunla öngörülen genel kurullarına izin verilmemesinin sağlıkla bir ilgisi olamaz. Siyasi iktidar, tüm teşkilatlarıyla seçme ve seçilme hakkını tüm alanlarda gasp etmek istemektedir. İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinin sendikaları kapsamadığını belirtti YSK. Bu durum, barolara yönelik bir yasaklama olduğunu daha da belirginleştiriyor.”

YSK BAROLARIN ‘SEÇİM ERTELEME KARARININ İPTALİ TALEBİNİ REDDETTİ

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), baro seçimlerinin ertelenmesine ilişkin alınan kararın iptali talebini reddetti.

Gazeteci Alican Uludağ, karara ilişkin yaptığı paylaşımda:

“Yüksek Seçim Kurulu (YSK), baroların genel kurulunun 1 Aralık’a kadar ertelenmesi ilişkin ilçe seçim kurullarının aldığı kararın ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle iptalini isteyen 24 baronun talebini reddetti. Karar, 2’ye karşı 9 oyla alındı.”

İLGİLİ HABER

soL

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: