‘Ayaklar altına aldıkları adaletten medet umar hale geleceklerdir’

İYİ Parti Sözcüsü Cihan Paçacı:
”YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye seçimini iptal etmiştir. Türk milletinin iradesini görmezden gelenler yolun sonunda yanıldıklarını anlayacaklar, ayaklar altına aldıkları adaletten medet umar hale geleceklerdir.” 

Cihan Paçacı

İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Cihan Paçacı:
”Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini iptal etmesini: ‘demokrasi tarihinde kara bir gün’ olarak nitelendiriyoruz.”

“Hukukun hiçe sayılarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptal edilmesinin demokrasinin ipinin çekilmesi, milli iradenin gaspı, hukukun ve demokrasinin yok edilmesi anlamına geliyor. Bu karar ile seçim güvenliği yok edilmiş, bir kişinin iradesi milletin iradesinin üzerine çıkmıştır.”

‘RANT KAPISI OLARAK GÖRÜYORLAR’

Paçacı: ”YSK kesin sonucu ilan etmek yerine iktidarın siyasi talimatlarıyla seçimi iptal etti, milletin verdiği mührü kazananın elinden alarak sivil bir darbe yaptı.”

Cihan Paçacı

”YSK’nin bu kararıyla Türk Devleti ve Türk demokrasisi onarılmaz yaralar alacak, kan kaybetmeye devam edecektir. Neden böyle bir yanlışa tevessül edilmiştir? Hizmet kapısı değil, rant kapısı olarak gördükleri İstanbul Belediyesinin imkanlarını bırakmamak ve böylece AK Parti iktidarını sürekli kılmak için. Bu çıkarcı anlayış, hiç kimseye hatta muhataplarına da hayır getirmeyecektir. Türk milletinin iradesini görmezden gelenler, milletin feraset ve basiretini hafife alanlar, yolun sonunda, yanıldıklarını anlayacaklar, ayaklar altına aldıkları adaletten medet umar hale geleceklerdir.”

‘SİVİL DARBEYİ NEFRETLE KINIYORUZ’

Paçacı: ”Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sürekli problem üreten bir yapıya dönüştü.”

”İYİ Parti, demokrasimizi lekeleyen, Cumhuriyetimize itibar kaybettiren 6 Mayıs sivil darbesini şiddetle ve nefretle kınamaktadır. Partimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da demokratik rejimin ve millet iradesinin arkasında dimdik durmaya devam edecek, demokrasimizi 6 Mayıs ayıbından kurtarmak için verdiğimiz mücadele kararlılıkla sürdürülecektir.” 

Abdullah Öcalan’ın 8 yıldan sonra avukatlarıyla görüşmesine izin verilmesi ve YSK’nin karar verdiği günde bunun açıklanmasıyla ilgili solarak ne söylersiniz?

Paçacı: ”Tabii tarihlere bakınca bunun manidar olduğu ortaya çıkıyor. Öyle anlaşılıyor ki İstanbul seçimleri için kullanılacak bir argüman olarak bu yola başvurmuşlardır. Umarım ikinci bir çözüm süreci başlatmazlar.”

11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:
‘Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.’

Abdullah Gül’ün açıklamaları için ne söylersiniz?

Paçacı: ”367 kararı o zaman da yanlıştı. O günden bugüne bir arpa boyu yol gitmeyi bırakın belki birkaç kilometre demokrasi açısından geriye gittik maalesef.”

Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı, Ekrem İmamoğlu’na sosyal medyadan destek veren sanatçıların isim listesini yayımladı ve ‘Not ettik’ dedi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Paçacı: ”Bu AKP iktidarının daha önceden de yapmış olduğu antidemokratik bir uygulama. Artık konuşma zamanıdır. Demokrasinin olmadığı bir noktaya doğru gidiyoruz. Sayın İmamoğlu herkesin konuşması gerektiğini ifade etti. Katılıyorum. Kanaat önderlerinin yapılan yanlışlıklar karşısında konuşması ve demokrasiye sahip çıkması gerekir.”

İYİ Parti’nin İstanbul seçimine ilişkin çalışma takvimi belli oldu mu?

Cihan Paçacı: ”Millet İttifakı’nın ortağı olarak daha önce desteklediğimiz Sayın İmamoğlu’na yine bu süreçte tam desteğimizi vererek seçim çalışmalarına başlayacağız. Seçim çalışması programının Sayın İmamoğlu ve CHP tarafından yapılması gerekiyor. Biz o programa parti olarak uyacağız. Ayrıca bizden talep ettikleri her türlü programa da katılarak bu seçim çalışmalarına tam katkı ve desteği vereceğiz.”

Kaynak

www.gazeteduvar.com.tr

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.