Tarım! Tam bir çıkmaz…

Tarım Bakanlığının ismini; İthalat Bakanlığı olarak değiştirin… Tarımda dışa bağımlıyız!

Ziraat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık: “AB, bütçesinin yüzde 45’ini tarımsal desteğe veriyor. Bizde bu oran 1,9-2,9’dur” 

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık,: ”Kanuni olarak Türkiye’de ‘Tarımsal destek milli gelirin yüzde 1’inden az olamaz!’, ancak bugün söz konusu destek yüzde 1’i bulmuyor…

Çiftçi borç batağına ilerlemeye devam ediyor

Atalık; ”Desteklerde aradığını bulamayan çiftçi banka kredilerine yönlendi. Çiftçi 102 milyar lira kredi kullandı. Mayıstan sonraki dönemdfe çiftçi kredi çekemiyor. 2018’de icraya düşme durumu yarı yarıya arttı. Çiftçi borç batağına ilerlemeye devam ediyor. Çiftçinin mali mülkü yabancı bankaya kayıyor. Çiftçinin alım gücü sürekli geride kalıyor”
”Bazı bankalar Edirne’de otopark kiraladı, haczettiklerini park ediyor.”

MAZOT, GÜBRE, TOHUM


TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık: ”Türkiye mazotta gübrede, sera tohumlarında yurt dışına bağımlı. Bu girdilerde maliyet enflasyonun kat kat üstünde arttı. Bir kısım şirketler dolar fiyatı fakslamaya başladı. Fiyattaki yükselmeyle gübre ithalatı dahi azaldı. İthalatımız yüzde 27 geriledi. Birçok üründe gümrük vergisi sıfırlandı. Buna rağmen ithalat azaldı. İthalattaki azalma fiyatları artıran bir diğer unsur oldu.”

AB’DE TARIMA DESTEK YÜZDE 45

Atalık: ”Avrupa Birliği bütçesinin yüzde 45’i tarımsal desteğe veriliyor. Bizde bu oran bütçenin yüzde 1,9-2,9’dur. Son dönemde yüzde 1,9’unu ayırıyoruz. Ağır sıklet bir boksörle hafif sıklet yarışıyor.”
”Mazotu da ithal ediyoruz. Çiftçi mazota yüzde 60 vergi veriyor.”

2003-2017 yılları aralığında 700 bin çiftçinin tarım alanına terk etti. Bu yalnızca tarım politikalarıyla ilgili değil. Köy ilkokulların kapatılması etkenlerden biri oldu.

*Türkiye’de üreticinin yıllık geliri; 3 bin 300 dolar *Fransız çiftçisinin geliri 20 bin 200 dolar. *ABD çiftçisinin geliri 35 bin dolar.

”Türkiye çiftçisinin gelişmiş ülke çiftçisiyle yarışması mümkün değil.”

Terörist ilan edilen aracılar hep vardı!


TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İstanbul Şube Başkanı Ahmet Atalık:
“Sebze alanlarına baktığımızda 16 yılda çiftçi tarım arazisinden çekiliyor. Sebzeden sonra kuru baklagiller girdi. Nadas alanlarını kullanarak nohut ve kırmızı mercimekte dünyanın lider ülkelerindendik. Mercimek alanlarımız yarı yarıya daraldı. ‘

Tanzim satışlar doğru bir davranıştır ama üretim alanlarındaki sorunları görmezden gelmek sorunu daha da büyüyecektir. Marketler aracıyı zorlayacak. Kazanamayan çiftçinin kaliteli üretmesi mümkün değil.

Atalık; *Bağımsız kooperatifleşme tekrar düşünülmeli, *Tarımda önce üretim ayağı düzeltilmeli.

Kaynak

www.evrensel.net

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.