Genç Kan İnfüzyonları Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir mi?

Genç Kan İnfüzyonları Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir mi?

Genç Kan İnfüzyonları Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir mi?

Hayır, ‘genç kan’ enjekte ederek ve oruç tutarak yaşlanmayı tersine çeviremezsiniz. Ancak bu, insanların denemesini engellemez

45 yaşındaki ABD’li teknoloji milyarderi Bryan Johnson da pek çok ünlü ve girişimci gibi yaşlanma sürecini tersine çevirmeye çalışıyor .

Yaşlanma karşıtı bir rejime yılda ortalama 2 milyon ABD doları harcayan Johnson, artık bazı çocuklardan daha yavaş yaşlandığını iddia ediyor.

-Bryan Johnson: “Vücudumun yaşlanma hasarını biriktirme hızı, ortalama on yaşındaki birinden daha az.”

Johnson’ın yaşlanmayı tersine çevirme yöntemlerinin çoğu tartışmalı, şüpheli bilimsel veriler içeriyor ve bilinen yan etkilere sahip.

Yaşlanma sürecini ve yıllar geçtikçe vücudumuzun yaşadığı kademeli düşüşü durduramazsınız; ancak yaşlandıkça sağlığımızı korumak için hepimizin ücretsiz olarak yapabileceği bazı şeyler var.

Johnson ne yapıyor? Ve bu bilimsel mi?

Oruç tutmak

Johnson günde 23 saat oruç tuttuğunu bildiriyor. Daha sonra günde bir öğün yiyor : Vücudunun ihtiyaçlarına göre “özelleştirilmiş” 2.250 kalorilik besin açısından yoğun yiyecekler.

Gün içinde belirli zaman aralıklarında yemek yemek, besin maddelerini metabolize etme şeklimiz , inflamasyon seviyelerimiz, hormonal düzenleme ve kardiyometabolik sağlığımız (kan şekeri, trigliseritler , kolesterol, kan basıncı, vücut kitle indeksi ve bel çevresi) üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Ancak, Spartalı benzeri bir yiyecek alımı, vücudumuzun şekere verdiği tepkiyi (glikoz toleransı olarak bilinir) bozabilir . Ve her öğünde kalori alımını azaltmaktan kilo korumada mutlaka daha etkili değildir .

Orucun sınırlı risk-fayda bulgularını doğrulamak için geniş çaplı, uzun süreli insan denemelerine ihtiyaç vardır .

Asit soyma

Johnson, cildin “gençlik ışıltısını” korumak için haftada bir asit peeling’i (cildi eksfoliye etmek için hafif bir asit kullanan) yaptırıyor.

Ancak sarkık yüz derisini düzeltemez veya derin yara izlerini veya kırışıklıkları gideremezsiniz. Asit soyma işlemleri organ hasarı, enfeksiyon, yara izi ve şişlik gibi risklerle de gelir .

Plazma infüzyonları

Johnson’ın denediği en tuhaf gençlik aşılama yöntemi muhtemelen 17 yaşındaki oğlundan kan nakli almasıydı.

Egzersiz , Johnson’ın çok ciddiye aldığı bir şeydir. Özel olarak tasarlanmış günlük tekniklerin yanı sıra yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman seansları , yürüyüş ve spor yapmayı içeren bir ” Blueprint ” antrenmanı yapar .

Orta yaştan itibaren hepimizin kas kütlemizi, kemik yoğunluğumuzu, gücümüzü, dayanıklılığımızı, koordinasyonumuzu ve dengemizi artırmak için düzenli olarak egzersiz yapmamız gerekir.

Yaşlı insanlar için en büyük sağlık risklerinden biri , denge, esneklik, dayanıklılık ve güç antrenmanının azaltmaya yardımcı olabileceği düşmedir . Fiziksel aktivite , gruplar halinde yapıldığında yaşlı yetişkinlerde sosyal faydalar sağlayabilir ve iyi bilinen zihinsel sağlık kazanımları vardır .

Uyku, beslenme ( bol miktarda sebze, meyve, tam tahıl, sağlıklı yağlar ve yeterli protein yemek) ve egzersizde küçük değişiklikler sağlıklı yaşlanmayı destekleyebilir , erken ölüm riskini azaltabilir ve hepimizin yaşlılık yıllarımızda aktif ve bağımsız bir hayat sürmemize yardımcı olabilir. İşte bu yatırım yapmaya değer bir şey .

Genç’ kan yaşlanmamızı engelleyebilir mi?

ABD biyoteknoloji şirketleri, insanlarda yaşa bağlı hastalıkları tedavi etmek için plazma terapileri üzerinde çalışıyor

Proteinlerle reaksiyona girdiğini ve hem aktif hem de inaktif formlarda bulunabildiğini belirtiyor. Ancak kendisi ve Allen, GDF11 takviyesi yapıldığında kas ve kalpte görülen iyileşmeleri savunuyor. Wagers, bir “terapötik pencere”nin devrede olabileceğini öne sürüyor. Çok az veya çok fazla olursa etkiler zararlı oluyor ve birçok çelişkili çalışmada yüksek dozlar kullanılıyor.

Wagers, Elevian’ın programıyla “ilerlemek için güçlü veriler” olduğunu söylüyor. Şirket tarafından desteklenen araştırma grubu, neler olup bittiğini düşündüklerini test etmek için ek deneylerle meşgul. “Verilerin bizi yönlendirmesine izin veriyoruz ve sonuç ne olursa olsun rapor edeceğiz” diyor. “Tartışmalar alanı ileriye taşıyor.”

Parabiosis’in etkilerine dayanarak yaşa bağlı hastalıkları yavaşlatma veya tersine çevirme olasılığı en yüksek yaklaşım hangisidir?

Robbins, Alkahest’in plazma fraksiyonlarının “güvenli bahis” olduğunu söylüyor. “Klinikten [bugüne kadar] elde edilen sonuçların şaşırtıcı olduğunu söyleyemem [ama] işe yarayacak bir şeyleri olacağını düşünüyorum.”

Ancak Elevian, GDF11’in biyolojisiyle ilgili sorunları çözebilirse, bir home run’a daha yakın olabilir. Robbins, “İlk yayınlandığı gibi işe yararsa, yaşlanmaya yönelik tedavilerimizi değiştirebilir” diyor.

LeBrasseur için en umut verici olanı, Alkahest’in kötü proteinleri engelleyerek yaşlı kanı düzeltme yaklaşımıdır. Yaşlı kanın hastalığı teşvik ettiği ve gençleşmeyi bozduğu görülüyor, diyor: “Bunun nedenini ele almak, sadece genç faktörleri damlatmaktan daha etkili olabilir.”

Ambrosia, plazma ve FDA

Jesse Karmazin, 2016 yılında, tedavinin işe yaradığına dair yayınlanmış bir kanıt olmadan, yaşlanmayı yenmeye yardımcı olmak için genç tam plazma infüzyonları sunmaya başladı. 2018’in sonunda, bir litre için 8.000 dolar veya iki litre için indirimli 12.000 dolar ücret alan, kurucusu olduğu ABD merkezli girişim Ambrosia , beş ABD şehrinde klinik açmıştı. Ancak geçen yılın Şubat ayında, FDA tüketicilere genel bir uyarı yayınladı: Gençlerden alınan plazma infüzyonları, yaşlanmaya veya yaşlanmanın yol açtığı hastalıklara karşı “kanıtlanmış klinik bir fayda” sağlamaz. Ayrıca, herhangi bir plazma ürününde olduğu gibi, infüzyonlar risk oluşturabilir.

Şirket ilk önce FDA tarafından uyarılmadı. “Birdenbire oldu,” diyor Karmazin, ihtiyatlı davranarak ve FDA’nın pozisyonunu anlamak için operasyonlarını durdurdu. Geçtiğimiz Ekim ayında , sekiz aylık bir aradan sonra Ambrosia, San Francisco’daki bir klinikle küçültülmüş bir operasyon olarak yeniden açıldı. Karmazin’e göre, kanun onun yanında. Plazma onaylı bir ilaç; onun tedavisi ise sadece izin verilen etiket dışı bir ilaç. Ve FDA açıklaması, onun gibi prosedürlerin aktif bir Araştırma Amaçlı Yeni İlaç (IND) başvurusu altında “yapılması gerektiğini” söylese de, bunun zorunlu olduğu anlamına gelmiyor. “Avukatlarımın hepsi bana bunu yapma yasal hakkım olduğunu söylüyor,” diyor.

Ambrosia’nın yaklaşımı, parabiosisin etkilerini yaşlanmayı yavaşlatmak veya tersine çevirmek için terapilere metodik olarak çevirmeye çalışan birçok bilim insanını rahatsız ediyor. Elevian’dan Amy Wagers, bilimsel çalışma ve Ambrosia’nın yaklaşımının birbirine karıştırılmasının talihsiz olduğunu söylüyor. “Bence FDA doğru şeyi yaptı,” diyor. Bu arada Karmazin, müşterilere infüzyon verilen ve biyobelirteçlerini önce ve sonra karşılaştıran bir klinik deneyin sonuçlarını yayınlamayı planladığını söylüyor (plasebo kontrollü değildi) – ancak önce şirketi tekrar ayağa kaldırmak istiyor.

FDA’nın Ambrosia’nın peşine tekrar düşüp düşmeyeceği belirsiz. Uyumluluk meseleleri hakkında yorum yapmıyor ancak bir açıklamada “genç donörlerden elde edilen hiçbir plazma ürününü herhangi bir kullanım için lisanslamadığını veya onaylamadığını” söyledi.

Genç Kan İnfüzyonları Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir mi?
Genç Kan İnfüzyonları Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirebilir mi?

 

 

Please follow and like us:

About The Author

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial