Çocuklara Öfke Nöbetlerini Önlemek veya Yönetmek İçin Dijital Cihazlar Vermek 

Çocuklara Öfke Nöbetlerini Önlemek veya Yönetmek İçin Dijital Cihazlar Vermek 

Çocuklara Öfke Nöbetlerini Önlemek veya Yönetmek İçin Dijital Cihazlar Vermek 

Çalışma, öfke nöbetlerini yatıştırmak için ‘dijital emzik’ verilen çocukların duygularını nasıl düzenleyeceklerini öğrenemediklerini buldu.

Öfke nöbetleri büyümenin bir parçasıdır. Ancak bu öfke veya hayal kırıklığı patlamalarının nasıl yönetildiği çocukların duygusal gelişimini etkileyebilir.

Uluslararası bir araştırmacı ekibi, çocuklara öfke nöbetlerini önlemek veya yönetmek için ‘dijital emzik’ olarak dijital cihazlar vermenin çocukların daha sonraki öfke yönetimi becerilerini nasıl etkilediğini araştırdı.

Öfke nöbeti geçirdiklerinde rutin olarak dijital cihazlar verilen çocukların duygularını düzenlemede daha fazla zorluk çektiğini buldular.

Araştırmacılar ayrıca çocukların olumsuz duygular deneyimlemelerine izin vermenin önemini ve ebeveynlerin bu süreçte oynadığı kritik rolü vurguladılar.

Çocuklar, hayatlarının ilk birkaç yılında, belirli durumlara karşı duygusal, zihinsel ve davranışsal tepkiler olan öz düzenleme hakkında çok şey öğrenirler. Bu davranışlardan bazıları, çocukların otomatik bir tepki yerine kasıtlı bir tepkiyi seçme becerisiyle ilgilidir. Bu, çaba gerektiren kontrol olarak bilinir ve çevreden, her şeyden önce çocukların ebeveynleriyle olan ilişkileri aracılığıyla öğrenilir.

Son yıllarda, çocuklara duygulara, özellikle de olumsuzsa, tepkilerini kontrol etmeleri için dijital cihazlar vermek yaygınlaştı.

Şimdi, Macaristan ve Kanada’daki bir araştırmacı ekibi, ebeveyn dijital duygu düzenlemesi olarak adlandırılan bu stratejinin, çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde duygularını etkili bir şekilde düzenleyememesine yol açıp açmadığını araştırdı.

Sonuçlar Frontiers in Child and Adolescent Psychiatry’de yayınlandı .

-Eötvös Loránd Üniversitesi’nde araştırmacı  Dr. Veronika Konok:

“Burada ebeveynlerin çocuklarına sakinleştirmek veya öfke nöbetini durdurmak için düzenli olarak dijital bir cihaz vermeleri durumunda, çocuğun duygularını düzenlemeyi öğrenemeyeceğini gösteriyoruz..

Bu, daha sonraki yaşamda daha ciddi duygu düzenleme sorunlarına, özellikle öfke yönetimi sorunlarına yol açıyor.”

Daha fazla cihaz, daha az kontrol

-Sherbrooke Üniversitesi’nde araştırmacı ve çalışmanın kıdemli yazarı olan Prof. Caroline Fitzpatrick:

“Çocuk üzgün olduğunda ebeveynlerin çocuğun dikkatini dağıtmak için tablet veya akıllı telefon kullandığını sıklıkla görüyoruz. Çocuklar dijital içeriklere hayran kalıyor, bu yüzden bu öfke nöbetlerini durdurmanın kolay bir yolu ve kısa vadede çok etkili,”

Ancak araştırmacılar, uygulamanın uzun vadede çok az faydası olacağını tahmin ediyorlardı. Tezlerini doğrulamak için 2020’de bir değerlendirme ve bir yıl sonra bir takip gerçekleştirdiler.

İki ila beş yaş arasındaki çocukların 300’den fazla ebeveyni, çocuk ve ebeveyn medya kullanımını değerlendiren bir anketi tamamladı.

Ebeveynler dijital duygu düzenlemesini daha sık kullandıklarında, çocukların bir yıl sonra daha zayıf öfke ve hayal kırıklığı yönetimi becerileri gösterdiğini buldular.

Olumsuz duygular yaşadıkları için daha sık cihaz verilen çocuklar da takip değerlendirmesinde daha az çaba gerektiren kontrol gösterdiler.

-Dr. Veronika Konok: “Öfke nöbetleri dijital cihazlarla tedavi edilemez.. Çocuklar olumsuz duygularını kendileri yönetmeyi öğrenmeliler. Bu öğrenme sürecinde dijital bir cihazın yardımına değil, ebeveynlerinin yardımına ihtiyaçları var.”

Ebeveynlerin çocuklarına destek olmalarına yardımcı olmak

Araştırmacılar ayrıca, daha zayıf temel öfke yönetimi becerilerinin, çocuklara bir yönetim aracı olarak daha sık dijital cihazlar verildiği anlamına geldiğini buldu.

-Dr. Veronika Konok: “Çocuklarında duygu düzenleme sorunları varsa, ebeveynlerin daha sık dijital duygu düzenlemesi uygulaması şaşırtıcı değil, ancak sonuçlarımız bu stratejinin önceden var olan bir sorunun tırmanmasına yol açabileceğini vurguluyor,”

Araştırmacılar, çocuğu sinirlendirebilecek durumlardan kaçınmamanın önemli olduğunu belirtti. Bunun yerine, ebeveynlerin çocuklarına zor durumlarda koçluk yapmaları, duygularını tanımalarına yardımcı olmaları ve bunlarla başa çıkmayı öğretmeleri önerilir.

Araştırmacılar, öfke kontrolü sorunları olan çocukların ebeveynlerini başarıya ulaştırmak için destek almalarının önemli olduğunu söyledi.

Örneğin, ailelerle çalışan sağlık profesyonelleri, ebeveynlerin çocuklarına tablet veya akıllı telefon vermeden duygularını yönetmelerine nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda bilgi sağlayabilir.

-Prof. Caroline Fitzpatrick: “Sonuçlarımıza dayanarak, ebeveynler için yeni eğitim ve danışmanlık yöntemleri geliştirilebilir. İnsanların dijital cihazların öfke nöbetlerini tedavi etmek için uygunsuz araçlar olduğu konusundaki farkındalığı artarsa, çocukların ruh sağlığı ve refahı bundan faydalanacaktır”

Çocuklara Öfke Nöbetlerini Önlemek veya Yönetmek İçin Dijital Cihazlar Vermek 
Çocuklara Öfke Nöbetlerini Önlemek veya Yönetmek İçin Dijital Cihazlar Vermek


 

  

 

Please follow and like us:

About The Author

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial