CAFEMEDYAM

DOĞRU HABER

Video Oyunların Çocuklar Üzerindeki Olumlu Etkileri

DOĞRU VİDEO OYUNLARIDOĞRU VİDEO OYUNLARI

Doğru Video Oyunları Çocukların Refahını Artırabilir 

Yeni araştırmalara göre video oyunları, çocukların ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlanırsa çocukların refahına katkıda bulunabilir ve desteklenebilir.

Çocuklar için Teknolojide Sorumlu Yenilik (RITEC) projesinin ikincisi olan rapor , dijital oyun şirketlerinin ve oyun tasarımcılarının ürettikleri oyunlar aracılığıyla çocukların refahını destekleyebileceklerini ve desteklemeleri gerektiğini ortaya koyuyor.

Çalışma ayrıca dijital oyunun, çocukların derin ilgilerine, ihtiyaçlarına ve arzularına yanıt verdiğinde özerkliği, yeterliliği, yaratıcılığı ve kimliği üzerinde özellikle olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

New York Üniversitesi Steinhardt’ta profesör olan Jan L. Plass, raporda yer alan üç çalışmadan birine öncülük etti.

-Dijital oyunun çocukların refahı üzerindeki etkisini anlamak için Plass ve meslektaşları, yaşları 8 ila 12 arasında olan 255 çocukla Lego Builder’s Journey ve Rocket League gibi dijital oyunları içeren 10 haftalık bir müdahale uyguladı.

Bulguları arasında, ait olma ihtiyacı daha fazla olan çocukların, sosyal ve ebeveyn ilişkilerine karşı daha olumlu duygular aktardıkları ve daha iyi bir özerklik duygusu sergiledikleri görüldü.

Çocuklar daha fazla özerkliğe sahip olduklarını ve ebeveyn ilişkilerinin geliştiğini bildirdiler. Dijital oyun genel olarak tüm çocukların refahını destekledi.

–   Plass:

“Birçok ebeveyn, çocuklarının ekran başında geçirdiği süre konusunda endişe duyuyor ve bu,  dijital oyunun bu yaş grubunun refahı üzerindeki etkisini araştıran ilk çalışma”

Deneysel araştırmaya ek olarak  6-12 yaş arası çocukları olan 50 ailenin evinde 14 aylık bir süre boyunca gözlemsel araştırma yapıldı.

-Laboratuar temelli araştırma, dijital oyun oynayan, yaşları 7 ila 12 arasında olan 69 çocuğun kalp atış hızını, göz takibini, yüz ifadelerini ve galvanik cilt tepkisini (ter bezi aktivitesindeki değişiklikler) ölçtü.

-Üç çalışma, oyunların çocukların özerklik, yeterlilik, yaratıcılık ve kimlik duygularını destekleyebileceğini , aynı zamanda duyguları düzenlemelerine ve ilişkiler kurmalarına yardımcı olabileceğini buldu.

Ancak refahın bu yönlerinden bir veya daha fazlasını desteklemek için oyunların belirli özellikleri dikkate alması gerekir.

-Örneğin, çocukların özerklik duygusunu desteklemek için bir oyun, kontrolü onlara verebilir, oyunla ilgili kararlar almalarına izin verebilir ve ilerlemek için kendi stratejilerini geliştirmelerini teşvik edebilir.

-Veya yaratıcılığı desteklemek için bir oyun, çocukların özgürce keşfetmelerine ve sorunları çözmelerine veya kendi karakterlerini veya anlatılarını yaratmalarına olanak tanıyabilir.

–   UNICEF Innocenti direktörü Bo Viktor Nylund:

“On yıllardır insanlar genellikle video oyunu oynamanın çocuklar için bir şekilde kötü olduğunu ve onların refahını zedelediğini varsayıyordu. Ancak yeni çalışmamız çok daha karmaşık bir tablo çiziyor: Bu oyunların aslında çocukların refahına katkıda bulunabileceği ve büyüdükçe onları olumlu yönde destekleyebileceği yönünde”

–   LEGO Grubu Dijital Tüketici İlişkileri başkan yardımcısı Anna Rafferty:

“UNICEF ve önde gelen akademisyenler tarafından yapılan bu heyecan verici araştırma, güvenli ve kapsayıcı dijital oyunun çocukların yaşamları üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Bu bulgular, sorumlu işletmelere çocukların güvende olduğu, büyüdüğü ve gelişmek için gerekli donanıma sahip olduğu bir dijital gelecek yaratma gücü verecek.”

–   Plass:

“Dijital oyunun çocuğun refahını artırabileceğinin ve başkalarıyla bağlantı kurma ihtiyacı gibi çocukların psikolojik ihtiyaçlarını karşılayabileceğinin bulunması, çocukların ruh sağlığı konusunda endişe duyduğumuz bir dönemde özellikle önemlidir”

–   Nylund:

“Bu araştırma, yalnızca video oyunlarının çocukların refahını nasıl etkileyebileceğini anlamamıza yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda bu oyunların yapımcıları ve tasarımcılarının çocukları desteklemek için hangi unsurları içerebileceklerini anlamalarına da yardımcı oluyor. Gelecekte çocuklarımızın oynayacağı oyunları tasarlarken bu bulguları dikkate alacaklarını umuyoruz.”

Bulgular, işletmelerin bu bulguları tasarladıkları oyunlara dahil etmelerine yardımcı olacak bir kılavuzun bu yılın ilerleyen aylarında yayınlanmasıyla takip edilecek.

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial