CAFEMEDYAM

DOĞRU HABER

Araç Akünüzün Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akünüzün Ömrü

Çoğu pil zamanla kullanım ömrünün sonuna ulaşacak olsa da, pillerinizden en iyi şekilde yararlanmanın birkaç basit yolu vardır.

Soğuktan Koruyun

Soğuk bir kış sabahında boşalmış bir akü, hoş karşılanmayan ancak çok yaygın bir araç arızasıdır.

-Soğuk, akünün güç çıkışının yanı sıra akünün şarjı kabul etme yeteneğini de etkiler (akü normalde siz araç sürerken kendini şarj eder).

Bunu kış sürüşünün farlara, sileceklere, ısıtıcılara vb. güç vermek zorunda kalması nedeniyle aküye olan genel talebi arttırdığı gerçeğiyle birleştirirseniz, bunun neden araç arızalarının en yaygın nedenlerinden biri olduğunu anlamak kolaydır.

-Garajınız varsa onu kullanmak en iyisidir. Sıcaklık farkı sadece birkaç derece olabilir ama fark yaratabilir. Aracınız başka şekillerde hasara yol açacak yağmur ve rüzgardan da korunarak fayda sağlayacaktır.

Düzenli Olarak Sürün ve Uzun Süre Sürün

Arabanız Yılbaşı tatili gibi birkaç gün kullanılmadan bırakılırsa, motoru bir sonraki çalıştırmayı denediğinizde akü kendi kendine çalışmaya yetecek kadar şarja sahip olmayabilir. Bu nedenle, işe geri döndüğünüz ilk gününüzde pilin bitmesi sorununu önlemek için, mola sırasında birkaç gezi yapın.

Ayrıca yolculuklarınızın çoğu kısaysa (yaklaşık 20 milden az), pilinizin tam olarak şarj olma şansı olmaz. Bununla mücadele etmek için arada bir daha uzun bir yolculuğa çıkın.

Gerekli Olmayan Cihazları Kapatın

Aküye yüklediğiniz yükü düşünün.

Modern alışkanlıklar, uydu navigasyon cihazları, ısıtmalı koltuklar, DVD oynatıcılar vb. gibi pillere olan talebin giderek artmasına neden oluyor ve bunların hepsinin çalıştırılması için elektriğe ihtiyaç duyuluyor.

Güç verecek çok sayıda cihazınız varsa, ömür boyu garantiyle gelen Yuasa Black serisi gibi daha güçlü bir pil seçmeye değer.

Söylemeye gerek yok, aracınızdan ayrılırken her zaman elektrikli her şeyin kapalı olduğunu kontrol edin. Tüm kapıların düzgün şekilde kapalı olup olmadığını bir kez daha kontrol edin, çünkü küçük bir bagaj lambasının gece boyunca açık bırakılması bile sabahları akünün bitmesine neden olabilir.

 

 

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial