CAFEMEDYAM

DOĞRU HABER

Çocukluk Travması Yetişkinliği Daha Sonra Nasıl Etkiler?

Çocukluk TravmasıÇocukluk Travması

Çocukluk Travması

 Bazı İnsanlar Travmayı Unuttuğumuzu veya Atlattığımızı Varsayıyor.

Ancak gerçek şu ki, eğer birisi çocukluğunda travma yaşıyorsa, bu onun tüm yaşamını etkileyen fiziksel ve zihinsel zorluklara yol açabilir.

Burada, Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi Wynne Aile Araştırma Merkezi direktörü Thomas O’Connor ve UR ​​Medicine’in HEAL İşbirliği klinik direktörü Kristen Holderle , travmanın beyni ve vücudu nasıl etkilediğini ve TSSB’nin nasıl olduğunu paylaşıyor.

Travma Ve TSSB Arasındaki Fark Nedir?

Travma durumunda kişi kendisinin ya da sevdiği birinin güvenliğinden korkar.

Bu, bir ebeveynin kaybından, bir saldırıya tanık olmaya ya da tanık olmaya, araba kazası geçirmeye kadar her şey olabilir.

Travma, profesyonel tedavi gerektiren bir durum olan TSSB’ye (travma sonrası stres bozukluğu) yol açabilir .

-TSSB’nin en önemli işareti, kişinin travmatik bir olaydan önce yaptığı günlük işleri yapmakta zorluk çekmesidir.

TSSB belirtileri şunları içerebilir:

  • Geçmişe dönüşler
  • Rahatsız edici müdahaleci düşünceler
  • Travmayı hatırlatan şeylerden kaçınmak
  • Gergin hissetmek
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Duygusal olarak kapanmak
  • Daha önce keyif aldığınız şeylere ilgi duymama

Herkes travmatik bir olayı aynı şekilde deneyimlemeyebilir (aynı travmatik olaya maruz kalanlar bile farklı tepkiler verebilir) ve travmatik bir olay mutlaka TSSB’ye yol açmaz.

–   Holderle:

“Stresli bir olaya derin tepki vermek normaldir.. Zor zamanlar geçiriyorsanız, bu sizde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Büyük duyguları ve büyük tepkileri normalleştirmek önemli.”

Bir travma yaşamanın daha büyük bir sorun haline gelip gelmeyeceğini ve yardım gerektirip gerektirmeyeceğini çeşitli faktörler belirleyebilir.

Erken Eğitim Çocuklara Fayda Sağlar Ama Ne Kadar Süreyle?

Çocukluk Travması Yetişkinliği Nasıl Etkileyebilir?

Çocukluk travmasının bir yetişkin olarak yaşam üzerindeki etkisi, kişinin büyüdüğü çevreye, travmayla nasıl başa çıktığına, mevcut desteklere ve travmanın hayatta ne zaman meydana geldiğine bağlı olabilir.

-Akıl hastalığı, bağımlılık ve diğer durumların gelişme risklerini belirlemek için, ACE (Olumsuz Çocukluk Deneyimi) gibi ölçümleri kullanarak geçmiş travmatik olaylar hakkında soru sormak artık yaygın bir uygulamadır.

Bir kişinin ACE puanı ne kadar yüksekse, olumsuz fiziksel veya zihinsel sağlık sonuçlarına sahip olma olasılığı da o kadar yüksektir.

–   Holderle:

“Araştırmalar bunun erken travmanın stres tepkisini etkilemesi nedeniyle gerçekleştiğini gösteriyor. Kaç ya da dövüş tepkiniz, nörolojik gelişiminiz yolundan çıkıyor. Bu, birisinin çocukluk döneminde travmatik bir olay yaşadığında erken müdahale edilebilirse, bunun onun hayatında çok büyük ve kalıcı bir etki yaratabileceğini gösteriyor.”

Müdahale ne kadar erken olursa, özellikle erken çocukluk dönemindeki travmalarda tedavinin yardımcı olma şansı o kadar artar.

Bir kişi erken çocukluk travmasıyla başa çıkmak için davranışlar geliştirdiğinde, bu alışkanlıkları daha sonraki yaşamda değiştirmek daha zor olabilir.

Travma Fiziksel Sağlığı Etkileyebilir mi?

Evet. Travmanın zihinsel sağlığı ve baş etme mekanizmalarını etkilemesinin yanı sıra fiziksel sağlığı da etkilediği kanıtlanmıştır .

–   O’Connor:

“Araştırmalar, travma deneyiminin yalnızca düşünce ve davranış kalıplarımızı değil aynı zamanda biyolojimizi de etkilediğini gösterdi.. Travma, stres tepki sistemimizi etkiliyor ve zayıflamış bağışıklık ve zayıf kardiyovasküler sağlıkla ilişkili olabilir.”

Araştırmacılar travmatik bir olay nedeniyle beynin nasıl değişebileceğini belirlediler .

-Beynin öğrenme ve hayatta kalma için kullanılan bir parçası olan belirginlik ağının, travmaya maruz kalan kişilerde (PTSD’si olan ve olmayanlar da dahil olmak üzere) değiştiği gösterilmiştir.

UR Tıp bilim adamları ayrıca travmanın neden olduğu biyolojik değişikliklerin hamilelikte sağlığı nasıl etkilediği gibi travmanın etkilerinin nasıl aktarılabileceğini de araştırıyorlar. Ayrıca davranışların ve çevrenin genlerin çalışma şeklini nasıl etkileyebileceğinin incelenmesi olan epigenetiği de araştırıyorlar.

İyileşmeye Ne Yardımcı Olabilir?

Değer verdiğiniz biri travma yaşadıysa, onu dinlemeye yardımcı olabilir ve o kişiyi olaydan kaçınmak yerine onun hakkında konuşmaya teşvik edebilirsiniz.

–   Holderle:

“Bazen travma olabiliyor ve insanlar bunu daha da kötüleştirmek istemedikleri için bunun hakkında konuşmaktan korkuyorlar.. Bu konuyu konuşmak önemli. Bir şeyleri düzeltemeyebilirsin ve bu sorun değil.”

Terapi, kişinin deneyimi anlamlandırmasına ve ilerlemesine yardımcı olabilir.

Önerilen terapi türü değişiklik gösterebilir ancak şunları içerebilir:

  • Travma odaklı bilişsel davranışçı terapi
  • Bilişsel işleme terapisi
  • Yazılı ifade terapisi

Çoğu terapist, bireylerin kendilerini travmatik deneyimden ayırmalarına yardımcı olmaya odaklanacaktır.

–   Holderle:

“Yaptığımız işlerin çoğu, travmayla ilgili oluşturdukları hikaye sağlamlaşmadan önce bile insanlara yardım etmeye çalışmak.. Anlatı konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Geçmişimizi değiştiremeyiz ama onunla olan ilişkimizi değiştirebiliriz.”

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial