CAFEMEDYAM

DOĞRU HABER

Saman Nezlesi Yönetmek İçin İpuçları

Saman NezlesiSaman Nezlesi

Saman Nezlesi 

NEDEN BAZI İNSANLAR BUNDAN MUZDARİPKEN DİĞERLERİ BUNDAN MUZDARİP DEĞİL?

Baharın gelişi, çiçeklerin ve ağaçların açmasını beraberinde getirirken, birçok insan için alerji mevsiminin de başlangıcına işaret ediyor..

 –Saman nezlesinden muzdarip olanlar hapşırma, gözlerde kaşıntı ve burun akıntısı gibi tanıdık semptomları fark etmeye başlayabilir..

-Alerjik rinit olarak da bilinen saman nezlesi, ilkbahar ve yaz aylarında insanların %42’sini etkiler ve yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkileyebilir..

Saman nezlesi olan bir kişi bir alerjenle (polen) temas ettiğinde, bağışıklık sistemi onu yanlışlıkla bir tehdit olarak tanımlar ve onu nötralize etmek için immünoglobulin E veya IgE adı verilen bir antikor üretir..

 IgE antikorları daha sonra kendilerini burunda, gözlerde ve akciğerlerde bulunan mast hücreleri adı verilen bir tür bağışıklık hücresine bağlar..

 

Alerjen, mast hücreleri üzerindeki IgE antikorları ile temas ettiğinde, histamin ve diğer proteinlerin salınımını tetikleyerek iltihaplanmaya ve saman nezlesi semptomlarına neden olur..

 

Genetik, Bağışıklık Ve Çevre

Genetik faktörler, bir kişinin saman nezlesine duyarlılığını belirlemede önemli bir rol oynar

  -Bağışıklık sistemi düzenlemesi ve yanıtında yer alanlar da dahil olmak üzere birçok gen, saman nezlesi gelişme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir..

 

Araştırmalar, kalıtımın – yani insanların genlerindeki farklılıkların özelliklerindeki varyasyonları açıklama derecesinin – saman nezlesi için %33 ila %91 arasında değiştiğini göstermiştir..

-Yani, ailenizde saman nezlesi varsa, sizde de olma olasılığı daha yüksektir..

 

Bazı insanların bağışıklık sistemleri alerjenlere aşırı tepki verebilir , bu da alerjik bir tepkiye ve saman nezlesi gelişimine yol açabilir. Aslında başka alerjiler, astım, alerjik dermatit veya egzamaya sahip olmak saman nezlesi gelişme riskinizi artırabilir ..

 

-Hava kirliliği, tütün dumanı ve diğer tahriş edici maddelere maruz kalma gibi çevresel faktörler de kişiyi saman nezlesine daha duyarlı hale getirebilir..  Bunun nedeni, alerjenlerin vücuda girmesini kolaylaştıran ve alerjik bir yanıtı tetikleyen burun pasajları ve solunum sistemindeki hasar olabilir..

 Benzer şekilde, yaşamın erken döneminde pasif içiciliğe maruz kalmak, daha sonra saman nezlesi gelişimi için bir risk faktörüdür..

-Bazı insanlar alerjenlere diğerlerine göre daha sık veya daha yüksek miktarlarda maruz kalabilir ve bu da onları saman nezlesine karşı daha duyarlı hale getirir. Bunun nedeni, örneğin yüksek düzeyde polen içeren bir bölgede yaşamak veya iş yerinde belirli alerjenlere maruz kalmak olabilir.

Belirtiler Neden Bazı Mevsimlerde Diğerlerinden Daha Kötü Olabilir ?

-Havadaki polen veya diğer alerjenlerin miktarı yıldan yıla ve mevsimden mevsime değişebilir..

 Bazı yıllarda polen sayısı daha yüksek olabilir ve bu da daha şiddetli saman nezlesi semptomlarına yol açar..

 

-Sıcaklık, nem ve rüzgar gibi hava koşulları, havadaki polen miktarını ve dağılımını etkileyebilir ..

Yağmurlu bir bahar polenlerin bir kısmını yıkayabilir, sıcak ve kuru bir yaz ise daha fazla polen üretimine yol açabilir..

-Vücudun bağışıklık sistemi de zamanla değişebilir ve bu da alerjenlere nasıl tepki vereceğini etkileyebilir. Bu, geçmişte şiddetli saman nezlesi semptomları olan birinin yaşlandıkça daha hafif semptomlar yaşayabileceği anlamına gelir..

Gerçekten de saman nezlesi her yaşta gelişebilir, ancak çocuklarda ve genç erişkinlerde daha yaygındır . Bir kişi yaşlandıkça, bağışıklık sistemi alerjenlere karşı daha az reaktif hale gelebilir ve bu da saman nezlesi semptomlarında azalmaya yol açar ..

İnsanlar , semptomlarının şiddetini etkileyebilecek farklı yıllarda veya mevsimlerde farklı alerjenlere maruz kalabilirler . Örneğin, çim polenine alerjisi olan biri, belirli ağaç polenlerinin tetiklediği zamanlardan farklı zamanlarda tetiklenir.

Stres, diyet ve egzersiz gibi yaşam tarzı faktörleri bağışıklık sistemini etkileyebilir ve saman nezlesi semptomlarının şiddetine katkıda bulunabilir. Örneğin, stres bağışıklık sistemini zayıflatabilir ve onu alerjenlere karşı daha duyarlı hale getirebilir .

İklim değişikliği aynı zamanda bitkilerin saldığı polen miktarını ve bileşimini ve zamanlamayı da değiştiriyor. Artan sıcaklıklar ve atmosferik karbondioksit seviyeleri, bazı bitkilerin daha fazla polen üretmesine neden olurken, diğer türler çiçeklenme dönemlerini yılın erken dönemlerine kaydırıyor. Bu, polen mevsimlerinin daha erken başladığı, daha uzun sürdüğü ve daha yoğun hale geldiği anlamına gelir.

 SAMAN NEZLESİ NI YÖNETMEK İÇİN İPUÇLARI

Alerjenlerden kaçının: Saman nezlesi semptomlarınızı tetikleyen alerjenlere maruz kalmaktan kaçınmaya çalışın . Bu, yüksek polen sayımları sırasında içeride kalmak veya dışarıda çalışıyorsanız maske takmak anlamına gelebilir.

Hava filtreleri kullanın: Alerjenleri havadan uzaklaştırmaya yardımcı olması için evinizde veya iş yerinizde Hepa (yüksek verimli partikül hava) hava filtreleri kullanmayı düşünün .

Pencereleri kapalı tutun: Yüksek polen sayımları sırasında pencereleri kapatmak, alerjenlerin evinize girmesini önleyecektir.

Antihistaminikler alın: Bunlar, alerjik reaksiyon sırasında salınan histaminin etkilerini bloke ederek saman nezlesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olan ilaçlardır .

İmmünoterapiyi düşünün: Alerji aşıları olarak da bilinen immünoterapi , bağışıklık sisteminizi zamanla belirli alerjenlere karşı duyarsızlaştırarak saman nezlesi semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Stresi yönetin: Stres , saman nezlesi semptomlarını daha da kötüleştirebilir , bu nedenle meditasyon, yoga veya derin nefes egzersizleri gibi tekniklerle yönetmeye çalışın.

Saman nezlesi için herhangi bir yeni ilaca veya tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Saman nezlesi

Saman nezlesi, özellikle sıcak, nemli ve rüzgarlı olduğunda, genellikle Mart sonu ile Eylül arasında daha kötüdür. Bu, polen sayısının en yüksek olduğu zamandır.

SAMAN NEZLENİZ OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN

Saman nezlesi belirtileri şunları içerir:

 • hapşırma ve öksürme
 • burun akıntısı veya tıkalı burun
 • kaşıntılı, kırmızı veya sulu gözler
 • kaşıntılı boğaz, ağız, burun ve kulaklar
 • koku kaybı
 • şakaklarınızın ve alnınızın çevresinde ağrı
 • baş ağrısı
 • kulak ağrısı
 • yorgun hissetmek

Astımınız varsa ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 • göğsünde sıkı bir his var
 • nefessiz kalmak
 • hırıltı ve öksürük

Genellikle 1 ila 2 hafta sonra kaybolan soğuk algınlığının aksine, saman nezlesi haftalarca veya aylarca sürer..

 

 

 

 

Saman Nezlesini Kendiniz Nasıl Tedavi Edersiniz?

Şu anda saman nezlesi için bir tedavi yoktur ve onu önleyemezsiniz.

Ancak polen sayısı yüksek olduğunda belirtilerinizi hafifletecek şeyler yapabilirsiniz.

Yapmak

 • polenleri hapsetmek için burun deliklerinin çevresine vazelin sür
 • Polenin gözünüze girmesini önlemek için etrafı saran güneş gözlüğü takın
 • Poleni yıkamak için dışarı çıktıktan sonra duş alın ve kıyafetlerinizi değiştirin.
 • mümkün olduğunca içeride kalın
 • pencereleri ve kapıları mümkün olduğunca kapalı tutun
 • düzenli olarak vakumlayın ve nemli bir bezle tozunu alın
 • arabanızdaki hava menfezleri için bir polen filtresi ve HEPA filtreli bir elektrikli süpürge satın alın
 • Ateşiniz yüksekse veya kendinizi normal aktivitelerinizi yapacak kadar iyi hissetmiyorsanız, evde kalmaya çalışın ve diğer insanlarla temastan kaçının.

 

 

 

 

yapma

 • çimleri kesmeyin veya çimlerin üzerinde yürümeyin
 • dışarıda fazla vakit geçirme
 • evde taze çiçek bulundurmayın
 • sigara içmeyin veya sigara içmeyin – semptomlarınızı daha da kötüleştirir
 • çamaşırları dışarıda kurutmayın – polen yakalayabilirler
 • mümkünse evcil hayvanların eve girmesine izin vermeyin – içeride polen taşıyabilirler
Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial