ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUĞUNUZ NEDEN TEMBEL VE MOTİVASYONSUZ GÖRÜNÜYOR?

ÜSTÜN YETENEKLİ ÇOCUĞUNUZ NEDEN TEMBEL VE MOTİVASYONSUZ GÖRÜNÜYOR?

Üstün yetenekli bir çocuk bir ev ödevini akranlarının harcayacağı sürenin yarısı kadar bir sürede yapabilse de, onların ödevi tamamlamasını ve hatta ödeve başlamasını sağlamak bazen zorlayıcı olabilir.

Daha fazla motivasyona sahip olmaları için onları nasıl yetiştireceğimizi…

Üstün yetenekli bir çocuk bir ev ödevini akranlarının harcayacağı sürenin yarısı kadar bir sürede yapabilse de, onların ödevi tamamlamasını ve hatta ödeve başlamasını sağlamak bazen zorlayıcı olabilir.

Bu, çocuğunuzun yeteneğine uymayan karnelerin ortaya çıkmasına neden olabilir ve çocuğunuzun sadece tembel olup olmadığını ve okula daha fazla ilgi duymasını sağlamak için hangi düğmelere basabileceğinizi merak etmenize neden olabilir.

Bu ne kadar sinir bozucu olsa da uzmanlar, yanıt ararken empatiyle hareket etmenizi öneriyor.

Psikolog Ellen Braaten, Ph.D. Öğrenme ve Duygusal Değerlendirme Programının genel müdürü ve Massachusetts Genel Hastanesi’nde pediatrik nöropsikolojik değerlendirme başkanı, Üstün yetenekli çocukların ebeveynlerinin çocuklarını anlamalarına ve motive etmelerine yardımcı olmak için tasarlanan Bright Kids Who Couldn’t Care Less: How to Rekindle Your Child’s Motivation kitabının yazarı   …

–   Psikolog Ellen Braaten:

”Ebeveynlere, çocuklarının görev tamamlama sürecinin tam olarak nerede zorlandığını gösteren kalıplar aramalarını öneriyorum.. Daha sonra, üstün yetenekliliğin ortaya çıkardığı belirli zorlukların üstesinden gelirken onlara lütuf verin..

Onları engelleyen spesifik engeli belirlemek önemlidir..Bazen motivasyon açısından eksik olan parça, proje konusunda endişeli olmaları ya da idari işlevlerde zorluk yaşamaları olabilir. Diğer zamanlarda ise sürecin neresinde olduklarını bilmiyorlar ve bunalmış hissediyor olabilirler. Ebeveynler, belirli bir engeli anladıktan sonra çocuklarına bu engeller konusunda rehberlik edebilirler.”

Braaten ile bir çocuğun neden motivasyonsuz görünebileceğinin nedenlerini belirlemek ve üstün yetenekli çocuklar için onların kapanmasına neden olmayacak makul beklentilerin nasıl yaratılabileceği hakkında konuştuk..

♦Görevlere başlamakta zorluk çeken üstün yetenekli çocuklar

Çocuk motivasyonlarını incelemek için çok zaman harcadınız. Ebeveynler, görevlere başlamakta zorluk çeken üstün yetenekli çocukların ödevlere ve projelere devam etmelerine nasıl yardımcı olabilir?

–     Ellen Braaten:

”Çocukların görevlere başlamakta zorluk çekmesinin farklı nedenleri vardır ve ebeveynlerin sürecin nerede bozulduğunu araştırmaları gerekir. Bazen çocuklar ellerindeki görevi tanımlamakta zorluk çekerler. Açık uçlu projeler özellikle zorlayıcı olabilir çünkü çocuklar nereden başlayacaklarını bilemeyebilirler..

Ancak bu soruyu açık uçlu bir şekilde sorarsanız çocuğunuz muhtemelen onu bir göreve başlamaktan alıkoyan şeyin ne olduğunu ifade edemeyecektir. Yani şu tür sorular sormanız gerekiyor: İhtiyacınız olan her şeye sahip misiniz? Ne yaptığını biliyor musun? Bana projeyi anlatabilir misiniz veya bu çalışma sayfasında hangi soruları yanıtlamanız gerektiğini söyleyebilir misiniz?”

♦Görevlere bağlı kalma kapasitesi

Bu engeller belirlendikten sonra ebeveynler, çocuklarına görevlere bağlı kalma kapasitesini geliştirme konusunda nasıl yardımcı olabilir?

–    Ellen Braaten:

”Kararlılık yalnızca işler zorlaştığında devam etmek değildir, aynı zamanda süreçte nerede olduğunuzu ölçebilme yeteneğinizi de içerir. Pek çok çocuk, sürekli çalıştıklarını hissettikleri ve bitirmeye ne kadar yaklaştıklarını tahmin edemedikleri için hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun sürecin neresinde olduğunu ve neyi bitirmesi gerektiğini anlamasına yardımcı olarak ona destek olabilirsiniz.

Üstün yetenekli çocuklar bunalacak ve yol boyunca pek çok hata yaptıkları, dikkatsiz hatalar yaptıkları için bir barikatla karşılaştıkları veya yapmamaları gereken bir yola gittikleri için bir görevi bitirmek için gerekli becerilere sahip olmadıklarını hissedeceklerdir. Kalıcı olmalarına yardımcı olmak, sürecin neresinde olduklarını anlamalarına yardımcı olmaktır.”

Ebeveynlerin mikro yönetim eğilimi genellikle kendi kaygılarından ve çocuklarının başına ne geleceğine dair endişelerinden kaynaklanır.

♦Dırdır etmeden veya aktivitelerini aşırı düzenlemeden, motive etme dengesi…

Üstün yetenekli çocukları motive etmede tanımladığınız üçüncü zorluk, tutku veya yoğunluk eksikliğidir. Ebeveynler, çocuklarını dırdır etmeden veya aktivitelerini aşırı düzenlemeden, motive etme dengesini nasıl kurabilirler?

–     Ellen Braaten:

”Üstün yetenekli çocuklarla ilgili olarak ebeveynlerin göz ardı ettiği birkaç şey vardır ve bunlardan ilki, çoğu zaman bahsettiğimiz ısrarcılığa sahip olmamalarıdır çünkü o kasları geliştirmek zorunda kalmamışlardır. Eğer bir çocuk üstün yetenekliyse ve birçok şey ona kolaylıkla geliyorsa ve birdenbire zorlu bir şey yapmak zorunda kalıyorsa, çok kolay bir şekilde hüsrana uğrayacaktır. Burası üstün yetenekli çocukların “Bu çok aptalca” veya “Bunu yapamam” diyeceği yerdir.

Üstün yetenekli olmayan çoğu insan için her şey bir mücadeledir. Öğrenmeleri gereken her şey zordu. Ancak matematik size kolay geldiyse ve okumak size kolay geldiyse ve birdenbire o kadar kolay olmayabilecek bir şey üzerinde projeler yapmak zorunda kalırsanız veya becerilerinizin dışında bir şeyi anlamak zorunda kalırsanız, bu çok bunaltıcı gelebilir.”

♦Ebeveynlerinin çoğunun aşırı müdahil olduğu veya…

Anekdotlara ve deneyimlere dayanarak, üstün yetenekli veya istisnai çocukların ebeveynlerinin çoğunun aşırı müdahil olduğu veya mikro yönetime yatkın olduğu görülüyor. Nedenmiş?

–   Ellen Braaten:

”Bu eğilim genellikle kendi kaygılarından ve çocuklarının başına ne geleceğine dair endişelerinden kaynaklanır.. Çocuklarının kendi potansiyellerine yeterince ulaşmasını istiyorlar ki bu da bir çocuğun üzerinde çok büyük bir baskı oluşturuyor. Ve çok fazla baskı altına alınan çocuklar bazı şeyleri yapmayı reddetmeye başlayacaklardır.

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuzdan aldığınız geri itmenin size bir tepki olup olmadığını veya size yeterince deneyimlemedikleri için şu anda kapasiteye sahip olmadıklarını mı söylediklerini belirlemeniz gerekir. işi bitirmek için bu tür sinir bozucu öğrenme deneyimleri.”

♦Yönetici işlevler söz konusu olduğunda ebeveynler nelere dikkat etmelidir?

–    Ellen Braaten:

”Ebeveynler, çocuklarının görev yönetimi yeteneklerini ve davranışlarını kendi kendine izleme kapasitelerini değerlendirdikten sonra, çalışma belleği, yürütücü işlevin diğer önemli bilişsel bileşenidir..

Üstün yetenekli çocukların ebeveynlerinin yaptığı en büyük hatalardan biri, üstün zekalılığın çocuğun kimliğinin büyük bir parçası haline gelmesine teşvik etmektir.

Ancak, davranışınızı engellemede zorluk veya duygularınızı kontrol etmede zorluk gibi, hayal kırıklığının ortasında sağlıksız davranışlar sergileyen bazı çocuklar için büyük sorunlar haline gelen daha duygusal yönler de vardır.”

♦Yürütme işlevinin sosyal-duygusal bileşenleri…

Üstün yetenekli çocukların sıklıkla ötekileştirilme duygusuyla mücadele ettiği görülüyor. Yürütme işlevinin sosyal-duygusal bileşenleri onlara karşı nasıl komplo kuruyor?

–    Ellen Braaten:

”Üstün yetenekli çocukların ebeveynlerinin yaptığı en büyük hatalardan biri, üstün zekalılığın çocuğun kimliğinin büyük bir parçası haline gelmesine teşvik etmektir. Bu onların sosyal açıdan başlarını belaya sokar çünkü herkesin farklı öğrendiğini ve kendi öğrenme tarzlarının da başkalarınınki kadar geçerli olduğunu anlamazlar.

Üstün yetenekli çocuklar, cevabı bildiklerini düşünerek birçok durumla karşılaşırlar ve çoğu zaman da bilirler. Cevabı bildiğiniz halde üstün yetenekli bir çocuk olmanın nasıl bir şey olduğu konusundaki hayal kırıklıklarını gidermek için yardıma ihtiyaçları var ve sınıftaki diğer herkesin bunu çözmek için daha fazla zamana ihtiyacı var.”

 

♦Empati konusunda zorluk yaşamaları bunun diğer tarafı mı?

–    Ellen Braaten:

”Evet. Sosyal açıdan, onların zihin teorisi dediğimiz , yani diğer insanların sizinkinden farklı duygu ve motivasyonlara sahip olduğunu bilme konusunda büyümeleri önemlidir .

Ebeveynler, üstün yetenekli çocuklara, diğer çocukların zorlu durumlarda hissettiklerini düşündükleri gibi, diğer çocuklarla empati kurmalarına yardımcı olacak sorular sorarak yardımcı olabilirler. Kendi sosyal ilişkilerinde bile olması gerekmez. Okudukları kitaplardan veya izledikleri filmlerden bahsederken şunu sorun: Sizce ana karakter ne hissediyor?”

Üstün yetenekli çocuklara yönelik ebeveynlerin beklentileri genellikle çok yüksektir.

 

♦Üstün yetenekli çocuklar büyüdükçe ebeveynler motivasyon yaklaşımlarını nasıl ayarlamalıdır?

–    Ellen Braaten:

”Çocuklar büyüdükçe, daha çok dinlemeniz ve daha az tavsiye vermeniz gerekir. Daha büyük çocuklar, sorunları kendi başlarına nasıl çözeceklerini ve önceki deneyimlerden nasıl ders çıkaracaklarını anlamaya gelişimsel olarak hazır olma eğilimindedirler. Öğrenmede deneme yanılma yaklaşımına hazırdırlar ve aynı zamanda içgüdüsel olarak anne, baba ve hayatlarındaki diğer yetişkinlerden farklı olmak isterler.

Tavsiye alma olasılıkları daha düşük olduğundan, bir ebeveyn olarak, onlara bunu nasıl yapmaları gerektiğini düşündüğünüzü söylemek yerine, işlerin nasıl yürüdüğünü anlatmanız daha iyi olur..”

♦Üstün yetenekli çocuklara yönelik beklentiler…

Ebeveynler üstün yetenekli çocuklarına yönelik beklentilerinin onların motivasyonunu nasıl etkileyeceği konusunda nelere dikkat etmelidir?

–    Ellen Braaten:

”Ebeveynlerin üstün yetenekli çocuklara yönelik beklentileri genellikle çok yüksektir ve bence bu beklentiler aynı zamanda yanlış şeylerle de ilgilidir. Ebeveynler çocuklarının matematikte, okumada ve müzikte en iyi olmasını ve müzikte başarılı olmasını istemeye kendilerini kaptırabilirler ve bence bu herkes için çok büyük bir baskıdır. Ve bazen bir çocuğun yetenekli olduğu şey mutlaka tutkulu olduğu bir konu alanı olmayabilir. Çocuğunuzun yeteneklerini ve onlara anlam ve neşe getiren şeyleri uyumlu hale getirdiğinizden emin olun.”

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Verified by MonsterInsights