Dünyada Yaşamın Nasıl Gerçekleşti

Dünyada Yaşamın Nasıl Gerçekleşti

"İyi korunmuş mikrofosillerin benzer üstyapısal analizlerinin, oksijenli fotosentezleyicilerin ve karmaşık hücrelerin geliştiği ilk, zayıf oksijenli ekosistemlerin jeolojik kayıtlarını genişletebileceğini tahmin ediyoruz"

♦Bilim İnsanları, Dünyada Yaşamın Nasıl Gerçekleştiğine İlişkin 1,75 Milyar Yıllık Gizemi Çözdü

İşin sırrı küçük fosillerde saklıydı.

  1. Antik kayaların içinde korunan fosiller, fotosentezin sandığımızdan çok daha önce başladığını kanıtlayabilir.
  2. Eğer doğru bir şekilde 1,75 milyar yıl öncesine tarihlenirse, yeni buluntu erken dönem Dünya ekosistemleri hakkında ek bilgiler sağlayacak.
  3. Bilim insanları, yeni fosillerin incelenmesinin yaşamın kökeni hakkında daha fazla ipucu verebileceğine inanıyor.

Yaşamın kökenini anlamaya çalışan araştırmacılar, 1,75 milyar yıl öncesinden fotosentez hakkında küçük bir ders aldı.

Bir araştırma ekibi, Kuzey Avustralya çölünde bulunan mikrofosillerin, bilinen en eski fotosentez belirtilerini gösterdiğini iddia ediyor

Bu da tüm yaşamın nasıl başlamış olabileceğine dair daha iyi bir anlayış anlamına gelebilir.

Bu mikrofosiller, uzmanların 3,5 milyar yıldır var olduğuna inandığı siyanobakteriler adı verilen bir organizma türünün kalıntılarıdır (her ne kadar onaylanmış en eski fosil örnekleri yaklaşık 2 milyar yıl öncesine ait olsa da)..

Evrimlerinin bir noktasında, bu organizmaların bazı çeşitleri, Büyük Oksidasyon Olayı olarak bilinen olayda, fotosentez yoluyla Dünya atmosferine büyük miktarlarda oksijen katkıda bulunmalarına olanak tanıyan tilakoidleri (hücrelerde fotosentezin gerçekleştiği yapılar) geliştirdi..

Bu yeni bulgular bugüne kadar bulunan en eski fotosentez kanıtını sunuyor. Araştırmacılar, keşiflerinin fosil kayıtlarını en az 1,2 milyar yıl uzattığını ve ilk fotosentez yapan hücrelerin yaklaşık 1,75 milyar yıl önce ortaya çıktığını iddia ediyor.

 –   Yazarlar makalede şöyle yazdı:

“Bu keşif, erken dönem oksijenli fotosentezleyicilerin ve erken Dünya ekosistemlerini araştırmak için yeni bir redoks proxy’sinin kesin olarak tanımlanmasına olanak tanıyor.  Paleobiyolojilerini ve erken evrimlerini deşifre etmek için fosil hücrelerin altyapısını incelemenin önemini vurguluyor”

Bu heyecan verici fosiller, kuzey Avustralya’daki McDermott Formasyonu’nda bulunan antik kayalarda keşfedildi ve organizmaların fotosentez sırasında güneş ışığını emmesine olanak tanıyan klorofil pigmentini içeriyor.

Klorofilin varlığı, araştırmacıların bu küçük bölmelerde fotosentezin meydana geldiğini belirlemesi için yeterliydi; bu da sürecin daha önce kanıtlanabilenden çok daha erken geliştiği anlamına geliyordu.

Ve bu muhtemelen Büyük Oksidasyon Olayını açıklamaya yardımcı olacaktır. Fosil kayıtlarındaki kanıtlar bize, yaklaşık 2,4 milyar yıl önce atmosferdeki oksijen seviyelerinde büyük bir sıçrama olduğunu gösteriyor..

Bu, bildiğimiz şekliyle Dünya üzerindeki yaşamın varlığı için kritik öneme sahipti ve bilim insanları buna neyin sebep olduğundan emin olmasa da, bir teori bunun, fotosentetik organizmaların evrimleştiği ve çok sayıda var olmaya başladığı zamanlara denk geldiği yönünde..

Araştırmacılar, fotosentez için gerekli bileşenlere sahip fosilleşmiş hücrelerin oksijenle zenginleşen olaya mümkün olduğunca yakın tarihlemesini yaparak, yaşamın kökeninde oksijenin ve onu yaratmaya yardımcı olan hücrelerin rolünü anlamaya bir adım daha yaklaşabiliyorlar..

Elbette bir sonraki adım daha fazla araştırmadır. Ekip özellikle, bu yeni zaman çizelgesine ne kadar iyi uyduklarını görmek için dünya çapındaki fosil hücreleri incelemeyi planlıyor.

 –   Yazarlar,:

“İyi korunmuş mikrofosillerin benzer üstyapısal analizlerinin, oksijenli fotosentezleyicilerin ve karmaşık hücrelerin geliştiği ilk, zayıf oksijenli ekosistemlerin jeolojik kayıtlarını genişletebileceğini tahmin ediyoruz”

Derin bir nefes alın ve bilime dalın.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et