Bir web tarayıcısındaki asma kilit sembolü, web sunucusu ile kullanıcının bilgisayarı arasında gönderilen verilerin şifrelendiği ve başkaları tarafından okunamayacağı anlamına gelir. 

♦Ekranınızda Minik Bir Simge Var Ama Neredeyse Hiç Kimse Nedenini Bilmiyor

İnternet tarayıcınızın adres çubuğundaki asma kilit sembolünün ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Meslektaşlarımla birlikte yaptığımız yeni araştırma , yetişkinlerin yalnızca %5’inin asma kilidin önemini anladığını gösteriyor. Bu çevrimiçi güvenliğimiz için bir tehdittir.

Bir web tarayıcısındaki asma kilit sembolü, web sunucusu ile kullanıcının bilgisayarı arasında gönderilen verilerin şifrelendiği ve başkaları tarafından okunamayacağı anlamına gelir. Ancak insanlara bunun ne anlama geldiğini düşündüklerini sorduğumuzda bir dizi yanlış yanıt aldık.

Çalışmamızda yaşları 18 ile 86 arasında değişen 528 web kullanıcısına internetle ilgili çeşitli sorular sorduk.

Bunların yüzde 53’ü lisans ve üstü eğitime sahipken, yüzde 22’si üniversite diplomasına sahipken, geri kalanının herhangi bir ileri eğitimi yoktu.

Sorularımızdan biri şuydu: “Google Chrome tarayıcı çubuğundaki asma kilit simgesinin neyi temsil ettiğini/anlamına geldiğini biliyor musunuz?”

Yanıt veren 463 kişiden %63’ü web tarayıcılarındaki asma kilit sembolünün ne anlama geldiğini bildiğini veya bildiğini düşündüğünü belirtti ancak yalnızca %7’si doğru anlamı verdi.

Katılımcılar, diğer şeylerin yanı sıra asma kilidin güvenli bir web sayfası anlamına geldiğine veya web sitesinin güvenli olduğuna ve herhangi bir virüs veya şüpheli bağlantı içermediğine inanarak bize bir dizi yanlış yorumda bulundular .

Diğerleri, sembolün bir web sitesinin “güvenilir” olduğu, zararlı olmadığı veya “gerçek” bir web sitesi olduğu anlamına geldiğine inanıyordu.

Düz bir çizgi ve bir daire üzerinde düz bir çizginin yanında bir daire sembolü.
Google’ın, Chrome’un adres çubuğundaki asma kilit simgesinin yerini alan yeni ‘ayar simgesi’. ( Google Chromium , CC BY )

Asma kilit simgesi gibi simgelerin anlaşılmaması internet kullanıcıları için sorun teşkil edebilir. Bunlar arasında artan güvenlik riskleri ve teknolojinin etkili kullanımının engellenmesi yer alıyor.

Bulgularımız , Eylül ayında asma kilit simgesini “ayar simgesi” olarak tanımlanan nötr bir sembolle değiştiren Google’ın araştırmasını desteklemektedir . Google bunu yaparak asma kilit simgesinin yol açtığı yanlış anlamaları ortadan kaldırmayı umuyor.

Ancak Google’ın güncellemesi artık diğer web tarayıcı şirketlerinin, tasarımlarının tüm platformlarda tek tip ve sezgisel olmasını sağlamak için güçlerini birleştirip birleştirmeyecekleri sorusunu gündeme getiriyor.

Web Tarayıcısının Evrimi

Şüphesiz dünya çapındaki ağa giriş noktamız olan tarayıcı, web şirketlerine birçok sorumluluk getirmektedir.

Artık web sayfalarını bu şekilde ziyaret ediyoruz, dolayısıyla tarayıcı günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Geriye dönüp bakmak ve web tasarımının 1990’ların başlarından bugün bulunduğumuz noktaya kadar geçirdiği evrimin izini sürmek ilgi çekicidir.

İnsanların kullanmak istediği ve etkili bulduğu yazılımlar yaratmak bu evrimin merkezinde yer aldı . İşlevsel, tatmin edici ve en önemlisi tutarlı bir şekilde tasarlanmış kullanıcı arayüzleri oluşturmak 1990’lı yılların önemli bir hedefiydi.

Aslında, o ilk günlerde kullanıcıların nasıl çalıştıkları hakkında çok fazla düşünmelerine gerek kalmayacak kadar tutarlı ve sezgisel web arayüzü tasarımları yaratma yönünde bir istek vardı.

Bugünlerde ise durum farklı çünkü buradaki zorluk, insanların çevrimiçi etkileşime geçmeden önce düşünmelerine yardımcı olmaya odaklanıyor. Bunun ışığında, 2023’teki web tarayıcısının tasarımının hala tasarım açısından belirsizlik yaratması tuhaf görünüyor. Daha da kötüsü, farklı sağlayıcıları arasında tutarsız bir şekilde sunulmasıdır.

Bunun 1990’ların ortasındaki tarayıcı savaşlarından kaynaklandığı iddia edilebilir . İşte o zaman Microsoft ve eski yazılım şirketi Netscape gibi firmalar daha hızlı, daha iyi ve daha benzersiz ürünlerle birbirlerini geçmeye çalıştılar. Farklı olma yarışı, ürünler arasında tutarsızlık olduğu anlamına geliyordu.

İnternet Güvenliği

Bununla birlikte, farklı tarayıcı tasarımları sunmak, özellikle bu tür tutarsızlığın kafa karışıklığına ve dolayısıyla hayal kırıklığına ve kullanım eksikliğine yol açabileceği artık yaygın olarak bilindiğinde , kullanıcıların kafa karışıklığına, yanlış anlamalara ve yanlış bir güvenlik hissine yol açabilir.

İnsan-bilgisayar etkileşimi konusunda bir uzman olarak, bazı tarayıcı şirketlerinin kullanılabilirlik konusunda yerleşik yönergeleri göz ardı etmeye devam etmesi benim için endişe verici .

Web tarayıcılarının çevrimdışı dünyaya göre potansiyel olarak daha büyük toplumsal risklere kapı açtığı bir dünyada, bu tehlikelere karşı tutarlı bir yaklaşım oluşturmak hayati önem taşıyor.

Asgari olarak, web tarayıcısı şirketlerinin, kullanıcıları korumak veya en azından potansiyel çevrimiçi risklere ilişkin farkındalıklarını artırmak için ortak bir çaba içinde güçlerini birleştirmesine ihtiyacımız var.

Bu, zenginleştirilmiş ve güvenli bir kullanıcı deneyimi sağlayan, genel olarak tek bir birleşik tasarımın formüle edilmesini içermelidir.Konuşma

Fiona Carroll , İnsan Bilgisayar Etkileşimi Okuyucusu, Cardiff Metropolitan Üniversitesi

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights