Badem ağaçları tropik ormanlarda ve Hindistan'ın soğuk ve ılıman bölgelerinde, Sahra ovalarında, İran'da, Türkiye'de ve Nepal'de yabani ağaç olarak yetiştirildiğinden badem yağı bol miktarda bulunur. 

♦Badem Yağının Kullanımları, Faydaları, Yan Etkileri

Badem yağı, sağlığımız için faydalı olan çeşitli besinlerle yoğun bir şekilde paketlenmiş, yenilebilir, esansiyel bir yağdır.

Çok yönlü bir yağ arıyorsanız badem yağını mutlaka denemelisiniz.

Badem ağaçları tropik ormanlarda ve Hindistan’ın soğuk ve ılıman bölgelerinde, Sahra ovalarında, İran’da, Türkiye’de ve Nepal’de yabani ağaç olarak yetiştirildiğinden badem yağı bol miktarda bulunur.

Yağ bilimsel olarak Oleum amygdalae olarak adlandırılır . 

Tatlı ve acı olmak üzere iki çeşit Prunus dulcis bademinden hazırlanır . Gliserin ve oleik asitten oluşan, hafif kokulu ve hafif ceviz tadında bir yağdır.

Badem yağı üretimi dünya çapında önemli bir iştir. Badem yağı, ekstraksiyon ve ekspresyon ayırma işlemleriyle üretilir.

Bu bereketli yağ hakkında daha fazla bilgi edinelim ve onu evimize nasıl getirebileceğimizi öğrenelim! 

Badem Yağının Besin Değeri

Badem yağı, bol miktarda mikro besin ve makro besin kaynağına sahiptir.

Tekli doymamış (MUFA) ve çoklu doymamış (PUFA) yağ asitleri, fitosteroller, tokoferol ve oleik asit gibi biyoaktif bileşikler içerir. Ayrıca alfa-tokoferol, beta-zoosterol ve skualen 

Badem yağının besin değeri şu şekildedir: Badem Yağının 100 gramdaki besin değeri

Besinler Değer/100 gr
Enerji 884 kcal
Yağlar Yağ asitleri (doymuş) Yağ asitleri (MUFA) Yağ asitleri (PUFA) 100 gr 8,2 gr 69,9 gr 17,4 gr
Kolin 0,4 mg
K vitamini 7 µg
E vitamini 39,2 mg

 

Badem Yağının Özellikleri

Badem yağı, sağlık açısından muazzam faydalarından dolayı tamamlayıcı tıp sistemlerinde kullanılmaktadır.

Badem yağının birkaç özelliği şunlardır: 

 1. Bir antioksidan görevi görebilir.
 2. Anti-inflamatuar etkiye sahip olabilir.
 3. Bağışıklık güçlendirici görevi görebilir.
 4. İyi kolesterol düzeylerini artırabilir.
 5. Antibakteriyel aktiviteye sahip olabilir.
 6. Mantar önleyici özelliklere sahip olabilir.
 7. Yumuşatıcı (nemlendirici madde) görevi görebilir.

 

Yakın zamanda yüksek konsantrasyonda tekli doymamış yağ asitleri içeren badem yağının kabızlığa ve irritabl bağırsak sendromuna yardımcı olabileceğini, aynı zamanda karbonhidratların midede emilme hızını azalttığını ve insülin duyarlılığını artırdığını söyleyen bir makale okudum.

Badem Yağının Potansiyel Kullanım Alanları

 

Badem Yağının Kalp Sağlığı İçin Potansiyel Kullanımları

Badem yağı kalp hastalığına yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Badem yağı antioksidan özelliklere sahip olabilir, serbest radikalleri ortadan kaldırabilir ve kötü kolesterol oluşumunu durdurabilir. Jenkins ve ark. tarafından yapılan son klinik araştırmalar.

2022’de yapılan bir araştırma, badem yağının günlük beslenmeye eklendiğinde sağlıklı gönüllülerde kötü kolesterolü ve trigliseritleri önemli ölçüde azaltabildiğini ve kandaki iyi kolesterol seviyelerini artırabildiğini göstermiş olabileceğini öne sürüyor. Dislipidemiyi ve endotel fonksiyonunu artırabilir ve kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Ancak badem yağının kalp sağlığına olan faydalarının anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Kalp probleminiz varsa doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Badem Yağının Diyabette Potansiyel Kullanımları

Bir hayvan modeli çalışması (Al-Attar ve diğerleri, 2020), badem yağı tüketiminin kan şekerini normalleştirebileceğini buldu. 

İnsülin düzeylerini değiştirmek yerine bağırsaktan glikoz emilimini azaltarak kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip olabilir. Bunun nedeni, badem yağının glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilecek lipit kısmından kaynaklanıyor olabilir.

Ancak badem yağının diyabet hastalığına fayda sağladığının kesinleşmesi için insanlar üzerinde araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır. Diyabetiniz varsa bir doktora danışın ve uygun tedaviyi alın.

Badem Yağının Cilt İçin Potansiyel Kullanımları

Ayurveda badem yağının cilt için birçok kullanımını anlatır.

Badem yağı, yüksek E vitamini içeriği nedeniyle aromaterapistler, güzellik uzmanları ve masözler tarafından topikal olarak kullanılmaktadır. Cildin beslenmesini destekleyebilecek oleik ve linoleik asitler, B vitamini ve çinko içerir. Cantor ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışma. 2006 yılında badem yağının egzama ve sedef hastalığı gibi kuru cilt rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Ayrıca cildi yumuşatmaya ve canlandırmaya, tonunu ve ten rengini iyileştirmeye yardımcı olabilir. 2 Ancak kendi kendine ilaç tedavisi yerine kullanmadan önce bir doktora danışmak en iyisidir.

Badem Yağının Kanserde Potansiyel Kullanımları

Iwahashi 2001 ve diğerleri tarafından yapılan bir hayvan çalışması..

Badem yağının diyete dahil edilmesinin kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını kontrol edebilecek anti-proliferatif etkilere sahip olabilir. Ayrıca meme kanseri ve kolorektal kanserle mücadeleye de yardımcı olabilir. Amerikalı uygulayıcı Cayce, kolon kanseri olan insanlara fayda sağladığı için temel beslenmede badem yağının kullanılmasını önerdi. Badem yağı ayrıca kansere yardımcı olabilecek serbest radikal temizleme aktivitesine de sahip olabilir.

Daha fazla klinik çalışma, badem yağının insanlarda kanseri hafifletmedeki faydalarını ortaya çıkarabilir.

Badem Yağının Beyin Sağlığı İçin Potansiyel Kullanımları

Badem yağı aromaterapi sırasında masaj yağı olarak kullanılabilir. 

Hastaların yaşam kalitesi üzerinde olumlu bir sonuç gösterebilir. Moradi ve diğerleri, 2020’ye göre badem yağı stresi, depresyonu, kaygıyı ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olabileceği gibi bireyin uyku kalitesini de artırabilir. Badem yağı, hafıza fonksiyonlarını geliştirmeye yardımcı olmak için omega-3 yağ asitleri ile zenginleştirilebilir..

Ancak badem yağının beyin sağlığına faydalarını geliştirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Beyinle ilgili herhangi bir semptomunuz varsa, yeterli bir tedavi yöntemi için tıbbi konsültasyona başvurun.

Badem Yağının Diğer Potansiyel Kullanımları

 1. Oksijen maskesi gibi tıbbi cihazlar yüzde basınç yaralanmalarına neden olabilir. Badem yağını yüzünüze sürerseniz bu tür yaralanmaların oluşma riskini azaltabilirsiniz.
 2. Badem yağı mantar enfeksiyonlarına ve ayak mantarına karşı etkili olabilir.
 3. Vücudun bağışıklığını artırmaya yardımcı olabilecek K ve E vitaminleri gibi temel besin maddelerine sahip olabilir.
 4. Karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olabilecek antiinflamatuar ve serbest radikallerle mücadele özelliklerine sahip olabilir.
 5. Badem yağı ayak masajı için kullanılabilir.
 6. Hemodiyaliz hastalarının yorgunluğunun azalmasına ve yaşam kalitesinin artmasına yardımcı olabilir.
 7. Badem yağının cilde faydaları sivilceleri azaltmasıyla ilişkili olabilir. Badem yağının vitaminleri ve anti-antibakteriyel aktivitesi sivilceye neden olan bakterilere fayda sağlayabilir.

Badem yağının çeşitli durumlardaki potansiyel kullanım alanları çalışmalarla gösterilse de bunlar yetersiz olup, badem yağının insan sağlığına faydalarının kapsamının geliştirilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 Ayrıca her insan bu bitkilere farklı tepkiler verebilir. Herhangi bir tıbbi durum için badem yağını kullanmadan önce doktor tavsiyesi almak önemlidir.

 

Yakın zamanda fitosterol, flavonoidler ve fenolik asitlerin polifenolleri de dahil olmak üzere çeşitli fitokimyasalların varlığı nedeniyle badem yağının antimutajenik ve antikarsinojenik özelliklere sahip olduğunun gösterildiğini öne süren bir makale okudum. Bu özellik kansere yardımcı olabilir..

Badem Yağı Nasıl Kullanılır? 

 1. Gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılabilir.
 2. İlaç üretiminde kullanılabilir.
 3. Yemeklik yağ olarak kullanılabilir.
 4. Badem ezmesi ve salata sosları yapımında kullanılabilir.

Badem yağını büyük miktarlarda tüketmeden önce uzman bir doktora danışmalısınız..

Bir ayurveda doktoruna danışmadan ayurveda/bitkisel badem yağı preparatı ile devam eden modern tıbbi tedaviyi bırakmayın veya değiştirmeyin. Sağlık durumunuza göre en iyi form ve dozaj konusunda size rehberlik edeceklerdir.

Kendiliğinden düşmeyen kulak kiri nedeniyle kulak kanalınız tıkalıysa badem yağını denemenizi önerebilirim. 3 ila 5 gün boyunca günde 3 ila 4 kez kulağınıza 2 ila 3 damla badem yağı damlatın. Ancak bunu kendi başınıza denemeden önce bir doktora danışmanız önemlidir.

Badem Yağının Yan Etkileri

Badem yağı avantajlarına rağmen bazı yan etkilere neden olabilir.

 

 1. Acı badem, siyanür içerebilen bir badem çeşididir. Acı badem yağının aşırı yutulması veya solunması siyanür zehirlenmesine neden olabilir.
 2. Bebeklerde badem alerjisi görülebilir ve topikal kullanımda dermatite neden olabilir.
 3. Cuzzolin ve ark. 2010 yılında yapılan araştırmada badem yağının hamile kadınlarda uygulama veya tüketim sonrasında döküntü ve kaşıntıya neden olabileceği tespit edildi. Herhangi bir yan etkiye tanık olduğunuzda mutlaka doktorunuza başvurmalı ve yan etkileriniz için uygun tedaviyi almalısınız.

Badem Yağı İle Alınacak Önlemler

Badem yağının kontrollü miktarlarda olması güvenli olabilir. Ancak daha fazla miktarda tüketilmesi zarar verebilir.

Bu nedenle aşağıdaki önlemleri akılda tutmak zorunludur:  

 1. Hamilelikte komplikasyon yaratabileceğinden hamile ve emziren kadınların badem yağı alırken önlem alması gerekir. Topikal uygulama aynı zamanda deri döküntülerine de yol açabilir. Olumsuz bir reaksiyon durumunda, bir uzmana danışarak onun görüşünü almanız önerilir.
 2. Badem bir fındıktır ve alerjiye neden olabilir. Bu nedenle çocuklara ve yaşlılara badem yağı verirken, uygulama sonrasında alerjik reaksiyon geliştirebilecekleri için önlem almalısınız.
 3. Kendi kendine ilaç tedavisi için badem yağını kendi başınıza kullanmamalısınız. Bir doktorun tavsiyesine uymak ve bunu yalnızca önerildiği şekilde ve zamanda almak çok önemlidir.

Diğer İlaçlarla Etkileşimler 

Badem yağının diğer ilaçlarla etkileşimlerini bilmek için daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bu nedenle insanlar bir Ayurveda doktorundan tıbbi tavsiye almalıdır. 

Badem yağına sahip olmanın en iyi yoluna doğru size rehberlik edecekler.

Badem yağında bulunan vitaminler nelerdir? 

Badem yağında bulunan vitaminler, E vitamini ve K vitamini

Badem yağı nedir? 

Badem yağı bilimsel olarak Oleum amygdalae olarak anılır . Prunus dulcis bademinin tatlı ve acı çeşitlerinden hazırlanır . Badem yağı, hafif bir kokuya ve hafif fındıksı bir tada sahip bir gliseril oleat (gliserin) halinde hazırlanır..

Badem yağı kötü kolesterolü azaltır mı? 

Evet. Badem yağının sağlığa faydaları yüksek kolesterol seviyelerinin azaltılmasıyla ilişkili olabilir. Kötü kolesterol düzeylerini azaltarak ve iyi kolesterol düzeylerini artırarak kalp sağlığına fayda sağlayabilir..

Bademlerin yabani formları neden özenle kullanılmalıdır? 

Eski Çin, Ayurvedik ve Greko-Pers Tıbbı sistemlerine göre badem yağı, sedef hastalığı gibi kuru cilt durumlarının tedavisinde kullanılabilir. Badem yağı, cildin durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek, böylece yumuşak ve sağlıklı bir cilt sağlayan nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklere sahip olabilir

Referanslar: 

1. Chimezie Akubude-, Egwuonwu C, Ajala O, Akubude, Olaniyan A, Ajala E, ve diğerleri. Badem yağı: Besinlerin güç merkezi Nijerya’da toprak kullanım modelleri Projeyi görüntüle Biyodizel Projesi Projeyi görüntüle Badem yağı: Besinlerin güç merkezi. CIGR. 2020;22(3):190–201. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.researchgate.net/profile/Vivian-Akubude-Usha/publication/345311256_Almond_oil_powerhouse_of_foods/links/5fa2c3aaa6fdcc06241253a8/Almond-oil-powerhouse-of-foods.pdf

​2. Ahmad Z. Badem yağının kullanım alanları ve özellikleri. Ther Clin Practic’i tamamlayın. 2010;16(1):10–2. Şu adresten ulaşılabilir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20129403/

Reklamcılık

 

 

 

 

​3. GıdaVeri Merkezi | Yağ, badem [İnternet]. ABD Tarım Bakanlığı. 2018 [alıntı tarihi: 30 Kasım 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171031/foods

4. Ouzir M, Bernoussi S el, Tabyaoui M, Taghzouti K. Badem yağı: Kimyasal bileşim, ekstraksiyon yöntemleri, koruma koşulları, potansiyel sağlık yararları ve güvenliğin kapsamlı bir incelemesi. Compr Rev Food Sci Food Saf. 2021;20(4):3344–87. Şu adresten ulaşılabilir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34056853/

Yasal Uyarı:  Burada verilen bilgiler yalnızca eğitim/farkındalık amaçlıdır ve bir sağlık uzmanının tıbbi tedavisinin yerini alması amaçlanmamıştır ve herhangi bir tıbbi durumun teşhisi veya tedavisi için bu bilgilere güvenilmemelidir. Okuyucu, bilgilerin uygunluğunu belirlemek için ve herhangi bir ilacı kullanmadan önce kayıtlı bir tıp doktoruna danışmalıdır. PharmEasy, bilgilerin doğruluğu, yeterliliği, eksiksizliği, yasallığı, güvenilirliği veya kullanışlılığı konusunda (açık veya zımni) herhangi bir garanti veya garanti vermez; ve bundan doğacak her türlü sorumluluğu reddeder.

Burada verilen bilgilerdeki bağlantılar ve ürün önerileri, web sitesinde bulunan üçüncü taraf ürünlerinin reklamlarıdır. PharmEasy bu tür ürünlerin/hizmetlerin doğruluğu veya uygunluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz. Reklamlar editoryal kararları veya içeriği etkilemez. Bu blogdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Yazarlar ve yöneticiler, bildirimde bulunmaksızın içeriği değiştirme, ekleme veya kaldırma hakkını saklı tutar. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bu sorumluluk reddini düzenli olarak gözden geçirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et