Tuzlu Suyla Gargara Yapmanın Faydaları: Araştırmaya Dayalı Bir Ağız Sağlığı Rehberi

Tuzlu Suyla Gargara Yapmanın Faydaları: Araştırmaya Dayalı Bir Ağız Sağlığı Rehberi

Tuzlu su ile gargara yapmak sevilen bir çözümdür. Bu basit ama etkili tedavi nesiller boyu aktarılmıştır. 

Tuzlu Suyla Gargara Yapmanın Faydaları

Araştırmaya Dayalı Bir Ağız Sağlığı Rehberi

 1. Tuzlu su gargarası boğaz ve ağız sağlığına fayda sağlar.
 2. Boğaz ağrısı, kanser yaraları ve solunum yolu enfeksiyonlarında rahatlama sağlayabilir.
 3. Diş eti hastalıklarını ve diş plağını önleyerek diş sağlığını geliştirebilir.
 4. Doğal pH seviyelerinin korunmasına ve alerji semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabilir.
 5. Yetişkinler ve çocuklar için kolay ve güvenli evde tedavi.

Tuzlu su ile gargara yapmak sevilen bir çözümdür. Bu basit ama etkili tedavi nesiller boyu aktarılmıştır. 

Uzun zamandır ortalıkta dolaşıyor ve başta ağız sağlığı olmak üzere birçok potansiyel sağlık faydası nedeniyle bugün hala tavsiye ediliyor. 

Bu yazıda tuzlu suyla gargara yapmanın çeşitli potansiyel faydalarını derinlemesine inceleyeceğiz.

Kılavuz araştırma ve bilimsel gerçeklerle desteklenmektedir. Ayrıca gargara yapmak için tuzlu su karışımını nasıl hazırlayacağınızı ve kullanacağınızı da göstereceğiz. Olası riskler hakkında konuşacağız ve bu kullanımı kolay evde tedavi yöntemiyle ilgili bazı genel soruları ele alacağız. 

 

 1. Tuzlu su gargaraları, diş eti iltihabı ve pamukçuk gibi ağız enfeksiyonlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.
 2. Tuzlu su ile gargara yapmak bronşit ve zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 3. Tuzlu su gargaraları, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı gibi sinüzit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.
 4. Tuzlu su ile gargara yapmak, yara iyileşmesini hızlandırmaya ve ağız cerrahisi sonrası enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir.
 5. Tuzlu su gargaraları diş çürükleri ve diş eti hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tuzlu Su Garglini Nedir? 

Tuzlu su ile gargara yapmak, ağzınızda ve boğazınızda tuz ve su solüsyonunun döndürülmesini içerir.

 Rahatsızlığı hafifletebilir ve iyileşmeyi teşvik edebilir. Bu ilacın kullanışlılığı, tuzun potansiyel antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır. 

1. Tarih ve Kökenler 

Tuzlu su ile gargara yapma alışkanlığı çok eski çağlardan gelmektedir. Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar gibi eski uygarlıklara kadar uzanıyor. Zamanla çeşitli boğaz ve ağız sağlığı sorunları için evde tercih edilen bir çareye dönüştü. 

2. Tuzlu Su Çözeltisinin Temel Tarifi 

Gargara yapmak için tuzlu su karışımı oluşturmak çok kolaydır.

   -İsteğinize göre ayarlanabilen temel tarifi hazırlamak için 1/2 çay kaşığı sofra tuzunu 1 bardak ılık suyla karıştırın. Tuz tamamen eriyene kadar karıştırın. 

3. Onu Etkili Yapan Nedir? 

Tuzlu su gargarasının başarısı benzersiz özelliklerine bağlıdır. 

Tuz, bakterileri yok etmeye yardımcı olan ve ağzınızdaki ve boğazınızdaki zararlı böcekleri azaltmaya yardımcı olabilecek doğal bir mikrop öldürücüdür. 

Bununla birlikte tuz, fazla sıvının iltihaplı dokulardan çekilmesini sağlayan güçlü bir ozmotik durum yaratır. Bu şişliğin azalmasına ve ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir. 

Tuzlu Suyla Gargara Yapmanın Faydaları 

Tuzlu su ile gargara yapmayı çok sevilen bir ev ilacı yapan şey nedir? 

Birçok potansiyel sağlık faydası sunar. Burada, kişisel bakım rutininize tuzlu su gargarasını eklemenin bazı önemli güçlü yanlarını keşfedeceğiz. 

1. Boğaz Ağrısının Giderilmesi 

 • Nasıl çalışır 

Tuzlu su ile gargara yapmak boğaz ağrısına bağlı iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

 Tuzun yarattığı ozmotik durum, iltihaplı ve şişmiş boğaz dokularındaki fazla sıvıyı uzaklaştırabilir. Bu size boğaz ağrısından kurtulmanızı sağlayabilir.

 Ayrıca tuzun antimikrobiyal özelliği boğaz enfeksiyonlarına neden olan bakteri ve virüslerin öldürülmesine yardımcı olabilir. 

 • Etkinliği Destekleyen Çalışmalar 

Boğaz ağrısını hafifletmek için tuzlu su ile gargara yapmanın faydalarını destekleyen çeşitli çalışmalar vardır. 

Örneğin, American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde günde üç kez tuzlu suyla gargara yapanların, gargara yapmayanlara kıyasla üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığının daha düşük olduğunu buldu. Bununla birlikte, insanlar üzerinde yapılan daha büyük araştırmalar, tuzlu su gargarasının gerçekte ne kadar faydalı olduğunu gösterebilir. 

2. Sinüs ve Solunum Yolu Enfeksiyonları 

 • Mukus ve Tıkanıklığın Temizlenmesi 

Tuzlu su ile gargara yapmak mukus ve tıkanıklığın temizlenmesine yardımcı olabilir. 

Sinüs ve solunum yolu enfeksiyonlarında rahatlama sağlayabilir. Tuzlu su çözeltisi kalınlaşmış mukusun parçalanmasına yardımcı olabilir, böylece burnunuzdan ve boğazınızdan temizlenmesi daha kolay olur. Bu, sinüs tıkanıklığı ve diğer solunum sorunlarıyla bağlantılı baskıyı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. 

 • Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önlemek 

Daha önce de belirttiğimiz gibi tuzlu su ile düzenli gargara yapmak, soğuk algınlığı ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını uzak tutmaya yardımcı olabilir. Muhtemelen ağzınızdaki ve boğazınızdaki bakteri ve virüsleri öldürerek hareket eden tuzlu su gargarası, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde sizi koruyabilir..

 • Faydalarını Destekleyen Araştırmalar 

Uluslararası Önleyici Tıp Dergisi’nde yapılan araştırma, Mekke’ye hac ziyareti sırasında tuzlu suyla gargara yapan kişilerin daha az solunum yolu hastalığına yakalandığını buldu. Bu nedenle rutin tuzlu su gargarası, solunum yolu hastalıklarına karşı güçlü bir önleyici adım olabilir. 

3. Alerjiler 

 • Alerji Belirtilerini Hafifletmek 

Polen veya evcil hayvan tüylerinden kaynaklanan alerjiler boğazda ve burunda kaşıntıya ve şişmeye neden olabilir. Tuzlu su ile gargara yapmak nasıl yardımcı olabilir? Tuzlu su gargaraları iltihabı azaltmaya ve boğazda sıkışan alerjenleri temizlemeye yardımcı olabilir. Ancak alerjiniz varsa tuzlu su gargarası yapıp yapamayacağınızı doktorunuzla konuşun.  

4. Diş Sağlığı 

 • Diş Eti Hastalıklarını Önlemek 

Düzenli tuzlu su gargarası diş sağlığının korunmasına yardımcı olabilir. Nasıl? Diş eti iltihabı ve periodontit gibi diş eti hastalıklarını önleyebilir. Tuzlu suyun güçlü anti-mikrobiyal yapısı ağızdaki bakterilerin yok edilmesine yardımcı olabilir ve diş eti ve diş sağlığını iyileştirebilir. Ek olarak, salin solüsyonunun oluşturduğu güçlü ozmotik durum, şişmiş diş etlerinizden fazla sıvının çekilmesine yardımcı olabilir.

 Tuzlu su gargaralarının ağız sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olup olamayacağı konusunda diş hekiminizle konuşun.  

 • Ağız Kokusunun Ortadan Kaldırılması 

Tuzlu su gargarasının da ağız kokusundan kurtulmaya yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Tuzun antibakteriyel özelliği ağzınızda koku üreten mikropları öldürebilir. Aynı zamanda durulama etkisi ağzınızı temizlemeye ve çürüyüp ağız kokusuna yol açabilecek yiyecek parçalarını uzaklaştırmaya yardımcı olur. Rutin tuzlu su gargarasını da içeren düzenli ağız hijyeni nefesinizi taze tutmanıza yardımcı olabilir. 

 

 • Diş Plağı ve Diş Eti İltihabıyla Mücadele 

Tuzlu suyla gargara yapmak diş plağını ve diş eti iltihabını durdurmaya yardımcı olabilir. Diş plağı, dişlerinizde ve diş eti çizginiz boyunca oluşan, yiyecek artıkları ve mikroplardan oluşan yapışkan bir tabakadır. Tedavi edilmezse diş taşı haline gelebilir ve sonunda diş eti iltihabına yol açabilir. Tuzlu su ile durulayarak dişlerinizde plak oluşumunu önlemeye ve ağzınızı temiz tutmaya yardımcı olabilirsiniz . 

 • Ağız Yara İyileşmesi 

PLOS ONE dergisinde yapılan bir araştırma, salinle (tuzlu su) durulamanın oral mukozal yaralanmaların iyileşmesini hızlandırabildiğini buldu. Bu nedenle tuzlu su ile gargara yapmak, ağız ameliyatı veya ağız yaralarından iyileşen kişiler için faydalı olabilir. Ameliyat sonrası tuzlu su gargarası yapmadan önce diş hekiminiz veya cerrahınızla mutlaka konuşun.  

5. Aft 

 • Aft Yaralarının İyileşmesine Nasıl Yardımcı Olur? 

Aft yaraları küçük, ağrılı ağız yaralarıdır. Stres, gıda hassasiyetleri veya hormonal dengesizlikler nedeniyle ortaya çıkabilirler. Tuzlu su ile gargara yapmak, pamukçuk ağrısını ve iltihaplanmayı hafifletmek için yararlı olabilir. Tuzlu su çözeltisinin yarattığı güçlü ozmotik durum, aşırı sıvının iltihaplı dokulardan çekilmesine yardımcı olabilir ve muhtemelen ağrı ve rahatsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. 

 • Araştırmayı Desteklemek 

Tuzlu suyla gargara yapmayı aft ağrısının giderilmesiyle doğrudan ilişkilendiren çok sayıda çalışma olmasa da boğaz ağrısı, diş sağlığı vb. gibi diğer benzer ağız sağlığı sorunlarına faydası, aftlarda da rahatlama sağlayabileceğini düşündürmektedir. 

6. Diğer Avantajlar 

 • Doğal pH Seviyelerinin Korunması 

Tuzlu suyla gargara yapmanın, ağzınızda ve boğazınızda doğal pH dengesini korumak için faydalı olabileceğini gösteren (çoğunlukla anekdot niteliğinde olsa da) kanıtlar vardır. Sağlıklı bir pH dengesi, enfeksiyonlara ve diğer sorunlara neden olabilecek kötü bakterilerin birikmesini önlerken, boğazınızdaki ve ağzınızdaki iyi bakterilerin gelişmesine yardımcı olur. 

 • Kuru Öksürüğün Tedavisi 

Kuru öksürük rahatsız edici olabilir. Tuzlu suyla gargara yapmanın kuru öksürüğü hafifletmeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bunu, boğazdaki iltihabı yatıştırarak ve öksürük refleksini kontrol etmeye yardımcı olabilecek nemli bir atmosfer sağlayarak yapabilir. 

 • Bademcik iltihabını hafifletmek 

Bademciklerin şişmesi anlamına gelen bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ateş gibi semptomlara neden olabilir. Ilık tuzlu su ile gargara yapmak, bademcik iltihabına bağlı ağrıyı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunu şişmiş dokulardan fazla sıvıyı alarak ve enfeksiyonun nedeni olabilecek bakteri ve virüsleri öldürerek yapabilir. 

Tuzlu Suyla Gargara Yapmanın En İyi Yolları 

Tuzlu su gargaranızdan en iyi şekilde yararlanmak için karışımı uygun şekilde hazırlamak ve gargara için doğru yöntemi kullanmak çok önemlidir. Bu bölümde tuzlu su karışımının hazırlanışı, doğru gargara nasıl yapılır ve tuzlu su ile gargaranın ne sıklıkta yapılması gerektiğine dair ipuçlarını paylaşacağız. 

1. Tuzlu Su Çözeltisi Nasıl Hazırlanır? 

Gargara yapmak için tuzlu su karışımı hazırlamak kolaydır. Sadece iki şeye ihtiyacı var; tuz ve su. Temel tuzlu su karışımı için 1/2 çay kaşığı sofra tuzu veya deniz tuzunu 8 ons (1 bardak) ılık suyla birleştirin. Tuz tamamen eriyene kadar karışımı karıştırın. Ağzınızın yanmasını önlemek için su ılık olmalı ancak sıcak olmamalıdır. 

2. Etkili Gargara Yapma Tekniği 

Tuzlu suyla etkili bir şekilde gargara yapmak için aşağıdaki adımları izleyin: 

 1. Tuzlu su karışımından bir ağız dolusu alın. 
 2. Başınızı biraz geriye doğru eğin ve karışımı ağzınızın etrafında çalkalayarak dişlerinizi, diş etlerinizi ve boğazınızı kaplayın. 
 3. Karışımı boğazınızın arka kısmında yaklaşık 15 saniye veya rahatça devam ettiğiniz sürece gargara yapın. 
 4. Karışımı tükürün ve kalan tuzlu suyla işlemi tekrarlayın. 

3. Gargaranın Süresi ve Sıklığı 

Günde iki ila üç kez tuzlu su ile gargara yapmanın güvenli ve etkili olduğu düşünülmektedir. Ancak şiddetli boğaz ağrınız veya başka ağız sağlığı sorunlarınız varsa, daha sık gargara yapmak isteyebilirsiniz. Tuzlu suyla gargara yapmanın sıklığı veya süresi konusunda endişeleriniz varsa sağlık uzmanınızla konuşun. 

Riskler ve Önlemler 

Tuzlu su gargarası çoğu insan için genellikle güvenli olsa da akılda tutulması gereken bazı potansiyel riskler ve önlemler vardır. 

1. Olası Yan Etkiler 

Tuzlu su ile gargara yapmanın bazı potansiyel yan etkileri şunlardır: 

 • Çok miktarda tuzlu su tüketimi nedeniyle dehidrasyon.
 • Yüksek sodyum alımı, yüksek tansiyon ve kalp-damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.
 • Tuzlu suya uzun süre maruz kalmaktan dolayı diş minesinin yumuşaması.

2. Tuzlu Suyla Gargara Yapmaktan Ne Zaman Kaçınılmalıdır? 

Gargara yapmayı zor bulan veya sağlık nedenleriyle sodyum alımını sınırlaması gereken kişiler, tuzlu suyla gargara yapmadan önce sağlık uzmanlarına danışmalıdır. 

3. Alınacak Önlemler 

Tuzlu suyla gargara yapmanın risklerini en aza indirelim. Bunun için gargara yapmadan önce tuzlu su karışımının çok sıcak olmadığından emin olun ve karışımı yutmayın. Ayrıca diş minesine zarar verebileceğinden tuzlu suyla haftada üç ila dört defadan fazla gargara yapmayın. 

İşte bu risklerin nasıl azaltılacağına kısa bir bakış. 

Potansiyel risk  Risk Nasıl En Aza İndirilir? 
Dehidrasyon  Tuzlu su solüsyonunu yutmaktan kaçının 

 

 

 

Yüksek Tansiyon ve Kardiyovasküler Hastalıklar  Sodyum alımıyla ilgili endişeleriniz varsa sağlık uzmanınıza danışın. 
Diş Minesinin Yumuşatılması  Haftada üç ila dört defadan fazla tuzlu su ile gargara yapmaktan kaçının 

Çözüm 

Tuzlu su gargarası, boğaz ve ağız sağlığına pek çok faydası olan eski bir evde tedavi yöntemidir. Boğaz ağrısını dindirmekten diş sağlığına destek olmaya kadar evde kolayca hazırlanabilen kolay ve etkili bir çözümdür. 

Tuzlu suyla gargarayı günlük rutininize eklemek boğaz ağrısı, pamukçuk ve solunum yolu enfeksiyonları gibi yaygın sorunları önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olabilir. Tuzlu su karışımını hazırlamak ve gargara yapmak için her zaman doğru tekniği izlemeyi ve olası risklere ve önlemlere dikkat etmeyi unutmayın. Her zaman olduğu gibi, bu ilacı kullanma konusunda endişeleriniz varsa sağlık uzmanınıza danışın. 

Sık Sorulan Sorular (SSS) 

Her gün tuzlu suyla gargara yapabilir miyim? 

Evet, her gün tuzlu suyla gargara yapmak genellikle güvenlidir. Ancak diş minesine zarar verebileceğinden bunu haftada üç ila dört defadan fazla yapmaktan kaçının. Tuzlu su gargaralarını günlük rutininize eklemeden önce daima doktorunuzla konuşun.

Tuzlu su ile gargara yapmak gerçekte ne işe yarar?

Tuzlu suyla gargara yapmak muhtemelen boğaz ağrısını hafifletir, ağzınızdaki bakteri ve virüsleri öldürür, diş sağlığını iyileştirir ve alerjiler ve solunum yolu enfeksiyonlarıyla bağlantılı semptomları hafifletir. Aşırı sıvıyı iltihaplı dokulardan uzaklaştıran, ağrıyı ve rahatsızlığı azaltan güçlü bir ozmotik durum yaratarak işe yarayabilir.

Tuzlu su ile gargara yapmak bakterileri öldürür mü? 

Evet, tuzun antibakteriyel özelliği ağzınızdaki ve boğazınızdaki bakterileri ve diğer zararlı mikropları öldürmeye yardımcı olabilir.

Tuzlu su ile ne sıklıkla gargara yapmalıyım? 

En iyi sonuç için doktorunuzun tavsiyesi üzerine günde 2-3 kez tuzlu su ile gargara yapmanız önerilir.

Tuzlu suyla gargara yapmanın herhangi bir riski var mı? 

Dehidrasyon, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açan yüksek sodyum alımı ve diş minesinin yumuşaması gibi birkaç potansiyel risk vardır. Ancak doğru teknikler ve önlemler takip edilerek bu riskler en aza indirilebilir.

Referanslar: 

 1. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Boğaz Ağrısı Olan Hasta [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7094485 
 2. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Hac Hacılarında Solunum Yolu Enfeksiyonları ve Önleyici Tedbirler, 2010: İç İçe Bir Vaka Kontrol Çalışması [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3793484 
 3. Amerikan Kanser Topluluğu. İçme ve Yeme Değişiklikleri [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.cancer.org/treatment/survivorship-during-and-after-treatment/staying-active/nutrition/nutrition-during-treatment/mouth-throat-pain-or-sores.html 
 4. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Kan basıncı kontrolünde nitrat azaltıcı oral bakterilerin fizyolojik rolü [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3605573 
 5. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Soğuk algınlığı için hipertonik salin burun sulaması ve gargaraya ilişkin pilot, açık etiketli, randomize kontrollü bir çalışma [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6355924 
 6. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Salinle Durulama, İnsan Dişeti Fibroblast Yara İyileşmesini In Vitro’da Destekler [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4956236 
 7. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Diş Ağrısı ve Kendi Kendine İlaç Uygulamaları: Nijerya’daki Nijer Deltası Üçüncül Hastaneye Başvuran Hastalar Üzerine Bir Araştırma [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4250986 
 8. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Oral mikroplara karşı klorheksidin ile tuzlu su durulamasının karşılaştırmalı değerlendirilmesi: Okul temelli, randomize kontrollü bir çalışma [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28914244 
 9. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Tonsillit: Genel Bakış [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK401249 
 10. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Yetişkinler Arasında Periodontal Sağlık ve Hastalıklara İlişkin Ortak Algılar: Niteliksel Bir Çalışma [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3458291 
 11. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). FLORÜR: KULLANIMI VE SAĞLIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İNCELENMESİ [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4851520 
 12. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Doğal kaplamaların korunmasında kullanılan tuzun (NaCl) antimikrobiyal özellikleri [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16943065 
 13. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Yüksek Sodyum ve Dehidrasyon, Endotel Hücrelerinde İnflamatuar Sinyallemeyi Uyarır ve Aterosklerozu Teşvik Eder (İnternet). [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4456159 
 14. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi (NCBI). Tuz tüketiminin kardiyovasküler ve diğer etkileri [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4089690 
 15. PubMed. Oral mikroplara karşı klorheksidin ile tuzlu su durulamasının karşılaştırmalı değerlendirilmesi: Okul temelli, randomize kontrollü bir çalışma [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28914244-comparative-evaluation-of-salt-water-rinse-with-chlorhexidine-against-oral-microbes-a-school-bazlı-randomized-kontrollü -duruşma 
 16. PubMed. Doğal kaplamaların korunmasında kullanılan tuzun (NaCl) antimikrobiyal özellikleri [İnternet]. [alıntı tarihi: 17 Ekim 2023]. Şu adresten ulaşılabilir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16943065-antimicrobial-properties-of-salt-nacl-used-for-the-preservation-of-natural-casings 

 Yasal Uyarı: Burada verilen bilgiler yalnızca eğitim/farkındalık amaçlıdır ve bir sağlık uzmanının tıbbi tedavisinin yerini alması amaçlanmamıştır ve herhangi bir tıbbi durumun teşhisi veya tedavisi için bu bilgilere güvenilmemelidir. Okuyucu, bilgilerin uygunluğunu belirlemek için ve herhangi bir ilacı kullanmadan önce kayıtlı bir tıp doktoruna danışmalıdır. PharmEasy, bilgilerin doğruluğu, yeterliliği, eksiksizliği, yasallığı, güvenilirliği veya kullanışlılığı konusunda (açık veya zımni) herhangi bir garanti veya garanti vermez; ve bundan doğacak her türlü sorumluluğu reddeder.

Burada verilen bilgilerdeki bağlantılar ve ürün önerileri, web sitesinde bulunan üçüncü taraf ürünlerinin reklamlarıdır. PharmEasy bu tür ürünlerin/hizmetlerin doğruluğu veya uygunluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz. Reklamlar editoryal kararları veya içeriği etkilemez. Bu blogdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Yazarlar ve yöneticiler, bildirimde bulunmaksızın içeriği değiştirme, ekleme veya kaldırma hakkını saklı tutar. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bu sorumluluk reddini düzenli olarak gözden geçirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et