göbek yağı

göbek yağı

Göbek yağını azaltmak birçok insanın arzuladığı bir şeydir. Üzerinize uymayan gömlek ya da elbise yüzünden ya da şişkin bir karına sahip olmanın verdiği utanç yüzünden olabilir.

Göbek Yağını Azaltmak İçin Doğal Ev Çözümleri

Göbek yağını azaltmak birçok insanın arzuladığı bir şeydir. Üzerinize uymayan gömlek ya da elbise yüzünden ya da şişkin bir karına sahip olmanın verdiği utanç yüzünden olabilir.

Ancak göbek yağı diyabet, obezite ve kalp hastalıkları gibi daha ciddi sağlık risklerine neden olabilir.

-Sebep ne olursa olsun, göbek yağını azaltmak insanlar için önemli bir fitness hedefi haline geliyor.

Göbek yağı, karın bölgesinde yağ birikmesidir. Erkeklerde daha yaygın olan visseral yağ da denir. Egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyet uygulamak, göbek yağını kontrol etmenin etkili ve iyi bir yolu olmayı sürdürüyor.

Göbek yağlarınızı azaltmanıza, daha sağlıklı ve formda bir yaşam sürmenize yardımcı olmak için evde kullanabileceğiniz özel çözümler vardır..

 

Göbek Yağlanmasına Ne Sebep Olur?

Vücudunuzda yağ birikmesine neden olabilecek şeyler şunlardır:

 1. Fiziksel egzersiz eksikliği
 2. Aşırı alkol kullanımı
 3. Gerekenden fazlasını yemek

Diğer bazı faktörler de vücutta yağ birikmesine neden olabilir:

 1. Hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması)
 2. Antidepresanlar, antipsikotikler veya doğum kontrol hapları almak
 3. Gebelik
 4. Menopoz
 5. Stres
 6. Bozulmuş uyku
 7. Sigarayı bırakmak

 

Vücudumuzda gece boyunca kolesterol sentezi gerçekleşir. Kalori açığı diyeti ve genellikle akşam 7’den önce erken akşam yemeği, göbek yağının azaltılmasına çok yardımcı olur. Düzenli egzersiz ve iyi dinlenme gibi diğer önlemler de aynı derecede önemlidir.

Göbek Yağının Belirtileri

Göbek yağının belirtileri şunlardır

 1. Karında aşırı yağ birikmesi
 2. Öncekine göre artan bel ölçüsü de göbek yağının iyi bir göstergesidir.

Artan karın yağı insanlarda obeziteye neden olabilir. Obezite, diyabet, kalp hastalıkları, felç, yüksek tansiyon, safra kesesi hastalığı, felç, artrit, böbrek hastalığı, yağlı karaciğer hastalığı, uyku apnesi, kanser ve hamilelik sorunları gibi diğer durumların riskini artırabilir.

Göbek Yağı için Ev Çareleri

İnsanların göbek yağını yaşlanmanın düzenli bir değişimi olarak kabul ettiği günler geride kaldı. Bunun yerine insanlar daha bilinçli hale geliyor ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak istiyorlar.

İşte göbek yağını eritmeye yardımcı olabilecek bazı ev ilaçları.

1. Acı Biber

Kırmızı biber veya kırmızı biber tüketimi vücutta biriken yağın azalmasıyla ilişkili olabilir. Ayrıca kırmızı biber vücutta toplanan yağın kullanımını teşvik etmek açısından değerli olabilir.

Göbek bölgesindeki yağların azalmasına yardımcı olması için yiyecek ve sebze yemeklerinize kırmızı biber ekleyebilirsiniz.

2. Zencefil

Zencefil, göbek yağını azaltmak isteyen kişiler için sağlık açısından birçok fayda sağlayabilir. Zencefil almak vücuttaki yağ metabolizmasının artmasıyla ilişkilidir. Zencefil aynı zamanda vücuttaki yağın kullanımını da kolaylaştırabilir. Zencefil almak aynı zamanda vücuttaki yağ depolamasının azaltılmasına yardımcı olarak vücut ağırlığında genel bir azalmaya neden olur.

3. Zerdeçal

Zerdeçalın sağlık açısından birçok avantajı vardır. Zerdeçal vücuttaki yağ birikimini azaltabilir. Hayvan çalışmalarına göre vücut yağını ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilir. 5 Göbek yağlarını azaltmak için bir miktar zerdeçalı bir bardak ılık suya karıştırıp her sabah içebilirsiniz.

4. Kimyon 

Kimyon veya jeera, birçok Hint evinde baharat olarak kullanılan yaygın bir tohumdur. Kimyonun sağlık açısından pek çok faydası vardır ve sıklıkla ishal ve diğer mide hastalıklarıyla mücadelede kullanılır. Ayrıca kimyon tüketimi vücuttaki yağların parçalanmasına ve iştahın azalmasına yardımcı olabilir.

Kimyonun bu faydaları, göbek yağınızı azaltmanıza ve sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza yardımcı olabilir. Kimyonu çeşitli yiyeceklere, yemeklere ve salatalara katabilirsiniz.

 

Yaygın olarak iç organ yağı olarak bilinen göbek yağı, kalp hastalığı, felç, diyabet ve erken ölümün erken bir göstergesidir. Uzun vadeli komplikasyonları önlemek için bir hekim tarafından iyice kontrol edilmesi son derece önemlidir.

5. Limon  

Limon, yaşam tarzıyla ilgili hastalıkların önlenmesinde sağlık açısından değerlidir. Örneğin limon, yağ metabolizmasını hızlandırmaya, vücut ağırlığını ve yağ birikimini azaltmaya yardımcı olur.

Limon karın bölgesindeki yağ birikiminin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bir bardak ılık suya bir miktar limon suyu ekleyin ve sabahları aç karnına için.

6. Yeşil Çay  

Yeşil çay sağlığı korumak için kullanılan popüler bir içecektir ve birçok hastalığın önlenmesinde yardımcıdır. Çeşitli hayvan araştırmalarına göre yeşil çay tüketimi yağ birikimini azaltabilir. Vücut ağırlığında ve yağ dokularında azalma gibi diğer faydalar da gözlemlenmiştir.

 Göbek yağını azaltmaya ve kilo kontrolüne yardımcı olmak için her sabah bir fincan yeşil çay demleyin ve içirin.

7. Egzersiz

Orta derecede fiziksel egzersiz yapmak göbek yağıyla mücadeleye yardımcı olabilir. Göbek yağını yönetmenize ve kilo vermenize yardımcı olmak için her gün 30 dakika egzersiz yaparak başlayabilirsiniz. Yavaş yavaş egzersiz sürenizi artırabilirsiniz. Ağırlıklarla egzersiz yapmak (kuvvet antrenmanı) karın yağını yönetmenin etkili bir yoludur. Bir diğer etkili egzersiz ise mekiklerdir (spot egzersiz).

8. Sağlıklı Beslenme

Diyet vücutta yağ birikimini düzenleyen önemli bir faktördür. Ne yediğiniz ve porsiyon büyüklüğü önemlidir ve buna çok dikkat etmelisiniz. Sebzeleri, meyveleri ve tam tahılları günlük beslenmenizin bir parçası haline getirin. Beyaz ekmek, şekerli içecekler ve rafine tahıllar gibi basit karbonhidratlardan kaçının.

Sağlıklı bir yaşam için izleyebileceğiniz bazı iyi beslenme alışkanlıkları:

 1. Diyetinizin sağlıklı yaşam için yeterli vitamin ve mineral içerdiğinden emin olun.
 2. Güvenli olmadığı ve işe yaradığını destekleyen hiçbir kanıt bulunmadığı için aşırı diyetlerden (günde 1100 kaloriden az) kaçının.
 3. Sık sık atıştırmalıkların yanı sıra meditasyon veya yoga gibi stresi yönetmenin diğer yollarını öğrenin.
 4. Evde ve restoranlarda sağlıklı yiyecek seçimleri yapın.
 5. Daha sağlıklı atıştırmalık seçeneklerini tercih edin.
 6. Market alışverişi yaparken arkadaki beslenme etiketlerini okuyun.

Uygun diyet değişiklikleri yapmak ve yeme alışkanlıklarını değiştirmek, göbek yağını azaltmanın etkili bir yoludur.

Her ne kadar göbek yağlarıyla mücadelede verilen şifalı bitkiler ve ev ilaçlarının faydalarını gösteren çalışmalar olsa da bunlar yetersizdir. Bu şifalı otların ve ev ilaçlarının insan sağlığına olan faydalarının gerçek boyutunu ortaya koymak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle bunlar dikkatle alınmalı ve asla tıbbi tedavinin yerini almamalıdır.

Keklerde, bisküvilerde, sert margarinlerde, hazır yiyeceklerde, hamur işlerinde, turtalarda ve kızarmış yiyeceklerde bulunan trans yağlar süper iltihaplıdır ve aynı zamanda vücutta insülin direnci yaratır, bu da göbek yağlarının kolayca birikmesine neden olur. Bu yiyeceklerden uzak durmak daha iyidir.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

Vücuttaki yağ oranı yaşam boyunca dalgalanma eğilimindedir. İnsanlar genellikle bu değişiklikleri yaşlanmanın düzenli değişiklikleri olarak kabul ederler. Ancak insanlar vücut yağıyla ilişkili sağlık risklerinin de giderek daha fazla farkına varıyor.

Doktorunuza başvurabilir ve tıbbi yardım alabilirsiniz:

 1. Göbek yağını azaltmak ve sağlık riski olasılığını azaltmak istiyorsanız
 2. Göbek yağınız günlük aktivitelerinizi engelliyorsa
 3. Göbek yağı herhangi bir psikolojik sıkıntıya neden oluyorsa

Göbek yağının yönetimi için yalnızca ev ilaçlarına güvenmemelisiniz. Belirtiler düzelmezse tavsiye için uzman bir doktora danışmalısınız..

Çözüm 

Göbekte yağ birikmesi insanları utandırabilir ve diyabet, obezite gibi birçok olumsuz sağlık durumu riskini artırabilir. Bu sebeplerden dolayı kişiler göbek yağlarını azaltmak isterler. Fiziksel egzersiz eksikliği ve aşırı yeme, karın yağının artmasının nedenlerinden bazılarıdır. Göbek yağlarını yakmanın bazı pratik yolları sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz yapmaktır. Ayrıca zencefil, limon, kimyon, yeşil çay ve kırmızı biber gibi şifalı bitkiler vücudunuzdaki yağ içeriğini azaltmanıza yardımcı olabilir.

Evde uyguladığınız yöntemler işe yaramıyorsa ve yağ birikimi sağlığınızı etkiliyorsa da doktorunuza danışabilirsiniz. Doktorunuza ulaşın ve gerekli sağlık tavsiyelerini alın.

1. Bazı yağ yakıcı ev ilaçları nelerdir?

Zerdeçal, zencefil, yeşil çay, kırmızı biber, kimyon ve limon gibi şifalı bitkiler göbek bölgesinde biriken yağları yakmanıza yardımcı olabilir. Düzenli fiziksel egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmeyi sürdürmek, göbek yağını azaltmanıza yardımcı olacak diğer yollardır. 

2. Yeşil çay karın yağını azaltmaya yardımcı olur mu?

Evet, bazı araştırmalar yeşil çayın göbek yağını azaltmada etkili bir seçenek olduğunu ortaya çıkardı. Bunun nedeni yeşil çayın vücutta yağ birikimini azaltmaya yardımcı olan aktif bileşikler içermesidir

3. Göbek yağını azaltmak için hangi yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Şekerli içeceklerden, beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlardan ve rafine tahıllardan yapılan gıdalardan uzak durmanız gerekiyor.

4. Göbek yağı tehlikeli midir?

Göbekte aşırı yağ birikmesi obeziteye, diyabete, kalp hastalıklarına, böbrek hastalıklarına, yüksek tansiyona, yağlı karaciğer hastalığına ve kansere yol açabilir. Ayrıca kadınlarda hamilelikte sorunlara yol açabilir.

Referanslar:

1. Harvard Sağlık. Karın yağları ve bu konuda ne yapılması gerektiği [İnternet]. [alıntı tarihi: 8 Haziran 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/abdominal-fat-and-what-to-do-about-it

2. Penn Tıp. Obezite – Belirtileri ve Nedenleri [İnternet]. [alıntı tarihi: 8 Haziran 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.pennmedicine.org/for- Patients-and-visitors/ Patient-information/conditions-treated-a-to-z/obesity

3. sağlık doğrudan. Obezite – belirtiler, semptomlar, nedenler ve komplikasyonlar [İnternet]. [alıntı tarihi: 8 Haziran 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.healthdirect.gov.au/obesity

4. NIDDK. Aşırı Kilo ve Obezitenin Sağlık Riskleri [İnternet]. [alıntı tarihi: 8 Haziran 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.niddk.nih.gov/health-information/weight-management/adult-overweight-obesity/health-risks

5. Jiang TA. Mutfakta Kullanılabilen Otlar ve Baharatların Sağlığa Faydaları. AOAC INTERNATIONAL Dergisi [İnternet]. 1 Mart 2019 [8 Haziran 2022’de alıntılanmıştır];102(2):395–411. Şu adresten ulaşılabilir: https://academic.oup.com/jaoac/article/102/2/395/5658185

6. Taghizadeh M, Memarzadeh MR, Abedi F, Sharifi N, Karamali F, Kashan ZF, et al. Aşırı Kilolu Deneklerde Cumin cyminum L. Plus Kireç Uygulamasının Kilo Kaybı ve Metabolik Durum Üzerine Etkisi: Randomize, Çift Kör, Plasebo Kontrollü Bir Klinik Çalışma. İran Kızılayı Tıp Dergisi [İnternet]. 2016 Ağustos 1 [alıntı tarihi: 8 Haziran 2022];18(8):34212. Şu adresten ulaşılabilir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27781121/

7. Fukuchi Y, Hiramitsu M, Okada M, Hayashi S, Nabeno Y, Osawa T, ve diğerleri. Limon Polifenolleri, Fare Beyaz Adipoz Dokusunda β-Oksidasyonda Yer Alan Enzimlerin mRNA Düzeylerinin Yukarı Düzenlenmesiyle Diyete Bağlı Obeziteyi Bastırır. Klinik Biyokimya ve Beslenme Dergisi [İnternet]. 2008 [alıntı tarihi: 8 Haziran 2022];43(3):201. Şu adresten ulaşılabilir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19015756/

8. Sae-Tan S, Grove KA, Lambert JD. Yeşil çay ile kilo kontrolü ve metabolik sendromun önlenmesi. Farmakolojik Araştırma. 2011 Ağustos 1;64(2):146–54. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1043661810002380

Yasal Uyarı:  Burada verilen bilgiler yalnızca eğitim/farkındalık amaçlıdır ve bir sağlık uzmanının tıbbi tedavisinin yerini alması amaçlanmamıştır ve herhangi bir tıbbi durumun teşhisi veya tedavisi için bu bilgilere güvenilmemelidir. Okuyucu, bilgilerin uygunluğunu belirlemek için ve herhangi bir ilacı kullanmadan önce kayıtlı bir tıp doktoruna danışmalıdır. PharmEasy, bilgilerin doğruluğu, yeterliliği, eksiksizliği, yasallığı, güvenilirliği veya kullanışlılığı konusunda (açık veya zımni) herhangi bir garanti veya garanti vermez; ve bundan doğacak her türlü sorumluluğu reddeder.

Burada verilen bilgilerdeki bağlantılar ve ürün önerileri, web sitesinde bulunan üçüncü taraf ürünlerinin reklamlarıdır. PharmEasy bu tür ürünlerin/hizmetlerin doğruluğu veya uygunluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz. Reklamlar editoryal kararları veya içeriği etkilemez. Bu blogdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Yazarlar ve yöneticiler, bildirimde bulunmaksızın içeriği değiştirme, ekleme veya kaldırma hakkını saklı tutar. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bu sorumluluk reddini düzenli olarak gözden geçirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et