Kızılcık: Kullanımları, Faydaları, Yan Etkileri ve Daha Fazlası!

Kızılcık: Kullanımları, Faydaları, Yan Etkileri ve Daha Fazlası!

Yaş hasat meyveleri işlenmiş kızılcık suyu ve sos yapımında kullanılırken, kuru hasat meyveleri taze meyve olarak temizlenip paketlenmektedir.

Kızılcık: Kullanımları, Faydaları, Yan Etkileri …

Kızılcık ( Vaccinium macrocarpon), Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzeydoğu ve Kuzey Orta bölgelerinde yetişen meyvelerdir.

Kızılcık aynı zamanda Amerikan kızılcık ve ayı üzümü olarak da bilinir.  ABD ve Kanada’da eylül ve ekim ayları arasında hasat edilmektedir.

Kızılcık hasadında yaş hasat ve kuru hasat olmak üzere iki yöntem kullanılır. Islak hasat durumunda kızılcık çiftlikleri sular altında kalıyor ve yüzen meyveler toplanıyor; kuru hasat durumunda ise su kullanılmaz.

Yaş hasat meyveleri işlenmiş kızılcık suyu ve sos yapımında kullanılırken, kuru hasat meyveleri taze meyve olarak temizlenip paketlenmektedir.

Mevcut tüm kızılcık ürünleri benzer sağlık yararları sağlar ve günlük diyete kolaylıkla dahil edilebilir.

Kızılcık Besin Değeri

Kızılcıkların besin değeri aşağıdaki tabloda verilmiştir;

100 gram kızılcık içerir

Besin (birim) Değer 
Enerji (Kcal) 46
Protein (g) o.46
Karbonhidratlar (g) 12
Lif, toplam diyet (g) 3.6
Şekerler, toplam (g) 4.27
Toplam yağ (g) 0.13
Potasyum (mg) 80
Kalsiyum (mg) 8
Demir (mg) 0.23
Magnezyum (mg) 6
Fosfor (mg) 11
C Vitamini (mg) 14

Kızılcık Özellikleri  

Kızılcıklarda birçok fitokimyasal da mevcuttur; örneğin beta karoten, flavonoidler, proantosiyanidinler ve antosiyaninler onun faydalı özelliklerinden sorumludur.

 1. Mesaneye faydalı aktiviteleri olabilir
 2. Mide için faydalı özellikleri olabilir
 3. Karaciğeri koruyucu özellikler gösterebilir
 4. Diyabet önleyici özelliklere sahip olabilir
 5. Yara iyileştirme faaliyeti gösterebilir.

Kızılcıkların Potansiyel Kullanımları  

Kızılcıkların aşağıda görüldüğü gibi birden fazla sistemde sağlık açısından çeşitli faydaları vardır.

 • Kızılcıkların Kardiyovasküler Sağlık İçin Potansiyel Kullanımları  

Kızılcık suyu tüketimi obez erkek ve kadınlarda kolesterol seviyelerinin yönetilmesine yardımcı olabilir. Kızılcık suyu antioksidan durumunu iyileştirir ve Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (HDL) kolesterolü (iyi kolesterol) artırabilir. Bu nedenle, inflamatuar belirteçlerin düzeylerini düşürerek ve kan şekerinin düzenlenmesini iyileştirerek kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

Mevcut çalışmalar bu iddiaları doğrulamak için yetersiz görünüyor, bu nedenle kardiyovasküler sağlık üzerindeki etkisi nedeniyle kızılcık almadan önce bir ayurveda doktoruna danışın.

 • Kanserin Önlenmesinde Kızılcıkların Potansiyel Kullanımları

Kızılcıklarda bulunan bileşiklerin kanser hücreleri üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu bileşikler iltihabı azaltabilir, büyümeyi yavaşlatabilir ve kanser hücrelerinin ölümüne neden olabilir. Çalışmalar, kızılcıkların kanser hücrelerinin üç ana özelliğini (hücre ölümüne direnç, istilacı aktivite ve yayılma ve sayıca çoğalmak için sürekli sinyal verme) yenebileceğini buldu.

Kızılcıklarda bulunan proantosiyanidinler yapılan çalışmalarda ağızda kötü huylu kanser oluşumuna karşı önleyici etki göstermiştir.

Kızılcıkların insanlar üzerindeki etkisini doğrulamak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca kanserin teşhis ve tedavisinin uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir, bu nedenle mutlaka bir doktora başvurunuz.

 • İdrar Yolu Enfeksiyonunun (İYE) Önlenmesinde Kızılcıkların Potansiyel Kullanımları

Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olan kadınlara kızılcık tavsiye edilen gıdalar olabilir .

Kızılcık ekstresi kapsüllerinin günde iki kez alınması, çalışmalarda idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığının azaltılmasında umut verici sonuçlar da göstermiştir.

Ancak idrar yolu enfeksiyonları tıbbi gözetim ve teşhis gerektirebilir. Bu tür durumların tedavisi için kalifiye bir doktora danışın.

 • Kızılcıkların Cilt İçin Potansiyel Kullanımları    

Kızılcıklar C vitamini açısından zengindir.

C vitamininin cilt üzerinde, kollajen sentezini uyarmak ve UV ışınlarının neden olduğu fotohasardan korumak gibi çeşitli faydaları olabilir.

Kollajen cilt elastikiyeti ve yara iyileşmesi için gereklidir. Kızılcıklarda bulunan 

E vitamini, UV radyasyonuna maruz kalmayla ilgili hasarı azaltmada yardımcı olan iyi bir antioksidan olabilir. 1

 

 • Sindirim Sağlığı İçin Kızılcıkların Potansiyel Kullanımları  

Genç ve yaşlı kadınlarda kızılcık ürünlerinin tüketimi Helicobacter pylori enfeksiyonlarının yok edilmesine yardımcı olabilir.

Araştırmalar kızılcıkların farklı sağlık koşullarındaki faydalarını gösterse de bu bilgi yetersizdir. Bu nedenle kızılcıkların insan sağlığına olan faydalarının gerçek boyutunu ortaya koymak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Üstelik her insan bu bitkilere farklı tepkiler verebilir. Bu nedenle herhangi bir tıbbi durum için kızılcık kullanmadan önce bir doktora danışmak önemlidir.

Gözlemlerime göre kızılcıklar idrar yolu enfeksiyonlarıyla savaşmaktan daha fazlasını yapabilir. A tipi proantosiyanidinler olarak adlandırılan ve idrar yolu enfeksiyonuna yardımcı olan aynı bileşikler, ağzınızda bakterilerin oluşmasını da engelleyebilir. Bu, kızılcıkların ağzınızdaki zararlı asitlerin üretimini kontrol ederek çürükleri, diş eti hastalıklarını ve diş çürümelerini önleme potansiyeline sahip olabileceği anlamına gelir.

 

Kızılcık Nasıl Kullanılır?

 

Kızılcık, taze kızılcık meyvesi, kızılcık suyu, kızılcık sosu ve kurutulmuş kızılcık gibi çeşitli formlarda mevcuttur.

Çiğ kızılcıkların acı ve keskin bir tadı vardır. 

Faydaları için kızılcık yemeden önce mutlaka bir Ayurveda doktorunun tavsiyesine başvurmalısınız. Ayrıca, devam eden ilaçlarınızı kalifiye bir doktorun tıbbi tavsiyesine başvurmadan herhangi bir ayurveda veya bitkisel preparatla değiştirmemenizi veya kesmemenizi öneririz. Sağlık durumunuza göre bitkinin kullanılabileceği en iyi form ve dozaj konusunda size rehberlik edeceklerdir.

Güçlü antiinflamatuar etkilere sahip olabileceğinden, kızılcıkları diyetinize dahil etmenizi öneririm. Bu etkiler, kızılcıklarda bulunan ve koyu renklerinden sorumlu olan antosiyaninler ve flavanoller gibi yüksek düzeydeki antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Antioksidanların vücudunuzdaki inflamasyonu azaltarak kronik hastalık riskini potansiyel olarak azalttığı gösterilmiştir.

 

 Kızılcık Yan Etkileri 

Kızılcıkların yan etkileri şunlardır:

 1. Kızılcık GRAS kategorisine girer (genellikle güvenli olarak kabul edilir), ancak büyük miktarlarda tüketilmesi küçük çocuklarda mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir.
 2. Kızılcıkların konsantre ekstraktları yüksek miktarda oksalat içerir. Oksalatlar yüksek miktarlarda tüketildiğinde böbrek taşları için risk faktörüdür. Böbrek taşı geçmişi olan kişiler kızılcık ve ürünlerinin tüketimini azaltmalıdır.

 

Kızılcık Kullanırken Alınacak Önlemler   

 • Çocuklarda Önlem

Çocuklar tarafından çok miktarda kızılcık yenilmesi mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir. 1 Böbrek taşı geçmişi olan kişiler büyük miktarlarda kızılcık yemekten kaçınmalıdır.

 

 

 

 • Hamile ve emziren kadınlarda dikkat edilmesi gerekenler

Kızılcık suyu hamileliğin tüm trimesterlerinde güvenlidir. Kızılcıklar hamilelik sırasında güvenlidir ve anne veya bebek üzerinde hiçbir olumsuz etki göstermez.

Emzirme döneminde kızılcık suyu ve kızılcık kapsülleri de alınabilir.

Diğer İlaçlarla Etkileşimler

Varfarin alan hastalar, varfarin ile kızılcık tüketimi arasındaki potansiyel etkileşim konusunda bilgilendirilmelidir. Eğer halihazırda varfarin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız kızılcık tüketmeden önce mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. .

 

Sıkça Sorulan Sorular

1) Kızılcıkların faydaları nelerdir?

Kızılcıklar iyi bir antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Kızılcık ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarını yönetmeye, kardiyovasküler sağlığı ve cilt durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Ancak bu aktiviteler insanlarda henüz kanıtlanmamıştır.

Kızılcık C vitamini ve E vitamini açısından zengindir. Bu vitaminlerin cilde birçok faydası bulunmaktadır. C vitamini kollajen sentezine yardımcı olur ve UV kaynaklı fotohasardan korur. Kollajen cilt elastikiyeti ve yara iyileşmesi için gereklidir. Kızılcıklarda bulunan

 E vitamini, UV radyasyonuna maruz kalmayla ilgili hasarı azaltmada etkili olan güçlü bir antioksidandır. 

Kızılcıkların insanlar üzerindeki etkisini doğrulamak için daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç vardır.

3) Kızılcık kilo kaybına yardımcı olur mu?

Kızılcıklar yüksek lif içeriğine sahiptir.

Yüksek lif alımı obezite riskinin azaltılmasına yardımcı olur. ancak beslenme uzmanınız size çok daha nazik bir şekilde rehberlik edecektir.

4) Kızılcıkların yan etkileri nelerdir?

Kızılcık GRAS kategorisine girer (genellikle güvenli olarak kabul edilir), ancak büyük miktarlarda tüketilmesi küçük çocuklarda mide rahatsızlığına ve ishale neden olabilir.

5) Kızılcık narenciye midir?

Kızılcıklar turunçgiller değildir. Kızılcık, farklı bir aile olan Ericaceae’ye ait meyvelerdir.

6) Kızılcıkla ne yapılır?

Kızılcık suyu ve kızılcık sosu, kızılcıkların bazı hazırlıklarıdır. Çiğ kızılcıkların acı ve keskin bir tadı vardır.

 

Referanslar 

 1. Kızılcık [İnternet]. NCCIH. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.nccih.nih.gov/health/cranberry
 1. Cranberries hakkında [İnternet]. Kızılcık Enstitüsü. 2019. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.cranberryinstitute.org/about-cranberries
 1. FoodData Merkezi [İnternet]. fdc.nal.usda.gov. [alıntı tarihi: 3 Şubat 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171722/foods
 1. FoodData Merkezi [İnternet]. fdc.nal.usda.gov. [alıntı tarihi: 3 Şubat 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168117/foods

5. Narwojsz A, Tańska M, Mazur B, Borowska EJ. Yabani Kızılcık (Vaccinium oxycoccus) ile Karşılaştırıldığında Kızılcık Çeşitlerinin (Vaccinium macrocarpon) Meyve Fiziksel Özellikleri, Fenolik Bileşik Profili ve İnhibisyon Aktiviteleri. İnsan Beslenmesine Yönelik Bitki Besinleri . 2019;74(3):300-306. doi:10.1007/S11130-019-00737-7/TABLOLAR/4

6. Howell AB, Reed JD, Krueger CG, Winterbottom R, Cunningham DG, Leahy M. A tipi kızılcık proantosiyanidinleri ve üropatojenik bakteriyel anti-yapışma aktivitesi. Fitokimya . 2005;66(18):2281-2291. doi:10.1016/J.PHYTOCHEM.2005.05.022

7. Chew B, Mathison B, Kimble L, ve diğerleri. Düşük kalorili, yüksek polifenollü kızılcık içeceğinin kronik tüketimi, sağlıklı aşırı kilolu insanlarda iltihabı hafifletir ve glikoregülasyonu ve HDL kolesterolü iyileştirir: randomize kontrollü bir çalışma. Avrupa beslenme dergisi . 2019;58(3):1223-1235. doi:10.1007/S00394-018-1643-Z

8. Weh KM, Clarke J, Kresty LA. Kızılcık ve Kanser: Kızılcık ve Kızılcık Türetilmiş Bileşenlerin Kanseri Engelleme Potansiyelini Değerlendiren Klinik Öncesi Çalışmaların Güncellenmesi. Antioksidanlar . 2016;5(3). doi:10.3390/ANTIOX5030027

9. Liska DAJ, Kern HJ, Maki KC. Kızılcık ve İdrar Yolu Enfeksiyonları: Aynı Kanıtlar Nasıl Çelişkili Tavsiyelere Yol Açabilir? Beslenmede Gelişmeler . 2016;7(3):498. doi:10.3945/AN.115.011197

10. Caljouw MAA, MSc, Hout WB van den, ve diğerleri. Savunmasız Yaşlı Kişilerde İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önlemede Kızılcık Kapsüllerinin Etkinliği: Uzun Süreli Bakım Tesislerinde Çift Kör Randomize Plasebo Kontrollü Bir Deneme. Amerikan Geriatri Derneği Dergisi . 2014;62(1):103. doi:10.1111/JGS.12593

11.Pullar JM, Carr AC, Vissers MCM. C Vitamininin Cilt Sağlığındaki Rolü. Besinler . 2017;9(8). doi:10.3390/NU9080866

12. Park K. Mikro Besinlerin Cilt Sağlığı ve Fonksiyonundaki Rolü. Biyomoleküller ve Terapötikler . 2015;23(3):207. doi:10.4062/BIOMOLTHER.2015.003

13. Shmuely H, Ofek I, Weiss EI, Rones Z, Houri-Haddad Y. Bulaşıcı hastalıkların tedavisi için kızılcık bileşenleri. Biyoteknolojide güncel görüş . 2012;23(2):148-152. doi:10.1016/J.COPBIO.2011.10.009

14.Lila MA. Antosiyaninler ve İnsan Sağlığı: İn Vitro Araştırmacı Bir Yaklaşım. Biyotıp ve Biyoteknoloji Dergisi . 2004;2004(5):306. doi:10.1155/S111072430440401X

15. Terris MK, Issa MM, Tacker JR. Kızılcık konsantresi tabletleri ile diyet takviyesi böbrek taşı riskini artırabilir. Üroloji . 2001;57(1):26-29. doi:10.1016/S0090-4295(00)00884-0

16. Heitmann K, Nordeng H, Holst L. Gebelikte kızılcık kullanımından sonra gebelik sonucu – Norveç anne ve çocuk kohort çalışması. BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp . 2013;13:345. doi:10.1186/1472-6882-13-345

17. Emziren Annede Sistit [İnternet]. Emzirme Ağı. [alıntı tarihi: 3 Şubat 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.breastfeedingnetwork.org.uk/cystitis/

18. İlaç Etkileşimleri: İnceleme [İnternet]. Kızılcık Enstitüsü. [alıntı tarihi: 3 Şubat 2022]. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.cranberryinstitute.org/cranberry-health-research/library/category/drug-interactions/drug-interactions-review

19. Neto CC, Vinson JA. Kızılcık. Bitkisel İlaç: Biyomoleküler ve Klinik Yönler: İkinci Baskı . 28 Mart 2011:107-130’da çevrimiçi yayınlandı. doi:10.5040/9781635577068-0542

 

Yasal Uyarı:

Burada verilen bilgiler yalnızca eğitim/farkındalık amaçlıdır ve bir sağlık uzmanının tıbbi tedavisinin yerini alması amaçlanmamıştır ve herhangi bir tıbbi durumun teşhisi veya tedavisi için bu bilgilere güvenilmemelidir. Okuyucu, bilgilerin uygunluğunu belirlemek için ve herhangi bir ilacı kullanmadan önce kayıtlı bir tıp doktoruna danışmalıdır. PharmEasy, bilgilerin doğruluğu, yeterliliği, eksiksizliği, yasallığı, güvenilirliği veya kullanışlılığı konusunda (açık veya zımni) herhangi bir garanti veya garanti vermez; ve bundan doğacak her türlü sorumluluğu reddeder.

Burada verilen bilgilerdeki bağlantılar ve ürün önerileri, web sitesinde bulunan üçüncü taraf ürünlerinin reklamlarıdır. PharmEasy bu tür ürünlerin/hizmetlerin doğruluğu veya uygunluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz. Reklamlar editoryal kararları veya içeriği etkilemez. Bu blogdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Yazarlar ve yöneticiler, bildirimde bulunmaksızın içeriği değiştirme, ekleme veya kaldırma hakkını saklı tutar. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bu sorumluluk reddini düzenli olarak gözden geçirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et