Hindistan yarımadası, Kuzey Afrika ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.. -Methi, bitki (kurutulmuş yapraklar), taze yapraklar (sebzeler) ve baharat (tohumlar) gibi birçok biçimde kullanılır.

Methi (Çemen otu): Kullanımları, Faydaları, Yan Etkileri …

Trigonella foenum-graecum veya Methi (çemen otu), Fabaceae familyasına ait en eski geleneksel şifalı bitkilerden biridir.

Hindistan yarımadası, Kuzey Afrika ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir..

-Methi, bitki (kurutulmuş yapraklar), taze yapraklar (sebzeler) ve baharat (tohumlar) gibi birçok biçimde kullanılır.

Çemen otu doğası gereği besleyici, işlevsel ve nutrasötiktir. Tüm bu özellikler çemen otunu insan beslenmesinde kullanılan, iyi bilinen bir baharat ürünü haline getirmektedir. .

Besin Değeri

Çemen otu, uygun büyüme için gerekli olan diyet lifleri ve diğer besin maddeleri açısından zengin bir kaynaktır.

Çemen otu ayrıca alkaloidler, karbonhidratlar, amino asitler, mineraller ve steroidal saponinler gibi çeşitli fitokimyasallar açısından da zengindir.

çemen otu tohumu faydaları

 

Methi’nin (çemen otu) besin değeri:

Besin Değer
Karbonhidratlar %58
Proteinler %23-%26
Yağlar %0,9
Lifler %25

 

Ayrıca Methi potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır, demir ve manganez gibi mineralleri de içerir. Beta karoten ve C Vitamini Methi’nin temel bileşenleri olarak kabul edilir.

Tüm yeni annelere harika haberlerim var. 

Bir araştırma, methi tohumları içeren bitkisel çay içmenin anne sütü üretiminizi artırmaya yardımcı olabileceğini ve küçük çocuğunuzun daha fazla kilo almasına yardımcı olabileceğini buldu. Sütünüzün akmasını ve bebeğinizin büyümesini sağlayan sihirli bir iksir olabilir..

 

Methi’nin Özellikleri

 

Methi aşağıda belirtildiği gibi birçok özelliğe sahiptir.

 1. Antioksidan özellik gösterebilir.
 2. Karaciğer koruyucu özellik gösterebilir
 3. İnflamasyonu azaltmada yardımcı olabilir
 4. Antiülser özelliği gösterebilir
 5. Antikanser özelliği gösterebilir
 6. Antibakteriyel özellik gösterebilir
 7. Nöroprotektif (nöronları koruyucu) özellikler gösterebilir.

Methi’nin Potansiyel Kullanımları

Benim bakış açıma göre, methi tohumu takviyeleri oyunun kurallarını değiştirebilir!

Bir çalışmada kas oluşturmaya, yağ yakmaya ve vücudunuzun hormon düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceği gözlemlendi. Üstelik güvende oldukları da ortaya çıktı!

 

Çok çeşitli aktif fitokimyasallar nedeniyle methi birçok hastalık durumuna karşı potansiyel kullanım gösterebilir. Methi’nin potansiyel kullanımlarından bazıları aşağıda belirtilmiştir..

 

Artritin kontrolünde methi’nin potansiyel kullanımları

 

Romatoid Artrit, doku hasarı ve sinovyal proliferasyonla karakterize, kronik inflamasyona neden olarak eklemleri etkileyen bir hastalıktır. 

Hayvan çalışmalarına göre, çemen otu müsilajının eklenmesi, inflamatuar enzimlerin aktivitesini azaltarak ödemi önleyebilmektedir..

Çemen otunun özellikleri artrit semptomlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Ancak artritle uğraşırken doktorun tavsiyelerine ve tedavisine kesinlikle uymalısınız. Herhangi bir bitkisel ilacı kullanmadan önce sağlık uzmanınıza başvurun..

 

Methi’nin kanserde potansiyel kullanımları

 

Mide yanmasını azaltmanın doğal bir yolunu arıyorsanız methi bazlı bir ürün öneririm.

Bir pilot çalışma, yemeklerden önce Methi bazlı lifli bir takviye almanın, sık görülen mide yanmasının şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Hatta reçetesiz satılan bir antiasit ilacı kadar işe yarayabilir..

 

Methi’deki protodioscin adı verilen bir bileşik, kanser hücre dizilerine karşı antikanser özellikler gösterebilir.

Çemen otu ekstraktı ayrıca çalışmalarda meme ve pankreas kanseri hücre dizilerinin büyümesinin engellendiğini gösterdi. Hayvan çalışmalarına göre çemen otu ekstraktlarının uygulanması da tümör hücresi büyümesini azalttı.

Ancak çemen otunun insanlarda kansere karşı kullanımını desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle çemen otu, sağlık uzmanına danışılmadan kansere karşı kullanılmamalıdır..

 

Metinin mide ülserlerinde potansiyel kullanımları

 

Adet dönemi rahatsızlıklarıyla mücadele etmek için methi tohumu tozunu tavsiye ederim. Çalışmalar adet kramplarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle adet ağrısını azaltmanın doğal ve etkili bir yolu olabilir.

 

Çemen otunun jel fraksiyonu mide lezyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Çemen otunun mideyi koruyucu faydası, çemenin jel kısmındaki flavonoidlerin ve polisakkaritlerin varlığından kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca çemen otunun salgı önleyici aktivitesi ülserlere karşı koruyucu bir rol oynayabilir.

Ancak ülser gibi mide sorunlarıyla mücadele ediyorsanız doktorunuzla konuşun ve doğru teşhis ve tedaviyi yaptırın.

 

Beyin bozukluklarında methi’nin potansiyel kullanımları  

 

Methi’de bulunan biyoaktif bileşenler Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve depresyon gibi nörolojik bozukluklara karşı etkili olabilir. 

Örneğin çemen otu ekstraktı, monoamin oksidaz enziminin aktivitesini inhibe ettiği için depresyonun azaltılmasına yardımcı olabilir. Ek olarak çemen otunda bulunan flavonoidler gibi bileşenler, proteinlerin ve enzimlerin yollarını ve ifadelerini olumlu yönde değiştirerek davranışsal anormalliklerin azaltılmasına yardımcı olabilir.

Ancak her türlü beyin bozukluğunun doğru teşhis ve tedaviyle karşılanması gerekir. Herhangi bir beyin fonksiyonuyla ilgili sorun yaşıyorsanız sağlık uzmanınızla konuşun ve yardım alın.

Astımda methi’nin potansiyel kullanımları

 

Astım, nefes alma ve verme yolunu kısıtlayan iltihaplı hava yollarıyla karakterize bir akciğer hastalığıdır. 

Bir araştırmaya göre çemen otu ekstraktı hafif astım tedavisinde etkili olmuş ve adjuvan tedavi olarak önerilebilir. Methi’nin günlük kullanımı astım semptomlarından kaçınmaya yardımcı olabilir.

Ancak astım tedavisine alternatif olarak methi kullanmayın. Herhangi bir karar vermeden önce kalifiye bir doktorla konuşmalısınız.

Obezitede methi’nin potansiyel kullanımları

 

Methi herhangi bir önemli yan etki olmaksızın kilo kontrolüne yardımcı olabilir. 

Birçok hayvan çalışması methi’nin kilo vermede etkinliğini göstermiştir. Methi’nin yüksek miktardaki lifi, obez hastalarda artan açlığın bastırılmasına yardımcı olabilir.

Hayvan çalışmalarına göre methi tozu tüketiminin kilo vermede faydalı olduğu bulunmuştur. Methi tohumlarında bulunan galaktomannan, şekerlerin kanda emilmeden önce vücuttan atılmasına yardımcı olabilir..

Ancak diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce sağlık uzmanınız veya diyetisyeninizle konuşmanız tavsiye edilir..

 

Methi’nin diyabette potansiyel kullanımları

 

Methi, glikoz taşıyıcılarını kontrol ederek ve karaciğer ile yağ dokusunda sinyal iletimini kontrol ederek insülin duyarlılığını arttırdığı için diyabette faydalı olabilir. 

Hayvan çalışmalarına göre Methi alımı karaciğerde ve yağ dokusunda glikoz taşıyıcı-2 ve 4 düzeylerini artırdı. Methi, insülin direncinin durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca karaciğerin daha iyi performans göstermesine de yardımcı olabilir. .

Diyabet, doktor tavsiyelerine ve tedavisine uymanızı gerektiren ciddi bir sağlık durumudur. Diyabet için herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz.

 

Methi’nin karaciğer için potansiyel kullanımları

Çemen otu tohumlarının ekstraktı, alkolün neden olduğu karaciğer hasarına karşı koruyucu faydalar sağlayabilir. 

Ekstraktta bulunan polifenolik bileşikler karaciğer koruyucu faydalar gösterebilir. Çemen otu tohumları karaciğer hücrelerinin korunmasına ve alkolün toksik etkilerinden korunmasına yardımcı olabilir.

Ancak herhangi bir karaciğer rahatsızlığınız varsa bitkisel ilaçlar kullanmak durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle karaciğer için herhangi bir bitkisel ilaç kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmanız gerekir.

Çalışmalar meti’nin çeşitli durumlardaki faydalarını gösterse de bunlar yetersizdir ve methi’nin insan sağlığına olan faydalarının gerçek boyutunu ortaya koymak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.  

Methi Nasıl Kullanılır?

Methi’yi günlük yaşamda kullanmanın birçok yolu vardır.

 1. Methi’nin kurutulmuş yaprakları bitki olarak kullanılabilir.
 2. Methi tohumları baharat olarak kullanılabilir.
 3. Methi’nin taze yaprakları sebze olarak kullanılabilir. 1

Methi veya herhangi bir bitkisel takviyeyi almadan önce uzman bir doktora danışmalısınız. Kalifiye bir doktora danışmadan, devam eden modern tıp tedavisini ayurvedik/bitkisel bir preparatla bırakmayın veya değiştirmeyin. 

 

Methi’nin Yan Etkileri

Meti kullanımına bağlı yan etkiler aşağıda verilmiştir.

 1. Hayvan çalışmalarına göre, tohumların sulu ekstraktının ağız yoluyla uygulanması dişi doğurganlığında bir azalma gösterdi. Ayrıca yavrularda büyüme geriliğine, yüz deformasyonuna, motor becerilerde değişikliğe ve nörodavranışsal performansa yol açtı.
 2. Baş dönmesi, geçici ishal ve şişkinlik de Methi’nin yan etkileridir.
 3. Terapötik bir ajan olarak kullanıldığında Methi’nin aşırı dozda alınması sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir.

 

Methi veya başka bir bitkisel ilaç almadan önce, bitkisel tedavinin olası yan etkileri hakkında sağlık uzmanınızla konuşmanız gerekir. Bu, istenmeyen yan etkilerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

 

Methi ile Alınacak Önlemler

 

İşte methi kullanırken almanız gereken bazı genel önlemler.

 1. Methi tohumlarının hamilelik sırasında tüketilmesi güvenli değildir. Düşüklere neden olabilir ve yavru üzerinde davranış ve motor becerilerde bozulma gibi olumsuz etkiler yaratabilir.
 2. Olası çapraz reaksiyonlar meydana gelebileceğinden, nohut veya çemen otuna alerjisi olan kişilerin çemen otu tüketirken dikkatli olmaları gerekir.

Ayrıca bir sağlık uzmanıyla görüşmelisiniz; o, bilinçli seçimler yapmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer İlaçlarla Etkileşim

Methi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir ve aktivitelerini değiştirebilir.

 

 

 1. Ağızdan alınan ilaçların bağırsaklardan emiliminin kesintiye uğramasına neden olabileceğinden Methi ve diğer ilaçları alırken dikkatli olmak önemlidir.
 2. Hipoglisemik ilaçlarla birlikte alındığında çemen otu kan şekeri düzeylerini beklenenden daha fazla düşürebilir. Bu gibi durumların önlenmesi için kan şekeri düzeylerinin yakından takip edilmesi gerekmektedir.

Herhangi bir sağlık sorunu için ilaç kullanıyorsanız, tedavinin diğer şifalı bitkiler ve ilaçlarla olası etkileşimleri hakkında doktorunuzla konuşun. İstenmeyen bitki-ilaç etkileşimlerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Methi Nedir?

Methi (Trigonella foenum-graecum), tohumları, taze yaprakları ve kurutulmuş yapraklarıyla tanınan bir bitkidir. İngilizce’de çemen otu denir.

Methi kilo kaybına iyi gelir mi?

Hayvan çalışmalarına göre Methi tüketimi kilo kaybıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca Methi’nin yüksek lif içeriği açlığı bastırarak kilo kaybını teşvik edebilir.  Diyetinizde herhangi bir değişiklik yapmadan veya kilo kaybı için herhangi bir bitkisel ilaç kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşun.

Methi saç için nasıl kullanılır..

Methi yapraklarından elde edilen macun banyodan önce saç derisine sürülebilir. Saç büyümesine yardımcı olur, doğal rengi korur, kepeği tedavi eder ve saçın ipeksi kalmasını sağlar.

Methi şeker hastalığına iyi gelir mi?

Çeşitli hayvan araştırmalarına göre Methi diyabetin tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. İnsülin duyarlılığını artırabilir ve insülin direncinin durumunu iyileştirebilir.  Ancak insanlardaki etkinliğinin doğrulanması için insan denemeleri beklenmektedir. Bu nedenle geleneksel diyabet tedavisinin alternatifi veya yerine kullanılmamalıdır.

Hamileler methi kullanabilir mi?

Kürtajla sonuçlanabileceğinden hamile kadınlarda çemen otu kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca yavrularda doğum kusurlarıyla da ilişkilidir. Bu nedenle hamilelik döneminde çemen otu kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.  Hamilelik sırasında kullanmadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşmak daha iyidir.

Methi tohumları nasıl kullanılır?

Methi tohumları baharat olarak kullanılabilir. Methi tohumları aromatik baharatlı özellikleriyle bilinir ve yaygın olarak baharat olarak kullanılır.  Ancak methi’yi bitkisel bir ilaç olarak kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

 

Referanslar

1. Oufquir S, Ait Laaradia M, el Gabbas Z, Bezza K, Laadraoui J, Aboufatima R, ve diğerleri. Trigonella foenum-graecum L. Filizlenmiş Tohum Ekstraktı: Kimyasal HPLC Analizi, Abortif Etkisi ve Farelerde Nörogelişimsel Toksisitesi. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp. 2020;2020.

2. Syed QA, Rashid Z, Ahmad MH, Shukat R, Ishaq A, Muhammad N, ve diğerleri. Çemen otunun (Trigonella foenum-graecum) besleyici ve tedavi edici özellikleri: bir inceleme. https://doi.org/101080/1094291220201825482 [İnternet]. 1 Ocak 2020 [14 Mart 2022’de alıntılanmıştır];23(1):1777–91. Şu adresten ulaşılabilir: https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10942912.2020.1825482

3. Kaviarasan S, Ramamurty N, Gunasekaran P, Varalakshmi E, Anuradha CV. Çemen otu (Trigonella foenum graecum) tohumu ekstresi, Chang karaciğer hücrelerinde etanolün neden olduğu toksisiteyi ve apoptozu önler. Alkol ve alkolizm (Oxford, Oxfordshire) [İnternet]. 2006 Mayıs [14 Mart 2022’de alıntılanmıştır];41(3):267–73. Şu adresten ulaşılabilir: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16574673/

4. Amit G, Rishabha M, Prakash ST, Kumar SP. Saç Bakım Kozmetiklerinde Kullanılan Hint Şifalı Bitkiler: Kısa Bir İnceleme. Farmakognozi Dergisi. 2010 Haziran 1;2(10):361–4.

Yasal Uyarı:  Burada verilen bilgiler yalnızca eğitim/farkındalık amaçlıdır ve bir sağlık uzmanının tıbbi tedavisinin yerini alması amaçlanmamıştır ve herhangi bir tıbbi durumun teşhisi veya tedavisi için bu bilgilere güvenilmemelidir. Okuyucu, bilgilerin uygunluğunu belirlemek için ve herhangi bir ilacı kullanmadan önce kayıtlı bir tıp doktoruna danışmalıdır. PharmEasy, bilgilerin doğruluğu, yeterliliği, eksiksizliği, yasallığı, güvenilirliği veya kullanışlılığı konusunda (açık veya zımni) herhangi bir garanti veya garanti vermez; ve bundan doğacak her türlü sorumluluğu reddeder.

Reklamcılık

 

 

 

 

Burada verilen bilgilerdeki bağlantılar ve ürün önerileri, web sitesinde bulunan üçüncü taraf ürünlerinin reklamlarıdır. PharmEasy bu tür ürünlerin/hizmetlerin doğruluğu veya uygunluğu konusunda herhangi bir beyanda bulunmaz. Reklamlar editoryal kararları veya içeriği etkilemez. Bu blogdaki bilgiler önceden haber verilmeksizin değiştirilebilir. Yazarlar ve yöneticiler, bildirimde bulunmaksızın içeriği değiştirme, ekleme veya kaldırma hakkını saklı tutar. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını görmek için bu sorumluluk reddini düzenli olarak gözden geçirmek sizin sorumluluğunuzdadır.

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights