Kulağa çılgınca gelebilir ama bir muz, açlığınızı gidermekten çok daha fazlası için iyidir. 

Kulağa çılgınca gelebilir ama bir muz, açlığınızı gidermekten çok daha fazlası için iyidir. 

SİZE, MUZUN KABUĞUNUN TAM BİR ŞİFA DEPOSU OLDUĞUNU SÖYLESEK NE DERSİNİZ?

♦ Muz Kabuğunu Malzeme Olarak Kullandığınızda Beklenmedik Şekilde Harika Bir Şey Oluyor

Bir muzu her soyduğunuzda ve kabuğunu attığınızda, lezzetli ve besleyici bir atıştırmalık atmış olursunuz.

Aslında geçen yıl yapılan bir araştırma , muz kabuklarının beyazlatılması, kurutulması ve un haline getirilmesi durumunda, buğday bazlı ürünler kadar lezzetli olmasa da tadı güzel olan unlu mamullere dönüştürülebileceğini ortaya çıkardı.

Vegan yemek pişirme bloglarının sadık bir okuyucusu değilseniz, muhtemelen muz kabuğuyla yemek yapmayı hiç düşünmemişsinizdir..

Ancak sadece tamamen güvenli olmakla kalmıyor, aynı zamanda bilim insanları bunun sizin için gerçekten iyi olduğunu da kanıtladı.

 

Deneyin ürünleri tat testine tabi tutulduğunda tüketiciler, kabuksuz şekerli kurabiyeler kadar lezzetlerden de memnun olduklarını bildirdi..

 

Hatta minerallerden ve kanserle savaşan besinlerden cömert bir yardım alacaksınız..

Örneğin muz kabuklarıyla zenginleştirilen araştırmada yapılan şekerli kurabiyeler çok daha fazla lif, magnezyum, potasyum ve antioksidan bileşik içeriyordu..

 

Olumsuz tarafı, çok fazla muz kabuğu unu eklemek, muhtemelen tüm ekstra liflerden dolayı biraz kahverengi ve sert kurabiyelerle sonuçlandı.. Ancak yüzde 7,5 muz kabuğu içeren unla partiler yapıldığında kurabiyelerin dokusu çok daha çekici bir dengeye ulaştı.

 

Bonus olarak, ürünler aynı zamanda oda sıcaklığında üç ay boyunca rafta iyi bir şekilde saklandı.

 

Çalışma yalnızca pişmiş kurabiyelere muz kabuğu eklemenin sonuçlarına baksa da, sonuçlar ekmek, kek ve makarnada muz kabuğu ununun kullanılmasının da dikkate değer olabileceğini gösteriyor.

 

Örneğin 2021’de muz kabuklu kek üzerine yapılan bir araştırma , meyvenin sarı kabuğunun, pişmiş ürüne doğal bir gıda rengi sağlamanın yanı sıra besin değeri de sağladığını ortaya çıkardı..

 

Bu arada 2016 yılında yapılan bir araştırma, buğday ununun yüzde 10’a kadar muz kabuğu unu ile değiştirilmesinin, pişmiş ekmeği daha yüksek protein, karbonhidrat ve yağ içeriğiyle zenginleştirebileceğini buldu.

 

 

 

Bu meyvenin kabuğunu yemek sadece sağlıklı bir seçenek değil, aynı zamanda gıda israfının azaltılmasına da yardımcı olabilir. Bir muzun ağırlığının yaklaşık yüzde 40’ı kabuğundadır ve çoğu zaman bu besinle dolu kabuk çöpe atılır.

Elbette, muz kabukları çiğ olduğunda oldukça işe yaramaz. Ancak doğru şekilde hazırlanırlarsa, aslında oldukça lezzetli tatlar elde edebilirler. Kabuklar antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğundan bazı ürünlerin raf ömrünü bile uzatabilirler..

 

 

Aynı şey, mango kabuğu gibi diğer meyve kabukları için de geçerli. Bunun da pastanın antioksidan özelliklerini arttırdığı ve lezzetini iyileştirdiği ortaya çıktı .

 

Bu nedenle bir dahaki sefere muzun içindeki meyveyi ayırdığınızda kabuğunu korumayı düşünün. Karnınız daha sonra size teşekkür edebilir.

 

Çalışma ACS Food Science & Technology’de yayınlandı .

♦ CİLDİNİZE MUZ KABUĞU SÜRMELİSİNİZ

Muz elbette çok lezzetli ve sağlığınız için harika..

Sarı meyve, C vitamini, potasyum ve magnezyum gibi vitamin ve minerallerle doludur. Muz yedikten sonra kabuğunu hemen çöpe atıyoruz. Muz kabuğunuzu artık atmayın, onun yerine cildiniz için kullanın! Çılgınca gelebilir, ama gerçekten denemelisin!

Cildinize muz kabuğu

Muzu cilt bakımlarında kullanabilirsiniz. 

Muzla maske yapmanın en kolay yolu, meyveyi ezip doğrudan cilde uygulamaktan geçiyor.

Bir diğer tarifte de cilde uygulamadan önce ezdiğiniz muza, bir su bardağının dörtte ikisi kadar yoğurt ve iki yemek kaşığı bal ekleyin.

Hazırladığınız maskeyi 10-15 dakika cildinizi beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Hepimiz zaman zaman muz yeriz. Sarı meyve parçası sadece lezzetli değil, aynı zamanda çok sağlıklıdır. Muz yediğimizde kabuğuyla baş başa kalırız. Muz kabuğunu sonradan çöpe mi atıyorsun? Bunu artık yapma! Kulağa çılgınca gelebilir ama bir muz, açlığınızı gidermekten çok daha fazlası için iyidir. Bu nedenle, bir dahaki sefere o muz kabuğunu elinizde tutmanızı ve cildinizde kullanmanızı öneririz!

Cildinize neden muz kabuğu sürmeniz gerektiğini öğrenmek için…

♦ AYAĞINIZA MUZ KABUĞU SÜRÜNCE BÖYLE OLUYOR!

Ayağınıza muz kabuğu sürmek muhtemelen daha önce hiç aklınıza gelmemiştir. Neden yapasın ki? Çılgınca gelebilir, ama gerçekten denemelisin!

Sağlık

Muz en popüler meyvelerden biridir.. Muzun seçebileceğiniz en iyi meyvelerden biri olduğunu biliyor muydunuz? 

Sarı meyve parçası son derece lezzetli ama aynı zamanda çok sağlıklıdır. Muz son derece besleyicidir..

– Her gün bir muz yemek, vücudunuza birçok güçlü besin sağlar. Lif, potasyum, C vitamini, B6 vitamini ve diğer birçok süper sağlıklı besin içerirler..

 Muz yemenin bazı inanılmaz sağlık yararları olduğunu biliyor muydunuz?

– Şeker hastasıysanız dikkatli olun çünkü muz çok fazla şeker içerir. Şeker hastası değilseniz, bir muz sizin için çok iyidir! 

– Sık sık muz yerseniz, daha az mide ağrınız olur, daha fazla enerjiniz olur ve bu bağırsak hareketlerinizi iyileştirir..

– Ayrıca muzda kan basıncınızı düşürmeye yardımcı olabilecek potasyum ve magnezyum vardır. Bu tansiyon düşürücü etkiler kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır ve daha sağlıklı bir kalp sağlar. Bu nedenle günde en az bir muz yenmesi tavsiye edilir..

 Ama kabukla ne yapıyorsun? Artık atmayın, sadece ayaklarınıza sürün!

Ama muhtemelen neden ayaklarınıza muz kabuğu sürmeniz gerektiğini bilmek istiyorsunuz. 

♦ AYAĞINIZA MUZ KABUĞU SÜRÜNCE BÖYLE OLUYOR!

Ayağınıza muz kabuğu

Hiç kuru veya hassas ayaklardan şikayetçi oldunuz mu?

 Kuru ayaklarla çok uzun süre yürürseniz, sonunda topukların çatlamasına neden olabilir. Topuk çatlakları genellikle topuk derisinin çok kuru olması ve yürürken çatlayabilmesinden kaynaklanır.. 

Ne yazık ki, birçok insan bundan muzdariptir ve çok acı verici olabilir. Ayak kuruluğundan şikayetçiyseniz, çaresi meyve kasenizde: bir muz! Çünkü muz kabukları, kuruyan ayaklarınızı kısa sürede yumuşatan amino asitler ve vitaminlerle dolu.. 

Tropikal sarı meyvenin kabuğu, amino asitler ve A, B, C ve E vitaminleri gibi birçok vitaminle doludur. Ve bu vitaminler kuru, tahriş olmuş veya çatlamış ayaklar için çok iyidir..

 Kuru ayaklar için muz kabuğunu nasıl kullanabileceğinizi açıklıyoruz.

-Ayaklarınızı önceden temizleyin ve başlamadan önce kuru olduklarından emin olun..

 -Ardından muz kabuğunun içini ayak tabanlarınıza ve topuklarınıza sürün..

-Ardından ayaklarınızı soğuk suyla durulayın veya biraz sodalı ayak banyosuna koyun..

 -Bunu her gün yapın ve birkaç gün sonra ayaklarınız tekrar harika bir şekilde yumuşak olacak! 

Meyve tabağınızda olgunlaşmış bir muz mu var? Onu da atmayın, ayak maskesi olarak kullanın. Muzu bir kasede ezin ve ardından ayaklarınıza uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin ve ardından ayaklarınızı iyice durulayın..

 En iyi sonucu mu istiyorsunuz? Ardından ayaklarınızı beş dakika daha soğuk suda bekletin ve ardından kuru, temiz çoraplar giyin..

 Bunu bir hafta boyunca yaparsanız, ayaklarınız yeniden harika bir şekilde yumuşak hissedecek!

Www.cafemedyam.com

♦ ŞİFA DEPOSU

Size, yaz-kış ayrımı olmadan sofralarımızdan eksik etmediğimiz muzun kabuğunun da tam bir şifa deposu olduğunu söylesek ne dersiniz?

Ayakkabı boyasından diş temizlemeye kadar sayısız yararı var.

İşte bunlardan bazıları..

muz kabuğu mükemmel bir ayakkabı temizleyicisidir.

undefined www.cafemedyam.com

Ayakkabı üzerine sürülen muz kabuğu, ayakkabıyı temizlerken, aynı zamanda ayakkabıya canlılık ve parlaklık da kazandırmaktadır.

Muz ve kabuğu, dişleri temizlemeye ve beyazlatmaya da yardımcıdır.

Beyaz dişler

Sadece bir muz kabuğu kullanarak gerçekten daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Panik yapmayın, çiğnemenize gerek yok! Muz kabuğunun içini dişleriniz boyunca tamamen bir muz ezmesi tabakası ile kaplanana kadar ovalayın. Yaklaşık on dakika bekletin. Ardından, muz ezmesinin sihrini yapmasına izin vermek için dişlerinizi kuru bir diş fırçasıyla fırçalayın. Üç dakika boyunca dairesel hareketlerle dişlerinizi fırçalayın. Bunu her gün yapın ve iki hafta sonra sonuçları göreceksiniz!

undefined www.cafemedyam.com

Muz kabuğu, topuk bölgesine sürülmek sureti ile uygulandığında, topuk bölgesini rahatlatır ve uzun vadede nasırlar konusunda faydası dokunur.

undefined www.cafemedyam.com

Vücudun çeşitli yerlerinde bulunan kabarmış siğilleri, muz kabuğu sürerek güzelce temizlemek, muz kabuğunun bir başka faydasını ortaya çıkarmaktadır.

Siğiller

Rahatsız eden siğillerden kurtulmak için muz kabuğunu kullanabilirsiniz.

Muz, zehirli bir madde içermediği için siğilin üstüne sürmekten çekinmeyebilirsiniz.

Siğilin mi var? O zaman bir muz kabuğu ondan kurtulmanıza yardımcı olabilir! Tek yapmanız gereken uyumadan önce siğilin üzerine bir muz kabuğu koyup biraz bandajla kapatmak. Bu numarayı yaklaşık bir hafta boyunca her gece tekrarlayın. Siğilin kendi kendine düşeceğini göreceksiniz. Bu basit numara sizi doktora gitmekten kurtaracak ve tamamen acısız!

undefined www.cafemedyam.com

Sinek ve benzeri canlıların ısırıkları nedeniyle, insan teni üzerinde oluşan kaşıntılar, muz kabuğu ile giderilebilmektedir.

Potasyum açısından zengin olan muz, kaşıntıyı ve böcek ısırmalarının ardından oluşan şişkinliği hafifletebilir.

Muzun kabuğunda kaşıntıyı hafifletecek doğal antihistaminikler bulunuyor.

undefined www.cafemedyam.com

Gün sonunda güzelce temizlenen yüz bölgesine, yatmadan önce muz kabuğu sürülür. Sivilceli yüzler için muz kabuğu, faydalı ve zahmetsiz bir yardımcıdır.

Kırışıklıklar

Muz kabuğundaki antioksidanların cildiniz için harikalar yaratabileceğini biliyor muydunuz? Basit bir muz kabuğu kırışıklıkları önleyebilir! Kabuğu yüzünüze sürün ve yarım saat bekleyin. Ardından, yüzünüzü iyice yıkayın ve bu numarayı birkaç gün tekrarlayın. Bir süre sonra kırışıklıklarınızın gözle görülür şekilde azaldığını göreceksiniz!

Sivilceler

Muz kabuğu sivilcelerle mücadelede cankurtarandır. Muz kabuğunun içini nazikçe cildinize sürün. Bu yumuşak bir fırçalama oluşturur. En az iki saat cildinizde bekletin. Bu numara, yüzünüzü iyice yıkamadan önce bütün gece cildinizde bırakırsanız en iyi sonucu verir. Bunu her gün yapın ve birkaç gün sonra sonuçları göreceksiniz.

undefined www.cafemedyam.com

Tarih boyunca muz kabuğunun iç kısmının bazı yaralara sürülmesi, çeşitli kaynaklarca doğrulanmaktadır. Sedef hastalığında da bu yöntemin kullanıldığı, bir başka bilinen uygulamadır.

undefined www.cafemedyam.com

Çürükler

Muzlar bir kez daha imdada yetişti! Çürüklerin hızla geçmesine yardımcı olmanın basit bir yolu muz kabuğu kullanmaktır. Kabuğun içini on ila otuz dakika boyunca çürük üzerine sürün. Ardından, bir bandajla örtün ve gece boyunca bırakın. Sabah, çürük biraz solmuş olacak!

Gümüşleri parlatın

Muz kabuğuyla gümüşleri parlatmak için ufak bir karışım hazırlamak gerekiyor.

Önce muz kabuğunu suyla karıştırın ve hazırladığınız macunu gümüşlere sürmek için bez kullanın. 

Kıymıkları gevşetin

Kıymıklar genel olarak can yakar ve battığı yerin derinliğine göre çıkarması da zor olabilir.

Eğer çıkarmakta zorlandığınız bir kıymık varsa batan bölgeyi birkaç saat boyunca ya da gece muz kabuğunun dış kısmıyla sarın.

Açtığınız zaman kıymığın daha gevşediğini görebilirsiniz. Bu sayede çıkartmanız daha kolay olacaktır.

Aynı zamanda kıymıklar için patates kabuğunu da kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: