Arjantin’in başına geçen “testereli Wolverine”

Arjantin’in başına geçen “testereli Wolverine”

Kampanya sürecinde Milei, Arjantin'in merkez bankasını lağvetme ve ekonomiyi dolarize etme sözü verdi ve ekonomiyi istikrara kavuşturmaya ve aşırı enflasyonu "yok etmeye" yardımcı olacağına inandığı şiddetli kesintileri sembolize etmek amacıyla elektrikli testereyi salladı.

♦ Arjantin’in başına geçen “testereli Wolverine” kim ve nasıl devlet başkanı seçildi?

 

53 yaşındaki Javier Milei, Arjantin ekonomisinde köklü bir değişim vadediyor

Arjantin’in başına geçen “testereli Wolverine”
Arjantin’in başına geçen “testereli Wolverine”

Arjantin’in yeni lideri seçim kampanyası boyunca üzerinde “Milei 2023” yazan testeresiyle halkın karşısına çıkmıştı 

Arjantin’in yeni devlet başkanı Javier Milei’yi çenesine kadar uzanan uzun favorileri ve elinde salladığı elektrikli testereyle ekranlarınızda görüp, onu Marvel’in ünlü çizgi roman kahramanı Wolverine’e benzettiyseniz yalnız değilsiniz.

–    Milei’yle birlikte girdiği seçimlerden kongre üyesi olarak çıkan 43 yaşındaki profesyonel kostüm oyuncusu Lilia Lemoine de Guardian’a verdiği röportajda aynı benzetmeyi yapıyor:

”Wolverine’e benziyor. Wolverine gibi hareket ediyor. O bir antikahraman. Wolverine gerçekten çok çılgın ve düşmanlarına karşı çok saldırgan olabilir. Ancak sadece saldırıya uğradığında. O asla nedensiz yere öldürmez veya saldırmaz.”

Lemoine’in Javier Milei için ortaya attığı antikahraman yakıştırması boşa değil.

Zira 2023’ün son çeyreğinde dünyanın konuştuğu isimlerden biri olmayı başaran Arjantinli siyasetçi 2020’de siyasete atıldığında hedefini “sistemi havaya uçurmak” olarak belirlemişti.

O dönem uzun, dağınık saçları ve deri ceketiyle bir rock yıldızı edasıyla hareket eden bu tuhaf siyasetçiyi ciddiye alanların sayısı bir hayli azdı.

Ancak aradan geçen üç yılın ardından Javier Milei, dün bir önceki iktidarın ekonomi bakanı Sergio Massa’yı devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda aldığı yüzde 56’lık oyla geride bıraktı ve Güney Amerika’nın en büyük ikinci ekonomisinin başına geçmeyi başardı.

Trump ve Bolsonaro benzetmeleri

Hayran kitleleri Javier Milei için “çılgın” ve “peruk” lakaplarını kullansa da, o kendisinden bahsederken “aslan” demeyi tercih ediyor.

 

İklim değişikliğinin bir düzmece, cinsellik eğitiminin aileyi yok etmek için ortaya konan Marksist bir komplo olduğunu savunuyor. Ayrıca insanların hayati organlarını satmasına izin verilmesi gerektiğini düşünüyor..

 

Arjantinli Papa Francis’i sosyal adaleti savunan fikirleri nedeniyle bir “embesil” olarak, Amerikan gangster Al Capone’u ise serbest piyasa kurallarını uygulama konusundaki ısrarı nedeniyle bir “kahraman” olarak görüyor.

Bu kadar radikal fikirler, miting meydanlarındaki sıradışı dans figürleriyle birleşince akıllara doğal olarak eski ABD Başkanı Donald Trump geliyor.

Arjantin’deki yerleşik siyasi düzenin dışından gelen bir politikacı olarak Trump ve “Brezilyalı Trump” olarak anılan eski Brezilya lideri Jair Bolsonaro’ya benzetilse de Milei, 21. yüzyıl Arjantini’nin kendi koşullarında ortaya çıkardığı benzersiz bir siyasetçi..

 

Zira bir nesli ekonomik krizlerle büyüten Latin Amerika ülkesinde yüzde 150’ye doğru ilerleyen enflasyon, hızla değer kaybeden para birimi ve nüfusun yüzde 40’ını etkileyen yoksulluk hakim politikacılara yönelik öfkeyi keskinleştirirken, Milei gibi renkli ve sıradışı bir figürü de özellikle genç seçmenin gözdesi haline getirdi..

 

Baş döndüren vaatler

 

Kendini liberteryen ve anarko-kapitalist olarak tanımlayan Javier Milei birkaç yıl önce ekranlarda sıkça görülen “konuşan kafalardan” biriyken, Arjantinli televizyoncuların favorisiydi.

Ekonomik krizle boğuşan ülkede Milei’nin hükümet harcamalarına ve hakim siyasetçi sınıfına karşı attığı sert nutuklar reytingleri artırmış, onu en çok izlenen isimlerden biri yapmıştı.

Birkaç ay öncesine kadar hiçbir siyasi uzmanın seçilme şansı tanımadığı Arjantinli siyasetçi seçim kampanyası sürecinde de çizgisini bozmadı.

Bu çizginin ana sembollerinden biri de mitinglerinde elinde taşıdığı elektrikli testere oldu. Milei, elindeki testereyle sistemi ve hükümeti budama vaadini seçmenlere aktarırken, aralarında eğitim ve sağlık bakanlıklarının da olduğu birçok hükümet kurumunu kapatarak harcamaları kısma sözü verdi.

Bununla da sınırlı kalmayarak krizlerin baş sorumlusu olarak gördüğü merkez bankasını kapatacağını ve Arjantin pesosunu tedavülden kaldırarak yerine Amerikan dolarını koyacağını söyledi.

Uzmanlara göre, dolarizasyonun ülkeye maliyeti 40 milyar doları bulabilir ve Arjantin’in böyle bir parası yok. Dahası zaten 45 milyar dolarlık bir IMF programında olan ülkenin bu parayı borç alarak alabileceği bir kaynak da mevcut değil. Milei bu eleştirilere Arjantin halkında dolar bulunduğunu ve ABD’den sonra doların en fazla dolaşımda olduğu ülkenin Arjantin olduğunu söyleyerek yanıt veriyor.

ABD’li ünlü ekonomist Steve Hanke’ye göreyse Arjantin’in derinleşen borç tuzağından tek çıkış yolu doları para birimi olarak benimsemek. Zira 2008’den bu yana değer kaybeden peso, dolarla borçlanan ülkenin borçlarının her yıl artmasına neden oluyor.

Bazılarına göreyse 18 bakanlığın 10’unu kapatmak isteyen, sağlık sektörünü tamamen özelleştirip yoksullar için eğitimi karneye bağlamayı planlayan Milei fazla ileri gidiyor ama ekonomiyi düzeltmeye kamu harcamalarıyla başlaması doğru yolda olduğunu gösteriyor.

Arjantin’de elinde elektrikli testeresiyle yıllanmış siyasetçilerin üzerine yürüyen Milei’nin zamanın ruhunu yakaladığı ve beklediği karşılığı sandıkta bulduğu açık.

Ancak partisinin 257 sandalyeli Arjantin Parlamentosu’na sadece 38 vekil sokabilmiş olması, yeni Arjantin liderini beklenenden ılımlı politikalara yönlendirme ihtimali de bir hayli yüksek.

♦ Kişisel yaşamı: Kale çizgisinden grup seks partilerine

53 yaşındaki Javier Milei’nin kişisel yaşamı da en az siyasi çizgisi kadar dikkat çekici.

Yolcu taşımacılığı alanında çalışan iş insanı bir baba ve ev hanımı bir annenin oğlu olan Milei, gençlik yıllarına babasıyla yaşadığı sorunların damga vurduğunu ve o yıllar hakkında konuşmayı sevmediğini söylüyor.

Gençlik yıllarından bugüne kalan en önemli detaylarsa Rolling Stones şarkıları çalan bir rock grubunda gitar çalması ve Chacarita futbol kulübünün genç takımlarında kalecilik yapması.

Geçirdiği çapraz bağ sakatlığının ardından 19 yaşında futbola veda eden Milei, 1980’lerin hiperenflasyonist ortamında ekonomi okumaya karar vermiş.

Ailesinden yakın ilişkisini sürdürdüğü tek isimse, seçim kampanyasını da yöneten kız kardeşi Karine Milei. Kardeşinden “patron” diye bahseden Milei, iktidar yürüyüşünün mimarının Karine olduğunu savunuyor ve hatta kız kardeşinin “first lady” olabileceğini düşünüyor.

Televizyonların vazgeçilmez konuğu olduğu dönemde sadece ekonomi ve siyaset konuşarak reytingleri yükselttiğini söylemek de Milei’ye haksızlık olur.

Zira Arjantin’in yeni lideri özel yaşamından sıklıkla bahsettiği televizyon macerasında, bir tantrik seks (Hindistan kökenli bir sevişme sanatı) ustası olduğunu söylemiş ve defalarca grup seks partilerine katıldığını belirterek izleyenlere konuyla ilgili ipuçları vermişti.

milei
Milei, çok sevdiği İngiliz Mastifi cinsi köpeklerinden biriyle (Reuters)

Arjantin lideri olma görevi “ölen köpeğinden”

Ve köpekleri… Milei, “4 ayaklı evlatlarım” olarak tanımladığı İngiliz Mastifi cinsi 4 köpeğini 2017’de hayatını kaybeden Conan isimli köpeğinin DNA’sından klonlatmış ve bunun için 50 bin dolar ödemiş.

Yeni köpekler de Milei’nin siyasi çizgisinden payını alarak, tarihteki liberal ekonomistlerin ismini almış; Murray, Milton, Robert ve Lucas.

Ancak köpeklerin Milei’nin siyasi yürüyüşüyle bağlantısı bununla da sınırlı değil.

Conan öldükten sonra bir medyuma gittiğini söyleyen Milei, hayatını kaybeden köpeğinin medyum aracılığıyla kendisine “Tanrı’dan gelen Arjantin Devlet Başkanı olma misyonunu” ilettiğini öne sürüyor ve her fırsat bulduğunda köpeklerin “dünyanın en iyi stratejistleri” olduğunu dile getiriyor.

♦ Arjantin’in yeni lideri İngiliz aşığı bir tantrik seks uzmanı

Arjantin’in bir sonraki cumhurbaşkanı seçilmesine bir aydan biraz daha uzun bir süre kala, Javier Milei’nin destekçileri, kendini “anarko-kapitalist” olarak tanımlayan ve tantrik seks uzmanının “asalak” devlete bir “elektrikli testere” götürme sözü vermesini coşkuyla dinlediler.

Austin Powers saç kesimi ve aşırı büyük favorileri olan bir İngiliz hayranı olan ve bir zamanlar Rolling Stones haraç grubunun ön saflarında yer alan Bay Milei, o gün kalabalığın övgüsünden zevk alıyordu ve kollarını ilahiyle aynı anda bir orkestra şefi gibi çılgınca sallıyordu.

“Onları doğrudan ofislerinden atacağız” diye bağırdı.

Bazen, Arjantin başkentinin eteklerindeki büyük konferans merkezinde, binlerce kişilik dinleyici, özgürlükçü iktisatçının düzen karşıtı eleştirisini şu sloganlarla bölüyordu: “Kast korkuyor.”

53 yaşındaki Bay Milei, kampanyası boyunca geleneksel politikacıların tüm ideolojik yelpazesini, yani Arjantin’deki Corbynista muadillerinden Avrupa Araştırma Grubuna kadar herkesi dışlamak için bu terimi kullandı.

Bir asır önce dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan ve büyük miktarlarda tahıl, yün ve sığır eti ihraç eden bir ülkede çöken ekonomiden hepsini eşit derecede sorumlu tuttu. Enflasyon şu anda yüzde 120’nin üzerinde, yoksulluk oranı ise yüzde 40’ta.

Radikal yabancı, Pazar gecesi oylandığında “Arjantin’in yeniden inşası” sözü verdi. Ancak birçok Arjantinli, ülkelerinin geleceği konusunda derin kaygılarını sürdürdü.

Korkuları kısmen Bay Milei’nin kuralsızlaştırma ve özelleştirme konusundaki aşırı görüşlerinden (insan organları ve hatta istenmeyen bebeklerde serbest piyasa önermişti) ve aynı zamanda ömür boyu yalnızlık çeken adamın değişken kişisel tarzından kaynaklanıyordu.

46 milyonluk sorunlu topluma liderlik edecek mizaca sahip olup olmadığını merak ediyorlar.

Yalnızlığını itiraf eden ve kız kardeşinin muhtemelen First Lady'si olduğu iddia edilen kişi kült bir figür haline geldi
Yalnızlığını itiraf eden ve kız kardeşinin muhtemelen First Lady’si olduğu iddia edilen kişi kült bir figür haline geldi – LUIS ROBAYO/AFP Getty Images aracılığıyla

Tanınmış bir gazeteci ve Bay Milei’nin izinsiz bir biyografisi olan El Loco’nun yazarı Juan Luis González, bu yılın başlarında Bay Milei’nin başkan olmaya uygun olup olmadığı sorulduğunda “Kesinlikle hayır” dedi.

“Arjantin’de uygulanabilir olduğunu düşünmediğim siyasi fikirleri konusunda çok endişeliyim. Ama bunlar beni Milei’nin duygusal dengesizliğinden çok daha az endişelendiriyor. Televizyonda öfkelendiğinde bu bir rol değil. Gerçekten çok kızgın.”

♦ ‘El Loco’ kimdir?

 

Bay Milei’nin kişisel bağlantılarıyla yapılan isimsiz röportajlara dayanan El Loco, adayın “sesler” duyduğu, Tanrı’nın kendisine siyasete girmesini söylediğine inandığı ve ölen İngiliz mastiff Conan’la (adını taşıyan) konuştuğu gibi akıllara durgunluk veren açıklamalarla dolu. Barbar Conan – bir araç aracılığıyla.

Bay Milei, El Loco’ya yanıt vermedi. Ancak kampanyası, kitabı şansını zedelemeyi amaçlayan “yalanlar” olarak nitelendirdi. Bununla birlikte The Telegraph, El Loco’nun şaşırtıcı iddialarından birini doğruladı ve Massachusetts merkezli Perpetuate şirketinin Conan’ı klonladığını ve bunun sonucunda Bay Milei’nin dört İngiliz mastiffinin ortaya çıktığını doğruladı.

Bunlardan birinin adı Milton, diğerinin adı ise neoliberal iktisat okulunun kurulmasına yardım eden akademisyenin adı olan Friedman.

Bay Milei, özel hayatında kibar bir serbest piyasa ineği olmasına rağmen, sahnede her zaman küfürlü, abartılı hakaretler savurdu. Öne çıkanlar arasında bir kadın gazeteciye “eşek” demek ve vatandaşı Papa Francis’i “embesil” ve “dünyadaki kötülüğün temsilcisi” olmakla suçlamak yer alıyor.

Bir otobüs şoförü ve ev hanımının oğlu olan Bay Milei’nin Palermo’nun bohem Buenos Aires semtindeki çocukluğu, kendi anlatımına göre mutsuz bir çocukluktu. Babası Norberto tarafından rutin olarak aşağılanıyor ve okulda zorbalığa maruz kalıyordu. Annesi Alicia’nın soğuk ve sevgisiz olduğunu söyledi.

Kurtarıcı tek lütuf, son derece yakın kaldığı ve onun First Lady’si olması beklenen kız kardeşi Karina’ydı.

Bay González, Norberto’nun erkek kardeşini dövdüğü için Karina’nın bayıldığını ve hastaneye kaldırılmak zorunda kaldığını anlatıyor. Alicia daha sonra çocuğu neredeyse kız kardeşinin ölümüne neden olmakla suçladı. Artık kısmen barışmış olsalar da Bay Milei, on yıldır ebeveynleriyle konuşmadığını kabul etti.

Javier Milei, Arjantin'deki geleneksel politikaya elektrikli testereyle saldırıyor - en azından mecazi anlamda
Javier Milei, Arjantin’deki geleneksel politikaya – en azından mecazi anlamda – elektrikli testereyle saldırıyor – REUTERS/Cristina Sille

Sonunda ekonomi okudu ve kısa bir süreliğine Arjantin’in ikinci ligindeki yerel futbol takımı Chacarita Juniors’da yedek kaleci olarak oynadı. Daha sonra Arjantin’in en zengin adamlarından biri olan Eduardo Eurnekian’ın danışmanı oldu. Bay Eurnekian’ın şirketleri arasında ülkedeki havalimanlarının çoğunu işleten AA2000 de yer alıyor.

Bay Milei burada ulusal şöhrete kavuştu, televizyonda düzenli bir konuk oldu, rahatsız edici yeteneği ve Doğu maneviyatının seks hayatını hızlandırdığı iddiaları da dahil olmak üzere çılgınca konu dışı konuşmalarıyla diğer ekonomi konuşmacıları arasında öne çıktı.

‘Onun iki tarafı var’

Popüler bir TikTok ve TV kişiliği haline gelen Bay Milei, köpekleri ve kitaplarıyla çevrili olmayı seven ve sosyal çevresi büyük ölçüde kız kardeşiyle sınırlı olan bir ev insanı olarak kaldı. İlk uzun süreli ilişkisini 47 yaşında yaşadığı bildiriliyor. Ağustos ayından bu yana, eski başkan Cristina Fernández de Kirchner’i taklit eden fotojenik komedyen Fátima Florez ile çıkıyor.

–   Bay González:

“Onun iki tarafı var; herkesle bağıran ve kavga eden şiddetli taraf ve sevgi ve onaya özlem duyan 12 yaşındaki yalnız çocuk”

Ancak ekonomiyi dolarize etme, merkez bankasını ve Arjantin’deki 18 hükümet bakanlığından 10’unu kapatma ve kuponlar vererek sağlık ve eğitimi özelleştirme planlarıyla ortaya çıkaracağı kaos göz önüne alındığında, adam Milei’yi Milei’den ayırmak politika gereksiz olabilir. fakirlere. İyi bir önlem olarak, Arjantin’in en büyük iki ticaret ortağı olan Brezilya ve Çin’in de aralarında bulunduğu “komünist” ülkelerle diplomatik ilişkilerin sona erdirilmesinden söz ediyor.

Bay Milei ile birlikte televizyona çıkan sosyolog Carlos de Angelis, “İşçi hakları, kürtaj hakkı, cinsiyet hakları veya cinsel kimlik hakkı olsun, ‘haklar’ kelimesinin sözlüğünden kurtulmak istiyor” dedi. ve adayın otoriterliğin “eşiğinde” olduğuna inanıyor. “Onun için yalnızca ayrıcalıklar var.”

La Libertad Avanza İttifakı'nın Arjantinli başkan adayı, Buenos Aires milletvekili Javier Milei, 22 Eylül 2023'te Buenos Aires'te sendikalı işçilerle düzenlenen kampanya mitingi sırasında jest yapıyor
Kongre üyesi Javier Milei, Arjantin’in Donald Trump’a eşdeğeri olarak görülüyor – LUIS ROBAYO/AFP via Getty Images

Uzmanlar, dolarizasyonun tahmini olarak 40 milyar dolar (32,8 milyar £) gerektireceğini, Arjantin’in sahip olmadığı ve muhtemelen borç alamayacağı paraya ihtiyaç duyulacağını söylüyor. Bay Milei, ilk aşamanın para birimleri arasında açık rekabet olabileceğini ve Arjantinlilerin her birinin tercihine göre “altın, İsviçre Frangı veya sterlin” kullanabileceğini öne sürdü.

Arjantin’deki San Martin Üniversitesi’nden siyaset bilimci Tomas Borovinsky, “Politikalarını nasıl uygulayacağını açıklamıyor” dedi. “’Göreceğiz’ demeye devam ediyor.”

Bay Milei’nin bilinen birkaç arkadaşından biri olan ve ikili birbirlerinden ayrılmadan önce birlikte kitap yazdığı ekonomist Diego Giacomini, Bay Milei’yi “kral” olmayı istemekle suçladı. Bay Eurnekian, eski danışmanının saygıyı öğrenmesi ve “çenesini kapatması” gerektiğini söyledi.

Ancak eksantrik kişiliğine rağmen – ya da belki de bu yüzden – sıklıkla Donald Trump’la karşılaştırılan Bay Milei, Arjantin’in ekonomik çöküşüne ilişkin kamuoyunun derin öfkesinden faydalandı.

Bay Borovinsky, “Milei zamanın ruhunu yaşıyor” diye ekledi. “Deri ceketli, hakaretler yağdıran ve politik olarak yanlış olan tuhaf bir rockçının bu görüntüsü şu an için mükemmel. Seçmenler politikacıları cezalandırmak istiyor.”

♦ Arjantin’in yeni aşırı sağcı cumhurbaşkanı ‘El Loco’ sahneye çıktı

Wolverine ve Trump’a benzetilen ve ‘deli adam’ lakaplı eski TV yorumcusu, bol bol küfür etmesi ve devlet mekanizmasını elektrikli testereyle kesme vaadiyle tanınıyor

Arjantin’in bir sonraki başkanının dostları ve düşmanları onu sağcı popülist arkadaşları Donald Trump ve Jair Bolsonaro ile karşılaştırıyor. Diğerleri çılgın saçlı ekonomisti Boris Johnson ile katil bebek Chucky’nin bir karışımı olarak nitelendirdi .

Ancak Javier Milei’nin imaj danışmanı alışılmışın dışında saç modelini tasarladığında aklında iki farklı adam vardı: Elvis Presley ve Wolverine.

“Wolverine’e benziyor. Wolverine gibi davranıyor. Kongre üyesi seçilmiş profesyonel bir cosplayer olan Lilia Lemoine, Buenos Aires’te yakın zamanda yapılan bir röportajda düzen karşıtı müttefiki hakkında şunları söyledi: O bir anti-kahraman gibi.

La Libertad Avanza'nın başkan adayı Javier Milei, Buenos Aires, Arjantin'de oyunu kullandıktan sonra UTN Üniversitesi'nden ayrıldı
Arjantin başkanlık seçimleri: aşırı sağcı özgürlükçü Javier Milei, rakibinin kabul etmesinden sonra kazandı

Sahne adı Lady Lemon olan Lemoine, Arjantin’in gelecek dönem başkanı ile değişken Marvel karakteri arasında çarpıcı benzerlikler gördüğünü söyledi.

“[Wolverine] çok sadık ve cesur… Gerçekten sinirlenebilir ve düşmanlarına karşı saldırgan olabilir – ama yalnızca saldırıya uğradığında. Asla kimseyi sebepsiz yere öldürmeyecek veya birine saldırmayacaktır” diyen 43 yaşındaki adam, Milei’nin daha yumuşak bir yanının da olduğu konusunda ısrar etti.

Lemoine seçim öncesi bir röportajında ​​”Tatlı biri” dedi ve aşırı sağcı özgürlükçüyü “şu anda Arjantin’de en çok aranan adam” olarak nitelendirdi.

Bu her zaman böyle olmamıştır. Pazar günü Arjantin’in onlarca yıldır yapılan en önemli seçiminde Peronist rakibini mağlup eden Milei’nin izinsiz bir biyografisi, onu 1980’lerde ebeveynlerinin istismarına ve okul bahçesindeki zorbalığa maruz kalan ve El Loco (Deli Adam) takma adıyla anılan, değişken bir yalnız adam olarak resmediyor. ). Kitabın yazarı Juan Luis González, “Beni endişelendiren, Milei’nin fikirlerinden çok onun ruh hali ve duygusal istikrarıdır” dedi.

Bir müzik aşığı olan Milei, Rolling Stones’un Everest adlı cover grubunun solistiydi ve Lemoine’e göre Bob Marley ve Verdi’den de hoşlanıyor. “Operayı seviyor. Opera söylüyor. Pek iyi değil ama bunu söylediğimi söyleme,” diye sır verdi.

Milei bir medya kişiliği olarak daha başarılıydı ve hem enflasyonun sefaletini hem de tantrik seksin neşesini dile getirdiği Arjantin TV programlarında ekonomi uzmanı olarak ün kazandı. “Her insanın kendine has bir dinamiği vardır. Benim özel durumumda, her üç ayda bir boşalıyorum,” diye övünmüştü Milei bir keresinde yayında.

Bu tür heyecan verici açıklamalar ve Milei’nin dikkat çekici, küfürlü patlamalara olan eğilimi, onu herkesin tanıdığı bir isim haline getirdi ve yaklaşık beş yıl önce siyaset alanında bir kariyere başlamasına yardımcı oldu. Özgürlükçü iktisatçı, 2021 yılında partisi Libertad Avanza (Özgürlük Gelişmeleri) adına kongreye seçildi ve milyonlarca seçmenin Arjantin’in iki yıldaki en kötü ekonomik krizinden sorumlu tuttuğu yolsuzluk ve kötü yönetime yönelik seçmen öfkesinin yarattığı tsunami nedeniyle bu hafta başkanlığa sürüklendi. onlarca yıl.

Wilson Merkezi’nden Arjantin uzmanı Benjamin Gedan, “Oylama, ne olursa olsun, yeni bir şeye yönelik umutsuz bir girişimi temsil ediyor” dedi. “Seçmenlerin sahip olduğu seçenek, felaket ekonomik koşullar veya çok fazla aşağı yönlü riski olan, potansiyel olarak parlak bir gelecek üzerine radikal bir kumar söz konusu olduğunda hemen hemen aynıydı.”

La Libertad Avanza ittifakının Arjantinli cumhurbaşkanı adayı Javier Milei'nin destekçisi, Buenos Aires'teki parti genel merkezinin önünde başkanlık seçimlerinin ikinci turundaki zaferini kutluyor
La Libertad Avanza’nın Arjantinli başkan adayı Javier Milei’nin bir destekçisi, Buenos Aires’teki parti genel merkezinin önünde başkanlık seçimlerinin ikinci turundaki zaferini kutluyor. Fotoğraf: Luis Robayo/AFP/Getty Images

Gedan, Milei’nin fikirlerinin küçük bir kısmını bile takip etmesi durumunda “Arjantin’de alıcıların büyük pişmanlık duyacağına” inanıyordu.

 Bu fikirler arasında insan organlarının satışının yasallaştırılması, sosyal harcamaların önemli ölçüde kısılması, Arjantin’in 1976-83 diktatörlüğünün suçlarının küçümsenmesi ve Arjantin’in en önemli iki ticaret ortağı olan Brezilya ve Çin ile bağların kesilmesi yer alıyor.

Kampanya sürecinde Milei, Arjantin’in merkez bankasını lağvetme ve ekonomiyi dolarize etme sözü verdi ve ekonomiyi istikrara kavuşturmaya ve aşırı enflasyonu “yok etmeye” yardımcı olacağına inandığı şiddetli kesintileri sembolize etmek amacıyla elektrikli testereyi salladı.

Milei’nin biyografisi, bu fikirlerden bazılarının, Murray Rothbard ve Robert Lucas gibi ekonomistlerin adını taşıyan beş klonlanmış mastiff köpeğinden gelmiş olabileceğini öne sürüyor. Lemoine, Arjantin’in gelecekteki liderinin bu hayvanlardan siyasi tavsiye aldığı yönündeki iddialara gülerek, “Onlar yaklaşık iki metre boyunda, yaklaşık 100 kg ağırlığında… Onlara dört ayaklı çocukları diyor” dedi.

Pek çok uzman, Milei’nin gelecek ay iktidara geldikten sonra ılımlı olmaya zorlanacağını ve daha tartışmalı önerilerini uygulamakta zorlanacağını düşünüyor. Milei’nin partisi Arjantin’in alt meclisindeki 257 sandalyeden yalnızca 38’ini ve senatodaki 72 sandalyeden sekizini kontrol ediyor.

Ancak Pazar gecesi Milei, Güney Amerika’nın ikinci büyük ekonomisine ilişkin vizyonunu zayıflattığına dair çok az işaret gösterdi. Trump’ın Arjantin’i yeniden harika yapma planlarını açıklayarak, “Bu ülkenin ihtiyaç duyduğu değişiklikler çok ciddi” dedi.

Milei’nin zaferi tamamlanmadan önce bile Lemoine, arkadaşının ve favorilerinin galip geleceğinden emin olduğunu söyledi.

“Mutluyum çünkü bunu en başından beri gördüm. Kimse inanmadığında bile haklı olduğunu bilmek güzel” dedi.

♦ Arjantin’de Javier Milei dönemi

Ailesiyle ilişkisi nasıldı, ‘deli’ lakabını nasıl aldı?

Arjantin'de Javier Milei dönemi: Ailesiyle ilişkisi nasıldı, 'deli' lakabını nasıl aldı?

Arjantinlilerin değişim arzusu, bilinmeyene karşı duydukları korkuya galip geldi.

♦ Ailesiyle ilişkisi

Çocukluğunda kendisine kötü davrandığını söylese de Milei, son dönemde babasıyla daha yakın bir ilişki kuruyor.

 

 

 

Milei, 22 Ekim 1970’te Buenos Aires’te İtalya kökenli orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve Villa Devoto mahallesinde büyüdü.

78 yaşındaki Norberto Horacio Milei adlı babası otobüs şoförüydü ve daha sonra bölgede yedi farklı ulaşım hattının sahibi oldu.

Annesi ise 73 yaşındaki Alicia Luján Lucich.

Giyim tarzı, konuşması ve davranışları nedeniyle çok küçük yaştan itibaren Milei’ye El loco (deli) lakabı takıldı.

Çocukluğuna damga vuran olay ise ailesinden gördüğü fiziksel ve psikolojik kötü muameleydi.

Yakın bir ilişkileri olmamasına rağmen Milei’nin annesi de oğlunun zaferi için yapılan kutlamalarda görüldü.

 

Milei’nin anlattığına göre her şey 2 Nisan 1982’de başladı.

   -Dönemin Cumhurbaşkanı Leopoldo Galtieri, Arjantin birliklerinin İngiltere kontrolündeki Falkland Adaları’nı işgalini televizyondan duyuruyordu.

O sırada 11 yaşında olan Milei, babasına dönüp iki ülkenin ordusu arasındaki eşitsizlikten dolayı Arjantin’deki askeri hükümetin verdiği bu kararın “çılgınlık” olduğuna inandığını söyledi.

Beş yıl sonra verdiği bir röportajda Milei bundan sonra olanları şöyle anlatıyor:

“Babam öfke krizine girdi. Beni yumruklamaya ve tekmelemeye başladı. Mutfağın her yerinde beni tekmeledi.”

Milei, babasının fiziksel ve psikolojik şiddetinin çocukluğu boyunca devam ettiğini, annesinin de çok iyi davranmadığını söylüyor.

Bugünlerde çocukluğunda yaşadıklarından söz ederken ise başına gelenlerin kendisini güçlendirdiğini ve şu an hiçbir şeyden korkmadığını belirtiyor.

♦ En büyük destekçisi kız kardeşi

El Jefe (patron) lakaplı Karina Milei, cumhurbaşkanının en büyük destekçilerinden

 

Anne ve babasıyla kötü ilişkisine rağmen Milei, yakınları tarafından El Jefe (patron) olarak tanınan küçük kız kardeşi Karine Milei ile çok iyi anlaşıyor.

Seçim sonuçlarını öğrenir öğrenmez yaptığı ilk konuşmada, “Onsuz bunların hiçbiri mümkün olmazdı” dedi.

Milei, daha önce Karina ile ilişkisini Musa peygamber ve kardeşi Harun’un bağına benzeterek şöyle konuşmuştu:

“Musa iyi bir liderdi ama popüler değildi. Tanrı kitlelerle iletişim kurması için Harun’u gönderdi. Musa için Harun neyse, ben de Kari için oyum.”

Katolik olduğunu söylemesine rağmen Milei, Papa Francesco’nun, “Katil komünistlere yakınlık duyduğunu” söylüyor ve Papa’yı “kötülüğün yeryüzündeki temsilcisi” diye niteliyor.

Çocuğu olmayan Milei, köpeklerinin çocukları olduğunu söylüyor.

Ağustos’ta yapılan ön seçimleri kazandığında Milei, “Dört ayaklı küçük çocuklarıma zaferleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Öte yandan Milei’in biyografisini yazan Juan Luis González, “El Loco” adlı kitabında cumhurbaşkanının ölen evcil hayvanıyla bir medyum aracılığıyla iletişimini sürdürdüğünü söylüyor.

Bilinen iki eski kız arkadaşı şarkıcı Daniela Noemí Pérez ve eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cristina Fernández de Kirchner’in taklitleriyle ün kazanan komedyen Fátima Flórez .

♦ Televizyon kariyeri

Milei ilk kamu görevini 2021 yılında milletvekili seçilerek elde etti, ancak siyasi kariyerine televizyon programlarıyla başladı

 

Milei, 2021 yılında milletvekili seçildi ancak siyasi hayatı bundan önce, katıldığı televizyon programlarıyla başladı.

Ekonomi yorumcusu olarak televizyon ve radyo programlarına katılırken kendine özgü tarzı ve farklı bakış açılarıyla ünlendi.

Yeni cumhurbaşkanını televizyon programına ilk çıkaranlardan biri olan Arjantinli gazeteci Roberto García, Milei’in “diğer ekonomistlerden farklı şeyler söylediğini” vurguladı.

Aynı dönemde Ámbito Financiero gazetesinin genel yayın yönetmeni de ekonomi hakkında konuşmak üzere programına davet ettiğinde, Milei’in hiddetli ses tonu sayesinde dikkatleri uzun süre üzerinde tutabildiğini söyledi.

Uzun yıllar ekonomi profesörü olarak görev yapan Milei, televizyon programlarında dolarizasyonu savunduğu ve 70’li ve 80’li yıllardaki askeri hükümetin ardından insan hakları konusunda varılan uzlaşmayı eleştirdiği “kültürel savaşı” desteklemeye başladı.

Milei böylece değişime hevesli insanların ekonomik kaygılarıyla nasıl bağlantı kuracağını bilen bir figür inşa etti.

♦ Yıllar içinde radikalleşen görüşleri

Milei, Arjantin’de son yıllarda hakim olan ekonomik modeli sona erdireceğine söz verdi

 

Milei 2021 yılında kendini, “Ben liberal bir özgürlükçüyüm. Felsefi olarak bir piyasa anarşistiyim” ifadeleriyle tanımladı.

Ancak düşünceleri hep böyle değildi.

Belgrano Üniversitesi’nde ekonomi okurken ve daha sonra Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Enstitüsü (IDES) ve Torcuato Di Tella Üniversitesi’nde (UTDT) yüksek lisans yaparken Milei, “klasik bir liberal” olduğunu söylüyordu.

Yıllar içinde daha radikal pozisyonlara yöneldi.

Cumhurbaşkanlığı seçimine aday olduğunda, “Devleti bir düşman olarak görüyorum, vergiler köleliğe engel, liberalizm insanları hükümdarların baskısından kurtarmak için yaratıldı” ifadelerini kullandı.

19 Kasım’da yaptığı ilk açıklamada ise Milei, “sınırlı devlet gücü” ve “özel mülkiyete ve serbest ticarete saygı” sözü verdi.

Ancak kürtaja karşı duruşu, birçok kişinin Milei’yi liberal olarak sınıflandırmakta tereddüt etmesine neden oluyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: