Sosyal Güvenlik Kurumu

Sosyal Güvenlik Kurumu

Emekliliğinizi hak etmiş olsanız bile 2024'de emekli olmak sizin için daha avantajlı olabilir, çalışma süreniz, kıdem tazminatınız, 2024'ün emekli aylığınıza katkısını bilerek emeklilik için müracaatta bulunmalısınız...

♦ SGK uzmanı: Emekli olmadan önce ne yapılmalı?

SGK uzmanı, emekli olmadan önce yapılması gerekenleri tek tek sıraladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu
Sosyal Güvenlik Kurumu

Emeklilikte işinize yarayacak bilgiler, avantajlar ve dezavantajlar 

Uzun yıllar boyunca çalışma hayatı içerisinde yer alan kişiler, emekli olacağı günün hayalini kurarken, akıllarını en çok karıştıran sorulardan birisi de emeklilik sürecinde yapılması gerekenler.

Emeklilik sürecine ilişkin bilinmesi gerekenleri, “Emeklilikte işinize yarayacak bilgiler” başlığı ile avantajları ve dezavantajlarıyla sıralayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Uzmanı Özgür Erdursun, şu ifadelere yer verdi:

-EYT’de SSK’dan emekli olmak Bağ-Kur’a göre daha avantajlıdır..

Son 2520 gün içinde hangi statüden daha fazla gününüz varsa o statüden emekli olursunuz. SSK’lıların emekli aylığı Bağ-Kur’a göre daha yüksek olur ancak asgari ücret düzeyinde prim ödeyenlerde aynı dip aylığı alırlar..

 

-SSK’dan emekli olacağım diye çalışmadan sağda solda kendisini sigortalı olarak gösterenler sahte sigortalılık ve emeklilik iptali riski ile karşılaşabilirler..

Ortağı olduğunuz şirkette kurallara uygun SSK’lı değilseniz, SSK günleriniz Bağ-Kur’a aktırılır. SSK’dan emekli olamayabilirsiniz..

 

  -Son çalışmalarınız hangi statüde ise SGK’ya borçlanmalarınız o statüye sayılır.

Yurtdışı borçlanması ve ücretsiz izin süreleri farklılık gösterir, yurtdışı borçlanması Bar-Kur’a sayılır, memurların aylıksız izinleri Emekli Sandığına sayılır. Ödenmeyen Bağ-Kur günlerini ihya yapıp ödemek isteyenler, emeklilik için eksik günü kadar değil silinen sürenin tamamını ödemek zorundadırlar..

 

Eksik günlerini tamamlamak için 1 gün dahi yurtdışı borçlanması yaparak emekli olanlar, yurtdışında çalışırlarsa, işsizlik maaşı ya da sosyal yardım alırlarsa Türkiye’den emekli aylığı alamazlar..
Askerlik sonrasında sigortalı olanlar, askerlik borçlanma süresi ile işe başlama tarihlerini 08.09.1999 tarihine kadar geriye çekerlerse EYT’li olurlar. Memurlar hariç! (Memurlara büyük haksızlık) Anlaşmalı ülkelerde çalışanlar yurtdışı işe başlama tarihlerini Türkiye’den işe başlama tarihi olarak saydırabilirler..
EYT’li olabilirler. Emeklilik konularında küçük ayrıntılara dikkat ederek daha kolay emekli olabilirsiniz ya da bu ayrıntılara dikkat etmeyerek emeklilik sürecinizi uzatabilirsiniz, yanlış statüden emekli daha geç emekli olup daha düşük emekli aylığı alabilirsiniz..
Emekliliğinizi hak etmiş olsanız bile 2024’de emekli olmak sizin için daha avantajlı olabilir, çalışma süreniz, kıdem tazminatınız, 2024’ün emekli aylığınıza katkısını bilerek emeklilik için müracaatta bulunmalısınız…”

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: