Ayetullah Ali Hamaney

Ayetullah Ali Hamaney

Stratejinin, Gazze'de Hamas için dayanışmayı gösterme ve ABD'yi çekebilecek İsrail ile doğrudan bir çatışmaya girmeden İsrail güçlerini genişletmeye yönelik kalibre edilmiş bir çaba olduğunu da eklediler.

♦ İran, Hamas’a İsrail’le savaşa girmeyeceğini bildirdi

 

Ayetullah Ali Hamaney, İran’ın Hamas’ı desteklemeye devam edeceğini ancak doğrudan müdahale edilmeyeceğini söyledi

Ayetullah Ali Hamaney
Ayetullah Ali Hamaney

İran’ın dini lideri, Tahran’da yüz yüze yaptığı görüşmede Hamas liderine ülkesinin İsrail ile savaşa girmeyeceğini söyledi ve terör örgütünü 7 Ekim saldırıları konusunda önceden herhangi bir uyarıda bulunmamakla suçladı.

Tartışmalar hakkında bilgisi olan ve isminin gizli kalmasını isteyen üç İranlı ve Hamas yetkilisine göre, Ayetullah Ali Hamaney, İsmail Haniye’ye, Hamas’ın uzun süredir destekçisi olan İran’ın gruba siyasi ve manevi destek vermeye devam edeceğini ancak doğrudan müdahale etmeyeceğini söyledi . .

-Bir Hamas yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, dini liderin Haniyeh’ye, İran ve onun güçlü Lübnanlı müttefiki Hizbullah’ın İsrail’e karşı savaşa tam güçle katılması yönünde açıkça çağrıda bulunan Filistinli gruptaki sesleri susturması konusunda baskı yaptığını söyledi .

-Hizbullah da Hamas’ın geçen ay 1.200 İsrailliyi öldüren yıkıcı saldırısı karşısında şaşkına döndü . Lübnanlı gruba yakın üç kaynak, savaşçılarının 2006’da İsrail’le olan savaşında ön saflarda yer alan sınıra yakın köylerde alarma bile geçmediklerini ve hızla geri çağırılmaları gerektiğini söyledi..

Bir Hizbullah komutanı, “Bir savaşa uyandık” dedi.

Ortaya çıkan kriz, İran’ın Ortadoğu’daki İsrail ve Amerikan gücüne karşı kırk yıl boyunca kurduğu askeri ittifak olan ‘direniş ekseni’nin ilk kez aynı anda birden fazla cephede harekete geçmesine işaret ediyor.

Hizbullah neredeyse 20 yıldır İsrail’le en ağır çatışmalara giriyor . İran destekli milisler Irak ve Suriye’deki ABD güçlerini hedef aldı. Yemen’deki Husiler İsrail’e füze ve insansız hava aracı fırlattı.

Çatışma aynı zamanda, Suriye hükümeti, Hizbullah, Hamas ve Irak’tan Yemen’e kadar diğer militan grupların da dahil olduğu üyelerinin farklı önceliklere ve iç zorluklara sahip olduğu bölgesel koalisyonun sınırlarını da test ediyor.

Beyrut’taki Carnegie Orta Doğu Merkezi düşünce kuruluşunda Hizbullah uzmanı Mohanad Hage Ali, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırısının, eksen ortaklarını çok daha üstün ateş gücüne sahip bir düşmanla yüzleşmede zor seçimlerle karşı karşıya bıraktığını söyledi.

-“Böyle bir saldırıyla ayıyı uyandırdığınızda müttefiklerinizin sizinle aynı pozisyonda durması oldukça zordur.”

Gazze’yi yöneten Hamas, kendisini yok etmeye ant içen ve 11.000’den fazla Filistinliyi öldüren küçük bölgeye misilleme amaçlı bir saldırı başlatan intikam peşindeki İsrail’e karşı hayatta kalma mücadelesi veriyor ..

7 Ekim’de Hamas’ın askeri komutanı Muhammed Deif, eksen müttefiklerini mücadeleye katılmaya çağırdı. Sesli mesajında, “Lübnan, İran, Yemen, Irak ve Suriye’deki İslami direnişteki kardeşlerimiz, bugün direnişinizin Filistin’deki halkınızla birleştiği gündür” dedi.

16 Ekim tarihli bir TV röportajında ​​Hizbullah’a şimdiye kadarki eylemleri için teşekkür eden ancak “savaşın daha fazlasını gerektirdiğini” söyleyen Halid Meşal’in de aralarında bulunduğu Hamas liderlerinin daha sonraki basın açıklamalarında hayal kırıklığının işaretleri ortaya çıktı.

-Bununla birlikte, Tahran’ın düşüncesini doğrudan bilen ve konunun hassas doğası nedeniyle isimlerini vermeyi reddeden altı yetkiliye göre, ittifak lideri İran, kendisi İsrail veya ABD tarafından saldırıya uğramadığı sürece çatışmaya doğrudan müdahale etmeyecek..

 

-Yetkililer , bunun yerine İran’ın dini yöneticilerinin, Hizbullah da dahil olmak üzere silahlı müttefiklerinden oluşan kendi eksen ağlarını Orta Doğu’daki İsrail ve Amerikan hedeflerine roket ve insansız hava aracı saldırıları düzenlemek için kullanmaya devam etmeyi planladıklarını söyledi.

Stratejinin, Gazze’de Hamas için dayanışmayı gösterme ve ABD’yi çekebilecek İsrail ile doğrudan bir çatışmaya girmeden İsrail güçlerini genişletmeye yönelik kalibre edilmiş bir çaba olduğunu da eklediler.

Şu anda Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü düşünce kuruluşunda çalışan, Orta Doğu konusunda uzman eski bir ABD’li eski üst düzey diplomat olan Dennis Ross, “Bu, onların caydırıcılık yaratma yöntemidir” dedi. “’Bakın bize saldırmadığınız sürece bu böyle kalacak’ demenin bir yolu. Ama bize saldırırsanız her şey değişir’ ‘ dedi.

İran defalarca ittifakın tüm üyelerinin kendi kararlarını bağımsız olarak verdiklerini söyledi.

İran dışişleri bakanlığı, krize tepkisi ve İranlı yetkililerin koalisyonu tanımlamak için kullandığı tartışmalı bir terim olan ‘direniş ekseni’nin rolü hakkında yorum talebine yanıt vermedi.

-Hamas, Haniye’nin medya danışmanına gönderilen sorulara hemen yanıt vermezken, Hizbullah da yorum talebine hemen yanıt vermedi.

-100.000 savaşçısıyla övünen eksendeki en güçlü grup olan Hizbullah, Hamas’ın İsrail’le savaşa girmesinden ve 70’ten fazla savaşçısının öldürülmesinden bu yana neredeyse her gün Lübnan-İsrail sınırında İsrail güçleriyle karşılıklı ateş açıyor.

Ancak destekçisi İran gibi Hizbullah da topyekun bir çatışmadan kaçındı.

Grubun düşüncelerine aşina olan kaynaklara göre grup, son günlerde saldırılarını artırmış olsa da saldırılarını, şiddeti büyük ölçüde sınırdaki dar bir bölgede tutacak şekilde ayarladı.

Kaynaklardan biri, Hamas’ın Hizbullah’ın devasa roket cephaneliğiyle İsrail’e daha derin saldırmasını istediğini ancak Hizbullah’ın bunun İsrail’in Gazze saldırısını durdurmadan Lübnan’ı yerle bir etmesine yol açacağına inandığını söyledi.

Aynı zamanda Lübnan hükümetinin işleriyle derinden ilgilenen siyasi bir hareket olan Hizbullah, Lübnan’ın dört yılı aşkın bir süredir yoksulluğu artıran ve ülkenin yönetim kurumlarının içini boşaltan bir mali kriz içinde olan İsrail’le yeni bir savaşı göze alamayacağını biliyor.

İsrail bombardımanının ülkenin Hizbullah kontrolündeki güneyini vurduğu ve başkent Beyrut’un güney banliyölerindeki kalesinin büyük kısmını yok ettiği 2006 savaşından sonra Lübnan’ın yeniden inşası yıllar aldı.

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah 3 Kasım’da yaptığı konuşmada Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırısını müttefiklerinden gizli tuttuğunu ve bunun başarısını garantilediğini ve eksende “kimseyi üzmediğini” söyledi. Kendisi, Hizbullah’ın İsrail sınırındaki saldırılarının benzeri görülmemiş olduğunu ve “gerçek bir savaş” anlamına geldiğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: