İslam’da kadının statüsünün çeşitli eğitim düzeylerine yönelik müfredatlara dahil edilmesinin önemi

İslam’da kadının statüsünün çeşitli eğitim düzeylerine yönelik müfredatlara dahil edilmesinin önemi

Katılımcılar, kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması için kanun çıkarılması ve caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı..

♦ ‘İslam’da Kadın’ konferansında İslam’da Kadına İlişkin Cidde Belgesi kabul edildi

Cidde’de düzenlenen ‘İslam’da Kadın’ konferansında İslam’da Kadına İlişkin Cidde Belgesi kabul edildi

Konferansa, Taliban hükümetinden din alimlerinden oluşan bir heyet de katıldı..

Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde, Kral Salman bin Abdulaziz’in himayesinde Pazartesi günü başlayan ‘İslam’da Kadın: Statü ve Güçlendirme’ adlı uluslararası konferans sona erdi.

Konferansta, İslam’ın kadınlara tanıdığı öncü haklar ve İslam’da sahip oldukları statü konusunda uzlaşıyı temsil eden tavsiyelerle birlikte ‘İslam’da Kadına İlişkin Cidde Belgesi’ başlıklı bir belge kabul edildi.

Söz konusu belge, İslam ülkelerinde kadınların güçlendirilmesine katkıda bulunacak hukuki ve fikri bir referans olacak.

 

–   Moritanya heyetinin başkanı, Sosyal Çalışma, Çocuk ve Aile Bakanı’nın Temsilcisi Bint Sidi Yaruf:

“Toplantı sonuçları iyiydi. Bunların gerçekte uygulanması, kadınların ilerleyebilmesi, ülkenin kalkınmasına katılabilmeleri ve İslam ve Arap toplumlarında daha fazla var olabilmesi için İslam ülkelerinin bunu dikkate alacağını umuyoruz”

–   İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İnsani, Sosyal ve Aile İşlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Büyükelçi Tarık Bakhet:

”Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde, Kral Selman bin Abdulaziz’in himayesinde ‘İslam’da Kadın’ konulu konferansın öncelikli düzenlenme amacı, İslam ve kadına dair yanlış imajı düzeltmek ve eski çağlardan beri İslam’ın insan ve kadın haklarını korumadaki rolünü vurgulamaktır..”

Söz konusu konferansa, Taliban hükümetinden din alimlerinden oluşan bir heyet de katıldı.

–   Büyükelçi Tarık Bakhet:

”Davet, İİT’ye bağlı tüm ülkelere ve onların din alimlerine gönderildi. Afganistan hükümeti de İslam dünyasının bir parçasıdır. Onların varlığı da önemli, çünkü Afganistan’daki kadınlar zorluklarla karşı karşıya. Dolayısıyla bu konferansta o ülkeden alimlerin bulunması, İslam dünyasında kadının durumuna dair bu konferansta sunulan çeşitli görüşleri dinlemek için bir fırsat teşkil ediyor..”

 

Büyükelçi Bakhet, konferansta ele alınan konuların, İslam dünyasında kadınların karşılaştığı pek çok zorluk, İslam dininin bazı yönlerinin çarpıtılması ve haklarından mahrum bırakılması göz önüne alınarak büyük bir özenle seçildiğini söyledi.

–   Tarık Bakhet:

 

”Bu nedenle, konferans tarafından yayınlanan nihai belgede, kadınların temel haklarını vurgulamak, bazı yasa ve mevzuatları yeniden gözden geçirmek, böylece üye devletlerin İslam dünyasındaki kadınları İslam toplumlarının gelişimindeki doğal rollerini yerine getirmeleri konusunda daha fazla güçlendirebilmeleri için öneriler yapıldı..”

 

Konferansta katılımcılar, bazı insanların İslam’da kadının hakları ve statüsü konusundaki yanlış anlamalarını düzelten ve İslam dininin kadının statü ve haklarını gölgelediği yönünde ortaya atılan şüphe ve yanılgılara cevap veren, İslam’da kadın haklarını vurgulayan etkili tartışmaları takdir etti..

 

Katılımcılar, kadına yönelik her türlü şiddetin ortadan kaldırılması için kanun çıkarılması ve caydırıcı tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı..

 

Ayrıca, kadının statüsünü öne çıkarma, İslam’daki hak ve görevlerini açıklığa kavuşturma, kız ve erkek çocukların eğitim-öğretim görmesine engel olabilecek tüm engellerin ele alınması, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimde eşitliğin sağlanması amacıyla seminer, çalışma ve konferansların düzenlenmesi çağrısında bulunuldu..

 

İslam’da kadının statüsünün çeşitli eğitim düzeylerine yönelik müfredatlara dahil edilmesinin öneminin de altı çizildi.

Katılımcılar, ekonomik faaliyet ve girişimcilik de dahil olmak üzere, birçok sektördeki cinsiyet eşitsizliklerinin ele alınması, iş fırsatlarında eşit bir ortam yaratılması ve kadınların ekonomik kaynaklara eşit erişiminin sağlanması için çalışma çağrısında bulundu.

Buna ek olarak, İİT’ye üye pek çok ülkede kadınların üzerindeki yoksulluk yükünü ortadan kaldırmaya yönelik çabaların yoğunlaştırılması ve kırsal alanlardaki kadınlar da dahil olmak üzere kadınların üretken kaynaklara ve kamu hizmetlerine eşit erişiminin sağlanması da talep edildi.

Katılımcılar, İİT ile üye devletler ve organları arasında, İİT Kadınların İlerlemesi İçin Eylem Planı’nın (OPAAW) takibi ve uygulanması için daha fazla koordinasyon ve işbirliği çağrısında bulundu.

İslam Dünyası Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (ICESCO) gibi, İİT ile onun kurum ve kuruluşlarının konferanslarında alınan kararlara, İslam ülkelerinin tepkisi çerçevesinde yapılan çalışmaların takip edilmesi amacıyla yıllık ve periyodik konferans ve seminerler düzenlenmesinin önemi vurgulandı.

Katılımcılar, Arap ülkelerindeki mülteci kamplarının yanı sıra işgal altındaki Filistin topraklarında yaşayan Filistinli kadınları destekleme ve güçlendirmenin, kararlılıklarını artırmanın, yeteneklerini geliştirmek ve onlara hizmet ve yardım sağlamak için çeşitli alanlarda işbirliği ve koordinasyon yapmanın önemini vurguladı.

Filistinli kadınların ilerlemesine ve haklarının korunmasına katkıda bulunacak mevzuat ve politikaların uyumlaştırılması için çalışılmasını talep eden katılımcılar, İsrail’in saldırganlığından en çok etkilenen grup olan Filistinli kadınlara her türlü maddi, psikolojik ve sosyal desteğin sağlanması çağrısında bulundu.

Konferansın katılımcıları, İsrail’in Filistin topraklarındaki sömürgeci işgaline son verme, özgürlük, bağımsızlık, geri dönüş gibi meşru haklarını geri kazanmasını sağlama ve 4 Haziran 1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olmak üzere bağımsız devletini kurma yönündeki haklı mücadelesinde, Filistin halkını desteklemenin önemini de vurguladı.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et