GÜNDEM MANŞET

CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda ikinci tura kalan seçimi Özgür Özel 812 oyla kazandı. Özel, CHP’nin 8'nci Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı.

İÇİNDEKİLER

♦ 05.11.2023 Gündem

♦ Erdoğan: Gazze’de katliamların durdurulması da bizim boynumuzun borcudur

–   Erdoğan:

“Filistinli kardeşlerimizin İsrail zulmünden kurtarılması, Gazze’de dünyanın gözleri önünde işlenen katliamların durdurulması da bizim boynumuzun borcudur”

Recep Tayyip Erdoğan (AA)

♦ Dışişleri Bakanı Fidan, Mısırlı ve Ürdünlü mevkidaşlarıyla telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ve Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile telefon görüşmesi yaptı

Hakan Fidan (AA)
Hakan Fidan

Tarafların, Gazze’de sivil halkı hedef alan saldırıların durdurulması ve ivedilikle ateşkes sağlanması için neler yapılabileceği konusunda fikir alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Fidan’ın Ürdün Dışişleri Bakanı Safedi ile yaptığı telefon görüşmesinde de Gazze’de sivillere yönelik saldırıların durdurulması ve bölgede ateşkes sağlanması konularının ele alındığı belirtildi.

♦ Dilan Polat ve Engin Polat’ın emniyet ifadelerine ulaşıldı

AA

Polat çiftinin, beyan ettiği 150-200 bin liralık aylık kazançla mal varlıklarını nasıl elde ettikleri sorusuna cevap veremediği öğrenildi

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki ifade işlemleri 4 gün süren Dilan Polat’a 26, Engin Polat’a da 40 sayfa soru yöneltildi.

Dilan Polat ifadesinde, şirketlerin işleyişiyle eşi ve muhasebecinin ilgilendiğini, aylık gelirinin 150-200 bin lira olduğunu, çocukların okulu için adres değişikliği yaptıklarını söylediği ancak başka bir okula nakil yapılmadığının sorulması üzerine sessiz kaldığı öğrenildi.

Ağlayarak ifade veren Dilan Polat’ın, beyan ettiği aylık gelirle sahip oldukları mal varlıklarını nasıl elde ettiklerine yönelik soruya da cevap veremediği bilgisine ulaşıldı.

 

Engin Polat ise ifadesinde, para aklamadıklarını, yolsuzluk yapmadıklarını iddia ederek, elde edilen tüm gelirlerin ticari ilişkiler sayesinde olduğunu, daha önce şirket açtığını, iflas ettiğini ancak tekrar başladığı işlerde başarılı olduğunu söylediği belirtildi. Polat’ın da beyan ettiği 150-200 bin liralık aylık kazançla mal varlığını nasıl elde ettiği sorusuna cevap vermediği öğrenildi.

Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) hazırlanan ön inceleme raporunda, tasfiye halindeki 3 firmadan aile bireylerine ait şirketlere sözde ticaret karşılığında sahte fatura kesilmesi yöntemiyle 200 milyon lira para girişi sorulan Engin Polat, söz konusu ticaretin 3 firmadan ürün alma karşılığında yapıldığı iddiasında bulundu.

Öte yandan şüphelilerden Ahmet Gün’ün de şirketlerdeki işleyişi sadece Engin Polat ile babası Sezgin Polat’ın bildiği yönünde ifade verdiği belirtildi.

♦ İHH’nin İncirlik Üssü’ne gitmek için yola çıkan “Filistin İçin Özgürlük Konvoyu” Konya’da

(AA)

İstanbul’dan hareket eden, İHH öncülüğünde bir araya gelen STK’ler ve çok sayıda kişinin oluşturduğu konvoy, Konya’da mola verdi.

-İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım:

(Mevlana Meydanı’nda düzenlenen miting)

”İsrail’in saldırılarından dolayı öfkemiz büyük.. Türkiye’nin diplomasi de elinden geleni yaptı..İsrail’in sivil yerleşim alanları, hastane, ibadethane ve okul gibi yerlere düzenlediği saldırılar nedeniyle Gazze’de çok büyük bir insani kriz ortaya çıktı. Bu nedenle bölgeye gönderilen yardımlar, büyük önem taşıyor.”

Konvoy, sabah saatlerinde kentten ayrıldı.

♦ Türkiye’nin ilk nekropol müzesi Antalya’da açıldı

(AA)

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığınca gerçekleştirilen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin son durağı Antalya’da festival kapsamında Doğu Garajı’ndaki Antalya Nekropol Müzesi’nin açılışına katıldı.

–   Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy:

”Dünyanın birçok yerinde nekropol müzelerinin olduğunu söylemeliyim.. İspanya, Roma, Vatikan ve Bulgaristan’daki nekropol müzeleri… Bugün de Antalya’da Nekropol Müzesi’ni açtık. Türkiye’nin ilk nekropol müzesi. M.Ö. 3 ve 4. yüzyıla, M.S. 5. yüzyıla tarihlenen mezarlar var. 2008 yılında burada başlatılan inşaat kazısı sırasında mezarlara ulaşıldı…

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2008 yılında kurtarma kazıları başlatıldı..

Kurtarma kazıları sırasında 866 mezar bulundu. Buraya o dönem.. ki belediye başkanımız Menderes Türel tarafından nekropol müzesi yapılması kararlaştırıldı. Bu çalışmalar Muhittin Böcek zamanında da devam ettirildi. Çalışmalar geçen sene tamamlandı ve temmuz ayı itibarıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildi. Biz de hızlı bir şekilde tefriş ihalelerini tamamlayıp, Kültür Yolu Festivaline yetiştirdik..’

 

Müzede sergi salonları da bulunuyor.. Festival boyunca sanatçıların eserleri sergilenecek..

Müze Antalya’nın kültürel zenginliğine katkı sağlayacak.. Antalya Nekropol Müzesi’nde sadece bu bölgeden kalıntılar değil, aynı zamanda Antalya Müzesi’nden getirilen 400’den fazla obje de burada sergileniyor.”

♦ İstanbul’daki 10 barajdan 3’ü “alarm” veriyor

(AA)

İstanbul’da bu yıl yağışların azalması nedeniyle 10 barajdan 3’ünde su seviyesi yüzde 3’lere düştü.

 

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre:

Büyükçekmece Gölü kuraklıktan etkilendi.. Geçen yıl, gölde aynı dönemde yüzde 46,64 olan su doluluğu yüzde 3,97’ye düştü.

-Kentte su sağlayan barajlar arasında su doluluk seviyesi en düşük Sazlıdere oldu.. Barajda su doluluk oranı geçen yıl 5 Kasım’da yüzde 44,02 iken bugün itibarıyla yüzde 2,77’ye geriledi.

Pabuçdere Barajı ise kuruma noktasına geldi.. Bugün su doluluk oranı 3,45 iken, geçen yılın aynı dönemde yüzde 3,42 ölçülmüştü.

Kazandere Barajı‘nda da geçen sene 5 Kasım’da yüzde 27,01 olarak tespit edilen doluluk oranı yüzde 7,3’e kadar düştü.

Terkos Barajı‘nda su doluluk oranı bugün itibarıyla yüzde 7,95 olurken, geçen yılın aynı döneminde yüzde 43,34 olarak kayıtlara geçmişti.

Elmalı Barajı’nda geçen yıl 5 Kasım’da 43,58 olan doluluk oranı, son 6 yılın en düşük seviyesine inerek yüzde 16,04’e kadar geriledi.

Alibey Barajı‘nda geçen yıl aynı dönemde yüzde 22,9 olan doluluk oranı yüzde 17,71’e düştü. Bu oran, son 10 yılın en düşük seviyesi olarak kayda geçti.

Istrancalar‘da ise geçen yıl yüzde 26,78 olan doluluk oranı, bugün yüzde 27,59 olarak belirlendi.

Darlık Barajı‘nda da geçen yıl 5 Kasım’da yüzde 41,72’lik doluluk oranı, bugün yüzde 28,83 oldu.

Ömerli Barajı‘nda su doluluk oranı, bugün itibarıyla yüzde 38,12 olurken, geçen yılın aynı döneminde yüzde 42,92 olarak kayıtlara geçmişti. Bu oran da son 9 yılın en düşük seviyesi olarak dikkati çekti.

Ayrıca kente su sağlayan 10 barajın 7’sinde su seviyesi yüzde 20’nin altına düşerken, genel doluluk ise yüzde 17,59 olarak ölçüldü.

Barajlardaki su kritik seviyede

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul’a su sağlayan barajlardaki doluluğun kritik seviyeye düştüğünü söyledi.

–   Prof. Dr. Toros:

“Genel doluluk yüzde 18’in altına düştü. Bazı barajlarda ise neredeyse su kalmadı.. Kentte yaşayanlar, kullandığı suyun 3’de 1’i kadar tasarruf yapabilirse İstanbul susuz kalmayacaktır. Bunu yaptığımız takdirde yeni yağışlar gelinceye kadar herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Ayrıca mutfakta, lavaboda, duşta, sifonda kullandığımız su miktarını azaltmalıyız.”

 

♦ PM adaylarını belirlemek için

'Devir teslim' olacak mı? CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den yeni açıklama: 'Kılıçdaroğlu'nun deneyiminden yararlanmayı sürdüreceğiz'
CHP’nin yeni Genel Başkanı Özgür Özel oldu.

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan seçilen Özgür Özel, sabah saat 09.30’da PM adaylarını belirlemek için 81 il başkanını toplantıya davet etti..

–   Özgür Özel:

“İçeride bu zamana kadar il başkanlarımıza genel başkanlık yapan, partimizin 7. genel başkanı, adalet yürüyüşümüzün önderi Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu hep birlikte alkışladık, deneyimlerinden yararlanmayı sürdüreceğiz”

 Bugün kongreyi tamamlayacağız. Şu ana kadar herhangi bir itiraz yok ama bugün Parti Meclisi’nden sonra 48 saat itiraz süresi olacak. Ona göre mazbatanın ne zaman verileceği belirginleştikten sonra Sayın Genel Başkanımızla görüşeceğiz. Elbette bir devir teslim olacak. Şeklen bir devir teslim olacak ama Sayın Genel Başkanımızın biriktirdiği tecrübesini bize aktardığı bir iletişim kanalı her zaman olacak.

Biz Türkiye’yi yönetmeye layık gördüğümüz ve her iki kişiden neredeyse birinin desteğini almış Sayın Kılıçdaroğlu’nun deneyiminden yararlanmayı sürdüreceğiz.”

♦ Özgür Özel CHP’nin 8’inci Genel Başkanı 

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda ikinci tura kalan seçimi Özgür Özel 812 oyla kazandı. Özel, CHP’nin 8’nci Genel Başkanı oldu. Kılıçdaroğlu 536 oyda kaldı.

 

 

 CHP Kurultayı’nda seçim ikinci tura kaldı!

CHP Kurultayı'nda seçim ikinci tura kaldı!
CHP Kurultayı’nda seçim ikinci tura kaldı!

CHP Kurultayı’nda seçim ikinci tura kaldı. CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı.

Ankara’da yapılan CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda Özgür Özel 682, Kemal Kılıçdaroğlu ise 664 oy aldı.

Böylece seçim ikinci tura kaldı. Adayların seçimi kazanabilmesi için salt çoğunluk gerekiyor, salt çoğunluk ise 684 oy ile sağlanabiliyor.

İkinci tur oy kullanma işlemi saat 23:45’de başlayacak ve 01:00’de bitecek.

♦ 04.11.2023 Gündem

♦ Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı saat 10.00 itibarıyla Ankara Spor Salonu’nda başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı
Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı

81 ilden bin 367 delege yeni genel başkan ve yeni PM’yi seçecek.

CHP 38. Olağan Kurultayı “İkinci Yüzyılda Demokrasi ve Birlik Kurultayı” sloganıyla bugün Ankara’da başladı.

-Divan Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yapacağı kurultayda, 81 ilden gelen bin 367 kurultay delegesi yeni genel başkanı ve yeni parti yönetimini seçecek.

-Aday olabilmek için delegelerin yüzde 5’inin imzasının olması gerektiği rekabette CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, eski PM üyesi Örsan Kunter Öymen ve eski milletvekili İlhan Cihaner yarışacak..

İLHAN CİHANER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

İlhan Cihaner, adaylıktan çekildiğini açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Cihaner, çirkin bir ortam yaratıldığını söyleyerek, “Bu anti demokratik, siyasetsiz ve kişilere indirgenmiş yarışın parçası olmayı reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

https://x.com/ilhancihaner/status/1720707152141017158?s=20

 

 İsrail ordusu, Gazze’nin batısındaki Nasr Çocuk Hastanesinin girişini bombaladı…

İsrail ordusunun, Gazze’nin batısındaki Nasr Çocuk Hastanesinin girişini bombaladı
İsrail ordusunun, Gazze’nin batısındaki Nasr Çocuk Hastanesinin girişini bombaladı

İsrail, çocuk hastanesini hedef aldı

  -İsrail ordusunun, Gazze’nin batısındaki Nasr Çocuk Hastanesinin girişini bombaladığı, saldırıda ölen ve yaralananların olduğu bildirildi.

Savaş uçaklarının aynı zamanda yoğun nüfuslu Es-Sabra Mahallesinin merkezindeki bir camiyi ve Refah kentinin doğusunda birçok mahalleye su sağlayan bir su deposunu bombaladığı kaydedildi.

Öte yandan görgü tanıkları, İsrail ordusunun Refah’ta deniz kıyısındaki balıkçı teknelerini hedef aldığı ve Filistinlilere ait teknelerde yangın çıktığını belirtti.

İsrail ordusu, Gazze Şehri’nde kalan halkın tek elektrik kaynağı olan güneş panellerini ve Gazze’deki El-Vefa Hastanesinin ana elektrik jeneratörünü de hedef alarak hizmet dışı bıraktı.

 

♦ 03.11.2023 Gündem 

♦ TÜİK ekim ayı enflasyon verisini yayımladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı..

 -Ekim ayında TÜFE yüzde 3,43 artarken, yıllık bazda TÜFE yüzde 61,36 artış gösterdi..

 -Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)’a göre ise aylık yüzde 5,09 artarken 12 aylık enflasyonu yüzde 126,18 olarak açıkladı.

Tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) değişim 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 3,43, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 55,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,36 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 54,26 olarak gerçekleşti.

TÜİK eylül ayında aylık enflasyonu 4,75, yıllık enflasyonu yüzde 61,53 olarak açıklamıştı.

AA Finans anketine katılan ekonomistlerin ortalama enflasyon beklentisi aylık yüzde 4,08, yıllık yüzde 62,36 olmuştu.

-Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 25,98 ile konut oldu..

-Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 94,12 ile lokanta ve oteller oldu.

-Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -0,18 ile ulaştırma oldu..

-Buna karşılık, 2023 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 13,73 ile giyim ve ayakkabı oldu.

Merkez Bankası (TCMB), resmi tüketici enflasyonunun 2023 sonunda yüzde 65’i, Mayıs 2024’te yüzde 75’i görmesini bekliyor.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG)’a göre ise 12 aylık enflasyonu yüzde yüzde 126,18 olarak açıkladı..

-ENAG’a göre enflasyon ekimde aylık yüzde 5,09 artarken on aylık artış oranı yüzde 105,48 oldu.

♦ Kasım ayı kira artış oranı ne kadar oldu?

Kasım ayı kira artış oranı ne kadar oldu?
Kasım ayı kira artış oranı ne kadar oldu?

Kasım 2023 kira artış oranı için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrası netlik kazandı.

  -Buna göre kasım ayında iş yerleri kiralarında uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 54.26 oldu.

İş yerlerini kiralarında uygulanan zam tavanı ise enflasyondaki on iki aylık ortalamalara göre belirleniyor. Bu hesaplamaya göre, ekimde bu rakam yüzde 54.26 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre eylül ayında enflasyon aylık yüzde 4,75 olarak gerçekleşmişti. Dolayısıyla eylül ayı iş yerlerine yapılacak kira artış oranı ise yüzde 55,30 olmuştu.

Konut kiralarında ise 1 Temmuz’da sona eren yüzde 25’lik tavan zam uygulamasının devam edeceği açıklandı. Uygulama 2 Temmuz 2024’e kadar sürecek.

♦ Meral Akşener’in basın danışmanı Murat İde’nin görevine son verildi

Meral Akşener'in basın danışmanı Murat İde’nin görevine son verildiMeral Akşener’in basın danışmanı Murat İde’nin görevine son verildi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bundan sonraki meslek yaşamında başarılar dileriz" ifadeleri kullanıldı.
Meral Akşener’in basın danışmanı Murat İde’nin görevine son verildi
Meral Akşener’in basın danışmanı Murat İde’nin görevine son verildi. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bundan sonraki meslek yaşamında başarılar dileriz” ifadeleri kullanıldı.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Bundan sonraki meslek yaşamında başarılar dileriz” ifadeleri kullanıldı.

Murat İde, İYİ Parti’de bundan sonra basın müşaviri olarak görev yapmayacağını belirtti.

İde, İYİ Parti’nin bu kararı almasının gerekçesini tam olarak bilmediğini söyledi. İde bundan sonra ne yapacağı konusunda ise “Olay henüz yeni, düşünmedim ve bir karar vermedim” dedi

♦ 02.11.2023 Gündem 

♦ CHP’de 55 il başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na desteklerini açıkladıkları bir karara imza attı

“Biz aşağıda imzası bulunan 55 Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanları olarak irademizi ortaklaştırdık.”

İl başkanları yayınladıkları yazılı açıklamada “CHP 38.Kurultayında örgütlerimizde başlayan yenilenme sürecini devam ettireceğine inandığımız, CHP Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldık. Toplanan imzalar ve yapılan görüşmeler neticesinde yaklaşık 900 delegenin desteğini aldığını ve Sayın Genel Başkan’ın yeniden seçileceğini görüyoruz”

 

♦ ‘Evlilik kredisi’nin detayları

-Başvurular dijital yapılacak. Şartları tutan gençlerimize 2 yıl ödemesiz, sonrasında 4 yılda geri ödeme şartıyla 150 bin lira faizsiz kredi verilecek

 

-İlk evlilikler önceliğimiz ama deprem bölgesiyle başlıyoruz pilot iller olarak. Belki genç bir kardeşimiz eşini kaybetmiş olabilir, ikinci bir evlilik olabilir, o yüzden şartların çok net olmayacağını, proje kapsamında ilin, bölgenin ihtiyaçlarına oradaki gençlerin durumuna göre değişiklik arz edebileceğini söyleyebilirim.

-Uygulamanın başlayacağı Maraş, Adıyaman, Hatay ve Malatya pilot iller olarak belirlendi

 

♦ Hacizli araçlar satışa çıktı 

Yediemin otoparkında bulunan hukuken muhafazasına gerek kalmayan hacizli araçların ihale yoluyla satışa çıkarılmasına ilişkin düzenleme yürürlüğe girdi.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, yediemin düzenlemesine ilişkin müşterilerin araçların ne durumda olduğunu göremeyecekleri için dikkatli olmalarını söyledi.

Avukat Mehmet Fatih Şahin ise bir otomobilin satış işlemlerinin tamamlanmasının yaklaşık 2 ay gibi bir sürede bitmesini öngörüyor.

Hacizli araçlar satışa çıktı
Burada süreç şöyle işleyecek. İlk sahiplerine bu araçlar teklif edilecek. Daha sonra bu araçların hacizle bağlanmasına sebep olan kişilere bunlar teklif edilecek. Eğer bunlar almazlarsa bu araçlar e-ihale üzerinden satışa çıkacak. Bu ihale üzerinden yapılan satışlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes ve ihalede muhammen bedeli yatıran herkes, UYAP üzerinden girebilecek. 
Eğer bu araçlar orada da satılmaz ise MKE üzerinden Kızılay’a devredilecek. Bu şekilde bu araçların tekrar ekonomiye kazandırılması ile ilgili Bakanlığımız tarafından çalışma başlatıldı. Yani bunun şu anda satılacak olan araçların performansının nasıl olduğu, araçların nasıl bir vaziyet olduğu yıllardan beri yediemin parklarında beklediği için bu araçların hangi durumda olduğu hala bir soru işareti.
Tabii ki burada belki yüksek model araçlarla alakalı bir cazibe durumu olabilir. Ama düşük ve daha önceki yıllardan beri bekleyen araçlardaki performansın; boya, kaporta durumunun ne olduğu, motor aksamında ne gibi eksiklikler olduğunu tabii ki ihale sırasında alıcılar görememekte. Burada ihalede e-ihale üzerinden olduğu için sadece marka model belirtilerek bu araçlar satışa çıkacak.

 

 

 

Yürürlüğe giren İcra İflas Kanunu’muzun 20. maddesiyle yaklaşık 700 bin aracın piyasaya sunulması bekleniyor. Bu 700 bin araç yedieminde bulunan üzerinde haciz veyahut da üzerinde rehin bulunan araçlardır. Yani araç sahibi borçlu, aracı teslim almadığı takdirde aracın içeride biriken yediemin ücreti de dahil olmak üzere belli başlı borçları birikiyor. Bu borcu ödeyip de aracı yedieminden teslim almaz ise, araç hacizde, öncelikli sıraya sahip olan kişi. Veyahut da rehin koydurmuş kişi varsa rehin alacaklısı tarafından ilk etapta bir tebligat çıkartılarak 10 günlük süre veriliyor. Bu sürenin sonunda da onlara alım hakkı veriliyor.
Yani orada bir araç üzerinden kıymet takdiri gerçekleştiriyor bilirkişiler. Bunun üzerinden de yapılan değerlemenin yüzde 50’si bedel altına satışa çıkıyor. Rehin alacaklısı burada bedeli ödeyip de aracı teslim almadığı takdirde araç MKE’ye; kıymet takdiri yapılan bedelin yüzde 40’ı üzerinden bir satış gerçekleştirilecek. Önceki satışlar kadar uzun olmayacak. Burada devletin amacı bir an evvel bu araçları elden çıkarıp piyasaya sokmak diyebiliriz. Burada şimdi kimin alacağına göre değişiyor. Çünkü aşama aşama ilerleyecek süreç. İlk etapta bir vatandaş arabayı almak isterse ya da rehin sahibi işte alacaklı olarak, öncelikli olarak almak isterse, yaklaşık 45 gün gibi bir sürede bitirebilirler

♦ Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, İYİ Parti’den istifa etti.

Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, İYİ Parti’den istifa etti. Hatipoğlu, partisinin AKP ve MHP ile ittifak yapması gerektiğini savunuyordu.
Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, İYİ Parti’den istifa etti. Hatipoğlu, partisinin AKP ve MHP ile ittifak yapması gerektiğini savunuyordu.

Hatipoğlu, partisinin AKP ve MHP ile ittifak yapması gerektiğini savunuyordu..

♦ Can Atalay’ açıklaması: ‘Mahkeme başkanı hakkında şikayette bulunuldu’

Can Atalay’ açıklaması: ‘Mahkeme başkanı hakkında şikayette bulunuldu’
Can Atalay’ açıklaması: ‘Mahkeme başkanı hakkında şikayette bulunuldu’

 

İstanbul BarosuAnayasa Mahkemesi‘nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali ve tahliye kararı vermesine karşın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı Yargıtay 3. Dairesi‘ne göndermesine ilişkin İstanbul Adliyesi’nin önünde açıklama yaptı.

–   İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç:

“İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin hak ihlali kararından sonra görevli olan mahkemedir. Bu husus kararda açıkça belirtilmiştir. Can Atalay, AYM kararı doğrultusunda ihlalin sonuçları ortadan kaldırılarak derhal tahliye edilmelidir. Aksi durum ‘hürriyeti tahdit’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarını oluşturur. Buna karşın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı imzası ile dosya Yargıtay’a gönderilmiştir. Ayrıca ağır ceza mahkemeleri heyet halinde karar verir. Sadece Başkanın imzası ile böyle bir karar verilemez..

Hak ihlali sona erdirilmeyip, tahliye sağlanmadığından, Baromuz tarafından Hakimler Savcılar Kurulu’na İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı hakkında ‘görev suçu’ ve ‘meşru vasıtaları kullanmak sureti ile hürriyeti tahdit’ nedeni ile şikâyette bulunulmuştur. Yargının taraflı ve bağımlı olmasının yeni bir örneğinin yaşanıyor olması, AYM’nin yoruma açık olmayan hak ihlali ve bu ihlalin giderilmesine ilişkin kararının uygulanmaması karşısında üyemiz avukat Can Atalay için sesimizi yükseltmek ve ‘Hukuk Devletine Saygı’ demek için bir aradayız. Yargı kurumlarını hukuk devletine bağlı olmaya ve saygı duymaya davet ediyoruz..

 

 ♦ Yılın son enflasyon raporu: Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti!

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın 4. Enflasyon Raporunu açıkladı.

 -Merkez Bankası, yüzde 58 olan yıl sonu enflasyon tahminini OVP’deki hedef olan yüzde 65’e yükseltti..

-2024 enflasyon tahmini yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarılırken, 2025 enflasyon tahmini ise yüzde 15’ten yüzde 14’e çekildi.

 

♦ 01.11.2023 Gündem 

 

♦ Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya tutuklandı

Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya
Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya

Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, 6-8 Ekim 2014’teki eylemlerine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklandı.

Eski HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılı’ğının, 6-8 Ekim 2014’teki eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturmada, hakkında çıkarılan “yakalama emrine” istinaden İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alındı.

Sağlık kontrolünün ardından adliyeye getirilen Kaya, tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi Ankara sulh ceza hakimliğince, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi üzerinden yapılan sorgunun ardından tutuklandı.

♦ Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed
ABD Merkez Bankası Fed

ABD Merkez Bankası Fed, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Fed’den gelen mesajlara piyasanın ilk tepkisi ‘olumlu’ oldu.

ABD Merkez Bankası (Fed) küresel piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Banka, kasım ayı toplantısında beklentilere paralel olarak politika faizini değiştirmeyerek 22 yılın zirve seviyesi olan yüzde 5,25 – 5,50 aralığında sabit tuttu.

Fed böylece 2 toplantı üst üste faizi değiştirmedi.

Ekonomistlerin beklentisi de politika faiz aralığının bu seviyede kalması yönündeydi.

Fed, daha sıkı finansal koşullar ve kredi koşullarının ekonomiyi etkilemeye devam edeceğini belirtti. Yetkililer, ek politika sıkılaştırmasının kapsamını değerlendireceğini yineledi.

Fed, Eylül ayı toplantısında da faizleri değiştirmemiş, Fed yetkilileri bu yıl için bir artış daha öngörmüştü.

♦ Gözaltına alınan gazeteciler hakkında karar: Tolga Şardan’a tutuklama, Dinçer Gökçe’ye şartlı salıverme

Gazeteci Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe
Gazeteci Tolga Şardan ve Dinçer Gökçe

Gazeteci Tolga Şardan, “MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var?” başlıklı yazısı nedeniyle tutuklandı.

“Çete lideri olmakla suçlanan Turhan Döner ve Emirhan Döner’e tahliye kararı” haberi nedeniyle gözaltına alınan gazeteci Dinçer Gökçe ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı..

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Tolga Şardan hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan ve yargıdaki yolsuzluk iddiaları konusunda tespitler içeren MİT raporuna ilişkin yazısı nedeniyle soruşturma başlattı. Soruşturmada Şardan'ın "halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma" iddiasıyla suçlandığı öğrenildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Tolga Şardan hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan ve yargıdaki yolsuzluk iddiaları konusunda tespitler içeren MİT raporuna ilişkin yazısı nedeniyle soruşturma başlattı. Soruşturmada Şardan’ın “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla suçlandığı öğrenildi.

Geçtiğimiz gün yayımlanan “Çete lideri T.D. ve E. D’ye tahliye kararı” haberi ile ilgili olarak Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı resen soruşturma başlattı ve ifade vermesi için Dincer Gökçe hakkında bugün gözaltı kararı aldı.

Savcılığın talimatı üzerine harekete geçen polis ekipleri, Dinçer Gökçe’yi gözaltına aldı. Gökçe daha sonra Bakırköy Cumhnuriyet Savcısı Yusuf Demir’e ifade verdi.

İfadesinin tamamlanmasından sonra Dinçer Gökçe adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et