GÜNEŞ TUTULMASI

GÜNEŞ TUTULMASI

Kuzey Amerika üzerinde 14 Ekim’deki ‘ateş çemberi’ tutulmasının en iyi fotoğrafları

Kuzey, Orta ve Güney Amerika’nın neredeyse her yeri 14 Ekim’de kısmi güneş tutulmasını görüntüledi; milyonlarca şanslı izleyici, ayın etrafındaki muhteşem ‘ateş çemberine’ tanık oldu.

ay güneşin çoğunu tutuyor

Tutulma, Albuquerque, New Mexico’dan görüldüğü gibi zirveye yaklaşıyor (Resim kredisi: Getty Images)

14 Ekim 2023 Cumartesi günü, nadir bir halka şeklinde güneş tutulması neredeyse tüm Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da görüldü; dokuz eyaletteki şanslı izleyiciler, ay hariç hepsini kapattığında muhteşem bir “ateş çemberi” ile karşı karşıya kaldı. güneşin yanan taslağı. Bu önemli gökyüzü gösterisini bizzat yakalayamadıysanız, Amerika kıtasındaki tutulma izleme partilerinde çekilen en iyi fotoğraflardan bazılarını burada bulabilirsiniz..

(Resim kredisi: Getty Images)

Güneş tutulması Cumartesi sabahı erken saatlerde Yeni Ay’ın güneş diskinin önünden geçmeye başlamasıyla başladı. Fotoğrafçı Rick Kern, hem ayın gelen gölgesini hem de birkaç büyük güneş lekesini ortaya çıkaran bu görüntüyü Austin, Teksas’tan yakaladı.

Kısmi tutulma Amerika kıtasında görülebilmesine rağmen, halka şeklindeki yol (ayın Güneş’in merkezinden tamamen geçiyormuş gibi göründüğü açı ) yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısından Orta ve Güney’e doğru ilerleyen çapraz bir çizgide görülebiliyordu. Amerika. Burada, San Salvador, El Salvador’daki bir tutulma izleyicisi, ay, güneş diskinin merkezine doğru ilerlerken telefonunu teleskopa doğru tutuyor.

(Resim kredisi: Getty Images)

Mexico City’de fotoğrafçı Gerardo Vieyra, Bağımsızlık Meleği heykelinin yanında ayın güneşin yanından geçişini izledi. Karanlık gökyüzü, bulutların arasından bakmak için kullanılan sanatsal bir efekttir; tutulmanın tamamı gündüz vakti meydana geldi ve güneşin tamamen ay tarafından kaplandığı bir “tamlık” noktasına asla ulaşmadı.

(Resim kredisi: Getty Images)

Ay, zirve noktasında, izleyicinin konumuna bağlı olarak güneş diskinin %90’ına kadarını kapatıyordu. İşte fotoğrafçı Patrick T. Fallon tarafından çekilen, Albuquerque, New Mexico’dan görülen zirveye yakın manzara.

(Resim kredisi: Getty Images)

Burada, ayın gölgesi çevresinde “ateş çemberi”nin belirmeye başladığı, halkalanma anına yakın bir başka çekim görüyoruz. Bu çekim fotoğrafçı Brandon Bell tarafından Kerrville, Teksas’ta çekildi

 

(Resim kredisi: Getty Images)

Halka şeklinde olma anı gelip çatıyor ve Albuquerque, New Mexico’dan görüldüğü gibi, ayın gölgesi etrafında bir “ateş çemberi” parlıyor. Sam Wasson’ın fotoğrafı.

(Resim kredisi: Getty Images)

Tutulma, Orta ve Güney Amerika’nın büyük bölümünden de görülebildi. Burada insanlar, Kolombiya’nın Bogota kentindeki bir planetaryumun önünde bir izleme partisi için toplanıyor. Diego Cuevas’ın fotoğrafı

(Resim kredisi: Getty Images)

Bir çocuk tutulma gözlükleriyle yukarıya baktığında yerde hilal gölgeleri beliriyor. Tutulmanın gölgeleri , iğne deliği projeksiyonunun doğal bir biçimi olarak ağaçların arasından görülebiliyordu .

Amerika kıtasını geçecek bir sonraki güneş tutulması, 8 Nisan 2024’teki tam güneş tutulması olacak. Bu, birkaç on yıl boyunca Amerika kıtasından görülebilecek son kısmi veya tam tutulma olacak.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et