Güneş tutulmaları doğanın en dramatik gök gösterilerinden bazılarıdır. İşte tutulmanın ardındaki bilime ve bir sonraki tutulmanın ne zaman izleneceğine bir bakış.

Güneş tutulmaları doğanın en dramatik gök gösterilerinden bazılarıdır. İşte tutulmanın ardındaki bilime ve bir sonraki tutulmanın ne zaman izleneceğine bir bakış.

♦ Güneş tutulması nedir?

Güneş tutulmaları doğanın en dramatik gök gösterilerinden bazılarıdır..

-İşte tutulmanın ardındaki bilime ve bir sonraki tutulmanın ne zaman izleneceğine bir bakış.

Güneş tutulması , Dünya, Ay ve Güneş’in aynı düzlemde hizalanması ve Ay’ın Dünya ile Güneş’in arasından geçerek en yakın yıldızımızı kısmen veya tamamen örtmesiyle meydana gelir.

En dramatik gök gösterilerinden biri olan güneş tutulmaları, özellikle de tam tutulmalar, gökyüzü gözlemcilerini cezbeder; ancak ayın gölgesi güneşin ne kadarını kaplarsa kapatsın, asla güneşe doğrudan bakmamalısınız.

Nashville, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi Vanderbilt Dyer Gözlemevi müdürü William Teets , WordsSideKick.com’a bir e-postada şunları söyledi : “Diskin herhangi birinin görünür olduğu bu dönemde, güneşi görmek için koruyucu ekipman kullanılmalıdır.” Teets, bunun güneş gözlüklerini, özel filtreli teleskopları veya dürbünleri veya bir projeksiyon yöntemini içerebileceğini söyledi.

♦ Güneş tutulmaları dört çeşittir: tam, halkalı, kısmi ve hibrit

Bir sonraki güneş tutulması, 14 Ekim 2023’te gerçekleşecek bir “ateş halkası” veya halkalı güneş tutulmasıdır.

Bu kısmi tutulma sırasında, izleyicinin konumuna bağlı olarak güneşin %90’a kadarı ay tarafından engellenecek. Tutulmanın yolu Kuzey, Güney ve Orta Amerika’nın çoğunu kapsıyor ve dokuz eyaletteki (güney Oregon, kuzeydoğu Kaliforniya, kuzey Nevada, güneybatı Idaho, Utah, güneybatı Colorado, kuzeydoğu Arizona, New Mexico ve Teksas) izleyiciler bir “halka” görebiliyor. Ateşin” ince bir ışık halesi ayın arkasından dışarı baktığında. “Ateş çemberi” ayrıca Meksika, Belize, Honduras, Nikaragua, Panama, Kolombiya ve Brezilya’nın bazı bölgelerinde de görülecek.

Hatırlatma : %90 gizlenmiş olsa bile güneşe doğrudan BAKMAYIN. Güvenli tutulma görüntüleme stratejileri için aşağıyı kontrol edin.

Tarih Güneş tutulması türü Görünürlük
14 Ekim 2023 halka şeklinde Afrika’nın bazı kısımları, K. Amerika, G. Amerika, Pasifik ve Atlantik ve Arktik
18 Nisan 2024 Toplam Bütünlük: Meksika’nın bazı bölgeleri, ABD ve Kanada
2 Ekim 2024 halka şeklinde Güney Amerika, Pasifik ve Atlantik ve Antarktika’nın bazı kısımları

♦ TAM GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Güneş tutulmasının dört çeşidi de doğanın mutlu bir kazasıdır. NASA’ya göre Güneş yaklaşık 864.000 mil (1,4 milyon kilometre) boyunca uzanıyor ve bu da ev sahibi yıldızımızı, çapı yaklaşık 2.160 mil (yaklaşık 3.500 km) olan Dünya’nın ayından 400 kat daha büyük yapıyor. Ancak Ay aynı zamanda Dünya’ya Güneş’ten yaklaşık 400 kat daha yakındır (hem Güneş’in hem de Ay’ın yörüngeleri eliptik olduğundan bu oran değişir); ve sonuç olarak, yörünge düzlemleri kesiştiğinde ve mesafeler uygun şekilde hizalandığında, (bu hizalamada “yeni ay ” olarak adlandırılan) ay, güneş diskini tamamen kapatıyor gibi görünebilir. Bu olgunun ne kadar nadir olduğuna gelince: Ortalama olarak her 18 ayda bir Dünya’nın herhangi bir yerinde tam güneş tutulması görülebilir.

Tam güneş tutulması sırasında Ay iki tür gölge oluşturur. Umbra, tüm güneş ışığının engellendiği gölgenin en karanlık kısmıdır. Umbra koyu, ince bir koni şeklini alır. Güneş ışığının kısmen engellendiği, daha açık renkli, huni şeklinde bir gölge olan kısmi gölgeyle çevrilidir.

Tam güneş tutulmasını görebilmek için, yalnızca birkaç saat içinde gezegenin üçte birini tarayabilen tam gölgenin doğrudan yolunda bulunmanız gerekir. Bu doğrudan yoldayken, ayın karanlık gölgesi manzaranın üzerinden size doğru koşarken güneş diskinin küçülerek hilal şeklini aldığını görürsünüz..

Kısa süren bütünlük sırasında, güneş tamamen kaplandığında, güzel korona – güneşin ince dış atmosferi – ortaya çıkar. Alabama, Huntsville’deki Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nden NASA güneş gökbilimcisi Mitzi Adams, NASA’nın bir web sohbetinde, tam güneş tutulmasının genellikle yalnızca birkaç dakika sürdüğünü söyledi . NASA’ya göre en uzun güneş tutulması MÖ 15 Haziran 743’te yaklaşık 7 dakika 28 saniye sürdü .

Tam tutulmalar nadiren görülür, çünkü tam tutulma (Güneş, Ay tarafından tamamen gizlenmiş göründüğünde), çok daha geniş bir bölgeden izlenebilen kısmi tutulmaların aksine, Dünya yüzeyinde yalnızca dar bir yol boyunca bulunur.

Timeanddate.com’a göre, 30 Nisan 2022’deki bir sonraki güneş tutulması kısmi bir tutulma olacak ve Güney/Batı Güney Amerika, Atlantik ve Pasifik Okyanusları ile Antarktika’nın bazı kısımlarında görülebilecek .

Bir sonraki tam güneş tutulması 20 Nisan 2023’te gerçekleşecek ve izleyicilerin en azından kısmen güneş örtüsünü görebileceği Güney/Doğu Asya, Avustralya, Pasifik ve Hint Okyanusları ile Antarktika’da görülebilecek. Şimdiki adı Büyük Kuzey Amerika Tutulması, 8 Nisan 2024’te ABD anakarasını geçecek. Bütünlük yolu Meksika (Sinaloa’dan Coahuila’ya), ABD (Texas’tan Maine’e) ve Kanada’dan (Ontario’dan Newfoundland’a) geçecek. timeanddate.com bildirdi .

GÜNEŞE DOĞRUDAN BAKMAYIN

UNUTMAYIN: Ay kısmen örtülse bile güneşe doğrudan bakmak ciddi göz hasarına veya körlüğe neden olabilir. Kısmi güneş tutulmasına ASLA uygun göz koruması olmadan bakmayın..

Arlington, Virginia'dan görüldüğü gibi, 10 Haziran 2021 Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası'nın arkasından güneş yükselirken kısmi bir tutulma görülüyor.
Arlington, Virginia’dan görüldüğü gibi, 10 Haziran 2021 Perşembe günü Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası’nın arkasından güneş yükselirken kısmi bir tutulma görülüyor.

♦ PARÇALI GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Kısmi güneş tutulması sırasında, Ay’ın kısmi gölgesi (kısmi gölge) Dünya ile Güneş arasından geçer. Bu durumlarda tutulma sırasında güneşin bir kısmı daima görünürde kalır. Güneşin ne kadarının görünürde kalacağı özel koşullara bağlıdır.

Genellikle yarı gölge, kutup bölgeleri üzerindeki gezegene sadece kısa bir darbe indirir; bu gibi durumlarda, kutuplardan uzakta ama yine de kısmi gölge bölgesinde yer alan yerler, ayın gizlediği küçük bir güneş tarağından fazlasını göremeyebilir. Farklı bir senaryoda, tam tutulma yolunun birkaç bin kilometre uzağında bulunanlar kısmi güneş tutulmasını görecekler.

Bütünlük yoluna ne kadar yakınsanız, güneş perdesi o kadar büyük olur. Örneğin, tam tutulma yolunun hemen dışındaysanız, güneşin dar bir hilale dönüştüğünü, ardından gölge geçtikçe tekrar kalınlaştığını göreceksiniz.

15 Ocak 2010'daki halkalı güneş tutulmasına ait kompozit görüntü(İmaj kredisi: Getty Images aracılığıyla Siegfried Layda)
15 Ocak 2010’daki halkalı güneş tutulmasına ait kompozit görüntü(İmaj kredisi: Getty Images aracılığıyla Siegfried Layda)

♦ HALKALI GÜNEŞ TUTULMASI

Halkalı tutulma, tam tutulmadan çok farklıdır. Gökyüzü bir miktar kararacak ve güneşin büyük bir kısmı hala göründüğü için bir tür tuhaf “sahte alacakaranlık” oluşmasına neden olacak. Halkalı tutulma, tam tutulma değil kısmi tutulmanın bir alt türüdür. Halkalı tutulmanın maksimum süresi 12 dakika 30 saniyedir.

NASA’ya göre bir sonraki halkalı güneş tutulması 14 Ekim 2023’te gerçekleşecek . Tutulma, ABD’nin bazı bölgelerinde, Meksika’da ve Güney Amerika ile Orta Amerika’daki birçok ülkede milyonlarca insan tarafından görülebilecek.

Halkalı güneş tutulması, ayın güneşin merkezinden geçiyormuş gibi görünmesi nedeniyle tam tutulmaya benzer. Aradaki fark, ayın konumu nedeniyle halkalı tutulma sırasında ayın, güneş diskini tamamen kaplayamayacak kadar küçük görünmesidir. Ay, Dünya’yı eliptik bir yörüngede çevrelediğinden, Dünya’ya olan uzaklığı 221.457 mil ila 252.712 mil (356.400 ila 406.700 km) arasında değişebilir. Ancak ayın tam gölgesindeki koyu gölge konisi 235.700 milden (379.322 km) fazla uzanamaz; Bu, Ay’ın Dünya’ya olan ortalama mesafesinden daha az.

Yani eğer ay, gölgenin sınırından biraz daha uzaktaysa, gölgenin ucu Dünya’ya ulaşmaz. Böyle bir tutulma sırasında, gölgenin teorik bir devamı olan antumbra yere ulaşır ve içinde yer alan herkes gölgenin her iki yanından bakıp ayın etrafında bir halka veya “ateş çemberi” görebilir. İyi bir benzetme, bir kuruşun üstüne bir kuruş koymaktır; kuruş ay, nikel ise güneştir.

Bu filmde, ESA'nın Proba-2 Güneş gözlem uydusunun 2013'teki 'melez' güneş tutulması sırasında Ay'ın gölgesine girip çıkması sırasında çekilen üç parçalı güneş tutulması görülüyor.(İmaj kredisi: ESA)
Bu filmde, ESA’nın Proba-2 Güneş gözlem uydusunun 2013’teki ‘melez’ güneş tutulması sırasında Ay’ın gölgesine girip çıkması sırasında çekilen üç parçalı güneş tutulması görülüyor.(İmaj kredisi: ESA)

♦ HİBRİT GÜNEŞ TUTULMASI NEDİR?

Bunlara aynı zamanda halka şeklinde toplam (“AT”) tutulmalar da denir. Bu özel tutulma türü, ayın umbranın Dünya’ya ulaşma sınırına yaklaştığı zaman meydana gelir. Çoğu durumda, bir AT tutulması halkalı bir tutulma olarak başlar çünkü gölgenin ucu Dünya ile temas kurmaktan çok uzaktır; daha sonra tam hale gelir, çünkü gezegenin yuvarlaklığı yukarıya ulaşır ve yolun ortasına yakın bir yerde gölge ucunu keser, sonra nihayet yolun sonuna doğru halka şeklinde geri döner.

Ay, güneşin tam önünden geçiyor gibi göründüğünden, tam, halkalı ve hibrit tutulmalara, onları yalnızca kısmi tutulmalardan ayırmak için “merkezi” tutulmalar da denir.

Tüm güneş tutulmalarının yaklaşık %28’i tamdır; %35’i kısmi; %32 halka şeklinde; ve sadece %5’i melezdir. Bir sonraki hibrit güneş tutulması 20 Nisan 2023’te bazı bölgelerde tam tutulma olacak..

Hindistan'daki bir gökbilimci, 26 Aralık 2019'da güneş tutulmasını güvenli bir şekilde görüntülemek için beyaz bir ekrana yansıtıyor.(Resim kredisi: Shutterstock)
Hindistan’daki bir gökbilimci, 26 Aralık 2019’da güneş tutulmasını güvenli bir şekilde görüntülemek için beyaz bir ekrana yansıtıyor.(Resim kredisi: Shutterstock)

♦ GÜNEŞ TUTULMASI NASIL İZLENİR

Güneşin herhangi bir kısmına, hatta tamamına yakın olsa dahi, koruyucu ekipman olmadan doğrudan bakmayın.

“Bu ekipman, onaylanmış güneş tutulması gözlükleri (güneş gözlüğü değil) veya uygun şekilde filtrelenmiş bir teleskop veya uygun şekilde filtrelenmiş bir dürbün olabilir.”

Teets, bir gökyüzü gözlemcisinin “asla güneş tutulması gözlüklerini takmaması ve ardından bunları filtresiz bir teleskop veya dürbünle bakmaya çalışmak için kullanmaması gerektiğini” ekledi; filtrelenmemiş ışık, gözlüklerin içinden geçerek sizi de yakmaya/kör etmeye başlayacak.”

Projeksiyon yöntemi: Güneş tutulmasını özel gözlüklerle, uygun şekilde filtrelenmiş teleskoplar/dürbünlerle izlemenin yanı sıra, güneş tutulmasını görüntülemek için projeksiyon yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, teleskopun göz merceğini çıkarırsınız ve bunun yerine görüntüyü teleskopun arkasındaki bir kağıda yansıtırsınız. Sky & Telescope’a göre, kağıdı ileri geri hareket ettirerek en odaklanmış görüntünün bulunduğu noktayı bulabilirsiniz .

İğne deliği kamerası: Sky & Telescope’a göre, açıklığın yaklaşık 3 fit (1 metre) arkasına yerleştirilen bir ekranda güneşin görüntüsünü oluşturmak için bir iğne deliği veya küçük açıklık kullanılıyor . Güneşin büyütülmüş görüntüsünü beyaz bir karta yansıtmak için dürbün veya bir tripod üzerine monte edilmiş küçük bir teleskop da kullanılabilir. Kart ne kadar uzakta olursa, görüntüye o kadar büyük odaklanabilirsiniz. Güneş lekelerini arayın. Güneşin kendi uzvunun veya kenarının biraz daha koyu göründüğüne dikkat edin. Bu güneş görüntüleme yöntemi, dürbün veya teleskop güneşe doğrultulmuşken onlara bakmamayı hatırladığınız sürece güvenlidir; Başka bir deyişle, kör edici derecede parlak yüzeyinin herhangi bir kısmı görünürken asla güneşe doğrudan bakmayın.

Muhtemelen evinizde bulunan malzemelerle kendi iğne deliği tutulması görüntüleyicinizi nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır .

İğne deliği aynası: İğne deliği temasının bir varyasyonu “iğne deliği aynasıdır”. Bir cep aynasını, üzerinde çeyrek inçlik bir delik bulunan bir kağıt parçasıyla örtün. Güneşe bakan bir pencere açın ve kapalı aynayı güneşli pervazın üzerine yerleştirin, böylece bir ışık diskini içerideki uzak duvara yansıtır. Işık diski güneşin yüzünün bir görüntüsüdür. Duvardan ne kadar uzak olursa o kadar iyidir; Sky & Telescope’a göre görüntü aynadan her 9 fitte yalnızca 1 inç (veya her 3 metrede 3 santimetre) olacaktır . Kil modelleme, aynayı yerinde tutmak için iyi çalışır. Kağıtta farklı boyutlarda delikler deneyin. Yine, büyük bir delik görüntüyü parlak ama bulanık hale getirirken, küçük bir delik görüntüyü soluk ama keskin yapar. Odayı mümkün olduğunca karartın. Aynanın optik kalitesinin temiz, yuvarlak bir görüntü yansıtacak kadar iyi olduğundan emin olmak için bunu önceden denediğinizden emin olun. Elbette kimsenin aynada güneşe bakmasına izin vermeyin.

Yapraklı ağaçların yakınındaysanız, kısmi aşamalarda onların oluşturduğu gölgeye bakın. Ne görüyorsun? Fotoğraf çekmeye değer mi? Yaprakların arasındaki iğne deliği boşluklarından yansıtılan çok sayıda kısmi tutulmuş güneşi göreceksiniz. Bu, ışığın bir özelliği olan kırınımdan kaynaklanır. NASA Marshall Uzay Uçuş Merkezi’nde optik fizikçi olan Vince Huegele’ye göre , ışık ışınları boşlukların veya iğne deliğinin kenarından doğrudan ateş etmiyor, ancak kenar çevresinde bükülüyor. Bu dalga efekti, boğanın gözüne benzeyen bir halka deseni oluşturur.

Yardımsız görsel güneş gözlemleri için kabul edilebilir filtreler arasında alüminize Mylar bulunur. Bazı astronomi satıcıları, güneş gözlemi için özel olarak tasarlanmış Mylar filtre malzemesi taşırlar. Ayrıca, kaynak malzemeleri mağazalarında sadece birkaç dolara satılan gölge 14 ark kaynakçı camı da kabul edilebilir. Elbette, tutulma gününden önce filtrelerinizi ve/veya gözlem tekniklerinizi test etmek her zaman iyi bir fikirdir.

Kabul edilemez filtreler arasında güneş gözlüğü, eski renkli film negatifleri, gümüş içermeyen siyah beyaz film, nötr yoğunluklu fotoğraf filtreleri ve polarizasyon filtreleri yer alır. Bu malzemeler çok düşük görünür ışık geçirgenlik seviyelerine sahiptir, ancak retinalarınızı yakabilecek, kabul edilemeyecek kadar yüksek seviyede yakın kızılötesi radyasyon iletirler. Güneşin loş görünmesi veya bu tür filtrelerden güneşe baktığınızda rahatsızlık hissetmemeniz, gözlerinizin güvende olduğunun garantisi değildir.

NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi, bir güneş patlamasının bu görüntüsünü - görüntünün sol üst kısmındaki parlak flaşta görüldüğü gibi - 20 Nisan 2022'de yakaladı. Resim, parlamalardaki aşırı sıcak malzemeyi vurgulayan aşırı ultraviyole ışığın bir alt kümesini gösteriyor ve sarı renkle renklendirilmiştir.(Resim kredisi: SDO/NASA)
NASA’nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi, bir güneş patlamasının bu görüntüsünü – görüntünün sol üst kısmındaki parlak flaşta görüldüğü gibi – 20 Nisan 2022’de yakaladı. Resim, parlamalardaki aşırı sıcak malzemeyi vurgulayan aşırı ultraviyole ışığın bir alt kümesini gösteriyor ve sarı renkle renklendirilmiştir.(Resim kredisi: SDO/NASA)

♦ TUTULMA SIRASINDA ARANACAK GÜNEŞ ÖZELLİKLERİ

Güneş lekeleri: Güneşin yüzeyindeki bu nispeten serin lekeler karanlık görünür. Teets, güneş diskindeki siyah noktalara benzeyeceklerini söyledi. Bu noktalar tek başına olabileceği gibi birkaç küme halinde de olabilir. Bu noktaları görmek için muhtemelen uygun şekilde filtrelenmiş bir teleskopa ihtiyacınız olacaktır, çünkü bunlar genellikle güneş tutulması gözlüklerinizle görülemeyecek kadar küçüktür.

Önemler: Eğer tutulmayı bir “hidrojen-alfa güneş teleskobu” ile izliyorsanız, güneş lekelerinden daha fazlasını da görebilirsiniz. Bu donanımla, çıkıntıları ve güneş atmosferinin üç katmanından ikincisi olan kromosferi görebilmelisiniz.

Teets, “Öne çıkanlar güneşten yükselen malzeme bulutlarıdır ve bazen güneşin kenarındaki alevlere benzerler” dedi. “Eğer Güneş diskinin karşısında bulunurlarsa, hafif koyulaşmış çizgiler gibi görünecekler.”

Kromosfer: Aynı özel teleskopla, güneşin dış diski etrafında dans eden dalgalı yakut mücevherler gibi görünen şeylere de tanık olabilirsiniz. Üniversite Atmosfer Araştırmaları Kurumu’na göre bu, Dünya’nın atmosferinden yaklaşık bir milyon kat daha az yoğun olan, güneşin alt atmosferi olan kromosfer olacaktır . UCAR, tipik günlerde bu atmosferik katmandan gelen ışığın, altındaki çok daha parlak fotosfer tarafından bastırıldığını söyledi.

Corona: Güneşe güvenle doğrudan bakabileceğiniz bir zaman vardır: Tam tutulma sırasında, güneş diskinin tamamen kaplandığı zaman. Bu birkaç değerli saniye veya dakika boyunca, muhteşem korona – kromosferin hemen üzerinde yer alan dış atmosfer – kararmış güneşin etrafında bir hale gibi tüm ihtişamıyla parlıyor – inci beyazından oluşan muhteşem bir saçak. Teets, WordsSideKick.com’a “Güneşi tamamen çevreleyen güzel beyaz bir tutam gibi görünüyor” dedi.

Tutulmadan tutulmaya kadar boyut, renk tonları ve desen bakımından farklılık gösterir. Soluk bir aurora gibi bir parlaklığa sahip, her zaman soluk ve narindir. Bazen korona yumuşak, sürekli bir yapı olarak görünür; diğer zamanlarda uzun ışınları üç veya dört yöne doğru fırlar. Korona ayrıca ince taç yaprakları ve şeritler halinde diskten dışarı fırlayabilir. Ancak güneş yeniden ortaya çıkmaya başladığında korona hızla kaybolur ve gözlerinizi bir kez daha korumanız gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et