En yakın arkadaşıma aşık oldum

En yakın arkadaşıma aşık oldum

Bunu nasıl beyan ederseniz edin, ona bunu söylerken ne kadar çelişkili hissettiğinizi söyleyin, bunu söyleyin çünkü onun arkadaşlığı sizin için çok önemlidir ve bunu tehlikeye atmak istemezsiniz.

♦ En yakın arkadaşıma aşık oldum. Ona söylemeye cesaret edebilir miyim?

‘O halde olumlu bir sonuca aşırı yatırım yapmamaya çalışın, eğer o da karşılık vermezse, bulunduğunuz yere geri dönmek daha az garip olacaktır.’

   -Sizin için neyin değiştiğini açıkça belirtin ve hâlâ duygularınızı ifade etmek istiyorsanız bunu hafif tutun..

Soru:

   -En iyi arkadaşlarımdan birini 20 yılı aşkın süredir tanıdığım.

   -O yıllarda dostluktan başka bir şey olmadı. Ortak ilgi alanlarımız ve hobilerimiz var, çocukları bana amca diyor ve sık sık sosyalleşiyoruz..

   -Geçen yıl ona karşı arkadaşlığın ötesinde duygular geliştirdim. Ancak mevcut bağımız nedeniyle duruma nasıl yaklaşmam gerektiğinden emin değilim..

   -Birkaç yıldır yalnızım ve bundan mutluyum..

Ayrıca mevcut ilişkimizi tehlikeye atmak istemiyorum ve onu bir arkadaş olarak kesinlikle kaybetmek istemiyorum..

   -Yakın zamanda uzun süreli bir ilişkiyi sonlandırdı ve yeniden buluşmayı keşfetmeye başladı..

Önümüzdeki aylarda planladığımız hem arkadaşlarla hem de yalnız olarak çeşitli sosyal etkinliklerimiz var..

Ona olan hislerimi dile getirmem gerektiğini biliyorum ama mevcut istikrarlı dostluğumuzu tehdit etmeden tartışmayı başlatmanın güvenli bir yolunu göremiyorum.

Cevap:

   -Onunla bu tartışmayı başlatmanın güvenli bir yolu diye bir şeyin olduğunu düşünmüyorum..

Öncelikle kendi duygularınızı keşfetmeye ve anlamaya biraz daha zaman ayırın. Bu duyguların geçici olup olmadığını veya daha derin bir anlam taşıyıp taşımadığını düşünün..

   -Belki şu sorular daha net olmanıza yardımcı olacaktır:

-Neden ona daha önce aşık olmadınız?

-Neden sadece geçen yıl?

-Bekar olmasının yanı sıra, son zamanlarda hayatınızda bu fikrinizin değişmesine neden olan bir olay oldu mu?

-Ona uzun zamandır aşık olduğunuzu ama bekar olana kadar bunu kendinize itiraf etmeye cesaret edemediğinizi mi düşünüyorsunuz?

-Onunla romantik bir ilişkiden özellikle ne isteyeceğinizi düşünebiliyor musunuz?

-Onun nasıl hissettiğinden emin olamamanız, ona karşı romantik eğiliminizi körükleyen şeyin bir parçası mı?

-Eğer öyleyse, bu tehlike ona karşı erotik duyguları körüklüyor mu?

-Ona sadece hayranlık mı duyuyorsunuz, saygı duyuyor musunuz ve onu seviyor musunuz, yoksa belki de duygularınız onun şu anda flört sahnesinde olmasından etkilenen kıskançlıkla mı renkleniyor?

   -Genellikle biri hakkında ne hissettiğimizi açıklamadan önce, onun bizim hakkımızda ne hissettiğini anlarız ve bu bize uygun olup olmadığımız konusunda ipuçları verebilir..

    -Ondan ne tür sinyaller aldığınıza bakın. Ve ne tür sinyaller veriyorsunuz? 

-Birbirinize daha çok gülümsüyor musunuz?

-Kolunuza dokunmak için uzanıyor mu?

-Konuşurken birlikte mi eğiliyorsunuz?

-Sizinle vakit geçirmek için daha önce olduğundan daha fazla fırsat mı arıyor?

-Artık ikiniz de hayatlarınızla ilgili daha samimi ayrıntıları paylaşıyor musunuz?

-Başkaları sizin zamanınızı ve ilginizi talep ettiğinde hiç üzülüyor mu?

-Eskisinden daha uzun süre göz temasında mı kalıyorsunuz?

Genellikle sözlü iletişimin önünü açmaya yardımcı olan bunun gibi söylenmemiş iletişim vardır. Bu işaretler müjde değildir, ancak sözsüz olarak gerçekleşen etkileşimler, onun sizin hakkınızda ne hissettiğine dair size sadece bir fikir verebilir..

Başkalarından gelen sözsüz, bilinçsiz sinyalleri algılama konusunda hepimiz farklı düzeyde hassasiyete sahibiz ve ne kadar hassas olursak olalım, algımız hâlâ yanlış olabilir.

Şimdi, kendi duygularınızı ve motivasyonlarınızı derinlemesine düşündüğünüzü ve belki de onun nasıl hissedebileceğine dair bir fikriniz olduğunu varsayalım, hâlâ ona karşı duygularınızı açıklamak istediğinizi hissediyorsunuz – bunu nasıl yapacaksınız?

   -İlk olarak, olumlu bir sonuca aşırı yatırım yapmamaya çalışın.

İkincisi, benim tavsiyem işleri hafif tutmaya çalışmaktır çünkü o zaman karşılık vermezse, bulunduğunuz yere geri dönmek daha az garip olur..

   -Ona onun da aynı şeyi hissetmesini beklemediğinizi, çok fazla romantik komedi izlemiş olabileceğinizi, ancak onun da benzer şekilde hissetme ihtimalinin düşük olduğu ihtimaline dayanarak ona karşı romantik hisleriniz olduğunu söyleyin..

Benim tarzım bu olur, seninki nedir bilmiyorum ama ne olursa olsun ondan çok fazla sapma. Eğer doğruysa, şöyle bir şey söylemeniz daha doğal olabilir: Gideceğiniz randevuları kıskandığımı fark ettim çünkü sizi bir randevuya çıkarmak istiyorum..

  Bunu nasıl beyan ederseniz edin, ona bunu söylerken ne kadar çelişkili hissettiğinizi söyleyin, bunu söyleyin çünkü onun arkadaşlığı sizin için çok önemlidir ve bunu tehlikeye atmak istemezsiniz.

   -En iyisini umut edin ama en kötüsüne de hazırlıklı olun..

Eğer romantik duygularınız karşılık görmüyorsa, mevcut ilişkinize yardımcı olmak için ne söyleyebileceğinizi veya yapabileceğinizi düşünün. Arkadaşınızın söylediklerinizi düşünmek için zamana ve zamana ihtiyacı olabilir; ona ihtiyacı kadar ver..

 

O sizin en iyi arkadaşlarınızdan biri, belki de düşündüğünüz gibi cesur bir adım attıktan sonra bilgi almak için güvenebileceğiniz türden bir arkadaş. Şu anda nasıl hissettiğinizi konuşacak böyle bir arkadaşa da ihtiyacınız var.

Bu konuda risksiz bir yol diye bir şey yoktur, ancak bunu yapmazsanız, sonradan yaşamakta zorlanacağınız pişmanlıklar yaşayabilirsiniz, öyle yapsanız bile pekala olabilir. Eminim her okuyucu benim gibi sizi destekleyecektir.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et