Başkalarının ne düşündüğünü fazlasıyla önemsiyorum. Nasıl durabilirim?

Başkalarının ne düşündüğünü fazlasıyla önemsiyorum. Nasıl durabilirim?

Büyürken, ailenin akademik açıdan yetenekli çocuğu olduğum için bana kızdığını düşündüğüm ağabeyimle huysuz bir ilişkim vardı. Onun tarafından sürekli reddedilmek ve alay edilmek bazen beni hayal kırıklığına uğrattı. 

♦ Başkalarının ne düşündüğünü fazlasıyla önemsiyorum. Nasıl durabilirim?

‘İnsanlar sizin tarafınızdan görüldüğünü hissettikleri ve birbirinizin dalga boylarını yakalayabileceğiniz için etrafınızda olmak isteyeceklerdir.’

–   Philippa Perry:
”Kendinize daha fazla odaklanın ve duygularınızın size rehberlik etmesine izin verin. Kimseyi etkilemene gerek yok.”

   -Sevgi dolu ebeveynlerle büyüdüğüm ve mutlu bir çocukluk geçirdiğim ikilem , ancak sürekli olarak düşük olan öz saygı duygusunun artık hayatımı engelliyor olabileceğini fark etmeye başlıyorum..

 

   -Büyürken, ailenin akademik açıdan yetenekli çocuğu olduğum için bana kızdığını düşündüğüm ağabeyimle huysuz bir ilişkim vardı..

Onun tarafından sürekli reddedilmek ve alay edilmek bazen beni hayal kırıklığına uğrattı. Okuldaki son birkaç yılımda, parçası olmaya çalıştığım (ve başarısız olduğum) bir grup tarafından zorbalığa uğradığımı hissettim. Onlardan hoşlanmadım bile. Sürekli “şaka” adı altında benimle dalga geçiyorlardı.

   -Şu anda bir yüksek lisans öğrencisiyim ve en iyi üniversitelerde okudum, ancak yaşam seçimlerimin muhtemelen köklü bir güvensizlik duygusundan kaynaklanan, kendimi kanıtlama ihtiyacı tarafından koşullandırılmasından rahatsızım..

Okulda kendime olan değerimi akademik başarıya dayandırdım. Üniversitede spor salonuna karşı bir takıntım ve yeme bozukluğum oluştu. Mükemmel bir fiziğe sahip olsaydım daha popüler olacağımı hissettim..

Nasıl bir izlenim bıraktığımı fazlasıyla önemsiyorum ve insanları rahatsız etme düşüncesine dayanamıyorum. Başkalarının ne düşündüğünü umursamayı nasıl bırakabilirim?

Cevap:

   -Hayatınızı dışarıdan referans alarak yaşıyorsunuz..

Bu, eylemlerinizin diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü hayal ettiğiniz şekilde yönlendirildiği anlamına gelir. Zorluğunuz daha fazla içsel referansa sahip olmaktır; bu, olayların size nasıl hissettirdiğine dair deneyimlerin rehberliğinde seçimler yapabileceğiniz anlamına gelir..

  -Başkalarına iyi görüneceğini düşündüğünüz şeylerle değil, iyi hissettiren şeylerle hareket edin.

   -Daha büyük çocuklar genellikle daha küçük bir çocuk tarafından yerinden edilmiş hissederler ve başka bir çocuk yaptıkları için ebeveynlerini azarlamak yerine, hayal kırıklıklarının acısını küçük kardeşlerinden çıkarırlar..

Kurban ve zalim rolleri alışkanlık haline gelir ve en küçükler, eğer ağabeyleri için bunu doğru şekilde yaparlarsa her şeyin yoluna gireceğini hissedebilirler ama bunu asla başaramazlar. Çocukken kurduğumuz ilişkiler, ergenlik ve yetişkinlik dönemimizde sonraki ilişkilerimiz için şablon haline gelir.

Kardeşinizle olan ilişkinizi reddedilme ve alay konusu olarak tanımlıyorsunuz. O, “içeride” olmanın nasıl bir şey olduğunu temsil ediyordu ve siz “dışarıda” hissediyordunuz ve “içeride” olabilmek için kabul edilmek için çaresizce çabalıyordunuz..

Okuldayken de benzer dinamikleri aradınız. Zihnimizin bitmemiş işlerle ilgili yaptığı da budur; o yarım kalmış işi bitirmek için bilinçsizce evde deneyimlediğimiz benzer bir dinamiği dünyada ararız..

Sanki kendi kendimize, bu sefer beni kabul etmelerini sağlayacağım diyormuşuz. Ama olan şu ki, sizin durumunuzda aynı kalıp kendini tekrar ediyor, alay konusu oluyor ve reddediliyor. Bu işlevsiz ilişkiler üzerinde kontrol sahibi olmayı arzuluyoruz ki bu imkansızdır..

   -Yeme bozuklukları sıklıkla gelişir çünkü ilişkilerden farklı olarak vücudunuza girenler üzerinde tam kontrol uygulayabileceğiniz bir şeydir..

Gerçekçi olarak, mükemmel spor salonu vücudunun bizi daha popüler yapmadığını biliyoruz. Her gün her türlü vücut şekline sahip, kendi teniyle barışık olan ve kabul edilebilirliğini mutlu bir şekilde kabul eden insanları görüyoruz..

“En iyi” üniversitelere gittiklerini veya mükemmel bir fiziğe sahip olduklarını vurgulamalarına gerek kalmadan kendilerini rahat hissederler. Sanırım bunların hepsini biliyorsunuz, ama yine de sizi engelleyen zehirli inanç sisteminden ayrılmanıza yardımcı olmak için bunları açıklıyorum..

 

   -Duygularınızla ilgilenin ve etkilemek istediğinizi veya dışlanmış hissettiğinizi fark ettiğinizde, bu duyguyu fark ettiğiniz ve ona göre hareket etmediğiniz için kendinizi tebrik edin..

Kendinize bunun eski büyük birader dinamiğinin baş gösterdiğini ve bugüne değil geçmişe ait olduğunu söyleyin. Pratik gerektirir..

   -Ağabeyinizden, okuldaki şaka grubundan etkilendiniz ve sorun şu ki, başkalarının da sizden aynı şekilde etkilenmesini istiyorsunuz. Bırak şunu. Kimseyi etkilemene gerek yok..

Tam olarak olduğun gibi yeterince iyisin. İnsanlar tarafından onları etkilediğimiz için kabul edilmeyiz ve aslında bunu yapmak için çok çabalarsak reddedilme olasılığımız artar. “En iyi üniversite” demeye gerek yok, başardıklarınızla gurur duyabilirsiniz, ancak rekabetçi olmadan. Bu, o eski kardeş rekabeti dinamiğini bir kez daha gündeme getirmek olacaktır..

   -İnsanların bizim hakkımızda ne düşündüğünü önemsiyoruz..

Dost canlısı meslektaşlar ve yakın arkadaşlar istiyoruz; bu önemli. İnsanlar, etkileyici olduğunuz için değil, sizin tarafınızdan görüldüğünü hissettikleri ve birbirinizin dalga boylarını yakalayabileceğiniz için etrafınızda olmak isteyeceklerdir..

Bu yüzden etkilemeyi bırakın ve ilişki kurma hakkında daha fazla düşünün. Değerlilik üst düzey bir akademisyen olmakla ilgili değildir; ilgili, meraklı bir insan olmakla ilgilidir ve işiniz sizin yaptığınız bir şeydir; o siz değilsiniz. Sende bundan çok daha fazlası var..

 

   -Olmanız gerektiğini düşündüğünüz kişi değil, gerçekte olduğunuz kişi olun Bay Mükemmel..

Birincisi gerçek, ikincisi ise sahte ve insanlar bunu anlıyor. Başkalarının sizi nasıl gördüğünü kontrol etmeye çalışmayı bırakın, ilişkilerdeki alış-verişin tadını çıkarın ve geçmişi geçmişte bırakın.

 

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights