Bitki Bazlı Peynir

Bitki Bazlı Peynir

♦ Bilim İnsanları Yediğimiz Peynirlere Benzer Bitki Bazlı Peynir Üretiyor

Yasal bir peynir olarak tat testini geçti mi?

Araştırmacılar, gerçek peynire benzeyen, ancak bu sefer bitkilerden oluşan, süt ürünü olmayan bir peynir yaratma fikri ortaya çıktı.

Peynir genellikle restoranlarda ve hatta küçük lokantalarda yediğiniz hemen hemen tüm yiyeceklerde bulunur..

-Burgerinizin, pizzanızın ve diğer yiyecek seçeneklerinizin lezzetini artırır..

-Gerçekten de tabağınıza koymaya karşı koyamayacağınız en ünlü süt ürünlerinden biridir..

 

♦ Bitki bazlı peynir olduğuna inanır mısın?

Henüz halka açık olmasa da, gerçek peynire karşı her zaman hissettiğiniz özlemi hâlâ hisseder miydiniz?

Peynir Sevgisi Bitki Bazlı Alternatifle Devam Ediyor

Peynirin mutfak dünyamızda karşı konulmaz cazibesi yadsınamaz. İster bir pizza dilimindeki aşırı duygusallık ister bir cheesecake’in çürümüşlüğü olsun, peynir sevilen bir malzeme olmaya devam ediyor. Ancak süt endüstrisinin bu hoşgörünün ardındaki çevresel ayak izi iştah açıcı olmaktan uzaktır..

Bir grup bilim insanının, bitki bazlı peynir şeklinde daha sağlıklı ve daha çevre dostu bir alternatifin kendi versiyonunu yaratmaya karar vermesinin nedeni budur..

 

Kopenhag Üniversitesi’nden araştırmacılar, bizi otantik bitki bazlı peynirlere yaklaştıran bir çözüm buldular. Fütürist teknolojilere güvenmek yerine, binlerce yıllık fermantasyon için geleneksel peynir üreten, zamanla test edilmiş bir sürece yöneldiler..

 

Sevimsiz Bir İkilem

Bitki bazlı peynir alternatifleri, laktoz intoleransı olan ve vegan tüketicilere hitap eden daha yeşil bir seçim olarak ortaya çıktı..

Yine de bu alternatiflerin çoğu gerçek peynirin özünü yakalamakta başarısız oluyor. Buradaki zorluk, gıda bilimcilerini yıllardır şaşırtan bir görev olan, geleneksel peynirin tadını ve dokusunu kopyalamaktır..

 

Peynirin büyüleyici tadı ve dokusu, moleküler bileşiminin derinliklerine dayanıyor. Peynir, eşit şekilde dağılmış parçacıklara sahip bir sıvı olan kolloid olarak başlar. Sıvı kalınlaştığında katı benzeri bir yapıya dönüşür..

 

Bu dönüşümün bitki bazlı peynirde kopyalanması, özellikle peynir dokusunun önemli bir unsuru olan yağ küreciklerinin dağıtılmasında zorlayıcıdır..

 

♦ Bitkisel Peynirlerde Bakterilerin Rolü

 

Araştırmacı Carmen Masiá liderliğindeki Kopenhag ekibi, sütlü peynir üretiminde kullanılan bakterilerin aynısını sarı bezelye proteinine ekledi..

Bu alışılmamış eşleşme, bitki proteininin parçalanmasına, laktik asit üretimine ve peynir yapım sürecini yansıtan pH düşüşüne neden oldu..

 

Ayrıca ekip, bitki bazlı peynirde ideal dengeyi bulmak için 24 bakteri kombinasyonunu araştırdı..

 

Tüketicileri kazanmak için, bitki bazlı peynirin ağızda bıraktığı “fasulyemsi” veya dünyevi tadı ortadan kaldırmak çok önemliydi ..

Üç temel hususa odaklandılar: asitlik, jel sertliği ve bakterilerin bitkisel tatları süt peynirini anımsatan tereyağlı, kremsi notalarla maskeleme yeteneği.

♦ Bitkisel Peynirin Arkasındaki Sihirli Malzemeler

-Diasetil ve asetoin dahil olmak üzere belirli bileşikler, süt peynirini taklit eden bir tat elde edilmesinde çok önemli bir rol oynadı..

-Bu bileşikler süt ürünlerinde bulunur ve yağlı, tatlı ve mumsu tatlara katkıda bulunur..

Ekip ayrıca, kaşar peynirinde yaygın olarak bulunan dimetil disülfit bileşiğinin bitki bazlı peynirin dokusunu geliştirmedeki önemini de ortaya çıkardı.

–   Araştırmacılar,

“Farklı bakteri karışımlarının zaman içinde doku ve lezzet gelişimi üzerindeki etkisini daha fazla araştırmak için farklı olgunlaşma koşulları üzerinde gelecekteki çalışmalar devam edecek” dedi.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et