Dünya Ruh Sağlığı Günü1

Dünya Ruh Sağlığı Günü1

Küresel toplum her yıl 10 Ekim'de Dünya Ruh Sağlığı Günü'nü kutluyor. Bu, insanlara ve topluluklara bilgiyi geliştirme, farkındalığı artırma ve evrensel bir insan hakkı olarak herkesin ruh sağlığını geliştirip koruyan eylemleri teşvik etme fırsatı sağlar.

♦ Sessizliğin kırılması ve damgalamanın ortadan kaldırılması ihtiyacı

Her yıl 10 Ekim, küresel topluluk Dünya Ruh Sağlığı Günü’nü kutlamaktadır. Bu, insanlara ve topluluklara bilgiyi geliştirme, farkındalığı artırma ve evrensel bir insan hakkı olarak herkesin ruh sağlığını geliştirip koruyan eylemleri teşvik etme fırsatı sağlar.

–  Lübnanlı Amerikalı yazar ve şair Halil Cibran:

“Acılardan en güçlü ruhlar ortaya çıktı, en büyük karakterler yaralarla kavruldu…”

Bu, acı çekmenin sıradan hale geldiği bir dünyada çoğumuzda yankı uyandıran bir düşünce. Bu karmaşık insan varoluşunda zihinsel sağlığımız, hayatımızın her yönünü ören bir ipliktir. Bu hem içsel gücümüzün hem de hayatın sunduğu zorluklarla yüzleşirken taşıdığımız yaraların bir yansımasıdır..

 

Bu zorluklar zamanla daha karmaşık hale geldi. İnsanlar duygularını daha açık bir şekilde ifade etmelerine ve ruh sağlığımızın hayatımızda oynadığı rolü kabul etmelerine rağmen, çoğu kişi hâlâ sessizce acı çekmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler’e göre depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları engelliliğin önde gelen nedenlerinden biridir..

 

İntihar ayrıca 15-29 yaş arası gençler arasında dördüncü önde gelen ölüm nedeni olarak ortaya çıktı ve Hindistan’da Uluslararası Nüfus Bilimleri Enstitüsü’nün (IIPS) yaptığı bir analize göre Deonar, intihar oranlarının erkekler arasında kadınlara göre 2,5 kat daha yüksek olduğunu buldu. .

 

Bu konudaki farkındalığı yaymak için küresel toplum her yıl 10 Ekim’de Dünya Ruh Sağlığı Günü’nü kutluyor. Bu, insanlara ve topluluklara bilgiyi geliştirme, farkındalığı artırma ve evrensel bir insan hakkı olarak herkesin ruh sağlığını geliştirip koruyan eylemleri teşvik etme fırsatı sağlar..

 

Akıl sağlığıyla ilgili sorunlara ilişkin içgörü kazanmak için, Amerikan Psikoloji Derneği’nin en yüksek alıntılarından bazılarına layık görülen, dünya çapında övülen uluslararası psikoloji ve travma uzmanı Dr. Anjhula Mya Bais ile görüştük.

  2019 yılında Dünya Ekonomik Forumu Küresel Lideri seçilen Dr. Anjhula’ya “karşılaştırma kültürünün” ruh sağlığı üzerindeki etkisini ve bireylerin çevrimiçi varlıklarına karşı nasıl daha sağlıklı tutumlar geliştirebileceklerini sorduk..

–   Dr. Anjhula Mya Bais

 “Kıyaslama ve umutsuzluk fenomeni zihinsel sağlığı büyük şekillerde etkiliyor. Bu, herkesin ‘elinden gelenin en iyisini yaptığı’ gerçeğin çarpıtılmasıdır ama aslında duman ve aynalardır. Gerçeklik göründüğünden çok daha az çekicidir. İnsanlar, kurgusal bir gerçekliğe ayak uydurmak, onunla rekabet etmek veya onu aşmak için sayısız zaman, enerji ve olumsuz duygular harcarlar. Sağlıklı zihinsel yaklaşımlar, medyadan arınmak, uygulamalarınızı üç hafta boyunca kaldırmak ve sosyal medya akışlarınızı bilinçli olarak düzenlemek anlamına gelir. Kibar olmak için insanları takip etmeye devam edin ancak bu onların içeriklerini göreceğiniz anlamına gelmez..

Bu, ruh sağlığınız açısından çok iyi bir şey olabilir. Rekabet edebileceğiniz tek kişi kendinizsiniz ve kendinizle gurur duyarak giderek daha fazla gelişmeyi hedefleyin. Dünden daha iyi, yarın olacağınızdan daha az!”

Şu anda Uluslararası Af Örgütü’nün dünya çapındaki Uluslararası Yönetim Kurulu Başkanı olan ve bu görevi üstlenen ilk psikolog, ilk Hintli ve Malezya’dan ilk kişi olan Dr. Anjhula, “endişe belirtileri” veya “kaygı belirtileri” gösteren, giderek artan sayıda etkileyici videoya da değindi. sosyal medyadaki diğer akıl sağlığı sorunları.

–   Dr. Anjhula Mya Bais:

 “Toplum olarak influencer olarak kabul edilme eşiğinin ne olduğunu sormamız gerekiyor. Tam olarak neyi etkiliyorlar? Güvenilirlik kaynakları nedir? TikTok’ta video gösteren birinin kalp ameliyatı yapmasını kabul eder misiniz? nasıl yapmalı? Benzer şekilde sosyal medyada yalnızca doğru, yetkili, doğrulanmış ruh sağlığı uzmanlarını takip edin. Aksi takdirde yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon riski vardır..

Farkında olmalıyız, ancak her şeyin endişe kaynağı haline geldiği ve herkesin kendi kendine teşhis koyduğu kaos ve var olmayan sorunlar yaratmamalıyız”

 

İntihar düşünceleri maalesef günümüzde akıldan çıkmayan bir gerçek haline geldi. Aklınıza gelebilecek bir soru, birisinin intihar düşünceleriyle mücadele ediyor olabileceğine dair uyarı işaretleri var mı?

–    Dr. Anjhula Mya Bais:

“Yeme, uyku, kilo düzenindeki değişiklikler. Depresyon, suçluluk, umutsuzluk duyguları, bunların yük olduğunu hissetmek” dikkat edilmesi gereken işaretlerden bazıları..

Veda etmek ve eşyalarını başkasına vermek de bir işaret olabilir.. Bazı kişilerin bu işaretlerden hiçbirini göstermeyebileceğini ve yine de intihar ederek ölebileceğini bilmek önemli..

Bir ulusun zihinsel sağlığı onun zenginliğidir. Her şey oradan kaynaklanır .. Ruh sağlığı sorunlarının ‘damgalamadan arındırılması’ gerekli ..

Siyasetçilerin ve diğer kuruluşların görkemli tüzüklerini oluşturmak yerine, ulusal ve mali kaynakları kültürel açıdan uygun ve Hindistan bağlamında anlamlı olan akıl sağlığı programlarına aktarmanın zamanı geldi..”

 

Dr. Anjhula’ya göre, intiharla ilgili ampirik çalışmalar, insanların intihar etme kararlarından sıklıkla pişmanlık duyduklarını, “bunun gerçekleşmeye başladığı andan itibaren ve karanlık dürtünün başladıktan iki dakika sonra geçtiğini” gösteriyor..

 

“Beklemeyi” öneriyor ve insanların bunalmış hissetseler bile “bu duygunun bir gerçek olmadığını” hatırlamaları gerektiğini söylüyor.

İntihar gibi sert bir adım atmak, “korkaklık değil, o anda bunalmak ve büyük resmi görme yeteneğini kaybetmek” anlamına gelir.

“Dürtü çok güçlü” diye ekliyor.

“Hayat bazen çok zor olabilir, dürtü merakla yaklaşmamız ve bu dürtüye nasıl boyun eğmeyeceğimizi öğrenmemiz gereken bir şeydir” diye belirtiyor ve zihinsel sağlık sorunları ve kendine zarar verme konusundaki toplumsal yargının “paradoksal olarak insanları intihara sürüklediğini” ekliyor fikir.”

“Hayatının sona ermesini isteyen biriyle hiç tanışmadım, onlar acının bitmesini istediler. İnce ama önemli bir fark” dedi.

“Umarım her aile ve arkadaş evde, okulda ve toplu taşıma araçlarında akıl sağlığı hakkında konuşarak bu durumu normalleştirebilir.”

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et