gidonsuz motosiklet

gidonsuz motosiklet

♦ Kendi kendini sürebilen gidonsuz motosiklet tanıtıldı

Motoroid 2, denge ve navigasyon için yapay zeka sistemlerini kullanan birkaç sürücüsüz motosikletten biri

 

Gidon ihtiyacını ortadan kaldıran Yamaha Motoroid 2, kendi kendine sürüş ve kendi kendini dengeleme özelliğine sahip olacak şekilde tasarlandı (Yamaha)
Gidon ihtiyacını ortadan kaldıran Yamaha Motoroid 2, kendi kendine sürüş ve kendi kendini dengeleme özelliğine sahip olacak şekilde tasarlandı (Yamaha)

 

Yamaha, gidonu veya diğer standart kontrolleri olmayan, kendi kendine giden bir elektrikli motosikleti tanıttı

Yamaha Motoroid 2, firmanın ilk kez 2017’de tanıttığı Motoroid konsept motosikletinin yeni nesli fakat Yamaha, selefinden farklı olarak bu son aracın çalışan bir prototipini üretti.

Kendi kendini dengeleyen motosiklet, dik durmak ve yollarda gezinmek için jiroskoplara ve görüntü tanıyan yapay zeka sistemlerine sahip ve aynı zamanda üzerinde kimse olmadan kendi kendini sürebiliyor.

–   Şirketten yapılan açıklama:

“Motoroid 2, sahibini tanıyabilen, destek ayağından kalkabilen ve sürücüsünün yanında gidebilen bir kişisel hareket aracı..

Motoroid 2, üstüne biri bindiğinde belirgin bir şekilde gerçekçi bir his veriyor ve daha çok ömürlük bir yol arkadaşına benziyor.”

 

Yamaha’nın motosikletin bir üretim modelini piyasaya sürmeyi planlayıp planlamadığı bilinmiyor fakat geliştirilmeye devam edilmesi, motorlu taşıt devinin en azından bazı özelliklerini gelecekteki motosikletlere entegre etmek için çalıştığını gösteriyor..

Yamaha, Motoroid 2'yi bir motosikletten ziyade "ömürlük yol arkadaşı benzeri bir varlığa" sahip diye tanımlıyor (Yamaha)
Yamaha, Motoroid 2’yi bir motosikletten ziyade “ömürlük yol arkadaşı benzeri bir varlığa” sahip diye tanımlıyor (Yamaha)

 

Kendi kendine sürüş teknolojisi üretim araçlarında giderek yaygınlaşıyor fakat şu anda 4 tekerli otomobil ve kamyonlarla sınırlı.

Hatta bazıları direksiyondan vazgeçmeyi bile düşündü. Tesla’nın CEO’su Elon Musk başlangıçta görünür kullanıcı kontrolleri olmayan sürücüsüz elektrikli taksilerden oluşan bir filo kurmayı planlıyordu.

Şirket yöneticilerinin, çoğu büyük pazardaki düzenleyicilerin araçlarda direksiyon ve pedalları zorunlu kıldığını belirtmesinin ardından planın rafa kaldırıldığı bildirildi.

Birkaç motosiklet üreticisi, çalışması için sürücüye ihtiyaç duymayan konsept motosikletleri tanıttı.

BMW’nin R 1200 GS Adventure modelini otonom teknolojiyle donattığı ConnectedRide, şirketin üretim modellerinde kullanmayı umduğu “gelişmiş motosiklet güvenliği için bir test ortamı” görevi görüyor.

–   BMW’den Markus Schramm:

“Gelecekte otonom sürüşe sahip otomobillerin olduğu bir dünyada, bağlantılı kalmak tüm motosiklet segmentleri için acil bir gereklilik olacak..Bu, güvenliği artıracak ve motosikletin geleceğe hazır olmasını sağlayacak.”

https://cdn.jwplayer.com/previews/aXpA4V1X

Bir yanıt yazın

Verified by MonsterInsights