Dissosiyatif bozukluklar

Dissosiyatif bozukluklar

“Akıl sağlığında hemen hemen her şey boyutsaldır. Bir spektrumda var..Ve bu, koşullarımızı daha az gerçek hale getirmiyor ama onları daha karmaşık hale getiriyor."

İnsanlar dissosiyatif bozuklukları tanımlamak için sosyal medyaya yöneliyor ancak bu tasvirler her zaman doğru olmuyor..

İşte bir başlangıç: Hiç bölge dışına çıktınız mı?

-Belki A noktasından B noktasına gittiğinizi hatırlamadan otoyol hipnozunu deneyimlemişsinizdir . Veya belki de az önce okuduğunuz bir şeye dair hafızanız sıfırdır ..

 

Bunlar, düşüncelerimizden, duygularımızdan, çevremizden veya eylemlerimizden kopma yeteneği olan hafif ayrışma biçimleridir..

–   Onlarca yıldır dissosiyatif bozuklukları tedavi eden psikolog Janina Fisher:

 ”Dissosiyasyonun sporcuların işlerini yapmalarına bile yardımcı olabileceğini, çünkü zihinsel müdahale olmadan “insanların bir durumun en göze çarpan veya hayat kurtaran yönlerine odaklanmasına olanak tanıdığını”  . .

Ancak bazen insanlar, çoğunlukla ağır bir travmanın ardından, büyük bir ayrışma biçimi yaşarlar. Bu durumda dissosiyatif semptomlar daha şiddetli ve sık hale gelir.

 

Halkın dissosiyasyon ve bozukluklarına olan hayranlığı uzun yıllar boyunca devam etti – örnekler arasında her ikisi de son derece popüler uzun metrajlı filmlere uyarlanan ” Sybil ” ve ” The Three Faces of Eve ” kitapları yer alıyor ve her biri “çoklu kişiliğe” sahip bir kadın hakkında..

 

Artık insanlar ayrışma deneyimlerini kaydediyor ve sosyal medyada paylaşıyor. # dissosiyatifkimlikbozukluğu veya DID etiketli TikTok videoları 1,7 milyardan fazla görüntülendi ve #dissociation 775 milyondan fazla görüntülendi. Bazıları ayrışmanın neye benzediğini gösteriyor veya vücudunuzun dışında yaşamanın ürkütücü hissini açıklamak için görsel efektler kullanıyor..

Diğerlerinde ise insanlar, alter veya parça olarak da adlandırılan farklı kimliklerini tanımlarlar..

 

“Saturday Night Live” oyuncu kadrosu üyesi Bowen Yang gibi ünlüler de, zihinsel sağlıkla ilgili konuşmalar halka açık forumlara taşınmaya devam ederken, dissosiyatif bozukluklarla mücadeleleri de açıkça anlattılar ..

 

Ancak araştırmalar bu içeriğin çoğunun güvenilir bilgi sağlamadığını gösteriyor . Çeşitli akıl sağlığı sağlayıcılarından dissosiyasyon hakkında daha fazla açıklama yapmalarını istedik ..

 

♦ Dissosiyatif bozukluklar nelerdir?

 

–   North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik psikiyatri profesörü ve dissosiyatif bozukluklar uzmanı Dr. Frank W. Putnam:

”Bazı insanlar stresli veya tehdit edici bir durumda savaşmak veya kaçmak yerine donup kaldı..Bu, kendinizi kapattığınız ve bir nevi uzaklaştığınız dissosiyatif durumdur.”

 

Ayrışma, bir kişinin bir tehdit anında zihinsel olarak kaçmasına yardımcı olsa da, insanlar iyi huylu durumlarda ayrılmaya devam ettiğinde günlük hayata müdahale edebilir. Bazı insanlar örneğin oraya nasıl gittiklerini bilmeden kendilerini yeni bir yerde bulabilirler..

 

Dr. Putnam, bunun gibi sık yaşanan deneyimlerin ayrışmayı patolojik hale getirdiğini söyledi. Hayatınızı önemli ölçüde etkileyecek kadar uzun süre boşluk bırakıp “zaman kaybettiğinizde” bunun bir bozukluk haline geldiğini ekledi..

 

En yaygın ve iyi bilinen üç dissosiyatif bozukluk şunlardır: dissosiyatif kimlik bozukluğu, duyarsızlaşma/derealizasyon bozukluğu ve dissosiyatif amnezi..

 

Her birinde ortak nokta kimlik bozulmasıdır..

 

En şiddetli olanı, eskiden çoklu kişilik bozukluğu olarak bilinen dissosiyatif kimlik bozukluğudur. DKB deneyimi yaşayanlar iki veya daha fazla kimliğe sahip olduklarını bildiriyor. Araştırmalar nüfusun yaklaşık yüzde 1 ila 1,5’inin DKB hastası olduğunu gösteriyor. Ancak bazıları yaygınlığın daha yüksek olabileceğini söylüyor..

 

–   Travma çalışmaları alanında öncü ve psikiyatrist olan Dr. Judith Herman:

“Bunun yeterince teşhis edilmediğini düşünüyorum” dedi . Bunun nedeni büyük ölçüde “benim alanımdaki insanların hala ‘DID’ye inanmadıklarını’ söylediklerini duyuyorsunuz”

DKB’nin Amerikan Psikiyatri Birliği’nin ruhsal bozukluklarla ilgili resmi kılavuzu olan DSM-5’te yer almasına rağmen, bazı psikiyatristler ve psikologlar DKB semptomları olan hastaların aslında sınırda kişilik bozukluğuna sahip olduğunu düşünmektedir. Diğerleri bunun geçici bir moda olduğunu veya bir sağlayıcı tarafından tetiklenebileceğini düşünüyor..

 

Bazı uzmanlar , erken yaşta cinsel istismar gibi ciddi çocukluk çağı travmasının yaşanmasının DID gelişiminin bir göstergesi olduğunu söyledi..

 

–   Dr. Fisher:

“Görmediğiniz sürece inanılması zor bir teşhis.. Hastaların vücut dilinde, yüz ifadesinde ve bilişsel yeteneklerde değişiklikler gösterir.. Bu biraz dramatik ve kulağa neredeyse fantastik geliyor.”

Dr. Putnam, duyarsızlaşma/derealizasyon bozukluğunun nüfusun yaklaşık yüzde 1 ila 2’sinde meydana geldiğinin düşünüldüğünü ve genellikle kişiyi duygusal açıdan travmatik bir ortamdan kopma isteğine iten, utandırma gibi sözlü taciz geçmişiyle ilişkili olduğunu söyledi..

 

APA’ya göre duyarsızlaşma yaşayanlar, zaman zaman zihinlerinden veya bedenlerinden kopmuş, kendilerine yabancılaşmış, başlarına gelen olayları izliyormuş gibi hissedebilirler. Derealizasyon ise dünyadaki insanlar ve nesnelerin gerçek değilmiş gibi, bazı durumlarda kartondan kesilmiş gibi görünmesiyle ortamdan kopuk hissetmeyi ifade ediyor..

 

 

Dissosiyatif amnezinin yaygınlığı tam olarak belirlenmemiştir . Çeşitli farklı travma türlerine tepki olarak ortaya çıkar ve kimliğinizi kaybettiğiniz ve kendi adınız gibi yaşamınızla ilgili önemli bilgileri hatırlayamadığınız zaman blokajlarını içerir.

Hem dissosiyatif amnezi hem de duyarsızlaşma/derealizasyon semptomları genellikle DKB’ye eşlik eder..

 

♦ Dissosiyatif bozukluklar neden bu kadar dikkat çekiyor?

“İnternet ve uygulama tabanlı dünyanın hepimizi birbirine yakınlaştıracağını düşünmüştüm. Yaklaşık 50 yıldır DKB’li hastalarla çalışan Stanford Üniversitesi psikiyatri profesörü Dr. David Spiegel, bunun tam tersi bir etki yarattığını söyledi..

“Bizi parçaladı”

Kendisi, çoğumuzun kendi çevrimiçi yankı odalarımıza çekildiğimizi kastettiğini açıkladı. Bazı insanlar gerçekten DID’ye veya herhangi bir sayıda zihinsel sağlık bozukluğuna sahiptir, ancak diğerleri, ya seçimle ya da agresif bir sosyal medya algoritması aracılığıyla bir DID bilgi döngüsüne kilitlenmiş oldukları için kendilerini yanlış etiketliyor olabilir..

 

Uzmanlar, alternatif gerçekliklere veya farklı kimliklere sahip olma fikrinin özellikle ergenlik döneminde yankı bulduğunu söylüyor; bu dönemde pek çok gencin “Ben kimim?” sorusuyla boğuşuyor..

 

Çocuk ve ergen psikiyatristi ve Eugene, Oregon’daki Lane County Davranış Sağlığı’nın tıbbi direktörü Dr. David Rettew, dissosiyatif bozuklukları sosyal medyadan öğrenen ve şimdi bu hastalıklara sahip olup olmadıklarını sorgulayan birçok ergenle çalıştı..

 

Dr. Rettew, belirli bir bozukluğa meraklı herkesi dikkatli ve düşünceli bir sağlık hizmeti sağlayıcısıyla , özellikle de travmayı anlayan bir sağlık hizmeti sağlayıcısıyla , neler olup bittiğini anlamak için konuşmaya teşvik etti ..

–   Dr. Rettew:

“Akıl sağlığında hemen hemen her şey boyutsaldır. Bir spektrumda var..Ve bu, koşullarımızı daha az gerçek hale getirmiyor ama onları daha karmaşık hale getiriyor.”

 

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et