Günümüzde yalnızca birkaç çalışma yüksek sıcaklığın lokal konjonktivit vakaları için bir risk faktörü olduğunu bulmuştur.

2023 yılında Çin’de yapılan araştırmalar , yüksek nemin konjonktivit poliklinik ziyareti riskini artırdığını, ancak sıcaklığa kıyasla düşük bağıl nemin de kuruluk ve tahrişe neden olarak riski artırabildiğini buldu.

-Hava kirliliği de muhtemelen bir rol oynuyor .

Hızla değişen bir dünyada, hükümetlerin viral konjonktivit salgınlarına karşı kendilerini hazırlaması her zamankinden daha önemli..

 

Halkı hangi semptomlara dikkat edilmesi gerektiği ve nasıl izole edileceği konusunda eğitmek ileriye yönelik hayati önem taşıyacaktır..

 

Hindistan’da 2022’de şiddetli muson yağmurları sırasında ortaya çıkan konjonktivit salgınının ardından uzmanlar, Hindistan Oftalmoloji Dergisi’ne, kırsal ve uzak topluluklara yardımcı olmak için hastalık farkındalığının artırılması ve kapsamlı telefon tabanlı sağlık hizmetleri çağrısında bulunan bir mektup yazdı ..

 

“Önlenebilir” konjonktivit salgını sırasında hükümetin ve sağlık yetkililerinin gevşekliğinin ve kamuoyunun bilinçsizliğinin sadece hastaların ve onların bakıcılarının refahını etkilemediğini, aynı zamanda yüksek bir sosyo-ekonomik risk oluşturduğunu da unutmamak gerekiyor. -ekonomik yük oluşturuyor ve evrensel sağlık sigortasına ulaşmayı engelliyor”

Mektubun yayınlanmasından birkaç ay sonra Hindistan’da bir sonraki pembe göz salgını başladı.