Bilim insanları her türlü hava koşulunda çalışabilmelerini sağlayan güneş paneli kaplamasını icat etti...

🔷️ KIŞ AYLARINDA ELEKTRİK ÜRETİMİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ARTIRABİLİR

Bilim insanları her türlü hava koşulunda çalışabilmelerini sağlayan güneş paneli kaplamasını icat etti

Güneş panellerinin altına yerleştirilen şerit kar birikmesini önleyebilir

Mühendisler, olumsuz hava koşullarında elektrik üretmeye devam edebilmelerini sağlamak için güneş panellerindeki karı pasif olarak temizlemenin bir yolunu icat etti.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Toledo Üniversitesi’nden bir ekip, biriken karın güneş panellerinin verimliliğine zarar vermeden kaymasını sağlayan bir şerit kaplama geliştirdi.

Güneş panelleri bulutlu günlerde elektrik üretebilir, ancak kar örtüsü Güneş enerjisini toplama yeteneklerini tamamen engelleyebilir. Bu, yoğun kar yağışı olan bölgelerde yılda yüzde 12’ye kadar elektrik üretimi kaybına neden olabilir.

Kendi kendini temizleyen şeritler, hem yeni hem de mevcut güneş enerjisi tesislerine nispeten kolay bir şekilde uygulanabilir.

Toledo Üniversitesi Makine Endüstrisi ve Üretim Mühendisliği Bölümü’nde doçent olan Hossein Sojoudi, “Şerit kaplamalar panelin alt kenarına uygulanarak herhangi bir enerji gerektirmeden pasif kar temizleme işlemiyle sonuçlanır” dedi.

“Şerit kaplamamız güneş ışığının emilimini veya panel verimliliğini hiçbir zaman engellemez, panelde kısmi gölgelemeye veya sıcak noktalara neden olmaz ve modül garantisini geçersiz kılmaz ve aslında modülün ömrünü uzatır.”

ABD ve Japonya’da yapılan testler, şeritle takılan güneş panellerinin yıllık enerji üretiminde yüzde 5’ten fazla iyileşme sağladığını ortaya çıkardı.

Enerji Bilgi İdaresi’nin rakamlarına göre, güneş enerjisi geçen yıl ABD’deki elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 3,4’ünü oluştururken, 2023’teki yeni ABD elektrik üretim kapasitesinin yarısından fazlasının güneş enerjisinden olacağı tahmin ediliyor.

Endüstri ortaklarıyla birlikte çalışan Dr. Sojoudi, 2023 sonuna kadar ABD genelinde binlerce şerit kaplamanın uygulanmasını beklediğini söyledi.

“2024 yılı sonuna kadar 1 milyon şerit kaplama üretim hızına ulaşacağımızı tahmin ediyoruz” dedi.

“Çözümümüz, yoğun kar yağışı olan eyaletlerde yıllık 150 milyon dolar ek gelir elde edilmesini sağlayabilecek, oyunun kurallarını değiştiren bir teknolojidir… Stratejik ortaklarımızın yardımıyla, tüm yıl boyunca güneş enerjisi vaadimizi yerine getiriyoruz” .”

1 Haziran 2022'de çekilen, ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'nin geliştirdiği bir hibrit perovskit güneş pili (Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı/CC)
1 Haziran 2022’de çekilen, ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nin geliştirdiği bir hibrit perovskit güneş pili (Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı/CC)

 🔷️ GÜNEŞ PANELİ TEKNOLOJİSİNDEKİ BÜYÜK ATILIM 

Güneş paneli teknolojisindeki büyük atılım, “mucize malzemeye” geçişi hızlandırabilir

Yeni bir güneş paneli türüyle büyük bir atılım yapan bilim insanları, bu ilerlemenin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişin hızlanabileceğini iddia ediyor.

Surrey Üniversitesi’nden bir ekip nano ölçekli bir “mürekkep” kaplamanın yeni nesil perovskit güneş pillerinin stabilitesini, bu pilleri seri üretime uygun hale getirecek kadar artırabileceğini keşfetti.

Perovskit, geleneksel silikon bazlı pillerden daha ucuz, hafif ve çok daha verimli olsa da gelişme sürecindeki teknolojinin halihazırdaki üretim süreci sonucunda beklenen verimlilik ve enerji üretimi sağlanamamıştı..

– Surrey Üniversitesi İleri Teknoloji Enstitüsü’nden (Advanced Technology Institute/ATI) Dr. Imalka Jayawardena:

“Özellikle hem yeryüzündeki hem de uzaydaki uygulamalar hızla büyürken araştırmacıların yeni nesil güneş teknolojisi için perovskiti incelemeye yönelmesinin nedeni, geleneksel güneş pillerinin performans sınırlarıdır..

Güneş paneli teknolojisinde kilit önemdeki gelişmemiz, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin net sıfır hedeflerine daha hızlı ulaşmasına katkı sağlayabilecek bir gelişme olan perovskit güneş pillerinin ölçeklendirilmesine yönelik uygun maliyetli bir yaklaşım sunuyor.”

Perovskit güneş pillerinin uygulanması sırasında görülen verimsizliği mümkün olduğu kadar azaltan bir alüminyum oksit tespit eden araştırmacılar bu çığır açıcı adımı attı.
 

Güneş pili verimlilik oranları


Ultra yüksek hızlı iletişimden yenilenebilir enerjiye kadar bir dizi sektörü dönüştürme potansiyeli nedeniyle “mucize malzeme” denen perovskit övgü topluyor.

Son gelişmelerde bu malzemenin, uzayda radyasyondan zarar gördükten sonra verimliliklerinin yüzde 100’ünü geri kazanabilen, kendi kendini onaran güneş panellerinin üretiminde kullanıldığı ve tandem güneş pilleri yapmak için silikonla birleştirildiğinde yeni verimlilik rekorları kırabildiği görüldü.

Üretimi ucuz perovskit piller, dayanıklılıkları ve güvenilirlikleri korunarak geniş ölçekte üretilebilirse güneş panellerinin maliyeti hızla düşer.

– Surrey Üniversitesi ATI’dan Ravi Silva:

“Güneş ve rüzgar enerjisi maliyetleri teknolojideki gelişmelere bağlı olarak hızla düşerken, dünya çapındaki enerji üretiminde tüm yeni ek kapasitenin yüzde 80’inden fazlasının yenilenebilir enerji kaynaklarına dayanabileceği seviyeye gelinebilir ..

Güneş enerjisinin seviyelendirilmiş maliyeti enerji üreten diğer kaynakların çoğundan artık daha ucuz. Perovskit güneş modüllerinin gelişmesiyle birlikte seviyelendirilmiş elektrik maliyeti kayda değer derecede daha da düşeceğinden bu alanda çalışmak çok heyecan verici..”

Araştırma, hakemli bilimsel dergi Solar PRL’de yayımlanan “Modification of Hydrophobic Self-Assembled Monolayers with Nanoparticles for Improved Wettability and Enhanced Carrier Lifetimes Over Large Areas in Perovskite Solar Cells” (Perovskit Güneş Pillerinde Islanabilirliği ve Geniş Alanlarda Taşıyıcı Ömrünü İyileştirmek için Kendiliğinden Birleşen Hidrofobik Tek Katmanların Nanoparçacıklarla Düzenlenmesi) başlıklı çalışmada detaylandırıldı..

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: