TIRNAK MANTARI TIRNAĞIN YAYGIN BİR ENFEKSİYONUDUR

TIRNAK MANTARI
Tırnak mantarı tırnağın yaygın bir enfeksiyonudur. Tırnak veya ayak tırnağınızın ucunun altında beyaz veya sarı-kahverengi bir nokta olarak başlar. Mantar enfeksiyonu derinleştikçe tırnağın rengi bozulabilir, kalınlaşabilir ve kenarı ufalanabilir. Tırnak mantarı birden fazla tırnağı etkileyebilir.

Durumunuz hafifse ve sizi rahatsız etmiyorsa tedaviye ihtiyacınız olmayabilir. Tırnak mantarınız ağrılıysa ve kalınlaşmış tırnaklara neden olmuşsa, kişisel bakım adımları ve ilaçlar yardımcı olabilir. Ancak tedavi başarılı olsa bile tırnak mantarı sıklıkla tekrarlar.

Tırnak mantarına onikomikoz da denir (on-ih-koh-my-KOH-sis). Mantar ayak parmaklarınız arasındaki bölgeleri ve ayak derinizi enfekte ettiğinde buna ayak mantarı (tinea pedis) adı verilir..

✅ Belirtiler

Tırnak mantarının belirtileri arasında bir tırnak veya tırnaklar bulunur:

Kalınlaşmış
Renksiz
Kırılgan, ufalanan veya yırtık pırtık
Şekilsiz
Tırnak yatağından ayrılmış
Kokan
Tırnak mantarı tırnakları etkileyebilir ancak ayak tırnaklarında daha sık görülür.

✅ Ne zaman doktora görünmeli

Kişisel bakım adımları yardımcı olmadıysa ve tırnak giderek renk değiştiriyor, kalınlaşıyor veya şekilsizleşiyorsa bir sağlık uzmanına görünmek isteyebilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki durumlarda sağlık uzmanınızla konuşun:

Diyabet ve tırnak mantarı geliştirdiğinizi düşünüyorsanız
Tırnak çevresinde kanama
Tırnak çevresinde şişlik veya ağrı
Yürüme zorluğu

✅ Teşhis

Sağlık uzmanınız tırnaklarınızı inceleyecek ve belki bir miktar tırnak kırpıntısı alacak veya tırnağınızın altındaki kalıntıları kazıyacaktır. Bu numuneler belirtilerinizin nedenini belirlemek için bir laboratuvara gönderilir.

Sedef hastalığı gibi diğer durumlar tırnaktaki mantar enfeksiyonunu taklit edebilir. Maya ve bakteri gibi mikroorganizmalar da tırnaklara bulaşabilir. Enfeksiyonunuzun nedenini bilmek en iyi tedaviyi belirlemenize yardımcı olur.

✅ Tedavi

Ayak tırnağı mantarının tedavisi her zaman gerekli değildir. Ve bazen kişisel bakım ve reçetesiz ürünler enfeksiyonu ortadan kaldırır. Durumunuz düzelmezse sağlık uzmanınızla konuşun. Tedavi, durumunuzun ciddiyetine ve buna neden olan mantarın türüne bağlıdır. Sonuçları görmek aylar sürebilir. Tırnak durumunuz düzelse bile enfeksiyonların tekrarlanması yaygındır.

✅ İlaçlar

Sağlık uzmanınız, ağızdan (ağızdan) aldığınız veya tırnağa uyguladığınız antifungal ilaçları reçete edebilir.

Oral antifungal ilaçlar. Bu ilaçlar genellikle ilk tercihtir. Bir seçenek itrakonazoldür (Sporanox). Bu ilaçlar, yeni bir tırnağın enfeksiyondan arınmış olarak büyümesine yardımcı olur ve enfekte olmuş kısmı yavaşça değiştirir.

Bu tür ilaçları genellikle 6 ila 12 hafta boyunca günlük olarak alırsınız. Ancak tırnak tamamen büyüyene kadar tedavinin nihai sonucunu göremezsiniz. Bir enfeksiyonu ortadan kaldırmak dört ay veya daha uzun sürebilir. Bu ilaçlarla tedavi başarı oranlarının 65 yaş üstü yetişkinlerde daha düşük olduğu görülmektedir.

Oral antifungal ilaçlar döküntü ve karaciğer hasarı gibi yan etkilere neden olabilir. Veya diğer reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu tür ilaçlarla ne durumda olduğunuzu kontrol etmek için ara sıra kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları, karaciğer hastalığı veya konjestif kalp yetmezliği olan veya belirli ilaçları kullanan kişilere oral antifungal ilaçlar önermeyebilir.

İlaçlı oje. Sağlık uzmanınız siklopiroks (Penlac) adı verilen mantar önleyici bir oje reçete edebilir. Enfekte olmuş tırnaklarınıza ve çevresindeki cildinize günde bir kez boyarsınız. Yedi gün sonra üst üste yığılan katmanları alkolle silerek temizliyor ve yeni uygulamalara başlıyorsunuz. Bu tip ojeyi neredeyse bir yıl boyunca her gün kullanmanız gerekebilir.
İlaçlı tırnak kremi. Sağlık uzmanınız, efinaconazole (Jublia) ve tavaborole (Kerydin) gibi mantar önleyici bir krem ​​​​reçete edebilir. Bu ürünü ıslattıktan sonra enfeksiyonlu tırnaklarınıza sürüyorsunuz. Bu kremler önce tırnaklarınızı incelttiğinizde daha iyi sonuç verebilir. Bu, ilacın sert tırnak yüzeyinden alttaki mantara ulaşmasına yardımcı olur.

İnce tırnaklara üre içeren reçetesiz bir losyon uygularsınız. Veya sağlık uzmanınız tırnağın yüzeyini bir törpü veya başka bir aletle inceltebilir (debride edebilir).

Antifungal tırnak kremleri döküntü gibi yan etkilere neden olabilir.

✅ Ameliyat

Sağlık uzmanınız, antifungal ilacın doğrudan tırnak altındaki enfeksiyona uygulanabilmesi için tırnağın geçici olarak çıkarılmasını önerebilir.

En etkili ancak en az kullanılan seçenek, tırnağı ve kökünü kalıcı olarak çıkarmak için yapılan ameliyattır.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et