DOKTORUNUZ SİZİ DİNLEMİYORSA YAPMANIZ GEREKEN 6 ŞEY

🔵 DOKTORUNUZ SİZİ DİNLEMİYORSA

30 yıl önce çenemin çevresinde yaşadığım şiddetli ağrıyı anlatırken doktorumun bana nasıl baktığını hâlâ hatırlıyorum..

 Ona yüz hareketlerimin sınırlı olduğunu ve sık sık kas spazmları yaşadığımı ve kendimi sanki tekrar tekrar yıldırım çarpıyormuş gibi hissettiğimi söyledim..

 -Ama bunu yüzünde görebiliyordum; ya dinlemiyordu ya da bana inanmıyordu.. Şöyle düşündüğümü hatırlıyorum, ‘Hayvanlara, insanlara davrandıklarından daha iyi davranıyorlar.’

Temporomandibular eklem rahatsızlığım vardi.. Doğru tedavi için bir buçuk yıl boyunca mücadele ettim. Bu mücadelem, onlarca yıl süren hasta savunuculuğu kariyerime ilham kaynağı oldu..

 Bir şeyler yapmaya karar verdim çünkü bu sorunları yaşayan tek kişinin ben olmadığımı biliyordum..

Açıkçası, hastalar ve doktorlar arasındaki iletişim zorlukları yeni değil..

 Ancak bazı uzmanlar, hastaların doktorlarının onları görmezden geldiğini ve endişelerini göz ardı ettiğini düşündüklerini giderek daha sık duyduklarını bildiriyor..

 Nashville’deki Vanderbilt’teki ICU Kurtarma Merkezi’nin davranış sağlığı direktörü James Jackson, “Bunu her duyduğumda bir dolarım olsaydı zengin bir adam olurdum” diyor..

 Genellikle gözden kaçırıldığını ve görmezden gelindiğini hisseden, Uzun COVID gibi kronik hastalıkları olan insanlarla yoğun bir şekilde çalışıyor..

– “Bu bir davul ritmi; neredeyse sabit bir tema” diyor. “Bu, ‘İyi görünüyorsun’un bir versiyonuna indirgeniyor. Sesin oldukça iyi geliyor. Biraz ilaç alın ve bir ay sonra tekrar gelin.’”

Hastaların endişelerini göz ardı etmek elbette sadece sinir bozucu değil: Teşhislerin atlanmasına ve bakımın gecikmesine yol açabilir.

🔵 DOKTORUNUZUN SİZİ DİNLEMEDİĞİNDEN ŞÜPHELENİYORSANIZ UZMANLAR BU STRATEJİLERİ KULLANMANIZI ÖNERİYOR.

1. Her randevuya hazırlanmak için zaman ayırın.

“Ne zaman bir doktor randevusuna gitsem, neden orada olduğuma dair bir dakikalık asansör konuşması yapmaya hazırım. Bunun bakımımı hızlandırmaya yardımcı olduğunu buldum.. Doktor bana daha hızlı teşhis koyabiliyor ve ben de ihtiyacım olanı alıp hayatıma devam edebiliyorum”  .

-Belirtilerinizi doktorunuza nasıl tanımlayacağınızı prova etmek için zaman ayırın..

-Sorunu ilk fark ettiğinizde neler olup bittiğini, genel süreyi, her bir semptomun ne kadar sürdüğünü ve sorunu daha iyi veya daha kötü hale getiren faktörleri birleştirmeyi hedefleyin..

  -Yaşadığınız acıyı 1’den 10’a kadar bir ölçekte derecelendirmeye hazır olun ve “keskin” veya “donuk” gibi sıfatlar kullanmaya özen gösterin .. 

-Ne kadar kısa ve net olursanız, söylediklerinizin doktorunuz tarafından dikkate alınma şansı o kadar artar..

2. Savunmasız olun

– Psikolog olan Jackson:

“Öfke, savunmayı tetikler. Öte yandan kırılganlık, anlamlı konuşma ve ilerlemenin kapısını açar. Aynı şekilde, eğer doktorunuza patlarsanız muhtemelen hiçbir yere varamazsınız..

Bunun yerine, doğal gelmese bile savunmasız tarafınızı göstermeyi hedefleyin. Bu, hem yaşadıklarınız hem de sağlayıcınızın tutumunun sizi nasıl etkilediği konusunda açık ve dürüst olmak anlamına gelir..

 Sessiz kalmak ya da semptomları küçümsemek yerine, onları samimi bir şekilde tanımlayın; bunun çoğu zaman zorlayıcı ve rahatsız edici olduğunu kabul ediyorum.. 

Bunu yapmanın bir yolu, en büyük beş endişenizi önceden yazıp doktorunuzla paylaşmaktır..

 Doktorunuz ne kadar acı çektiğinizin ve başınızı kaç kez duvara vurduğunuzun tam olarak farkında olmayabilir.. Hastalar, yaşadıkları zorlukların büyüklüğü konusunda savunmasız olduklarında ve bunun hakkında gerçek bir dürüstlükle konuştuklarında, bu genellikle normalde elde edeceklerinden daha iyi sonuçlara yol açar.”

3. Özel sorular sorun.

Siz ve doktorunuz iyi iletişim kurmuyorsanız, yanıt gerektiren akıllı sorular sorarak konuşmanın ve sağlığınızın kontrolünü ele almanızı öneririm..

Örneğin:

-Karşılaştığınız soruna ne sebep olmuş olabilir? 

-Teşhisinizin spesifik adı nedir? (Bunun evde kendi araştırmanızı yapmanızı sağlayacağını ve bunun kendinizi daha güçlü hissetmenize yardımcı olabileceğini belirtmeliyim)

-Sorun ciddi mi?

-Tamamen iyileşecek mi yoksa sürekli yönetim gerektirecek mi? 

-Gelecekteki hangi semptomlar acil bakıma veya takip ziyaretine ihtiyacınız olduğunu gösterebilir? 

-Test sonuçlarınızı ne zaman ve nasıl alacaksınız? 

-Bir şeyi anlamadıysanız şunu sormaktan çekinmeyin: “Bunu daha basit bir şekilde açıklayabilir misiniz?” Veya: “Bana bu konuda daha fazla ayrıntı verebilir misiniz?” 

4. Yanınıza birini alın.

 – Kâr amacı gütmeyen Albie Aware Meme Kanseri Vakfı’nın genel müdürü Courtney Quinn:

” Kanseri olduğumda doktor randevularıma her zaman karımı da götürürdüm. İkimizde her birine bir iş toplantısı gibi davrandık ve hedefleri, soruları ve hayal kırıklıklarını tartışarak önceden hazırlandık..

Doktorun ne istediğimi veya neye ihtiyacım olduğunu anlamadığını hissettiğim ve hayal kırıklığına uğradığımı hissettiğim zamanlar oldu.. 

Kanser testi, eğitim, savunuculuk ve destek sağlayın..

 Doktora şunu söyleyebildim: ‘Courtney ve ben bu konuyu konuştuk ve kendisi bana bunun en büyük endişelerinden biri olduğunu söyledim.. Oda bunun savunucusu oldu…”

Quinn’in karısı da randevular sırasında, ikisinin daha sonra gözden geçirebileceği ve hafızadaki boşlukları doldurabileceği notlar aldı.

Randevularınıza eşlik edecek bir arkadaşınız veya aile üyeniz yoksa bir profesyonelden yardım almayı düşünün. Hemşire gibi sağlık sistemindeki birinden hasta savunucusu veya yönlendiriciyle bağlantı kurmasını isteyin veya sağlık sigortacınıza ulaşın..

5. Acımasız olun.

Doktorunuz sorularınızı yanıtlamıyorsa ya tekrarlayın ya da başka şekilde ifade edin..

 Hala bir yere varamadıysanız şu ifadelerden birini uygulamanızı öneriyorum..

– “Hem aynı fikirdeymişiz gibi görünmüyor ve endişelerimi anlamanız benim için gerçekten önemli.” 

– “Durumum hakkında endişeleniyorum ve daha fazlasını bilmem gerekiyor.” 

– “Görmeniz gereken başka hastalarınızın olduğunu anlıyorum, ancak durumum hakkındaki anlayış düzeyimden memnun değilim. Bugünkü ziyaretimi en büyük endişemin çözümlenmesiyle bitirmek istiyorum. Başka bir randevu için haftalarca beklemek zorunda kalmadan bu sorunu nasıl çözmemizi önerirsiniz?”

6. Geri bildirimde bulunun ve devam etmeyi düşünün. 

İki veya üç ziyaretten sonra doktorunuzla herhangi bir ilerleme kaydedemiyorsanız, muhtemelen yeni bir sağlayıcı aramaya başlamanın zamanı gelmiştir..

 Deneyimlediğiniz şeyler hakkında açıkça konuşmak da yararlı olabilir; bunu yapmak değişime ilham verebilir..

  “Doktorunuza doğrudan yazın” ..

– Bakımınızdan ne kadar memnun kalmadığınıza bağlı olarak doktorunuzun tıbbi grubuna ve sigorta şirketinize de bildirimde bulunabileceğinizi veya çevrimiçi profillerine geri bildirim bırakabileceğinizi söyleyin..

 Yanlış ilaç yazan veya test sonuçlarını zamanında sunamayan bir doktor gibi ciddi bir sorunla karşı karşıyaysanız , sağlık kuruluna şikayette bulunmanız uygun olabilir..

Ve şunu unutmayın: “Sesiniz önemli..Güçlendirilmiş bir hasta olduğunuzda eşinizi, çocuklarınızı, ebeveynlerinizi güçlendirebilirsiniz ve bu, bildiğimiz sağlık hizmetlerini değiştiren bir dalga etkisi yaratabilir.”

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.