USAid BAŞKANI PUTİN'İ UKRAYNA TAHIL ANLAŞMASINDAN 'PERVASIZCA' ÇIKMAKLA SUÇLADI

🔵 ERDOĞAN: RUSYA’NIN TAHIL ANLAŞMASI GÖRÜŞMELERİNDEN DIŞLANMIŞ OLMASI SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

Erdoğan, Yeni Delhi’de düzenlenen G20 zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Rusya’yı yalnızlaştıran Karadeniz tahıl anlaşmasını yeniden canlandırmaya yönelik herhangi bir girişimin muhtemelen sürdürülebilir olmadığını söyledi.

Rusya, Birleşmiş Milletler ve Türkiye’nin aracılık etmesinden bir yıl sonra, Temmuz ayında, kendi gıda ve gübre ihracatının engellerle karşı karşıya kalmasından ve Ukrayna tahılının ihtiyaç sahibi ülkelere yetersiz gitmesinden şikayet ederek anlaşmadan çekildi..

Erdoğan, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’nin tahıl anlaşmasını görüşmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Gazetecilere verdiği demeçte, Rusya’nın Türkiye’nin desteklediği fakir ülkelere ücretsiz tahıl göndermeye istekli olduğunu söyleyen Erdoğan, Katar’ın da bunu kabul ettiğini ekledi.

Erdoğan, tahıl anlaşmasının yeniden canlandırılması konusunda “umutsuz” olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi iki kaynak, daha fazla ayrıntı vermeden, Türkiye cumhurbaşkanının G20 zirvesi sırasında Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile anlaşmayı yeniden canlandırma çabalarına ilişkin görüşmelerde bulunduğunu söyledi .

KARADENİZ TAHIL ANLAŞMASI NEYDİ VE NEDEN ÇÖKTÜ?

🔵 KARADENİZ TAHIL ANLAŞMASI NEYDİ?

RUSYA, UKRAYNA TATİLİNİN DÜNYA PAZARLARINA ULAŞMASINA İZİN VEREN ANLAŞMADAN ÇEKİLDİĞİNE GÖRE ŞİMDİ NE OLACAK?

Karadeniz tahıl girişimi Temmuz 2022’de Türkiye, BM ve Rusya arasında, dünyanın ekmek ambarlarından biri olan Ukrayna’nın tahılının İstanbul Boğazı üzerinden güney limanlarından çıkmasını sağlamanın bir yolu olarak müzakere edildi. Tahıl, Polonya üzerinden karayolu veya demiryolu veya Romanya üzerinden kanal ve nehir yoluyla alternatif yöntemler kullanılarak gereken miktarlarda ihraç edilemedi.

Türkiye, Erdoğan ile Vladimir Putin arasındaki yakın ilişki nedeniyle ve 1936’da imzalanan Montrö Sözleşmesi uyarınca İstanbul ve Çanakkale boğazlarındaki deniz trafiğini denetlediği için müdahil oldu..

Tahıl anlaşması ne vaat etti?

Savaşın başlamasından bu yana elde edilen birkaç diplomatik başarıdan biri olan girişim, Ukrayna’nın Karadeniz’deki üç önemli limanı olan Odesa, Chornomorsk ve Pivdennyi’den (eski adıyla Yuzhny) ticari gıda ve gübre (amonyak dahil) ihracatına izin veriyor.. 

-Ukrayna gemileri, kargo gemilerini mayınlı alanlardan kaçınarak Karadeniz’in uluslararası sularına yönlendiriyor. Gemiler daha sonra kararlaştırılan bir deniz insani yardım koridoru boyunca İstanbul’a doğru ilerliyor..

 -Ukrayna limanlarına giden ve limanlardan kalkan gemiler Rus, Türk, Ukraynalı ve BM denetçilerinden oluşan ekipler tarafından denetleniyor..

 Bu muhtıranın yanı sıra, yaptırımların Rus gıda ve gübre ihracatı üzerindeki etkisini en aza indiren ayrı bir anlaşma imzalandı. Her iki memorandum da dört ve ardından iki aylık incelemelere tabi tutuldu..

Başarılı oldu mu?

Şiddetli güven eksikliğine rağmen, yıl içinde Temmuz ayına kadar 33 milyon ton tahıl Ukrayna limanlarından ayrıldı..

 Birleşik Krallık, bunun yaklaşık %61’inin düşük ve orta gelirli ülkelere ve yalnızca buğdayın %65’ine gittiğini söylüyor. Dünya Gıda Programı, hemen Afganistan, Etiyopya, Somali ve Sudan gibi yerlere sevk edilen yaklaşık 750.000 ton Ukrayna tahılı satın aldı.. 

Kısmen bunun bir sonucu olarak, kile başına tahıl fiyatı 1.360 $’lık yüksek seviyesinden 800 $’da (620 £) sabitlendi.

Rusya, en fakir ülkelere giden tahıl oranının %4’ten az olduğunu iddia ediyor, ancak bu, daha zengin ülkeler buğdayı satın alıyor olsa bile, fazla arzın tüm ülkelerin ödediği genel fiyatı düşürdüğü gerçeğini göz ardı ediyor..

Ne ters gitmeye başladı?

Rusya denetimleri yavaşlatmaya başladı. Ekim 2022’de günde 10 tamamlanmış gemi denetimi vardı, bu da o ay 4,2 milyon metrik tonun kaldığı anlamına gelirken, yalnızca 1,3 milyon metrik tonun kaldığı Kasım’da günde yediye ve Mayıs’ta ikiye düştü. BM günde 40 kadar gemiyi denetleme kapasitesine sahipti..

Mart 2023’e kıyasla gıda ihracatında Nisan ayında tonaj bazında %29, Mayıs ayında ise %66 düşüş yaşandı. Rus anlaşmayı bu hafta bitirdi..

Neden ters gitmeye başladı?

Esasen Rusya, anlaşmanın ikinci kısmının Rusya’nın daha fazla tarım ihracatına izin vermesinin batı tarafından onurlandırılmadığını hissetti.. 

Birleşik Krallık, Rusya’nın gıda ihracatının geçen yıla göre daha yüksek olduğunu ve Novorossiysk’ten bol miktarda tahıl ve gübre ihraç ettiğini söylüyor. Ancak Moskova, Rus mallarının ihracatına yönelik yaptırımların, temkinli sigortacılara gıda taşıyan Rus gemilerini sigortalamak için yasal rahatlık sağlayacak kadar net bir şekilde kaldırılmadığını söylüyor. Ayrıca ana tarım bankası üzerindeki yaptırımların kaldırılmasını istedi. Diğer talepler arasında tarım makineleri ve parçalarının tedarikinin yeniden başlatılması, Togliatti-Odesa amonyak boru hattının yeniden başlatılması ve gıda ve gübre ihracatı yapan Rus şirketlerinin varlıklarının ve hesaplarının blokesinin kaldırılması yer alıyor.

Durumdan kim sorumlu?

Batı, Putin’in anlaşmanın Ukrayna kasasına ve çiftçilere tahıl ihracatından faydalanmasına izin verdiği için korunmaya değmeyeceğini düşündüğünü iddia ediyor..

 -BM genel sekreteri António Guterres, Putin’in taleplerini karşılamak için gerçek çabalar gösteriyordu.

Batı, en az gelişmekte olan ülkelere yapılan tahıl ihracatının istenen oranda geri gelmediğini kabul ediyor. Buğday söz konusu olduğunda, 2022’de bir önceki yıla göre 11,8 milyon tonluk bir ihracat düşüşü yaşandı ve bu, kabaca Bangladeş nüfusu olan 175 milyon insanın yıllık buğday gıda tüketimine eşdeğer. Mısır ve arpa için ihracat açığı bir önceki yıla göre sırasıyla %41 ve %82 kadar büyük. Çin’e yaklaşık 8 milyon ton mal sevk edildi, 32,9 milyon tonun yaklaşık %25’i ihraç edildi ve ihracatın yaklaşık %44’ü yüksek gelirli ülkelere sevk edildi..

Sonra ne olur?

Rusya savunma bakanlığı, Ukrayna limanından ayrılan herhangi bir geminin meşru bir askeri hedef olacağını söyledi..

 Bir NATO üyesi olan Türkiye, Rusya’nın izni olmadan limanlardan tahıl ihracatını yönlendirerek Rusya’yı karşısına almakla tehdit edebilir, ancak bu yüksek riskli bir adımdır..

 -Putin, talepleri karşılanırsa anlaşmaya geri dönmeye istekli olduğunu ima etti. Ancak Odesa limanının bombalanması, onun esneklik konusundaki ipucunun, küresel güneyde potansiyel bir siyasi destek kaybını durdurmak için tasarlanabileceğini gösteriyor..

Analitik firması Smartcube’e göre, ihracattaki bir düşüşün Ukrayna’da stokların artmasına yol açacağı ve çiftçileri 2023-24 sezonunda ekimi azaltmaya zorlayabileceği büyük olasılıkla..

 Rusya, Ukrayna’daki askeri kampanyasını finanse etmek için buğday ihracat vergisini artırabilir ve son olarak, Rusya, Beyaz Rusya ile birlikte dünyanın en büyük mineral gübre kaynaklarından biri olduğundan, gübre kıtlığı artabilir. Her iki ülke de dünya gübre üretiminin ve ihracatının yaklaşık %14’ünü oluşturmaktadır..

Www.cafemedyam.com

🔵 USAid BAŞKANI PUTİN’İ UKRAYNA TAHIL ANLAŞMASINDAN ‘PERVASIZCA’ ÇIKMAKLA SUÇLADI

Samantha Power, Rusya’nın tahıl ihraç eden gemilere yönelik ‘riskler’ konusunda uyardığı gibi, Putin’in gerekçesinin ‘yalanlarla’ dolu olduğunu söylüyor

USAid başkanı, Vladimir Putin’i , Ukrayna’nın Karadeniz üzerinden tahıl ihraç etmesine izin veren bir yıllık BM arabuluculuğu anlaşmasından  çekilerek dünyanın en yoksul milyonlarca insanını etkileyen bir “ölüm kalım kararı” vermekle suçladı ..

Önemli ticaret limanı Odesa’daki birkaç büyük tahıl ambarının gölgesinde konuşan Samantha Power, Ukrayna tahılının ülkeyi terk etmesi için alternatif yollar oluşturmak ve genişletmek için 250 milyon dolar daha taahhüt etti, ancak Karadeniz limanlarının kaybını hiçbir şeyin telafi edemeyeceğini kabul etti..

Ziyareti, Rusya’nın güney ve doğuda bir dizi füze ve drone saldırısı gerçekleştirmesinden sonra geldi. geldi . Füzelerin çoğu düşürüldü, ancak düşen enkaz, Odesa limanındaki bazı altyapıya zarar verdi.

Rusya , Pazartesi günü Rusya’yı Kırım yarımadasına bağlayan bir köprüde meydana gelen patlamanın ardından misilleme sözü vermişti . Moskova, Ukrayna’yı 2014 yılında Rusya tarafından ele geçirilip ilhak edilen Kırım’a askeri malzeme taşımak için kullanılan Kerç Köprüsü’ne saldırmakla suçladı .

“Son haftalarda Rusya gemilerin bu limana girişini engellemeye başladı ve dün Putin pervasız ve tehlikeli bir karar aldı. Rusya’nın Karadeniz tahıl girişimine katılımını sona erdirmek gibi pervasız ve tehlikeli bir karar aldı” dedi. “Putin, dünyanın geri kalanıyla hayati bir yaşam hattını kesmeye karar verdi ve bir gecede ve bu sabah Rus kuvvetleri şu anda durduğumuz yerin çok da uzağında olmayan insansız hava araçlarını ve seyir füzelerini ateşledi.”

Putin’in anlaşmadan çekilme gerekçesinin “yalan ve yalanlarla” dolu olduğunu ve kararın Bangladeş, Afganistan, Sudan ve Somali gibi en az gelişmiş ülkeleri çok etkileyeceğini söyledi..

“Bu, Putin’in verdiği bir ölüm kalım kararı… Vladimir Putin bu insani acıyı masumların üzerine çekmeye istekli olabilir ama ABD değil” dedi.

Power, diğer hükümetleri, hayırseverleri ve özel sektörü 250 milyon dolar daha toplayarak ABD’nin katkısını karşılamaya çağırdı.

Power’a eşlik eden Ukrayna altyapı bakanı Oleksandr Kubrakov, Türkiye ve BM ile sevkiyatların devam etmesine izin verecek bir anlaşmaya arabuluculuk yapmaktan hâlâ umutlu olduğunu söyledi.

Rusya, tahıl anlaşmasına geri dönebileceğini söyledi, ancak bunun için kendi gıda ve gübre ihracatına ilişkin kuralların gevşetilmesi taleplerinin karşılanması gerekiyor.

Odesa belediye başkanı Gennadiy Trukhanov, Odesa’nın büyük şehir yönetim binasında verdiği bir röportajda, tahıl anlaşması aktifken bile şehrin limanının savaş öncesi kapasitesinin maksimum %15’iyle çalıştığını söyledi. Savaş başladığından beri limanda çalışan 4 bin kişinin çoğunun işini kaybettiğini söyledi.

Trukhanov, Salı gününün erken saatlerindeki seyir füzesi saldırılarının
“limandan başka geminin ayrılmamasını sağlamak için Ruslardan gelen çok kaba bir sinyal olduğunu söyledi. Füze saldırılarını riske atacak ve hiçbir garantisi olmadan buraya yanaşacak bir kaptan olduğunu hayal edemiyorum”. Kremlin, saldırıların Pazartesi günkü köprü saldırısına misilleme olduğunu söyledi.

Ukrayna hava kuvvetleri, altı Kalibr füzesi ve 36 insansız hava aracından 31’inin düşürüldüğünü söyledi. Odesa, Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı tam kapsamlı işgalinden bu yana sık sık saldırıya uğruyor. Ukrayna cumhurbaşkanlığı kurmay başkanı Andriy Yermak, Telegram’a verdiği demeçte, son saldırıların “ülke teröristinin çeşitli ülkelerde Ukrayna gıda ihracatına bağlı olan 400 milyon insanın hayatını tehlikeye atmak istediğinin bir başka kanıtı” olduğunu söyledi.

Moskova ise, Ukrayna’nın Kırım’a düzenlediği insansız hava aracı saldırısını yerde büyük bir hasar vermeden engellediğini ve Kerç Köprüsü’ndeki karayolu trafiğini tek şerit olarak yeniden açtığını söyledi.

Ukrayna dışişleri bakanı, Kiev’in Türkiye’ye Rusya’nın Karadeniz’deki tahıl anlaşmasına geri dönmesini müzakere edip edemeyeceğini görmesi için zaman vermeye istekli olduğunu, ancak Ukrayna tahılını dünya pazarlarına ihraç etmenin birkaç gün içinde bir yolunun bulunması gerektiğini belirtti.

Dymytro Kuleba, “önümüzdeki saatler ve günlerde” çok yoğun istişarelerin yapılacağını belirterek, Rusya’nın Ukrayna gemilerinin korunmaması yönündeki uyarısının “yasal olarak tarafsız bir şekilde formüle edilmiş açık bir tehdit” olduğunu sözlerine ekledi. Bunun anlamı, Rusya’nın Ukrayna tahıllarını Ukrayna limanlarından İstanbul Boğazı’na taşımaya çalışan hiçbir geminin güvenliğini garanti etmemesi. Rusya Kırım’da olduğu ve şantaj yapabileceğine ve iradesini herkese empoze edebileceğine inandığı sürece bu sorunların devam edeceğini anlamalıyız. Sorunu çözmenin en iyi yolu aslında Rusya’yı yenip geri çekilmelerini sağlamaktır”.

Türkiye, Rusya’nın Türkiye ile imzaladığı anlaşmaya bağlılığı konusunda Rusya ile bir tur daha müzakere etmek istiyorsa, buna razıyız” dedi.

Rusya dışişleri bakanlığı, Moskova’nın anlaşmayı feshetmesinin “seyir güvenliği garantilerinin geri çekilmesi, deniz insani yardım koridorunun kısıtlanması ve kuzeybatı Karadeniz’de geçici olarak tehlikeli bir bölge rejiminin yeniden kurulması” anlamına geldiğini söyledi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Uygun güvenlik garantileri olmadan burada belirli riskler ortaya çıkıyor” dedi.

Peskov, ihracata izin verecek yeni bir düzenlemenin “Rusya olmadan resmileştirilmesi durumunda, bu risklerin dikkate alınması gerektiğini” söyledi.

Rus hükümeti, yiyeceklerini Afrika’nın en fakir ülkelerine ücretsiz olarak göndereceğini de sözlerine ekledi.

Tahıl anlaşmasının çökmek üzere olduğu önceki noktalarda, Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk donanmasını Ukrayna limanlarından tahıl gemilerine eşlik etmesi için gönderme tehdidinde bulunarak Putin’i geri adım atmaya ikna etti, ancak pozisyonlar artık daha sağlam olabilir.

Polonya, kendi çiftçilerini korumak için Ukrayna tahılına ambargo uygulayacağını söylerken, Ukrayna tahılının deniz yollarını kullanabilmesi daha da acil hale geliyor.

İtalya başbakanı Georgia Meloni, anlaşmanın sona ermesine en sert tepkilerden birini verdi: “Rusya’nın tahıl anlaşmasını feshetme kararı, en yoksul devletlerin kimin dost, kimin düşman olduğunu gösteriyor. Saldırıya uğrayan ile saldıran arasında ayrım yapmayan ulusların liderleri düşünmelidir. Açlığı bir silah olarak kullanmak, başka bir insanlık suçudur.”

İngiltere’nin Afrika ve Kalkınma Bakanı Andrew Mitchell, “Rusya’nın yaptıklarının doğrudan Afrika’da insanların açlıktan ölmesine yol açtığını açıkça belirtmeliyiz” dedi.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: