UYARI İŞARETLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN

ATRİYAL FİBRİLASYON İLE YAŞAMAK İÇİN İPUÇLARI

🔵 UYARI İŞARETLERİNİ GÖZ ARDI ETMEYİN

Bazı insanlar için atriyal fibrilasyonun (AFib) düzensiz kalp atışı hiçbir zaman bir soruna neden olmaz. Diğerleri için felç, kalp krizi veya kalp yetmezliğine yol açabilir. AFib’in semptomları, özellikle kalp hastalığınız varsa, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ve göğüs ağrısını içerebilir. Bunlardan herhangi biri sizi endişelendiriyorsa veya kalbinizin sık sık “atladığını” hissediyorsanız, doktorunuza görünün.

🔵 DİYABET VE KAN BASINCINI KONTROL EDİN

 

AFib’li kişilerin felç geçirme olasılığı yaklaşık beş kat daha fazladır. Diyabet ve yüksek tansiyon bu riski daha da artırıyor. 

Şekeri ve tuzu düşük yiyecekler yiyin ve kan şekerinizi, kan basıncınızı ve AFib komplikasyon riskinizi düşürmek için kilonuza dikkat edin..

Www.cafemedyam.com

🔵 KALP-SAĞLIKLI BİR DİYET YAPIN

Tabağınızın en az yarısı yapraklı yeşillikler, renkli sebze ve meyveler gibi bitkilerden gelmelidir. Somondaki omega-3 yağ asitleri gibi kalp açısından sağlıklı yağlar ekleyin. İyi protein kaynakları arasında yağsız et ve baklagiller bulunur. Lif açısından rafine karbonhidratlar yerine tam tahılları tercih edin.

Rafine şekerler, trans yağlar ve sodyum bakımından düşük bir diyet, kan şekerinizi, kolesterolünüzü ve kan basıncınızı kontrol etmenize yardımcı olur.

🔵 SİGARAYI BIRAKMAK

Daha sağlıklı bir yaşam yaşama şansınızı artırmak için sigarayı tamamen bırakın. Araştırmalar, mevcut ve eski sigara içenlerin AFib geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca sigara içmek felç riskini artırır.

Nikotin bantları, sakızlar veya pastiller yardımcı olabilir. Sigarayı bırakmaya yönelik tıbbi tedavi, başarılı bir şekilde sigarayı bırakma şansınızı ikiye katlayabilir..

Www.cafemedyam.com

🔵 KAN SULANDIRICILARA DİKKAT EDİN

AFib tanısı konulduktan sonra doktorunuz felç riskinizi azaltmak için kan sulandırıcı ilaçlar reçete edebilir. Bu antikoagülan ilaçlar bazı gıdalar, takviyeler ve hatta diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. İlaçlarınızı alırken doktorunuza ne yemenin güvenli olduğunu ve hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini sorduğunuzdan emin olun.

🔵 ALKOL VE UYARICILARI SINIRLAYIN

Atriyal fibrilasyonu olan çoğu insan için akşam yemeğinde bir kadeh şarap muhtemelen sorun teşkil etmez. Ancak düzenli olarak bundan daha fazla içki içmek ve aşırı içki içmek, sağlıklı kalpleri olan kişilerde bile kalp ritmi sorunlarıyla bağlantılıdır. 

Psödoefedrinli dekonjestanlar gibi uyarıcılar da semptomlarınızı tetikleyebilir veya daha da kötüleştirebilir. Reçetesiz ürünlerdeki etiketleri kontrol edin veya eczacınıza danışın.

🔵 KAHVEYİ AŞIRIYA KAÇIRMAYIN

 

Geçmişte bazı doktorlar AFib’li kişilere asla kahve içmemelerini söylemişti. Ancak son araştırmalar kafeinin daha fazla olayla bağlantılı olmadığını öne sürüyor. Ancak çok fazla kafein içmek kan basıncınızı yükseltebilir. Ve bu bir tetikleyici olabilir. Dengenizi korumak için ne kadar kahve, çay, kola ve çikolata tüketmeniz gerektiğine dikkat edin.

🔵 VÜCUDUNU HAREKET ETTİR

Düzenli fiziksel aktivite, her türlü kalp hastalığından kaynaklanan komplikasyon olasılığını azaltmanıza yardımcı olabilir. Ancak yoğun egzersiz bazen AFib’inizi rahatsız edebilir. Alışkın değilseniz yavaş başlayın: Ayakkabılarınızı bağlayın ve her gün yarım saat yürüyün.

Doktorunuz sizin için ne tür bir egzersizin en iyi ve güvenli olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. 

Www.cafemedyam.com

🔵 AŞILARINIZI ERKEN ALIN

Düzenli olarak grip ve zatürre aşısı yaptıran kişilerin kalp krizi geçirme riski daha düşüktür. Kalbinize nazik olun. Grip mevsimi gelmeden aşılarınızı yaptırın..

🔵 STRESİNİZİ SERBEST BIRAKIN

Belirli bir olayla ilgili stres, düzensiz kalp atışını tetikleyebilir. Devam eden stres sıklıkla sigara içmek ve aşırı içki içmek gibi sağlıksız alışkanlıklara yol açar; her ikisi de kalbiniz için kötüdür. 

Bunun yerine gerginliğinizi ve kaygınızı yönetmenize yardımcı olması için yoga gibi meditasyon uygulamalarını deneyin. Küçük bir araştırma çalışması, sahip olduğunuz AFib ataklarının sayısını yarı yarıya azaltabileceğinizi buldu.

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et