PİROLA VARYANTI NEYLE İLGİLİ? BELİRTİLER VE SEMPTOMLAR NELERDİR VE NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

🔵 PİROLA VARYANTI NEYLE İLGİLİ? BELİRTİLER VE SEMPTOMLAR NELERDİR VE NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?

Sağlık kurumları bu varyantların hastalığın yayılımı ve ciddiyeti üzerindeki etkisini belirlemeye çalışırken, doktorlar da ülkede şu anda çok az sayıda Kovid-19 vakası bulunduğunu ve çoğunun kendi kendine iyileştiği görüşünde.

Kovid-19 salgını çoğumuz için geçmişte kalmış olsa da sağlık gözetim ekipleri ve bilim insanları virüsün nasıl değiştiğini takip ediyor..

  -Pirola olarak adlandırılan yeni, oldukça mutasyona uğramış BA.2.86 çeşidi, dünya çapındaki sağlık kuruluşlarının dikkatini çekti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Ağustos sonuna kadar dünya çapında yalnızca 21 Pirola vakası bildirdi. Bununla birlikte, insan hücrelerindeki reseptörlere bağlanarak vücuda giren kritik spike proteininde taşıdığı 30’dan fazla mutasyon nedeniyle izlenen bir varyant olarak belirlendi..

 Sağlık kuruluşları bu varyantların hastalığın yayılımı ve ciddiyeti üzerindeki etkisini belirlemeye çalışırken doktorlar, Kovid-19 vakasının çok az olduğunu ve çoğunun kendi kendine iyileştiğini söylüyor. Diğer viral hastalıklar gibi..

COVID-19

🔵 PİROLA HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

Çok fazla mutasyon taşıması dışında fazla bir şey değil. Her ikisi de birkaç Pirola vakası bildiren ABD ve Birleşik Krallık’taki sağlık kuruluşları, sayıların, varyantın daha hızlı yayılıp yayılmayacağını veya daha ciddi hastalığa neden olup olmayacağını belirlemek için çok az olduğunu söyledi.

ABD CDC (Hastalık Kontrol Merkezleri), birçok ülkede yüksek oranda mutasyona uğramış varyantların tespit edilmesinin bir dereceye kadar bulaşıcılık gösterdiğini söylüyor. Bu durum, şu ana kadar bu kadar çok mutasyona uğramış varyantlarla çelişiyor; bu varyantlar gerçekte bulaşmasa da bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde tek bir yerde tespit ediliyor.

Www.cafemedyam.com

🔵 DİKKAT ETMENİZ GEREKEN BELİRTİLER NELERDİR?

Dünya çapında çok az sayıda Pirola vakası tespit edilmiş olsa da, ciddi hastalık ve ölümle ilişkilendirilmemiştir. Birleşik Krallık, varyantın yakın zamanda yaptığı bir değerlendirmede, bir kişinin hafif derecede rahatsız olduğunu, bir kişinin semptomatik olduğunu ve bir kişinin de herhangi bir solunum yolu semptomu göstermediğini söyledi..

Kuruluş, dünya çapındaki vaka sayısında önceki haftaya göre artış olduğunu gösteren son Kovid-19 güncellemesinde, “BA.2.86 ile tespit edilen vakalar arasında bugüne kadar DSÖ’ye herhangi bir ölüm bildirilmemiştir” dedi . Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise düşük kaldı.

Hindistan herhangi bir Pirola vakası bildirmemiş olsa da doktorlar semptomların ateş, öksürük ve soğuk algınlığı gibi Kovid-19’un çoğu varyantıyla aynı kalacağını söylüyor ..

Hindistan’da Kovid-19 vakalarının eğilimi nedir ?

Ülkede vaka sayısı düşük kalırken, doktorlar vakaların çoğunun hafif olduğunu bildirdi.

Hindistan, son 24 saat içinde yalnızca 18 enfeksiyon vakası bildirdi; en yüksek rakamlar şu anda ülkedeki 500 aktif vakanın 200’ünden fazlasını oluşturan Maharashtra’dan geldi.REKLAMCILIK

– Max Healthcare İç Hastalıkları Direktörü Dr Rommel Tickoo:

“ Şu anda tek seferlik Kovid-19 vakaları görüyoruz . Grip veya grip benzeri semptomlarla gelen insanlar var ama çoğu kendi kendine iyileştiği için onları test etmiyoruz. Bazı kişiler zatürre ile başvuruyor ancak test ettiğimizde onlarda Kovid-19 bulunmuyor .”

🔵 KİM RİSK ALTINDADIR? PEKİ KİŞİ KENDİNİ NASIL KORUMALIDIR?

Dr Tickoo, varyant ne olursa olsun korunma yollarının aynı olduğunu söylüyor.

Yaşlı, ek hastalıkları olan kişiler, ciddi hastalık açısından en yüksek risk altında olmaya devam ediyor. Kalabalık alanlarda sık sık el yıkamak ve maske takmak kişiyi sadece Kovid-19’dan değil aynı zamanda grip dahil diğer solunum yolu enfeksiyonlarından da koruyacaktır .

“Birinin ateşi ve solunum yolu semptomları varsa dışarı çıkmaktan kaçınması gerekir. Zorunluysa maske takmalılar. Ağır hastalık riski yüksek olan kişilerin de kalabalık bölgelere giderken maske takması gerekiyor”

Yeni Kovid Varyantı 'Pirola' Birçok Ülkede Alarma Yol Açtı.  İşte Bilmeniz Gereken Her Şey

🔵 YENİ KOVİD-19 VARYANTI ‘PİROLA’ BİRÇOK ÜLKEDE ALARMA YOL AÇTI. 

BA.2.86, koronavirüsün Omicron suşunun oldukça mutasyona uğramış bir varyantıdır.

ABD, İngiltere ve Çin’de Kovid-19 vakalarının yeniden canlandığı bir dönemde, “Pirola” adı verilen yeni bir varyant, uzmanları endişelendiriyor.    

BA.2.86 olarak da adlandırılan varyant, 2021’de ortaya çıkan ve Kovid vakalarında ve ölümlerinde endişe verici bir artışa yol açan koronavirüsün Omicron suşunun yüksek oranda mutasyona uğramış bir varyantı. Bu varyant dünya çapında enfeksiyonlarda bir kez daha artışa neden oluyor ve sağlık otoriteleri arasında alarm zillerinin çalmasına neden oluyor.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Scott Roberts, “Omicron 2021 kışında vurduğunda, Delta varyantından çok farklı olduğu ve hem doğal enfeksiyon hem de aşıya karşı bağışıklıktan kurtulduğu için COVID-19 vakalarında büyük bir artış oldu” dedi..

Virüsün yüzeyindeki, insan hücrelerine girip onları enfekte etmesine izin veren proteinlere atıfta bulunarak, “Bu varyantın spike proteininde 30’dan fazla mutasyona sahip olması nedeniyle endişelenmek için bazı nedenler var” diye ekledi. 

Dr Roberts, “Bu kadar yüksek sayıda mutasyon dikkate değer” dedi ve şunu ekledi: “XBB.1.5’ten EG.5’e geçtiğimizde, bu belki bir veya iki mutasyondu. Ancak Delta’dan EG.5’e kadar da gördüğümüz bu devasa değişimler Omicron, endişe verici.”

ABD Hastalık Kontrol Merkezlerine (CDC) göre Pirola varyantı İsrail, Kanada, Danimarka, İngiltere, Güney Afrika, İsveç, Norveç, İsviçre ve Tayland’da tespit edildi. 

La Jolla’daki Scripps Araştırma Çeviri Enstitüsü müdürü Dr. Eric Topol, Reuters’e verdiği demeçte, Pirola’nın hızla yayılmasının “şu anda pek iyi görünmediğini” söyledi .

Dr Topol, Pirola’nın çoklu mutasyonlarının onu daha önceki koronavirüs varyantlarına kıyasla “yapısında kökten farklı” hale getirdiğini söyledi.

CDC , Pirola’nın ciddiyeti açısından “bu varyantın önceki varyantlarla karşılaştırıldığında daha ciddi hastalığa neden olup olmayacağını bilmek için henüz çok erken” dedi.

Sağlık kurumu, “CDC, BA.2.86 varyantının daha ciddi hastalıklara neden olduğuna dair olası erken sinyalleri belirlemek için hastaneye kaldırılma oranlarını yakından izliyor” diye ekledi. 

Raporda BA.2.86’nın diğer varyantlara göre daha az bulaşıcı olabileceğini söyledi. Fred Hutchinson Kanser Merkezi’nde virüs evrimi konusunda uzman profesör olan Jesse Bloom, basına yaptığı açıklamada, “Varyantın geniş çapta yayılma ihtimali de var ve öğrenmek için daha fazla veri beklememiz gerekecek” dedi. 

🔵 COVID UZMANLARINA 5 SORU: NE KADAR ENDİŞELİ OLMALIYIZ? [TIKLAYIN]

Bir Cevap Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

CAFEMEDYAM sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et